king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

12 hours ago, Croocodillul said:

Pinioanele si lantul ies perfect dupa ce se inmoaie mizeria cu asta si dai cu o periuta pe ele.

Nu sar stropi unsuroși pe discul de frână? :)

Nu neg ca nu mai sare pe discul spate cate ceva, dar pe franele mele n-am avut niciodata probleme de contaminare. Oricum mai dau si pe disc cu aceeasi solutie si cu multa apa inainte de a-l monta si merge bine merci varianta asta de spalare.

• Upvote 2

Modul de curatare a unei biciclete,cel putin asa fac eu,am o cursiera:

Banuiesc ca o sa fie ori prafuita ori plina cu noroi,deci sa incepem cu ce este mai usor:

Daca este prafuita :

1. Luam o carpa uscata sau umeda (nu prea umeda) dupa care incepem sa stergem praful de pe bicicleta.

Daca este murdara cu noroi:

1. Luam o carpa uscata si o umezim bine de tot.
  2. Incepem sa frecam locurile unde este murdara.
  3. Evitam sa dam cu jetul de la furtun cu presiune.
  4. Jantele se sterg la fel,cu o carpa umeda.

Daca vrei si ai posibilitatea de a-i face o curatare completa iti recomand (daca stai la casa) sa o desfaci toata si sa o speli bine de tot,piesa cu piesa dupa care odata la 2-3 luni o speli (interior,piesa cu piesa).Eu fac metoda de mai sus de fiecare data,imi ia 60 de minute si iese foarte curata,trebuie doar sa ai rabdare si sa vrei.

M-am decis sa iau un alt aparat de spalat lantul. Cel vechi a "chelit" in buna masura si, mai nou, find pe sistemul in care lantul face un S in interior, nu il pot folosi la tandem sa spal lantul de pe stanga. Nu vreau sa-l demontez si sa-l balacesc intr-un pet. Am incercat cu ceva ani in urma chestia asta, inainte sa iau aparatul de spalat, dar nu mi-a dat cine stie ce rezultat, probabil si unde folosesc motorina care e un solvent de mizerie relativ slab, iar solventi puternici nu vreau sa folosesc, am mai zis pe aici pe undeva si de ce. Vad niste modele pe net dar poate din practica imi recomanda cineva, dintre putinii forumisti ramasi, ceva durabil, sa faca treaba buna fara sa ma enerveze ca ii iese buretele sau mai stiu eu ce altceva. Pretul nu conteaza foarte mult, e vorba de ceva de folosinta indelungata si chiar il folosesc pt ca si merg.

Multumesc. 

Eu am unul de la Park Tool varianta mai veche a astuia https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=32565;menu=1000,185,189;page=13 . Il folosesc de vreo 8 ani, o ureche de fixare a celor doua parti s-a rupt, nu m-am chinuit s-o repar, merge si asa. Din cate imi amintesc am calcat pe el si asa s-a rupt. Buretele original s-a deteriorat destul de repede, dar am confectionat altul dintr-un burete de bucatarie care s-a dovedit a fi mult mai rezistent. Il folosesc foarte des, merg mult, majoritatea timpului mtb. In concluzie, sunt foarte multumit de el chit ca ma gandeam candva in primavara sa iau altul, dar il mai folosesc pana crapa de tot. La cumparare a venit cu o solutie de curatare, care s-a terminat repede si nu am mai cumparat-o. Acum folosesc https://bevasarlas.tesco.hu/groceries/hu-HU/products/2004006035804 . Este o solutie de curatare pentru motoare pe baza de apa, nu are miros si nu ataca materialele si nici mainile :). Se gasea si in Romania. Lantul iese ca nou dupa spalare.

@ViorelCapruciu eu l-am comandat pe asta . Ca prim aparat de curatat lantul, cred ca pentru mine e un test bun inainte de a decide sa investesc o suma mai mare. Oricum, din exeprienta proprie multe chinezarii isi fac treaba foarte bine. Si eu caut un solvent bun.

Am vazut un filmulet cu cel de la Maros. Merge cam greu lantul prin el, sunt si mai multe rotite si probabil ca se mai blocheaza, si picura din belsug pe langa, ii lipsesc buretii. Interesant ce solutie de curatat a folosit ca la urma a spalat aparatul sub jet de apa si facea spuma ca detergentul.

în urmă cu 9 ore, haarp said:

Eu am unul de la Park Tool varianta mai veche a astuia https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=32565;menu=1000,185,189;page=13 .

Si nu a chelit pana acum?

E si fratele profi: https://www.bike-components.de/de/ParkTool/Kettenreinigungsgeraet-CM-25-p52718/, cam de 4-5 ori mai scump si cu o constructie mai simpla decat cel de la Maros. Desi ma bate gandul la el, mai ales ca acum se da o cumanda pe bikecomponents, nu stiu daca se merita, mai ales ca periile sunt perii si se duc. Chiar si in descriere spune ca are un sistem de perii usor detasabil pentru schimbare, setul fiind 18e. Ar merge si cm 5.2, indicat de @haarp, daca zice ca e bun, e 20,5 euro, comparabil la pret cu setul de schimb de la cm 25.

@ViorelCapruciu

Nu a chelit, periile sunt inca in stare bune, doar buretele s-a dus rapid, cum am scris mai sus. Lichid nu curge din el daca nu-l umpli mai mult de limita marcata.

Din pacate cm 5.2 are timp de livrare pana in 10 zile iar fratele profi si mai mult, si nu vreau sa abuzez de colegi sa astepte dupa mine, chiar daca ar accepta. Iar pe la noi vad ca nu e, o sa caut altceva. Imi si cam trebuie.

@Invitat specialDai cautare pe youtube dupa "chain cleaner force". Eu m-am uitat la asta: 

https://www.youtube.com/watch?v=LJUqJxB7R94