king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Si eu am o "scula" cu perii de la Barberi si sunt destul de multumit de ea, curata lantul destul de eficient, dar oricum trebuie folosita si carpa pentru curatat pinioanele, rotitele de la schimbator si foile.

Cum procedati cu lantul cand trebuie curatat in timpul turei? Pe unde ma dau eu (digurile Tisei si Muresului) e mai mult nisip si praf decat pe plaja la Mamaia:mrgreen:. De obicei dupa 20-30 km, lantul e uscat si imbacsit cu praf si nisip. De cele mai multe ori am continuat asa pentru ca nu aveam cu ce sa remediez problema La ultima tura, am deviat de la traseu si am cumparat de la o benzinarie un WD40, am dat cu el, am sters si am dat din nou sa nu ramana pe uscat. Nu sunt prea dispus sa duc cu mine la fiecare tura intregul "kit" de curatat lantul: degresant, carpa, ulei, perie.

Chiar m-ar ajuta enorm niste sfaturi...niste compromisuri mai bune

Cum procedati cu lantul cand trebuie curatat in timpul turei? Nu sunt prea dispus sa duc cu mine la fiecare tura intregul "kit" de curatat lantul: degresant, carpa, ulei, perie.

nu vad de ce ar trebui sa duci cu tine in tura un intreg arsenal de curat lantul. Personal consider ca acel WD40 (folosit de mine de cativa ani buni) este o solutie foarte buna. In primul rand este eliberat din flacon sub presiune, asa ca o mare parte din murdarie se curata la aplicare. Solutia are si proprietati de ungere, deci inlocuieste cu succes uleiul, astfel incat nu esti obligat sa mergi cu lantul "pe uscat", situatie care oricum dauneaza cel mai grav transimisiei.

Noi luam cu noi, la turele mai lungi, acest WD40 si se mai gaseste cate un baiat din gasca ce are prin bagaj si un mic recipient cu ulei. Eu consider c anu are rost sa stai sa cureti lanutl in timpul turei, decat in situatii cu totul exceptionale (a se vedea maratonul de anul trecut de la Iasi:))

Foarte multi folosesc Wd40 printre care si eu fiind multumiti majoritatea. Dar nu stiu sa aiba proprietati de ungere, eu il folosesc ca si degresant, atat! Lubrifierea o fac cu ulei special dedicat lantului. Nici eu nu curat lantul in timpul turei, decat in turele mai lungi, in rest inainte de fiecare utlizare a bicicletei.

Intr-adevar WD40 nu e bun pentru ungere:

http://bicycletutor.com/no-wd40-bike-chain/

Am si au o masinarie din aia de curatat lantul, cu perii rotative, si sunt multumit cu ea. Bineinteles daca lantul e foarte murdar si nu a fost curatat de mult timp avand mizerie uscata, nu prea e de folos. Periutele intra si intre zale, pe cand cu carpa poti sterge doar la suprafata. O metoda buna este cu periuta de dinti, cu care poti curata orice piesa, impreuna cu Pur sau altceva.

WD 40 nu te ajuta in cazul in care lantul este imbaxit de murdarie. daca intr-adevar doresti sa il folosesti, curata grosul de pe lant si eventual atunci dai cu WD.

lantul se curata bine daca ai la indemana si utilizezi o perie de radacina ( pini de plastic ) de dimensiune medie si cu niste motorina, pentru ca iti inmoaie murdaria.eu am folosit treaba asta in momentul in care nu am avut timp sa ma ocup de bike si lantul a devenit jalnic.

dupa fiecare tura sterg bicla cu carpa uscata, daca este vorba numai de praf si cu un burete usor umed daca este vorba de stropi de noroi.

aveti incredere in fortele voastre si in carpa;-)

Dar curatarea cu benzina a lantului nu mai e eficienta? Eu asa fac de cand ma stiu.

Mai amestec ulei de masina cu aditiv 2+2 si il ung, il sterg si il ung din nou.

am mai auzit, insa nu am incercat.

dar daca tu spui ca se curata si nu ai renuntat la metoda, inseamna ca este eficienta. felicitari:)

In speranta ca nu ajungi sa ai lantul imbaxit de mizerie poti folosi cu succes o carpa, ideea e sa stii cum sa stergi cu ea, altfel vei sterge ce e la suprafata. Metodele acelea cu perii sau dovedit a nu fi metode tare bune, tot carpa ramane sfanta. Cand stergi lantul cu o carpa incearca sa nu stergi drept, pune lantul in palma peste carpa si trage de el in jos, astfel facand o curba. Daca nu vrei sa-l dai jos de pe bike, pune carpa si la rotile schimbatorului.

@dinamov - de ce il ungi iar apoi il stergi si il ungi din nou, uleiul tau are rol si de degresare? Foloseste un ulei special pt lant, costa vreo 10 lei si te tine mult, pe mine 1 an.

Il spal cu benzina, il sterg, il dau cu amestecu ala, il las sa intre in toate maruntaiele, il sterg, si pe urma il mai dau o data cu amestecu ala. Il sterg intre ungeri pentru ca n-are rost sa stea prea mult ulei pe el, asa vad si io cat a intrat si cat mai are nevoie, ma intereseaza sa intre inauntru zalelor nu sa curga uleiu de pe el.

sal!

la cati km se unge lantul? Al meu pe la 50 km incepe sa aiba un zgomot ciudat si daca il ung dispare zgomotul! Am facut greseala ca la prima curatare sa ii dau cu degresant!.

Eu fac 50-75 km zilnic şi m-aş îngrozi să ung lanţul cotidian.

Terbuie folosit ulei destinat special. Eu merg cu Valvoline White Chain Lube, un spray lăptos, care formează o protecţie care unge şi respinge praful. Lanţul arată ca nou şi îl ung lunar, adică la 800-1.000 km.

De ce nu folositi sprayurile de lant pt motociclete? Acelea au acelasi agent alb (sa zic asa), care seamana cu seul de oaie. Eu numai asta folosesc, bineinteles, dupa ce-l curat cu un spray de curatat lantul, tot pt motociclete. In magazine se gasesc la set, si e cam 60 de lei, sprayurile avand cam 600 ml fiecare. E clar ca sunt "de tinut in casa", nu si de carat la fiecare tura.

misto, sper sa nu faca altii ca tine. adica pe toata durata vietii lantului tu il ungi de 2-3 ori?:)

Lantul se unge de cate ori simti ca e nevoie, il ung inainte de fiecare iesire sau la 2 iesiri (mai rar)

folosesc pentru lubrifiere ulei de mecanisme fine. aveti sansa sa il gasiti daca cunoasteti pe cineva care lucreaza in domeniu de mecanica (strungar, frezor)

sau daca ai marea sansa sa intri in vreun magazin Real :rolleyes:

sau poti sa-ti iei ulei special pt lant cu 10ron si sa lasi de-o parte celelalte porcarii.

folosesc pentru lubrifiere ulei de mecanisme fine.

Problema cu astfel de uleiuri este ca se "usca" foarte repede. Pentru ca nu a fost proiectat pentru a fi folosit pe un lant care mai sta si-n ploaie uneori, uleiul de mecanisme fine se scurge repede si nu prea tine.

Am avut si eu cateva tentative cu astfel de ulei, dar trebuia sa reung lantul o data la 50-60km (ceea ce e mult prea des) ca altfel incepea sa scartaie.

Cum bine zicea si Jacsu, mai bine iei ulei special conceput pentru asa ceva(care nu costa chiar asa de mult), iti dai lantul cu el si dupa aia cateva sute de km nu ai probleme (asta daca nu cumva faci ture pe ploaie ca atunci chiar si cel mai bun ulei se spala si lasa lantul "uscat").

Eu cred ca e mai eficient sa dai cu un ulei care te tine cateva sute de km chiar daca costa mai mult decat sa dai cu un ulei ieftin (si prost) si cu care trebuie sa-ti ungi lantul foarte des.

P.S. pentru cei care chiar stau prost cu banii (sau sunt intr-un loc unde nu ai de unde sa iei ulei pt lant), o solutie temporara este sa folosesti ulei de motor (cred ca asa se numeste, nu ???), nu e cea mai buna solutie, dar e mai buna ca un WD40 (care nu e bun pentru uns, doar pentru curatat lantul) sau alte uleiuri "extra fine".

Solutia cu uleiul de motor e foarte buna mai ales daca faci o tura mai lunga si descoperi ca ar fi bine sa ungi lantul dar nu ai cu ce. Ai mari sanse sa gasesti un sofer (sau o benzinarie) care sa-ti dea cele cateva picaturi de ulei necesare. Singura mare problema cu uleiul de motor este ca atrage murdaria ca un magnet (mai ales daca mergi prin zone cu mult praf)

Pe principiul ca ce e bine uns si lubrefiat,curat si frumos mirositor merge mult si bine iata cum fac eu sa curat ( fiind si un impatimit la curatenie)

Intai scot lantul multumita power linkului .. Il asez in baie de alcool industrial si acopar( adica il las inchis) cam 30 min . Scot foile le curat. In acest fel am acces si la schimbatorul fata care ( dupa cum stie lumea de noroiul de la Iasi) are nevoie de ingrijiri repetate. Pe acesta il curat cu pensula mai solida de ce se poate apoi tot cu acel alcool imbibat in "sfanta" carpa frec de-mi ies ochii afara. Sterg si pedalele si pedalierul cu ocazia asta ca na... nu imi ia mult timp. Revin spre spatele biclei unde xt shadow-ul rupt trebuie si el ingrijit. Scot rotitele le sterg cu WD40 , curat bine si le pun alaturi. Cu pensula mai sus pomenita incerc sa ajung la locurile mai greu accesibile din schimbatorul spate pe care la final il curat tot cu WD 40. NICI o secunda nu las sa curga WD asta pe discurile de la frana stiindu-se ca dupa aia .... papa. Ma aplec cu durere de spate spre cele cateva pinioane (9) si sterg pintre ele. Tot cu sfanta carpa si putin wd dat pe carpa si nu pe pinioane. Astfel ele au o viata mai lunga... si plina de impliniri :).

Apoi curat cu o carpa umeda de alcool industrial si restul biclei care ramane ca noua. Montez la loc tot. Ung lantul cu pomenitul ulei de mecanica fina ( de 3 ani cu acelasi tip de ulei si nu am avut probleme) plimb lantul pe pinioane si foi sa se "umezeasca" si ele putin apoi sterg de excesul de ulei.

Apoi fiind freak of curatenie :) strang toate le pun la loc in balcon ( aka atelierul de biciclete ) pun hainele stramte pe mine trag o esarfa pe creier si manusile in mana si cu armasarul proaspat spalat si hranit dau o turicica .

Ritualul de mai sus e pentru mine nu o povara ci o mare placere ca prietena bicicleta ma tot tine in spate si nu comenteaza nimic. Din cand in cand o mai tin si eu in spate sau o mai curat cu drag ca doar ne... suntem asa de apropiati :).

Cam asta e tot. Eu si bicicleta mea va salutam si va uram "carpuire placuta in continuare"

Nu am inteles foarte bine, mai intreb: Pot sa spal bicicleta cu furtunul? e plina de noroi peste tot, cu carpa cred ca mi-ar lua secole. Dupa spalare... degresare si tot tacamul, dar intai as vrea sa aflu daca o pot spala cu furtunul.

Sincer,unchiul meu are un Cube XMS si mai mareu si-a spalat bicicleta cu furtunul.Are la firma un curatator cu presiune ca sa isi spele masinile de la firma si isi mai spala si bicicleta.A fost cu ea de curand la un service si din cate am inteles trebuie sa schimmbe cam tot ce este legat de rulmenti;butucii stiu sigur.De aici deduceti voi singuri concluzia B-)

subscriu ideii de-a nu insista cu jetul de apa sub presiune la elementele sensibile ale bicicletei. Imi facusem un obicei, deh era ff comod, ca dupa o tur a mai jegoasa sa spal bicicleta astfel. Am renuntat repede dupa ce am fost nevoit sa schimb, din cauza uzurii premature, anumite piese precum: monobloc, cuvete, pedale.

Nu inseamna ca nu se poate spala asa bike-ul, dar cu mai multa grija si fara a insista in unghiurile in care apa poate intra pe langa garnituri si semeringuri.

Nu am inteles foarte bine, mai intreb: Pot sa spal bicicleta cu furtunul? e plina de noroi peste tot, cu carpa cred ca mi-ar lua secole. Dupa spalare... degresare si tot tacamul, dar intai as vrea sa aflu daca o pot spala cu furtunul.

Poti folosi furtunul dar fara presiune mare mai ales in zona lagarelor (butucilor). Presiunea de la retea plus un pistol simplu pentru udat gradina sunt suficiente. Un burete, o perie si ceva detergent. Inainte de a unge lantul, asigura-te ca ai eliminat apa dintre zale.

P.S.: Doruk a fost mai rapid!

decat un furtun,mai bine ia o pensula pt vopsea potrivita si cu perii tari.

intai dai jos noroiul si apoi,cu putina apa pe pensula,dai unde nu a picat noroi

dupa asta mai dai odata cu pensula si apa si aia e

ungi ce treb uns si gata