king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Azi din intamplare am incercat sa curat pinoanele si lantul cu un spray ce il aveam la job, si cand am dat pe pinoanele care erau complet negre de nu se deosebea culoarea sau sa vezi ceva scris pe ele am avut un SOC instant, mizeria a curs jos fara sa mai dau si cu perie carpa sau altceva, pe urma am dat si pe lant si l-am sters doar cu carpa, a ramas totul luna impecabil, asa ca am citit bine eticheta si am avut alt soc, va las sa cititi si voi.

Acesta este sprayul:

Chemsearch

Foarte tare... De pe unde l-ai achizitionat?

Probabil e un lubrifiant siliconic, avand in vedere ca e recomandata aplicarea si pe plastic :D

Nu stiu in ce masura e compatibil cu lubrifianti pe baza de produse petroliere (in caz ca mai e nevoie sa dai cu ceva pe lant).

S-a primit la job de la niste agenti de vanzari de la NCH romania, pe langa alte produse cumparate cu ceva vreme in urma, nu cred insa ca se poate lua din comert si cam cat ar costa, dar ma interesez.

Am vazut spray din asta la un prieten electronist, am sa-l intreb daca mai tine minte de unde l-a cumparat.

Am si eu un spray pentru contacte electrice, am sa-i fac o proba pe bicla...

Salutari,

Dupa ploaia de aseara, m-am oprit in Real pentru a-mi lua ceva ulei sau orice alta solutie rapida de intretinere :) Mi-am luat pana la urma 2 sprayuri - primul pentru curatare - rezultatul este asemanator cu ce se vede in poza de sus... nici nu stiam ca pinioanele si lantul meu nu-s negre din fabrica - produsul se numeste MULTI6 - Aerosol de intretinere universal.

Al doilea produs este Lubritall Multispray - pentru ungere, este practic echivalent de ulei de mecanisme fine.

Ambele au costat mai putin de 50lei iar rezultatul este spectaculos...

Si.... de incheiere... din categoria "Do not try this at home" - sa aveti grija sa nu ajunga uleiul pe sabotii de frana :)

Eu am un spray cu ulei pentru intretinere arme. Are idee cineva daca poate fi folosit si daca da la ce componente?

Eu am un spray cu ulei pentru intretinere arme. Are idee cineva daca poate fi folosit si daca da la ce componente?

:) Eu am dat cu succes cu Balistol... a mers ca "glontul" dup-aia :) Depinde de compozitie, pe unele sprayuri de arme chiar gasesti specificat faptul ca poate fi folosit la alte lucruri, ca de exemplu, la bicicletete, motociclete etc.

Ala e tot ulei de mecanisme fine. Merge pentru schimbatoare, manete, camasi de cablu.

dupa ce bicla mea se umple de noroi si jeg, eu procedez in felul urmator: o pun in cada - asa cum incape ea - dupa care desfac capul de la dus si folosesc doar furtunul cu apa calduta. recunosc ca mai pun si degetul in gaura de la capatul furtunului (ca sa creez o presiune mai mare a apei). problema e ca pana acum nu stiam ca trebuie evitate zonele acelea sensibile cu rulmenti. este bine ce fac? sau e destul de mica presiunea apei din furtunul de dus (chiar daca pun degetul)?

dupa spalare, sterg toata bicicleta cu o carpa uscata si ung lantul cu ulei Cyclon Rijwiel Olie la 125 ml. adica asta Olie rijwiel 125ml Cyclon , care m-a costat 15 lei.

procedez bine?

Da ,cum sa nu,e perfect.Sunt altii care o duc la spalatorie si dau cu jetul.Pentru ca in cada nu mai au voie de mult ....

Lucian, o pui pe inaltime :) cu roata spate in cada si ghidonul sus :) sau invers. eu nu o pun chiar vertical, ci putin pe diagonala. dar se curata chiar bine cu capul de dush dat jos. unde nu se ia, dau putin cu mana

Si eu tot in diagonala o asez. O roata pe perete in coltul baii, iar cealalta (ce din spate) in cada. O spal pe o parte, apoi o asez pe partea cealalta cu roata din fata in sus pe suportul de sampoane si cea din spate tot in cada. Merge de minune tehnica asta.

7-10 zile: lant, pinioane, foi, sabotii de frana si suprafata de franare a jantelor.

2-3 saptamani: sterg praful de pe far, stop, reflectorizante (mai des daca ploua).

4-5 luni: butuci (conuri) si tija de sa (se strange praf si scartaie daca modific inaltimea seii).

1 data pe an: headset si pedale.

Nu imi propun intervalele de mai sus, asa este necesar pentru cum merg eu (prin oras).

Daca o piesa este vopsita si nu este in lista de mai sus probabil scapa de praf doar cand merg prin ploaie. Praful este un anti-furt foarte bun; prea mult noroi nu se strange pentru ca am aparatori.

eu zic ca punctul doi de la tine, noGuns, merita mai multa atentie :) poate chiar zilnica :) ma refer la far, stop si altele. la fel ca la masina de fapt, farurile, stopurile si toate luminile trebuie sa fie curate si vizibile pentru ca tin de siguranta in trafic. a, si numarul de inmatriculare, mai ales cel de pe spate. eu am grija sa lel tin pe astea tot timpul curate, chiar daca restul masinii arata de parca ar fi intrat in mlastina.

Cele de la 2 sunt tot timpul curate. Cum spuneam, cam atat de des le curat pentru ca nu se murdaresc prea repede. Le verific (mult) mai des.

edit: din pacate multi nu prea au lumini noaptea, pana la curatatul lor mai e destul... ninja

Foarte tare . Eu am bagat bicicleta in cada fara sa citesc undeva de asta sau sa presupun ca asa s-ar putea face. Deci va zic ca treaba asta e din instinct . Cred ca la un nivel subliminal bicicletele ne spun ce vor .

Zilele astea mi-am facut curaj si am iesit cu oraseanca prin mazga din Bucuresti. Astazi am observat ca mi-a ruginit lantul desi fusese uns in prealabil, dar datorita nisipului si sarii de pe strazi probabil ca s-a dus tot uleiul instant.

A mai patit cineva treaba asta si daca da, mai iese rugina aia de pe lant sau imi trebuie altul nou?

Zilele astea mi-am facut curaj si am iesit cu oraseanca prin mazga din Bucuresti. Astazi am observat ca mi-a ruginit lantul desi fusese uns in prealabil, dar datorita nisipului si sarii de pe strazi probabil ca s-a dus tot uleiul instant.

A mai patit cineva treaba asta si daca da, mai iese rugina aia de pe lant sau imi trebuie altul nou?

Nu-ţi mai pierde timpul cu el, aşa mi-au zis şi mie alţii mai demult şi aveau dreptate. Oricât l-ai curăţa, tot o să mai rămână rugină între zale. Vezi aici discuţia originală.

Iese foarte bine cu Carburol, il lasi cateva minute sa stea scufundat in soluție si după aia freci cu o perie, la mine a ieșit, dar s-a topit și peria :)