king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Salut,

Cum scoateti praful/noroiul din interiorul schimbatoarelor (fata/spate). E un jet de WD 40 suficient sau ar trebui sa insist cu apa respectiv detergent etc.?

Nu strica nici o fosta periuta de dinti, convertita in periuta de dinti de pinioane :D

Eu folosesc apă cu presiune, de la furtun. Dacă e noroi, cu WD40 nu rezolvi nimic.

Multumesc pentru raspunsuri,

Ma refeream insa nu doar la pinioane ci si la mecanismul schimbatoarelor. Am observat ca se aduna o gramada de praf si de nisip mai ales daca am norocul sa prind si o balta...avand in vedere ca bicla e noua nu vreau sa fac vreo tampenie pe care sa o regret mai tarziu.

radu vadan, nu stiu ce sa spun.Unchiul meu a folosit numai apa cu presiune ca la spalatoria auto si a trebuit sa isi schimbe tot ce inseamna rulemnti.

La toate maratoanele de mtb din ţară, organizatorii oferă punct de spălare a bicicletei. Mai nou toţi au compresor şi pistol, ca la spălătorie. Toată lumea îşi spală bicla acolo. De la campionul naţional la meltenii cu ceafa groasă cum sunt eu. Nici unul nu am auzit să aibă probleme, cu rulmenţii sau cu altceva.

Poate umpic de ulei şi un spray pe ici pe colo după ce se uscă, nu ar fi o idee rea.

eu o spal cu un burete de noroi si bag un wd40.tipii cand i-au schimbat butuci tot pe acolo au spus ca din cauza asta e.acum nu stiu ce sa zic.

sunt putin... complexat.

cum? asa cu furtunu' de spalatorie? curata si uleiul sau trebuie sa dai lantul jos, detergent, etc? daca ma duc la spalatorie ma serveste? (mi-e frica sa nu creada ca sunt retardat ca ma duc cu bicla la spatoria auto).

daca zici sa schimbatoarele nu patesc nimic, m-ar tenta si pe mine...

sunt putin... complexat.

cum? asa cu furtunu' de spalatorie? curata si uleiul sau trebuie sa dai lantul jos, detergent, etc? daca ma duc la spalatorie ma serveste? (mi-e frica sa nu creada ca sunt retardat ca ma duc cu bicla la spatoria auto).

Da, marea majoritate te vor accepta si cu bicicleta, atat insa sa nu te mire daca iti cer aproape cat ti-ar cere pentru o masina. Ideal e sa le ceri sa iti faca si o degresare.

Dupa spalat, imediat dupa ce se usuca... si iti bei si tu berea:) da-i cu spray de ungere pe la locurile mai sensibile...

La tine in GL, cred ca o spalatorie unde se imbina bine spalatu' cu berea si unde nu s-ar uita la tine ciudat e aia de pe centura, spre viaduct, pe partea stanga... o hala albastra daca imi aduc bine aminte:)

La tine in GL, cred ca o spalatorie unde se imbina bine spalatu' cu berea

stiu spalatoria. cum adica degresare? X_X cam cat ajunge totalul? (pana la urma bei si apa numa' iasa treaba bine)

Degresare - au aia o solutie, un fel de sampon, care dizolva bine si repede mai toate chestiile grase, uleiuri etc chiar daca sunt bine intarite pe suprafata spalata. Da cu chestia cu pricina, asteapta cateva minute, apoi da cu detergentii normali etc...

Ca protectie, intr-adevar tre' avut putina grija la pedalier, acolo daca insista prea mult cu apa sub presiune, e mai greu de uscat, dar in rest... nu ai de ce sa iti faci mari probleme. Nu stiu preturile de la voi, aici mai mult de 10-15 lei nu am auzit sa ceara vreunii... Daca gasesti vreun negrisor singurel, fara sefi pe langa el, mere si la 5 lei... Oricum, pentru o spalatura pe luna (cum curat eu de exemplu) X_X e rentabil

La toate maratoanele de mtb din ţară, organizatorii oferă punct de spălare a bicicletei. Mai nou toţi au compresor şi pistol, ca la spălătorie. Toată lumea îşi spală bicla acolo. De la campionul naţional la meltenii cu ceafa groasă cum sunt eu. Nici unul nu am auzit să aibă probleme, cu rulmenţii sau cu altceva.

Poate umpic de ulei şi un spray pe ici pe colo după ce se uscă, nu ar fi o idee rea.

iar aberezi maestro.

daca spala toata lumea bicla la karcher asta nu inseamna ca e ok.tot la martoane vezi pe toata lumea coborand cu curu pe sa,asta inseamna ca e bine ? cu jetul ala tot ce faci e sa umplii rulmentii cu jeg. NU se foloseste! in toate manualele producatorilor de furci,roti,pedale vezi gasi "do not use pressurized water". gandeste-te,cuveta de jos se umple cu mizerie numai de la ce apa arunca roata de fata,dar curatatorul ala de 100bari ?

acum revenind,n-are rost sa speli schimbatoarele in interior,dai doar cu degripant la articulatii si le speli preferabil cu o perie uda,sau d-aia care se pune in capul furtunului.

Prefer să ignor postul de mai sus.

La spălătorie unde merg eu, au afişat preţul pentru bicicletă, anume 5 lei. E la aceeaşi categorie cu scooterele. Şi include şi spuma.

Ce trebuie sa faci dupa ce mergi cu bicicleta pin ploaie? Ce "operatiuni"?

Presupun ca ai aparatori... daca nu, ia-ti.

- Daca este necesar, curata lantul bine si unge-l. Eventual sterge cu o carpa foile si pinioanele.

- Sterge jantele si sabotii de frana daca sunt pline de mizerie.

- Daca de sub aparatoarea din fata zboara mizerie pe BB sterge cablurile, s-ar putea sa mearga mai greu de la mizerie.

- Daca ai mers prin ploaie puternica s-ar putea (putin probabil) ca butucii sa fie contaminati. Verifica rotile daca se invart usor.

Prefer să ignor postul de mai sus.

La spălătorie unde merg eu, au afişat preţul pentru bicicletă, anume 5 lei. E la aceeaşi categorie cu scooterele. Şi include şi spuma.

Mestere ,stai nu te enerva.Cu toate ca si eu dau jegul jos tot pe la spalatorie,asta nu inseamna ca nu recunosc ca nu e chiar ortodox sa dai cu jetul prin anumite parti ale biclei.Insa este un risc pe care mi-l asum ,si din aceasta cauza am schimbat ceva rulmenti care nu au rezistat,am gasit apa in furca,in head etc.

Cand am timp dau cu peria si cu apa din bidon,si ca sa-mi spal pacatele de la spalatorie mai desfac din cand in cant pe ici pe colo si gresez.X_X

Si eu zic sa nu spalati cu presiune intrucat veti baga nisipul si apa in locuri in care nu trebuie sa ajunga#-o.La spalatorii au de obicei si un furtun cu apa care este suficient.

Eu inainte de a spala bicla dau cu degresant(Motorex sau ce mai gasiti) pe pinioane si foi, iar lantul intrucat este Sram pot sa-l dau jos usor de pe bicla si pot sa-l spal in benzina.Pun lantul si benzina intr-o cutie de metal pe care o scutur bine.Dupa 3 repetari lantul pierde cea mai mare parte a mizeriei acumulate.Atentie si la WD 40, se pare ca ataca garniturile de cauciuc.

sunt putin... complexat.

Pai mai sunt si unele benzinarii OMV care au furtun cu autoservire. Cumperi o fisa la 5 ron si te tine 5 minute presiunea. Eu pentru masina folosesc de obicei 10 minute, dar pentru bicicleta cred ca ajunge o fisa ( la masina in timpu asta mai dau si cu sapun la inceput si ceara la sfarsit, la bicicleta nu cred ca e cazul :X )... Si nu te intreaba nimeni ce speli acolo...

Ideea e sa nu speli cu presiune pe acolo pe unde poti baga apa in lagare/rulmenti. Restu' merge, dar cu atentie (a se citi - nu lasa vreun angajat sa faca asta ca e rroman si-si baga picioarele)

H2O fara presiune si un burete e in general suficient, daca esti pisdeaux si bitza e proaspata ii dai un polish pe cadru dupa-aia.

Lant-pinioane-foi - aici ideal este un degresant ajutat de o perie, urmat de o ungere corecta. De preferat desfacut lantul, daca este dotat cu o za gen PowerLink, sau utilizat un sistem mai mult sau mai putin oficial cu perii - atat timp cat se face imersiune in degresant. N-as pune detergent pe el, ca ala trebuie clatit inainte de uscare si aplicarea lubrifiantului PENTRU LANTURI.

Daca ati facut prostia sa bagati mizerie in butuci si alte chestii cu bile in urma unei spalari la presiune - desfacut si curatat cu carpa/degresant lagarele in cel mai scurt timp, urmat de o aplicare generoasa de vaselina. De fapt si lantul e sensibil la asta.

Daca o spal in cada cu dusu, se pune ca o spal cu presiune?

Stai linistit, nu se compara presiunea din reteaua de apa - e de 10-20 de ori mai mare presiunea dintr-un aparat pentru spalat =))

Ieri am dat jos noroiu' de pe biciclete cu un aparat de presiune mai mica decat cele din spalatorii, si nu pare sa fi daunat prea mult. Am evitat totusi pe cat posibil sa bagam jetul direct in lagare si alte garnituri/semeringuri. Exceptie facand lantul/pinioanele, care erau aproape total degresate dupa-aia (ajutate si de namolu' de pe drum, evident).

Impresionant thread. Eu spre rusinea mea am procedat un pic diferit. Am un dhs silver care in 200 si ceva de km a vazut cam 70% offroad si restul strada. Alaltaieri l-am dus prin paduri si dealuri din nou si m-am intors plin de namol. Am pus furtunul pe el, l-am pus la soare, l-am bagat in masina cand s-a uscat. Am verificat lantul, inca are ceva untura pe el, oricum n-am cu ce sa-l gresez :)) deocamdata.

Nota bene pentru jiang yiang yuing yuahong sau cum il cheama pe computeru meu de bord - am uitat sa-l dezlipesc inainte de baie si a suportat saracu toate jeturile de la furtunul de gradina. No damage, merge perfect.

Presupun ca n-o sa-mi iasa figura asta de fiecare data... =))

Eu am avut lantul dat cu ulei de motor si nu mai reusesc sa il curat. L-am dat cu WD-40 si apoi cu ulei de lant. L-am mai dus si pe la service, l-au mai curatat si ei. Am inteles ca e bine totusi ca foile si pinioanele sa fie uscate si doar lantul dat cu ulei. Cume este pana la urma?

Eu am avut lantul dat cu ulei de motor si nu mai reusesc sa il curat. L-am dat cu WD-40 si apoi cu ulei de lant. L-am mai dus si pe la service, l-au mai curatat si ei. Am inteles ca e bine totusi ca foile si pinioanele sa fie uscate si doar lantul dat cu ulei. Cume este pana la urma?

Dă-l jos şi bagă-l 2 ore în motorină.

Si mai bine in benzina, chiar 12-24 de ore daca este nevoie. Agita-l din cand in cand.

Azi din intamplare am incercat sa curat pinoanele si lantul cu un spray ce il aveam la job, si cand am dat pe pinoanele care erau complet negre de nu se deosebea culoarea sau sa vezi ceva scris pe ele am avut un SOC instant, mizeria a curs jos fara sa mai dau si cu perie carpa sau altceva, pe urma am dat si pe lant si l-am sters doar cu carpa, a ramas totul luna impecabil, asa ca am citit bine eticheta si am avut alt soc, va las sa cititi si voi.

Acesta este sprayul:

Chemsearch

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată