king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Salut!

Ce scartaie (lantul ? rotitele de la schimbator?) ? Eu aveam impresia ca scartaie rotiele de la schimbator dar defapt scartaia lantul!!! Cei de la 2roti au folosit un ulei de lant dar nu stiu ce marca! O sa trec pe la ei sa intreb!!!

Ce bicla ai ca poate a ta e mai pretentioasa, eu am un Kelly's Radius cu Tourney care e modelul cel mai ieftin!

Am un Trek 4300 ! Nu imi dau seama de scartie ! Cei de la Trek mi-au recomandat uleiul Motorex Wet Lube ! Daca poti,sa imi zici ce ulei au folosit cei de la Doua Roti !

Am un Trek 4300 ! Nu imi dau seama de scartie ! Cei de la Trek mi-au recomandat uleiul Motorex Wet Lube ! Daca poti,sa imi zici ce ulei au folosit cei de la Doua Roti !

sal!

Nu stiu ce ulei au folosit, am intrebat dar mi-au zis ca ei cumpara cantitati mari si nu se gaseste pe piata ca si vaselina de altfel. la vaselina imi recomandau una de culoare verde Aral parca (pe care o foloseste si shimano)!

La ulei o sa ma duc la un mag de bicle si sa iau ce imi da vanzatorul. Cum am spus mai devreme am folosit ceva de WURT dar nu a facut treaba buna asa ca am renuntat la el.

Bafta multa si Keep walking!

Trebuie sa comand niste produse si vreau sa va intreb ceva:

- pt furca, RST Gila Pro TNL, de ce fel de ulei am nevoie? pana acum am gasit

MOTOREX FORK OIL

5wt, 7,5wt, 10wt sau 15wt

1L

si

MOTOREX FORK OIL MULTIGRADE

5w-10w multigrade

500ml.

- pentru celelalte angrenaje, e de preferat vaselina alba?

pentru butuci de preferat vaselina alba sau cu grafit pentru uzura scazuta in caz ca se intareste in timp.

a inceput sa imi scartaie suspensia am dat cu vaselina tot ce era legat de suspensie ... si in continuare tot scartaie :roll::mrgreen: de la ce poate fi? :?:

In functie de tipul de suspensie ,cauti pe net manualul de service ,si o desfaci bucata cu bucata,speli,ungi si apoi le pui la loc.Cu siguranta va merge mai bine si mai silentios.

gata am rezolvat problema am facut cum ai zis tu maus :)) cred ca intrase apa pe acolo ca facusem un traseu pe ploaie. Am uns tot p'acolo si acum nu mai scartaie de loc

Salut ! Scuze maus ca nu am precizat ! Rotitele nu erau curatate si lantul nu avea ulei !

Din experienta proprie va spun ca : o bicicleta curata merge mult mai bine ca una murdara.

am de gand sa demontez toata bicla si sa spal toate componentele sa le lubrifiez si apoi cred ca voi simti diferenta:mrgreen: va spun maine rezultatele

am de gand sa demontez toata bicla si sa spal toate componentele sa le lubrifiez si apoi cred ca voi simti diferenta:mrgreen: va spun maine rezultatele

Mi s-a intamplat sa nu mai stiu sa le pun la loc ! ;-)

ce piese iti raman in plus baga-le la vanzare!:mrgreen: (am glumit, spor la lucru!)

Din experienta proprie va spun ca : o bicicleta curata merge mult mai bine ca una murdara.

Curat mai bine!

Mi s-a intamplat sa nu mai stiu sa le pun la loc ! ;-)

Este o zicala ca un inginer atunci e inginer bun daca la reasamblarea unui echipament ii mai raman piese de schimb ;-)

(asta era o gluma, deci luati-o ca atare :mrgreen:)

ce piese iti raman in plus baga-le la vanzare!:mrgreen: (am glumit, spor la lucru!)

Gata am terminat de facut MTB mai ramane cursiera:mrgreen: la aia nu stiu daca ma voi descurca la fel de bine ca si cu MTB dar voi vedea si va zic rezultatele. Oricum, la MTB nu am avut probleme la asamblare inafara de faptu ca pusesem pinioanele dar butucul nu l'am curatat:mrgreen: (20 minute de lucru in +) acum bicla merge perfect oricum balconul meu arata a atelier de bicle:mrgreen:

care imi poate spune cat costa cutiutza aia mica cu niste palete(perii) in care pui lantul si niste degresant apoi se curata instant?

parca 65ron, cel putin asa e in sibiu.E o "unealta" de la park tools parca

Costa cam 20 de euro cu ceva lichid degresant inclus.

Nu iti fa iluzii. Nu merge sa bagi lichid, sa dai la manivele si sa fie curata bicicleta.

Am utilizat asa ceva si am renuntat.

Spray degresant si carpa....instrumente sfinte:idea:

• Upvote 1

Am utilizat asa ceva si am renuntat.:idea:

Fiindca aceasta cutiuta e din categoria "inventii inutile" :roll:

Fiindca aceasta cutiuta e din categoria "inventii inutile" :roll:

Subscriu. Si eu am cumparat una de la Barberi si am folosit-o o singura data, dupa care m-am convins ca banii aia au fost aruncati.

eu eram foarte tentat sa cumpar o asemenea jucarie. M-am razgandit :-P vorba lui ovidiu ; carpa-i sfanta :)

Sfânta Cârpă poate folosi şi nişte ucenici: o periuţă de dinţi şi uneori beţe pentru şters în urechi. Pentru că doamna cârpă nu prea intră pe interiorul zalei.