Shiva

Echipament foto

Recommended Posts

Ai presupus corect, greseala a fost a mea.

LE. Raspuns pentru Seb.

Observ ca s-a facut o paranteza cam larga si discutia si-a cam pierdut din focus.

Personal nu agreez solutia cu geanta de ghidon deoarece camera o sa fie expusa la trepidatii mai mult decat solutia unei genti/rucsac purtat de biker si in plus adauga greutate pe roata fata si prin urmare directia va fi mai imprecisa si cu ceva lag.

De acord ca la o tura merge un compact (prosumer in opinia mea) bun. Eu de exemplu nu am asa ceva si nici nu as da bani pe o camera bridge buna cand pot da banii pe un alt obiectiv bunicel/bun sau un trepied bun. Insa nu vad de ce la o tura am luat acumulatori de schimb (un DSLR mediu baga lejer 400 de imagini cu acumulatorul standard incarcat full, inclusiv cu declansari de blitz). Un filtru e fleac ca greutate (cu tot cu carcasa) iar blitzul extern?!?! E tura de MTB sau foto?

200mm nu e focala mare (nici pe ASP-C) daca este un zoom care pleaca de la ceva mai jos (ex un clasic 70-200) insa doar daca e nevoie de ceva zoom (e.g. subiecte interesante in zona si in afara traseului). Altfel un 50mm e suficient. Si e si compact. Destul de bun in a scoate in evidenta subiectul prin efectul diafragmei deschise.

In concluzie raman la ideea unei genti foto compacte legate de brau...nu imi place cu greutate la spinare sa transpir..

• Upvote 1

... Sau hai să facem așa: căutați niște fotografii bune (subiect, mesaj, compoziție, valoare...) făcute cu o focală mare și care 1) să nu se fi putut face mai de aproape, și 2) să se poată face relativ comun/frecvent la o ieșire cu bicicleta. Câte găsiți?

...desi sunt amator in domeniul foto si nu stiu daca indeplineste criteriul de valoare cred ca celelalte criterii sunt indeplinite (aparat bridge Canon S3IS/zoom 12x)

Imagine postată

Un aparat cu 12 x zoom are deja un obiectiv maricel si o greutate considerabila . Fata de 150-250 gr un compact mic , acel bridge este mai greu , ocupa spatiu ... apoi il iei cu tine daca il ai deja cumparat , altfel sa dai banii pe un bridge numai ca sa-l iei cu tine pe bicla , nu cred ca are vre-un sens , consturile unui depasind de peste 4-5 ori un compact acceptabil .

La poza de mai sus nu cred ca ai folost un zoom mai mare de 6x , apoi cred ca nu e cazul sa transformam acest topic intr-unul in care fiecare se lauda cu fotografiile lui .

http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-foto-digital-samsung-es28-122mp-negru--pES28B - sper sa nu se considere reclama , dar cam asta este parerea mea despre un compact mic si are doar 116gr. , cat o camera de bicla , cei 12 MP sunt mai mult decat de ajuns si 6x optic pt cei carora nu le tremura mana dupa tinut ghidonul zeci de km .

Personal nu agreez solutia cu geanta de ghidon deoarece camera o sa fie expusa la trepidatii mai mult decat solutia unei genti/rucsac purtat de biker si in plus adauga greutate pe roata fata si prin urmare directia va fi mai imprecisa si cu ceva lag.

Cunosc foarte multi cicloturisti care au recurs la aceasta solutie si nu au probleme.

Referitor la greutatea pe roata fata, directia imprecisa si lag se pare ca ajungem din nou la discutia “manevrabilitatea bicicletei” care nu de mult s-a purtat aici si s-a dat din belsug cu pareri.

E tura de MTB sau foto?

Presupus ca este o tura cum a prezentat-o de curind Harry as raspunde cu “ si, si”.

In concluzie raman la ideea unei genti foto compacte legate de brau...nu imi place cu greutate la spinare sa transpir..

Sper sa nu apara acum dubii in privinta acestei solutii cu argumentul ca ceva la briu te incomodeaza, te dezechilibreaza, te lezeaza, te face mai putin mobil, agil, …

[...]Sper sa nu apara acum dubii in privinta acestei solutii cu argumentul ca ceva la briu te incomodeaza, te dezechilibreaza, te lezeaza, te face mai putin mobil, agil, …

Mai degraba biciclistul cade intr-o parte/burta/spate si trozneste aparatul de la brau, decat bicicleta in cap ca "sa trozneasca lada de zestre" de pe ghidon. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Mai degraba biciclistul cade intr-o parte/burta/spate si trozneste aparatul de la brau, decat bicicleta in cap ca "sa trozneasca lada de zestre" de pe ghidon. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Si sa nu uitam ascpectul: un "chimir de naylon" cool, sporty si ultrasexy contra "lada de zestre" care samana mult cu cosarca lu badea Chimu in care cara oole la piata din Sighisoara :rolleyes: .

Gusturile difera :P

Shiva, eu am aproximativ asa ceva de la Cullmann: http://www.photowarehouse.co.nz/cullmann-92064-leather-action-bag-black/ . Zic aproximativ fiindca are usor alte cusaturi si un buzunar aplicat dar forma e aceeasi. In spate are 2 inele prin care poti sa bagi o curelusa si sa o legi de portbagaj, pe o parte (revin cu poze). Iar inautru este mult dublata de un material gen pernuta anti-soc. De asemenea, inauntru are si anumite...limbi, sa le zic asa, care ar putea compartimenta cumva spatiul.

Eu am gasit-o la un SH de ici din satucul asta mare :P . Dar m-am indepartat putin de functia sa initiala si o folosesc drept gentuta de chestii necesare.

L.E. Poze:

In primul rand, imi cer scuze pt calitatea lor, dupa cum vedeti, eu nu mi-s fotografa :P

http://img827.imageshack.us/img827/6208/img0826yc.jpg

Tot spatiul interior (arata mai bine in realitate):

http://img834.imageshack.us/img834/4402/img0831hm.jpg

Una bucata limba: http://img815.imageshack.us/img815/7194/img0829q.jpg

A doua bucata limba: http://img38.imageshack.us/img38/9630/img0830p.jpg

Un dslr nu este chiar asa de sensibil la socuri.

Chiar rezista la multe, parerea mea.

• Upvote 1

Știi cum e... dSLR-ul altcuiva rezistă mai bine la șocuri ;)

• Upvote 2

Solutia propusa de mine mi s-a parut cea mai potrivita pentru stilul meu...ideal ar fi la spate in ghizdan insa va genera transpiratie. Poate ar trebui sa incer si in cos/geanta in fata ghidonului insa cred ca ar fi mai dranganita.

Foarte buna afirmatia de mi sus. Eu unul nu as zdrangani 7Dul meu...

Citind topicul, incepe sa imi fie din ce in ce mai clar ca nu am ce sa caut cu un DSLR. Fotograf amator + vreau sa fac poze in ture offroad + deja car 3 kile de apa cu mine ca beau precum calu', nu mai vreau inca odata pe atata echipament foto.

Ce bridge-uri sau compacte ati recomanda, pentru ture cu bicicleta, in 300 - 350 euro? Preferabil magazin din Romania, preferabil Bucuresti, in principiu pentru ca mi-e lene si nu am rabdarea necesara sa comand asa ceva de afara.

De asemenea, cum imi dau seama ca un aparat foto e bridge sau compact (ca specificatii, lasam aspectul la o parte)? Intreb pentru ca pe ce site-uri m-am uitat pana acum nu exista si categoria separata "bridge", ci doar DSLR sau compact.

EDIT: spre exemplu, mie imi place asta, da' habar n-am daca e ceva de capul lui.

Daca arata ca o sapuniera, e compact. Daca arata ca un (D)SLR, e bridge.

Pentru sfaturi privind alegerea unui aparat foto, cred ca e mai bine sa citesti site-uri si forumuri de specialitate. Poti incepe cu dpreview.

E bun, la categoria asta de pret nu mi-as cumpara altceva, gasesti aici un review http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_l120_review/

Diferenta dintre tipurile de aparat o gasesti aici http://photowalk.ro/2008/11/03/cum-sa-iti-alegi-aparatul-foto/

Si ca magazin specializat in aparatura foto din Bucuresti iti recomand F64, te ajuta cu orice informatie ai nevoie http://www.f64.ro/

Io-s Nikonist hardcore, da' la compactele și bridge-urile lor nu mă bag :D Pentru ture cu bicla duc într-un buzunar un Canon Ixus mititel, sub 150 grame. Ia vezi, un Ixus 220IS HS nu-ți face cu ochiul? M-a făcut să salivez cu wide angle echivalent 24mm :)

• Upvote 1

Nu stiu voi, dar eu am in permanenta la mine batranul EOS 350D cu 17-85mm montat. Separat un fix 50mm f1.8 si un 70-200L f/4. Pe langa toate astea se adauga 3kg de laptop.

Nu ma intrebati de ce le car pe toate ... de tampit probabil :blink:

P.S: intre ele gasim camera de rezerva, pompa, petice si cam tot ce mai are un biciclist prin rucsac.

• Upvote 1

Vad aici discutii peste discutii, m-a tentat de multe ori sa-l iau pe Oly (E510) al meu la ture dar mi-e mila de el. Asa ca sta bine mersi in gentuta lui cand eu is iesit si fac trackurile si poze cu iPhone-u. E in hard-case + husa de neopren, bagat in geanta triunghi. de pe cardu :)

Pe mine mă super enervează că nu pot face poze cu iPhone-ul din mers. Mi se pare greu de apăsat pe ecran. Lipsa unui buton fizic se simte.

În schimb am urcat și coborât partea de nord a Transfăgărășanului cu un Canon 550D de gât.

Recomand:

Imagine postată

Nu recomand pentru biciclisti: scump, greu, mare. Sub dslr-uri dar nu departe. Altfel e un superaparat.

Pentru ture eu sunt de parere ca nu e nevoie de cine stie ce aparat. Poze pe lumina naturala din belsug si pretentii de amintire nu pun probleme aparatelor compacte, fie si mai ieftine. Nu mai zic de pericolul de a da cu el de pamant, zdruncinaturi si alte lovituri, care daca e unul scump.... Cine e pasionat de fotografie si vrea mai multa arta, atunci se diversifica dotarea si ajunge sa aibe in bagaje preponderent scule foto daca nu vrea compromisuri la calitate. Dar si dslr-urile, pana le aduci in "bataie" de pe unde le tii prin bagaje, e posibil sa te lipsesti uneori de anumite poze. Pe cand un compact poate fi mereu la indemana, si chiar manevrabil cu o mana din mers.

Ia vezi, un Ixus 220IS HS nu-ți face cu ochiul? M-a făcut să salivez cu wide angle echivalent 24mm :)

Dupa ce m-a trimis Seb sa ma apuc de documentare (exact lucrul pe care voiam sa il evit si motivul pentru care am intrebat pe forum :P ) am trecut prin mai multe optiuni si am ramas la doua. Din intamplare una din ele era chiar acest Canon Ixus 220HS (celalalt fiind Nikon Coolpix S8100), chiar daca n-am mai verificat topicul si uitasem complet de recomandarea ta.

Oricum, l-am luat, imi place foarte mult, abia astept sa-l testez in mijlocul naturii :D. L-am cantarit, are 127 grame fara baterie. Ii cumpar un hardacase si bag si o caramida acolo, sa nu il pierd pe traseu :P

Ti-as recomanda ceea cu se descurca mii de cicloturisti:

http://www.ortlieb.c...mate5plus&pf=1a

http://www.ortlieb.c...timate5plus.pdf

La Add-Ons gasesti ceea de ce ai nevoie (si si mai mult)

Nu e ieftin dar practic si aproape indistructibil.

P.S. O alta solutie mai ieftina: un handlebar bag mai ieftin dar waterproof si restul “do it yourself”.

Cunosc foarte multi cicloturisti care au recurs la aceasta solutie si nu au probleme.

Referitor la greutatea pe roata fata, directia imprecisa si lag se pare ca ajungem din nou la discutia “manevrabilitatea bicicletei” care nu de mult s-a purtat aici si s-a dat din belsug cu pareri.

Am gasit citind topicul asta, solutia cea mai simpla dintre toate (in cazul cicloturismului sau a deplasarii prin oras) -

Prin comparatie matematica, daca

geanta de ghidon (prezentata de Frank) + addonul pt dslr = un invelis protector OK, atunci si

coburile de portbagaj + geanta foto clasica = un invelis protector OK

avantajul ar fi la geanta de ghidon, ca il poti lua si din mers daca te concentrezi putin mai mult si n-ai multe curbe si masini in fata.

Mai degraba biciclistul cade intr-o parte/burta/spate si trozneste aparatul de la brau, decat bicicleta in cap ca "sa trozneasca lada de zestre" de pe ghidon. Imagine postată

Azi iarna am cazut in parc, pe zapada inghetata, cu bicla exact pe cobul in care aveam dslr in geanta lui (lowpro ceva de genu ii zice - ieftinache si buna la pereti) si nu are nimic zestrea.

Tind sa cred dupa cum s-a afirmat mai sus, ca dslr-u' (si nu altuia) nu-i chiar asa sensibil precum il facem noi.

Tind sa cred dupa cum s-a afirmat mai sus, ca dslr-u' (si nu altuia) nu-i chiar asa sensibil precum il facem noi.

Din punctul meu de vedere, nu body-ul este cel fragil ci lentilele. Trebuie să le acorzi mai multă atenție. Nu știu dacă s-a mai spus, dacă da, îmi cer scuze pentru repetiție.

Dacă aș fi în locul vostru aș pune DSLR-ul în geantă cu obiectivul în sus, astfel, la un contact lateral, întâi se lovește corpul, după care capătul lentilei, la un contact în zona de jos, corpul este lovit, iar de sus, mai rar.