Shiva

Echipament foto

Recommended Posts

Am fost azi la o tura cu bici. Ca ghid, track tracking, poze geotagged am avut un Samsung Galaxy Tab, invelit deja in folie antireflex si husa de la Duragadget.

Totul a fost minunat, facut poze, bla-bla DAR:

- mi-ar fi placut sa-mi iau Nikon-ul D40, ca la alta calitate face pozele

- Nikonul nu stie geotagging, poate ar trebui sa caut un model compact cu aceasta posibilitate (exclus Sony din motive de firmware la PS3)

- orice as lua cu mine, activitatea de dat jos rucsacul, scotocit dupa scula invelita bine ca nu cumva, in caz de accident sa se sparga, scos scula, facut poze, bagat inapoi in rucsac e inervanta si repetitiva

- mi-ar place o geanta frontala bine izolata de apa si socuri pentru adapostirea minunilor

Habar n-am ce optiune ar fi mai potrivita. Voi cum va descurcati cu astfel de dileme?

La o parte din problema te pot ajuta eu si anume la aceea cu geotaggingul: daca reusesti sa descarci track-ul in format .gpx (sau similar) poti folosi GeoSetter, toata treaba este ca ora exacta din camera sa fie corecta, asa cu putina munca si atentie se rezolva treaba asta.

La restul nu ma pricep pt ca nu fac poze... Oricum postul tau imi intareste deciziea de a-mi lua un Motorola Defy.

Daca aparatul nu e mare (eu am folosit astfel un Canon EOS 400D) si nu iei un obiectiv mare (eu am luat un EF 50mm F1.8) atunci la limita incape intr-o borseta normala (din aia de se prinde la sold). Protectie doar la praf evident si obiectivul scos de pe body). Borseta se poate da intr-o parte sau chiar in spate si e comoda (chiar mergand pe campuri). Daca mergi mai mult pe sosea e deja lata poveste. Am luat o genata Tamrac (tip camera+1obiectiv long tele) mare (teoretic incape in ea un obiectv Canon EF 100-400mm - pentru el am luat borseta, pe el inca nu l-am luat) si am prins-o de-o curea si am dat-o la spate (am scos cureaia gentii). E ok si pe sosea nu o simti si e si camera protejata. Astfel am mers la Baneasa cu un 7D si cu EF 100mm Macro. Insa daca mergi pe varianta aceasta si o iei pe aratura o sa fie incomod.

O alta varianta ar fi un cos de citybike in fata si o geanta normala. Mie nu imi place sa duc camera in alt mod decat agatata de mine deoarece corpul uman atenueaza socurile mai bine ca suspensiile...si DSLRurile sunt mai fragile (oglinda de ex). Sau clasic, un rucsacel la spinare insa ala nu e bun pt ca vei traspira si invariabil te va tenta sa mai iei si alte lucruri iar pe bike e bine sa fii cat mai light.

Daca vrei sa folosesti tot tableta poti cauta ceva de genu: Linkul meu care are si bretele si sa o porti in fata. Cand ai nevoie scoti tableta, faci o poza si o pui la loc.

Eu nu as pune nimica electronic pe bicicleta. M-am gandit sa fac un suport sau sa cumpar un suport sa pun Galaxy S-ul pe ghidon dar prind niste gropi si poate cu timpul se strica ceva inauntru de la atatea vibratii.

... Voi cum va descurcati cu astfel de dileme?

Pentru fotografii eu am un Canon S3IS mai voluminos decat modelul standard (are inel de filtre atasat) si il duc intr-o geanta foto prinsa in fata, pe piept de curelele rucsacului (https://lh6.googleus...20/IMG_8909.JPG) de unde se poate accesa usor.

Eu am un Canon Sx10 IS, dar am renuntat sa-l mai car dupa mine, de aia am luat un tel SE Elm cu camera mai buna (5 mp) si pozele ies chiar multumitor, uite cateva de ieri.

https://picasaweb.google.com/virusul/PlestioareBarajApr32011#5591682507446713714'>https://picasaweb.google.com/virusul/PlestioareBarajApr32011#5591682507446713714

https://picasaweb.google.com/virusul/PlestioareBarajApr32011#

- orice as lua cu mine, activitatea de dat jos rucsacul, scotocit dupa scula invelita bine ca nu cumva, in caz de accident sa se sparga, scos scula, facut poze, bagat inapoi in rucsac e inervanta si repetitiva

- mi-ar place o geanta frontala bine izolata de apa si socuri pentru adapostirea minunilor

Ti-as recomanda ceea cu se descurca mii de cicloturisti:

http://www.ortlieb.com/_prod.php?lang=en&produkt=ultimate5plus&pf=1a

http://www.ortlieb.com/_pdf_en/ultimate5plus.pdf

La Add-Ons gasesti ceea de ce ai nevoie (si si mai mult)

Nu e ieftin dar practic si aproape indistructibil.

P.S. O alta solutie mai ieftina: un handlebar bag mai ieftin dar waterproof si restul “do it yourself”.

Un compromis ok, zic eu ca ar fi aparatele foto din categoria bridge. Nu-l pierzi nici in buzunar dar nici nu cari dihania de DSLR dupa tine.

Totusi nu va pare rau de un DSLR chinuit pe bicicleta ? Si daca el fizic nu pateste nimic si nici macar nu ar fi scos din geanta si nu intra praf si altele in el sau obiective , oare toate zgaltaieturile si socurile ii fac bine ? Nu mai spun nimic de greutatea suplimentara , care DSLR + obiectiv + 1 filtru eventual de protectie + parasolar + macar un set de acumulatori + geanta speciala , nu mai spun nimic de grip sau blitz , ca deja o dam in diverse , ei bine toate acestea depasesc 1 kg , iar un set DSLR decent depaseste 20 de milioane usor .

Eu deocamdata folosesc mobilul , un N95 , care face si poze decente si inregistrari video destul de ok . Daca nu l-as avea probabil ca as lua un compact cat mai mic , rezistent si cu stabilizator .

Un compromis ok, zic eu ca ar fi aparatele foto din categoria bridge. Nu-l pierzi nici in buzunar dar nici nu cari dihania de DSLR dupa tine.

Subscriu celor spuse; la varianta compactelor (telefon mobil nu am folosit niciodata pentru poze) usor de purtat in buzunar, am renuntat din cauza calitatii discutabile a imaginilor sau lipsei unui zoom mai generos.

Io zic că aparatele foto nu-s făcute doar pentru fotografia în studio ...

Mai umblă prin deşert, la un eveniment extrem, etc http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Şi eu vreau să-mi iau un canon 600D, iar atâta timp cât nu mă doare spinarea, am de gând să car şi trepied după mine, că de aia mă duc la ture. Să mă relaxez, să mă bucur de natură, să fac poze, nu să fiu "ultra-light". Problema cu siguranţa aparaturii pare să fie rezolvată de geanta postată de Frank.

P.S Am luat un biciclist "în braţe"(la downhill) în timp ce-i făceam poze. După puţină şurubăreală aparatul e ok :)

D40-ul meu momentan se odihneste intr-o geanta Tamrac, alaturi de aproape tot ce a mentionat marius-eugen: un obiectiv 55-200, parasolar, set filtre, acumulator si card de rezerva. E mai mare, chiar si cu obiectivul de 18-55, decat Canon EOS si m-ar incomoda sa-l port intr-o borseta. Geanta Tamrac e suficient de captusita pentru uz obisnuit, dar nu prinsa de bicicleta, in turele pe coclauri.

Geanta Ortileb mentionata de Frank ar fi vreo ~80 de lire, cu tot cu prinderea pe ghidon. Inafara de pret, pare exact chestia potrivita.

Nu sunt la curent cu aparatele foto bridge. Ceva exemple?

Panasonic DMC-TZ10 e un aparat foto compact, nu bridge.

Aparatele foto bridge sunt asemanatoare unor mici DSLR-uri, dar cu obiectiv nedemontabil. Un D40 e cam de marimea unui bridge, deci nu prea ai castiga la dimensiunile aparatului, in schimb ai pierde la calitatea senzorului si la versatilitate.

=Bridge&orderby=price&dir=asc"]Exemple aparate foto bridge.

Shiva, găseşti şi mai ieftină, pe la 70 de euro.

Eu am un Canon SX120IS. Dintre plusuri (procesor DIGIC 4, zoom optic 10X, control full manual, claritate foarte buna a imagini, 2 acumulatori/baterii AA, foarte compact). Dintre minusuri (nu are viewfinder, nu filmeaza HD, nu are incorporat GPS)

Panasonic DMC-TZ10 e un aparat foto compact, nu bridge.

De acord, am dat linkul uitand sa precizez asta. Parerea mea este ca, decat un "bridge" pe bicicleta, mai bine un DSLR mic gen D40, sau D60. Totusi fata de cele doua, cred ca tot mai bun este un compact ca acela recomandat de mine mai sus. E mic si usor, nu cari kilograme de sticla, cum pateam eu cu D80-ul. I-as fi recomandat si Sony HX5(care filmeaza chiar mai bine decat Panasonic), dar a spus ca nu doreste brandul asta. Oricum HX5 v-a fi in curand si in buzunarul meu.

Diferenta dintre DSLR-uri nu este mare , nici ca greutate , nici ca volum ... Diferenta MARE este dintr-un compact de genul celui mai sus si un DSLR .

Am am spus ca folosesc mobilul , ca are 5 MP si scoate poze acceptabile , fara zoom , iar filmarea este destul de decenta , iar comprimarea video incredibila . Eu pe un card de 2 gb am filmat drumul Bucuresti - Busteni cu masina .

Nu vreau să par Gică Contra și e la libera alegere a fiecăruia ce-și cară la o ieșire :) Dar trebuie să mă întreb: oare de ce ai avea nevoie neapărată de un dSLR la o tură cu bicicleta? Faci poze în condiții de lumină ambientală foarte slabă, fără bliț? Vrei să rupi dramatic prim-planul de fundal? Trebuie să ai un shutter lag cât mai mic ca să surprinzi momentul? Te joci cu perspectiva? Dacă nici una din astea nu e obligatorie și frecventă, nu văd sensul de a căra un kit dSLR cu bicicleta. O cameră compactă se poate descurca onorabil la peisaje, poze de grup și „macro” la floricele, dar încape într-un buzunar.

Lucrez cu predilecție cu un sistem dSLR și am oareșce pretenții la ceea ce produc, dar pentru ieșiri la plimbare am o ultracompactă Canon Ixus 130, tot cu Digic 4 și briz-brizuri, și nu pot zice că am fost vreodată în situația de a spune „ce bine era dacă aveam dSLR-ul la mine, că săpuniera nu face față”. Chiar vreau să înțeleg cum de alții sunt puși în situații atât de complexe și dificil de fotografiat. :)

În ceea ce privește zoom-ul mai mare de 4-5x, i se acordă o atenție mult, mult prea mare; marketingul se laudă cu zoom-ul și megapixelii, habarniștii nu înțeleg la ce servesc și pun botu' la a perpetua fenomenul. Situațiile în care realmente îți trebuie un „fototelescop” sunt extrem de rare, iar în acele situații un zoom de cameră compactă oricum dă niște rezultate de toată jena. Ți-ar trebui un obiectiv tele mare, greu, dar sharp și luminos, și probabil un trepied sau alt suport, că doar din mână nu te rezolvă nici mama stabilizatorului de imagine. :D

Promovarea unui zoom puternic încurajează pozele mediocre făcute la stil sniper din categoria „hai să documentăm cu aparatul foto tot ce am văzut în excursie”. Crudul adevăr e că acest gen de a face o excursie pe care o vezi aproape integral prin ecranul aparatului foto nu va impresiona pe nimeni vreodată, cel mult poate servi la bătrânețe ca să-ți amintești pe unde ai umblat. :) Faptul că ai un aparat foto NU e o obligație să înregistrezi totul, cu orice ocazie: am făcut popas, hai facem poză; am văzut o vacă-n drum, oprim la poză; porumbei pe turla bisericii, pozați; floricele pe marginea drumului, poză de wallpaper (mișcată și out of focus, și de-abia ulterior vedem că în fundal sunt și niște gunoaie); uite trenul în câmp - pozat - să-l arătăm luni la colegii de la muncă. Nu; alegerea conștientă a momentului când ceva merită fotografiat vă aparține.

Un fotograf celebru spunea în urmă cu niște ani că „dacă pozele îți ies prost, înseamnă că ești prea departe (de subiect)”. La evenimente sportive și wildlife stil National Geographic înțeleg, da' la nivelul unui Joe Average... ce să facă cu o focală de 200mm? Sau hai să facem așa: căutați niște fotografii bune (subiect, mesaj, compoziție, valoare...) făcute cu o focală mare și care 1) să nu se fi putut face mai de aproape, și 2) să se poată face relativ comun/frecvent la o ieșire cu bicicleta. Câte găsiți?

• Upvote 6

Perfect de acord cu tine !

As putea spune in plus ca si in vacante si viata de toate zilele e de recomandat o compacta inaintea unui DSLR. Acesta din urma este numai pentru cei care se pricep sa umble cu el, sau vor sa se apuce sa invete in mod serios. Sa dai banii pe un DSLR si sa faci poze(nu fotografii) doar pe "Auto", este o blasfemie. O spun din proprie experienta ca fost detinator de Nikon folosit asa cum spuneam mai sus.

Am vazut siteuri ale unor profesionisti(nu le mai gasesc acum), care expuneau fotografii facute cu "sapuniere" la un nivel excelent. Fotografia nu inseamna numai lumina si zoom, inseamna si compozitie, incadrare, subiect. Lucruri care pot sa fie facute si cu o compacta.

• Upvote 1

Orice om care doreste sa progreseze in fotografie face pasul catre un DSLR si nu mi se pare anormal sa ia DSLR-ul in vacante , pana la urma ar cam fi singurele ocazii sa reuseasca ceva , tinand cont de faptul ca in rest este la serviciu sau are programul ocupat .

• Upvote 2

De acord cu tine, Marius :) Și eu sunt foarte încântat de calitatea și flexibilitatea ce mi-o conferă un dSLR, mai ales cu niște obiective top of the line. Duminică am fotografiat un concurs de cursiere în parcare la Dragonul Roșu, unde am avut 3 obiective și un flash extern (pentru ceva mai dramatic, da' nu m-a lăsat lumina ambiantă), și în nici un caz nu aș fi obținut aceleași rezultate cu săpuniera.

Dar la o tură cu bicicleta sau alte excursii contează și greutatea, și volumul ocupat. Iar când diferența dintre a avea un aparat foto compact foarte bun și un dSLR excelent e disproporționat de mică față de a căra 130g într-un buzunar sau 3 kile în ghiozdan... parcă mă mai gândesc de două ori. Adică beneficiul suplimentar la calitate adus de un dSLR e mult mai mic față de efortul suplimentar de a-l căra.

Dacă e să mergem în eterna căutare a calității, și dSLR-ul e rupt în fund de un Hasselblad pe format mediu, care și ăla e depășit în fața unui RED. :) Da' acum ce faci, pui valizele pe MTB și-ți mai aduci încă doi asistenți să te ajute cu ele, doar ca să ai cea mai bună sculă posibilă pentru fotografie? Ideea e să te adaptezi la toate cerințele și constrângerile situației și să vezi unde faci compromisul optim. Iar anumite modele de camere foto compacte sunt demne de luat în considerare ca raport performanțe/portabilitate.

De acord, am dat linkul uitand sa precizez asta. Parerea mea este ca, decat un "bridge" pe bicicleta, mai bine un DSLR mic gen D40, sau D60. Totusi fata de cele doua, cred ca tot mai bun este un compact ca acela recomandat de mine mai sus. E mic si usor, nu cari kilograme de sticla, cum pateam eu cu D80-ul. I-as fi recomandat si Sony HX5(care filmeaza chiar mai bine decat Panasonic), dar a spus ca nu doreste brandul asta. Oricum HX5 v-a fi in curand si in buzunarul meu.

Cum ai dat doar link-ul, fara nici o explicatie, am presupus ca raspunzi la intrebarea asta:

Nu sunt la curent cu aparatele foto bridge. Ceva exemple?

Obisnuiesc sa port aparatul de gat, prins cu centura de la piept pentru a diminua balansul. Am achizitionat o curea din neopren pentru mai mult confort in jurul gatului. Cand ploua sau cand urmeaza portiuni de coborare mai lungi, il bag in rucsac. Prefer un dslr deoarece eu mai produc si bani din imagini, iar calitatea conteaza.

https://lh4.googleusercontent.com/_yD582dSiaYA/S7pg6iLn44I/AAAAAAAADcg/dx6G5DqM7_s/s512/IMG_1143.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_86nmzGcui3A/ShpaXx2KnzI/AAAAAAAACeg/nVXcUY1mhzQ/s720/_MG_7955.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/_PxOd_o7oI9Q/S8ON1EJ-IsI/AAAAAAAACSY/SG8x8sh1z0o/s640/P1050419.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/_3V8hChkZeGY/SomINZ2UmaI/AAAAAAAAD7k/nUEFCsKNa1s/s640/DSC09900.JPG