king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Nu-ţi mai pierde timpul cu el, aşa mi-au zis şi mie alţii mai demult şi aveau dreptate. Oricât l-ai curăţa, tot o să mai rămână rugină între zale. Vezi aici discuţia originală.

Un lanţ care a fost ruginit bine de tot (zalele sudate între ele prin rugină) mai merită recuperat ? ...

Simti o oarecare diferenta? Si mie pe bicla de oras imi prinde iarna putina rugina dupa cateva iesiri, dar asta n-a fost motiv sa cumpar un lant nou din trei in trei zile. Lantul respectiv merge si in zi de azi, dupa a treia iarna si 4000 km.

Cum dispare sarea de pe drum, cum nu mai apare rugina timp de un an...

Si eu am patit-o iarna asta, uitasem ca trebuie sa-l ung si dupa 3 zile de la tura m-am trezit cu o super rugina pe lant. Scotea un zgomot de mi-era si mila sa dau la pedale.

L-am degresat, l-am sters, l-am uns, acum toarce ca nou si dupa fiecare tura il ung dar nu-l mai curat pentru ca n-am tot timpul din lume...

dupa ce bicla mea se umple de noroi si jeg, eu procedez in felul urmator: o pun in cada - asa cum incape ea - dupa care desfac capul de la dus si folosesc doar furtunul cu apa calduta. recunosc ca mai pun si degetul in gaura de la capatul furtunului (ca sa creez o presiune mai mare a apei). problema e ca pana acum nu stiam ca trebuie evitate zonele acelea sensibile cu rulmenti. este bine ce fac? sau e destul de mica presiunea apei din furtunul de dus (chiar daca pun degetul)?

dupa spalare, sterg toata bicicleta cu o carpa uscata si ung lantul cu ulei Cyclon Rijwiel Olie la 125 ml. adica asta Olie rijwiel 125ml Cyclon , care m-a costat 15 lei.

procedez bine?

E bine ca nu folosesti presiune mare,dar nu se infunda scurgerea?

Mi s-a intamplat odata de am muncit mai mult sa desfund scurgerea...plus ca treb sa scot si roata fata si spate ca altfel nu incape in cada.

La mine problema n-a fost că nu mai mergea. Reuşisem şi eu să-l resuscitez, însă rugina de la îmbinările între zale mi-a fost imposibil să o scot complet. După câteva zile de funcţionare ieşea de acolo o pastă de rugină cu ulei de puteai s-o aduni cu linguriţa. Mi-a fost teamă să nu ducă la uzura prematură a lanţului, după care pinioane, foi şi alte belele. Dacă mi-au mai zis şi alţii cu experienţă mai multă (inclusiv Ovidiu) că n-are rost, l-am înlocuit.

Soluţia ar putea fi aşa ceva:

Imagine postată

Am însă oarecari rezerve, fiindcă e proiectat să reziste la apă, nu şi la sare.

nu am avut pana acum probleme cu scurgerea. cel putin nu am avut de cand curat bicicleta in felul asta. dar s-a mai infundat de cateva ori si atunci foloseam prafurile alea de desfundat scurgerile (cumpara-le pe cele peste care trebuie sa torni apa fiarta). desfunda imediat orice scurgere :)

pentru butuci de preferat vaselina alba sau cu grafit pentru uzura scazuta in caz ca se intareste in timp.

la fel am primit si eu aceasta indicatie chiar vreau sa o incerc.

De curățat merge foarte bine cu WD40, iar de uns cu un ulei bun de wet sau dry depinde de vreme, eu prefer cele de la Motorex.

si mie mi-a ruginit,eu am folosit bicla la greu zilele astea.mi-am luat de la decathlon o chestie(sorry dar nu mai stiu cum se numeste ),ung lantul si acum e ok.oricum trebuie sa-l ung dupa fiecare 2,3 ture

De unde pot cumpara un set de scule pentru bicicleta(sa nu aiba la toate marimiile la fiecare scula in parte , doar ce iti trebuie)?

OFF :Ciocanu' e ultima solutie a tuturor problemelor ?

Citesc des pe forumurile de biciclete vintage despre "cea mai buna metoda de indepartare a ruginei" folosindu-se acid oxalic. Inteleg ca se foloseste in industria textila ca "inalbitor".

Exista asa ceva si pe la noi?

Oameni buni,eu am o metoda cam ciudata de a curata pinioanele,nu stiu daca este corecta dar termin foarte repede si sunt ca noi,deci,iau roata spate,o bag in cada,dau cu apa peste pinioane dupa care pun detergent pe pinioane,imediat dupa le curat cu o perie din plastic,la urma dau cu un jet puternic de apa,dupa asta le sterg cu servetele umede si gata,nu dureaza mai mult de 2-3 minute,inainte foloseam cu benzina si cu o periuta,dura cam 20 min,vreau sa stiu daca e bine cum procedez acum sau sa revin la metoda veche :P

Edited by bogdan_afb
edit

Da bine ,dar dupa ce te insori nu mai ai voie cu roata in cada .Ce faci?

Cel mai bine, le demontezi si le speli unul cate unul.De alfel e indicat ptr toate piesele.Cand nu ai timp incepi sa dai cu apa si sapun.Mai rau chiar eu dau cu jetul pe la spalatorie sa scoot tot jegul repede.Bataile de cap incep cand incep sa rugineasca anumite componente.

Am bagat ieri o tura in care pot spune ca am dat cu şampania de bicicleta . Am fost pe strada + drum de tara + camp + padure intr-un interval orar in care intensitatea soarelui de primavara se simtea hăt bine . Gropi acoperite cu zapada pe sub care erau râuri de apa care se scurgeau la vale . Am bagat rotile in namoalele cele mai adevarate , de alea care te descaltă , am ajuns acasa pe la 7 pm cu noroi deci pe toata bicicleta . Chiar si pe mine :)

~Am descris mai jos tot procesul , la final am constatat ca seamana cu un program de masina de spalat . Am facut asta prima data asa ca daca cineva considera ca am facut ceva ce nu era indicat sa anunte greseala ca sa nu fiu sursa de inspiratie . Cand spun cadru ma refer la tot inafara de roti eventual scaun .~

Am demontat rotile , le`am bagat in cada si am dat cu duşul + periuţa pe unde nu se lua . Am sters scaunul si tija de noroi . Am bagat cadrul in cada si am dat cu dusul cam peste tot pe unde era noroi . Ce se putea indeparta cu mana am dat jos . Nu am folosit presiune mare , noroiul era inca proaspat , am incercat sa fac totul pana sa se usuce noroiul pe cadru ca sa nu fiu nevoit sa il las la inmuiat . Am dat jos tot noroiul de pe bicicleta , intre timp rotile s-au scurs , am mai lasat cadrul in cada sa se scurga cam 20 de min . Dupa care am adus rotile si cadrul in camera unde era cald . Am terminat cam in doua ore ( am si mancat intre timp mai eram si obosit ). Pe la 9 deci aveam bicicleta pe bucati dusa la cald . In urmatoarea ora deja au aparut petele pe lant . Erau acolo , uf . Si pe pedale la margine , etc , neplacut . A doua zi dimineata am bagat roata din spate in cada , am invelit discul cu o punga de aia la sul , transparenta si am spreiat cu wd-40 pe pinioane . S-a scurs mizeria , dupa care am mai dat si cu dusul sub presiune ca sa se duca tot ce mai ramasese . Dupa aia am pus-o la scurs . Roata din fata nu am mai bibilit-o . Dupa care am bagat cadrul in cada . Furca doar cu apa si am dat cu wd-40 pe angrenaj . Am spreiat putin si pe pedale . Si pe schimbator . Unsoarea verde care era pe schimbator la articulatii a ramas . Am spreiat folosind paiul ala , e mai direct decat sa imprastii peste tot .

Dupa ce s-a scurs deci tot ce s-a curatat din sprei am mai dat cu dusul putin si s-au luat si ultimele urme de imbacseala din angrenaj si schimbatoare . Dupa care am lasat iar vro 10 min sa se scurga . (Cada am spalat-o cu detergent ) .

Am intors cadrul invers , am montat rotile . Am invartit de pedale si am curatat lantul cu o carpa . Am invartit de pedale si am curatat lantul cu o carpa dand o rotatie completa sub sprei wd-40 . Dupa care am continuat sa mai invart pana s-a curatat mizeria . Am mai dat un fâs pe angrenaj si schimbator . Ca sa nu prinda rugina . Pe bratele furcii am pus cate ~ 2 picaturi de ulei de mecanisme fine .

Cu o carpa slab umezita de wd-40/apa am sters urmele de praf care mai ramasesera pe cadru/roti/furca/schimbator/angrenaj . Pentru unsul lantului am motorex wet lube , dar il voi aplica atunci cand voi folosi bicicleta . Pana atunci lantul e mentinut de wd .

Nu crănţăne nimic si totul e curat . Am incercat sa fac tot procesul de curatare intr-un timp cat mai scurt .

@snowflake

Ceea ce zici tu mai sus este varianta perfectionista, ideala, de curatare a bicicletei in apartament. Dar imi vine in minte doar o intrebare: Poti face treaba asta de trei-patru ori pe saptamana?

Pe mine m-ar da nevasta afara din baie/casa cu tot cu fieru meu

si dupa cateva imbaieri a bicicletei trebuie sa schimbi cada. serios acum. la mine s-a busut cada si nu o spal bicicleta atat de minutios ca snowflake

E mai usor de manevrat bicicleta cu rotile demontate , cu ele puse e cam greu sa o intorci si sa nu stropesti, cada s-ar putea strica de la angrenaj care in lipsa rotilor , la mine inţepa in cada . Nu am mai mentionat detaliul ca am folosit o pereche de slapi pe care am spriinit urechile de la furca si angrenajul . Nu as putea sa o fac mai multe ori pe saptamana din doua motive . Unu e ca daca a doua zi ii dai o tavaleala identica nu are rost sa o speli , decat eventual lantul uns/curatat si noroiul dat jos din schimbatoare/angrenaj .

Doi ar fi ca imi trebuie cam 7 zile sa uite fundul si picioarele de grozaviile prin care au fost . Dar personal nu vad o problema la spalatul in cada in compania nevestei . Oricum eu spal cada dupa . Si alt loc pentru spalat nu e . Doar daca as putea sa instalez intr-o camera asa ceva http://img.directindustry.com/images_di/photo-g/clean-room-91506.jpg

Eu o spal fie la cineva la curte cu un furtunel alimentat de la retea ori pe balconul de pe scara cu cateva bidoane de apa la 5 l,perie de masina,o galeata pt spuma si o piele.Balconul il curat repede cu 2-3 galeti aruncate pe jos.

Hehe...sunteti fericiti...pentru ca aveti cada.

Eu am desfintat cada la renovarea de acum cativa ani cand nici nu imi trecea prin minte ca o sa am vreodata, bicicleta. Asa ca eu spal bikla in... CABINA DE DUSH !

Deci, roti scoase si spalate separat. Solutie de degresare(aia de motoare) pe pinioane si Cif Actifizz pentru restul. Lasat cateva minute dupa care, apa calda si o perie definitiveaza totul. Lasat la scurs un pic si sters peste tot cu o carpa curata. Metoda de curatare a lantului am detaliat-o pe topicul dedicat acestei operatiuni.

Urmeaza cadrul. Il bag in cabina de dush "in picioare", adica cu ghidonul in sus. Acelasi degresant pe schimbatoare si angrenaj si acelasi Cif pentru restul, urmate de aceleasi operatiuni ca la roti.

Intre timp lantul isi termina ciclul ce curatare la ultrasunete iar bikla poate fi reasamblata. Urmeaza ungerea lantului si schimbatoarelor, iar odata la doua spalari din astea dau la o parte camasile de la cabluri si le ung si pe ele. Din momentul asta e suficient de curata sa o pui si in pat.

Abia astept sa vina vara si sa fac operatiunea asta cel mai des odata pe saptamana.

Cel mai mult am avut de curatat la bicicleta dupa geiger mtb challenge 2009 si arges WR.Dupa geiger a trebuit sa spal bicla de 3 ori ca sa fie ca noua.A fost dezastru(am fost la tura lunga pe ploaie).La arges am demonatat bicla cmplet si am tinut-o in casa,dar lantul tot a ruginit.Ca degresant folosesc Finish Line Citrus-e f puternic si e biodegradabil, si miroase bine:P.Grija mare la butuci,mie mi-a intrat apa la butucul spate-am xtr modelul 2003-2006.