Shiva

Echipament foto

Recommended Posts

In acest caz imbunatateste telefonul sau ia-ti o "sapuniera" :D .

Exact. Iar cand stii ca te duci la o tura unde e ceva frumos de vazut si pozat, merita sa cari camera mai voluminoasa in rucsac.

Insa un DSLR este prea mare. Ceva ultra-compact si foarte performant este Sony RX100, oricare dintre ele, ultimele sunt la pret de DSLR cu pretentii. Am avut asa ceva in mana si vazut multe rezultate, eu sunt fan SLR dar m-a impresionat RX-ul.

Eu am un bridge de la Fuji, dar problema este ca grupul trebuie sa se opreasca de fiecare data ca il scot din rucsac. Cans e un traseu cunoscut, mai merge, ii prinzi din urma, dar daca nu cunosti traseul? Nu mai iau in discutie pretul unui DSLR.

Ciudata problema asta ... doar sunteti amici/prieteni, sau tu faci poze la concurs? :).

Am umblat și eu cu dslr-ul la câteva ture, deși 99% din timp nu pedalez cu rucsacul în spate, nu-mi prea place.

Problema nu e că 1255gr. mi se pare greu, dar nu-mi place că nu e la îndemână. Tot trebe să opresc, să dau jos rucsacul, să scot aparatul... trebuie să stea lumea după mine.

Așa că primăvara/vara/toamna ture pe biclă + telefon, mai câte o poză din mers, nimic cu pretenții, iar toamna și iarna ture de hiking cu toată aparatura la gât :)

Eu nu am spus ca e greu. E mai putin comod. Stai, da jos rucsacul, scoate canera, baga inapoi, s-au dus 1 kilometru. De obicei car si camera cu mine, dar la ultimele doua iesiri am lasat-o acasa. Majoritatea fotografiilor tot cu telefonul le faceam. Deea cu geanta pentru ghidon incepe sa imi placa, si eu prefer sa ma joc cu camera, sa vad cum ii fac loc. Ceva recomandari?

@andidani

Am folosit-o p-asta vreme de 4 ani. Vine și cu o husă pentru ploaie, care o îmbracă.

E o geantă decentă, merge de „frecuș”, iar în ea băgam fără probleme un Nikon D90 cu un obiectiv 18-55 + un zoom de 55-300.

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=9520

În prezent am trecut la una de la Ortlieb. Mai mare nițel, un sistem de prindere mai bun, material integral din mușama/PVC. Doar că-i mai scumpă, însă dacă o vei folosi constant (mai ales ăn ture cu vreme nu chiar ideală), merită investiția: https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=45140;menu=1000,5,75,307;mid[124]=1;pgc[5678]=5680;page=2 . În asta îmi intră și o cameră video compactă pe lângă aparatul foto mai sus menționat.

P.S.: Poate ar fi mai ok să dezbatem subiectul ăsta pe topicul dedicat..o să caut link-ul, căci nu mai îl țin minte.

• Upvote 1

Multam fain!

Pentru inceput cred ca o sa caut un croitor, doua benzi de scai si le cos pe spatele actualei genti. Daca ma prinde ploaia, o bag in rucsac si gata.

Am mutat aici discutia care s-a injghebat pe tema gentilor de carat aparatul foto. :)

• Upvote 1

4 hours ago, diorgulescu said:

În prezent am trecut la una de la Ortlieb. Mai mare nițel, un sistem de prindere mai bun, material integral din mușama/PVC. Doar că-i mai scumpă, însă dacă o vei folosi constant (mai ales ăn ture cu vreme nu chiar ideală), merită investiția: https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=45140;menu=1000,5,75,307;mid[124]=1;pgc[5678]=5680;page=2 . În asta îmi intră și o cameră video compactă pe lângă aparatul foto mai sus menționat.

P.S.: Poate ar fi mai ok să dezbatem subiectul ăsta pe topicul dedicat..o să caut link-ul, căci nu mai îl țin minte.

Folosești camera insert pt Ortlieb?

@paulrad

Nu, nu am nimic. Obiectivul mare stă orizontal, la fundul genții. Deasupra vine aparatul cu obiectivul mic montat, iar pe înalțime, într-o parte a genții, stă husa cu camera video. Tot în aceeași geantă intră portofelul, actele și telefonul.

• Upvote 1

@diorgulescu bănuiesc că un obiectiv 70-200mm montat pe aparat nu prea ar încăpea în geantă, nu?

@paulrad

Ba da, încape fără probleme și cu cel de 300 al meu (testat), doar că de obicei stau cu cel de 18-55 montat, căci fac multe poze cu peisaje și mi-e la îndemână. Pun zoom-ul când facem o pauză nițel mai lungă sau vreau neapărat să fac poză cu zoom mare. Merge :)

@diorgulescu mi-a venit și mie geanta și am luat și protecția pentru cameră.

Un Canon 70d cu 17-40mm montat + 70-200mm încape la limită. Teleobiectivul e 1cm mai înalt decât marginea genții.

Probabil o să transport teleobiectivul în geanta foto pusă în cobur și așa am loc pentru alte mărunțișuri în geanta de pe ghidon.

IMG_20161213_202926~3.jpg

Păreri la rece: geanta e foarte faină și pare bine construită :) Încă n-am studiat sistemul de prindere.

@paulrad

S-o stăpânești sănătos!

Eu țin tele-ul culcat, pe fundul genții, într-un săculeț al lui. Peste el vine aparatul foto, tot culcat, iar în spațiul liber pe verticală vine camera video compactă. În buzunarul interior bag pașaportul, buletinul, banii și telefonul.

Am studiat și eu acea protecție pentru cameră, dar îmi pare că mănâncă mult spațiu.

• Upvote 1

Mulțumesc! Da, ocupă destul de mult spațiu + că nu mai ai acces la buzunarul interior.