king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Și eu le țin, dar nu sunt hipersensibil :))

Eu de cand am motorizare, care e pe benzina, tot motorina folosesc pentru curatat lantul.

Mirosul ramane o vreme, dar daca speli lantul la final cu detergent de vase, nu prea mai raman urme de motorina pe lant. Iar in rest evitat cat de mult ca recipientele cu benzina/motorina sa ramana deschise.

13 minutes ago, majikstone said:

dar daca speli lantul la final cu detergent de vase, nu prea mai raman urme de motorina pe lant

de asta nu folosesc eu motorină. scot lanțul din benzină, îl șterg de 2 ori cu o cârpă și-l las la uscat până curăț pinioanele, nu am de spălat/clătit cu apă. :)

Nu stiu de ce va incapatanati sa spalati cu benzina sau motorina care in primul rand sunt nocive pentru mediu ( doar suntem biciclisti ) si mai si put ca naiba cand exista atatea produse dedicate pentru degresat/spalat. Un degresant pentru motoare auto gasesti cam la un sfert de pret fata de un produs "special" pentru biciclete si face aceeasi treaba. Unde mai pui ca sunt pe baza de apa si de aici lipsa mirosurilor si a mizeriei generate de produsele petroliere. Asta cu benzina si motorina este ca si ungerea lantului cu ulei de floare sau mai stiu eu ce minuni, ca de ala am avut acasa :).

Degresante pentru motoare auto nu am folosit (eventual ne poti recomanda unul bun?), dar produsele dedicate pentru curatat biciclete si lanturi sunt aproape inutile ca putere de curatare in comparatie cu benzina/motorina. Plus exagerat de scumpe comparativ cu pretul unui litru de benzina/motorina. Ca sunt nocive pentru mediu nu contest, dar eu inca nu am gasit vreun produs dedicat care sa curete lantul la fel de eficient si rapid precum motorina.

Eu sunt fan motorina pentru ca trebuie sa o depozitezi undeva iar benzina e muuult prea periculoasa.

Si reciclez motorina prin decantare. In timp devine un amestec de morina si ulei de lant.

Cu vreo juma de ora inainte de a spala bicicleta "ung" bine lantul cu sapun lichid/detergent de vase/etc... (ce am la indemana)

Clatesc bine lantul cand spal bicicleta. Dupa ce se ususca, il ung.

Mai mult de atat nu cred ca merita sa-mi bat capul cu curatatul lantului... in special ca bicicletele cel mai des folosite au lanturi de 20lei...

• Upvote 1

Degresante pentru motoare auto nu am folosit (eventual ne poti recomanda unul bun?), dar produsele dedicate pentru curatat biciclete si lanturi sunt aproape inutile ca putere de curatare in comparatie cu benzina/motorina. Plus exagerat de scumpe comparativ cu pretul unui litru de benzina/motorina. Ca sunt nocive pentru mediu nu contest, dar eu inca nu am gasit vreun produs dedicat care sa curete lantul la fel de eficient si rapid precum motorina.
Mucoff sau motorex.

Dai pe lant, lasi sa patrunda si e ca nou dupa daca dai cu o periuta.

https://www.marosbike.ro/intretinere/solutie-muc-off-drive-chain-cleaner-750ml.html

Pretul mare nu-l contest insa efectul e garantat.
  • Upvote 1

Daca lasi lantul in solutia respectiva, agitand doar recipientul in care se afla, isi mai face efectul? Daca da dupa cat timp? Sau are nevoie de frecarea cu peria pentru a indeparta mizeria? Pentru ca daca nu e capabil sa penetreze singur in in spatiul dintre role si sa scoata afara tot de acolo, e cam degeaba. Cu motorina e simplu: lasi lantul intr-un recipient inchis cu motorina, il agiti de cateva ori, eventual repeti procedura cu o portie proaspata de motorina si gata, cand il scoti afara e imaculat. Ma astept la cel putin aceeasi eficienta din partea oricarui alt produs de curatare dedicat.

Frecat cu peria = stropi improscati in toate directiile, iar asta nu e deloc compatibil cu curatarea in interiorul apartamentului.

Eu toate lanturile mi le-am curatat cu motorina, chiar daca nu este environmentally friendly, cantitatea folosita este foarte mica. 1L de motorina imi ajunge cateva luni, exact cat fac cu masina 10km in traficul de oras.

Eu folosesc un borcan de iaurt de 1l, lantul sta ghem pe fundul borcanului, pun cam 100ml de motorina si-l agit bine, scot, sterg cu o carpa, las la uscat, montez si apoi ulei de cutie de viteze direct pe el, chiar daca mai exista si urme de motorina.

• Upvote 1
  • Confused 1

Foarte important este sa nu mai folositi lubrifiant traditional, este foarte greu de dat jos, aduna multa mizerie.

Eu curat lantul in prima faza cu solutie curatat geamuri si o laveta din poliester. Dupa ce am dat jos mare parte din jeg, pun lantul intr-un borcan cu alcool izopropilic, agit 20-30 secunde, si il sterg cu o laveta.

Se usuca in cateva minute, atarnat.

Inapoi pe bicicleta, se aplica lubrifiant Squirt.

Cu Squirt ăla pe bază de ceară, după 20km trebe să oprești să faci șușu pe lanț ca să nu scârțâie, dar da, nu adună mizerie...

• Upvote 1

Daca ploua, da, trebuie uns mai des.

Dar pe uscat eu merg si 300 km fara probleme.

1 hour ago, c99a said:

Foarte important este sa nu mai folositi lubrifiant traditional.

Says who? Este mult mai important sa folosesti ceva ce functioneaza pentru tine din toate punctele de vedere ;). 

13 minutes ago, akebono said:

Says who? Este mult mai important sa folosesti ceva ce functioneaza pentru tine din toate punctele de vedere ;). 

Este important pentru cei care nu doresc sa apeleze la substante precum motorina sau benzina.

Nu am folosit niciodată motorina, însă mă mir ca îl lasă asa de curat precum spuneți.

Cel recomandat de Crocodil, nu e același lucru cu motorina. Confundati fără doar și poate tipul de folosință a produselor. Motorina nu se vinde ca produs de curățare în magazine, e o gogomarlă românească, o "invenție", nu neapărat ecologica.

App, se poate lasă să se evapore decât sa o aruncați undeva sau pusa într-un flacon la gunoi.

Revenind, e și normal sa folosești o perie. Repet, discutam despre lucruri diferite, nu ii sari la om la gat[mention=1662]majikstone[/mention], omul a fost bine intenționat.

Din păcate nu îți dau dreptate@Croocodillul. Nu lasă lanțul bec, e un degresant decent. Și folosesc și WD40 și cleaner ul de la muc off. Ambele, depinde de zona. Și nu curăță la nivel de petrosin, benzină, probabil și motorină, nu am folosit. Orișicât, substanțele menționate sunt chestii pe care le folosim adiacent, sunt sigur ca sunt și dedicate pentru curățarea lanțului separat, după ce e scos, dar mult mai scumpe. Personal, nu mint, nu am cautat. Sticla folosita cu petrosin nu e la gunoi, e sub chiuveta.

@Mookyama nu am sarit la gatul omului, am pus niste intrebari pertinente si extrem de relevante pentru mine.

Motorina, inventie romaneasca (posibil chiar dacică) e la momentul de fata cea mai eficienta solutie pentru curatat lantul pe care am incercat-o. Semnificativ peste WD40. Am cumparat si alte tipuri de degresant din comert, petroliere sau nu, recunosc, nu de la MucOff, nici unele nu s-au ridicat la nivelul motorinei. Benzina nu am incercat, white spirit nu am incercat, dar cei care le-au incercat spun ca dau rezultate similare cu motorina (cu diverse avantaje si dezavantaje fata de motorina, cum spunea de exemplu @paulrad mai sus).

Tie ti se pare normal sa folosesti o perie, mie nu. Rolul degresantului e sa scoata inclusiv mizeria ajunsa intre zalele lantului, role si pini, mizerie care daca nu e scoasa de degresant, cu siguranta nu e scoasa de nici o perie. Iar daca degresantul nu e capabil sa dizolve singur si complet amestecul de ulei si mizerie de pe suprafata exterioara a zalelor, nu cred ca e capabil sa o scoata pe aia din interior. Asta trecand peste faptul ca folosirea de perii implica improscarea imprejurimilor (in cazul meu, peretii si podeaua camerei sau a baii) si eventual si a hainelor. 

Daca un lubrifiant din comert poate sa curete luna un lant plin de jeg lasat un interval rezonabil de timp (sa zicem o ora) la inmuiat intr-un borcan inchis, eventual agitat de cateva ori in decursul orei respective, fara frecat si fara slujbe, atunci din punctul meu de vedere e un degresant bun. Daca nu, atunci e un degresant mediocru sau prost. Din cand in cand, de curiozitate, mai incerc produse noi de curatare, pe ideea ca cine stie, poate ca macar alea mai scumpe fac minuni. Inca n-am gasit nimic care sa aiba eficienta motorinei, nici pe departe. Pe mine faptul ca un producator il vinde pe post de produs de curatat dedicat sau nu ma lasa complet rece. Poate pentru tine conteaza mai mult ce scrie pe ambalajul produsului, pe mine ma intereseaza ce e capabil sa faca si, de la un punct incolo, la ce pret.

Produsul sugerat de @haarp pare foarte interesant, dar din pacate nu prea pare sa se gaseasca decat in Ungaria (sau cel putin toate linkurile care apar sunt de pe site-uri din Ungaria).

Altfel, @c99a are dreptate intr-o mare masura cand spune ca dificultatea curatarii lantului depinde foarte mult de tipul de lubrifiant folosit. Unii lubrifianti nu doar ca atrag mizeria, dar o si "coaguleaza" dupa o vreme. Din pacate, si @paulrad are dreptate, si anume ca lubrifiantii care raman pe lant multa vreme (inclusiv pe ploaie) atrag mai multa mizerie, iar cei care nu prea atrag mizerie si trebuie aplicati foarte des. Asa, ca rule of thumb, sigur exista si exceptii.

@majikstone iarta-ma ca iti zic, ba i-ai sarit, pertinent si insistent, sunt chestii diferite. Poate si el se simte ofensat, dar trece cu privirea. Plus ca nu a gresit cu nimic, si-a spus parerea, buna, rea, e a lui din experienta pe care o are. E normal, nu? Fiecare avem o experienta mai mica sau mai mare, nu ne-am nascut cu ea in mana. Invatam si noi, de la tine, de la el, de la altii.

Sa lamurim o treaba in discutie: eu, crocodilul si cred ca multi alti de pe aici, nu scoatem lantul de pe bicicleta decat la un numar de km suficienti de multi sau cand e foarte murdar si chiar necesita acest lucru. Probabil si tu. Sau probabil ca tu preferi sa il scoti de fiecare data la fiecare spalare, ceea ce probabil e mult mai bine si preferi sa iei cateva zale rapide exact pentru acest aspect. Zic cateva pentru ca ma gandesc ca vei curata lantul de cel putin 30 de ori pe an, deci automat il scoti de bicicleta.

Iar WD40, Cleanerul si alti solventi de genul degresant, sunt folositi pentru a curata lantul "on" bicicleta, nu "off". Deci motorina, benzina, petrosin, alte metode nonconventionale sunt scoase din discutie automat pentru ca sunt metode casnice, care nu apar in "tabelurile" de degresanti "oficiali", din magazin adica, iar celalalte, sunt "oficiale", sunt lucruri total diferite. Va rog faceti dinstictie in discutie si metodoligii. Una e on si una e off, una sunt solutiile pentru on (muc off, cleaner, etc) si una pentru off (motorina, benzina, etc), astfel incat sa departajam neintelesurile.  

Nu ma intelege gresit, nu fi agresiv in discutie, metodele tale, chiar daca probabil sunt bune in general, probabil foarte bune pentru tine, nu impune altora acest aspect, "ma lasa complet rece", pentru ca pur si simplu aici, pe forum, ne impartasim prieteneste pareri si cautam variante si solutii care sa mearga pentru pentru toata lumea sau, de ce nu, individual sau pe o nisa anume. 

Iar daca unii prefera ECO, lasati oamenii sa foloseasca ce vor muschii lor pe banii lor. Pana la urma, fiecare alege ce e bun pentru el, constient de ceea ce a ales dupa cateva teste in prealabil. In linkul dat de mine acum cateva posturi, omul arata frumos metoda de curatare a lantului, iar solutia de curatare, desi am mai spus o data, o lasa la aer sa se evapore. Nu e neaparat ECO, dar macar nu o arunca in pamant sau la toaleta cum se mai face pe la noi cu uleiul de consum.

LE. Hai sa ne linistim nitel, s-a apris combustibilul prea repede :D Dorim sa il folosim, nu se (ne) il ardem. E vineri astazi, vine weekendul, pedala ON.

Corect, produsele si metodele folosite pentru curatarea lantului pe bicicleta si dat jos de pe bicicleta sunt cu totul altele.

Eu dau jos lantul la fiecare curatare, respectiv la 300-400 km. Dureaza fix 1 minut. Nu ai nevoie de mai multe zale rapide, cel putin nu pentru lanturile KMC. Zaua rapida cu care vin lanturile KMC poate fi remontata de cate ori se doreste. Alea de la SRAM poate nu, iar Shimano nu prea are zale rapide.

Eu nu sustin ca metoda asta e unica metoda de curatare a lantului, doar am enuntat-o pentru a fi clar despre ce conditii de utilizare discutam si ca sa nu existe confuzii. De asemenea am pus intrebarile pe care le-am pus pentru a putea compara experimental daca respectivele produse functioneaza la fel de bine in cazul metodei de curatare a lantului folosita de mine (si, sincer, de mai multa lume decat ai crede). Se numeste rigurozitate stiintifica, imi pare rau daca ai interpretat-o altfel.

Tu lasi de inteles de cateva posturi incoace ca simplul fapt ca un magazin vinde, recomanda si categorizeaza ca fiind "oficial" un produs de curatare il face automat mai bun decat o solutie "casnica". I.e. motorina e o solutie de rahat si trebuie scoasa din discutie doar din cauza ca e o metoda "neconventionala". Tu esti ala care impune altora ca un produs promovat si vandut ca atare cu un anumit scop va fi automat mai bun decat o solutie "neconventionala". Si dupa aia te miri cand ti se explica faptul ca logica asta e gresita si ca exista metode neconventionale mai eficiente decat alea vandute in magazine. Pai ori suntem golani ori nu mai suntem.

Cat despre aspectele ecologice, repet, ai dreptate, si imi asum ca sunt neecologic prin utilizarea motorinei ca produs de curatare a lantului. Si sunt de acord si daca pentru cineva e mai important sa fie eco decat sa curete lantul bine. Eu o sa accept si o sa folosesc cu bratele deschise orice produs ecologic care curata lantul cel putin la fel de bine ca motorina si care nu costa absurd de mult. Cum spuneam, inca nu am gasit asa ceva.

Faching șit. 
Habar n-am avut că zalele rapide sunt de unică folosință.
Acu fo 2 ani am luat și io una, la sfatu' lu Sorin@Spokes (mă rog, 2 buc. că așa e blisteru') 
Aveam deja câteva mii de km cu lanțu'. Un HG93 , carevrazică șimano. Ăl mai scump. Pus să-nvârtă cheștii XT ale transmisiei. (mă laud, #sămuarădujmanii)
Zaua KMC (la recomandarea lui, aveam de ales, erau și niște sram p-acolo)
Ideea era că mă saturasem de curățare "in situ":  ba pe hol, ba mai apoi pe holu' blocului, ba mai apoi jos în parcare...
După teleportarea în lumea aia faină a celor șmecheri care au lanț cu za rapidă, îmi plăcea să-l dau jos și să-l bag în borcan. Zgomotu' de metal + motorină atunci când agitam borcanu' era plăcut urechii mele de rocăr și depeșar.
Am mai făcut asta încă câteva mii de km. Până când, nah, c-o muarte stem toți datori, lanțu și-a dădut obștescu' sfârșit. Zaua nu. Am mutat-o pe lanțu nou. Am deja cam 1000 cu el. S-o arunc?  

• Upvote 2
  • Thanks 1
  • Confused 1

@MaC® mi-ai deschis noi orizonturi, îți mulțămesc. Mă uitam la un lanț shimano pt cursieră și eran necăjit că mai trebuie să dau 5e pe zaua rapidă, dar o să-ți urmez exemplul și o să o reciclez pe cea veche.

P.S. La o tură am mers cu juma de za de la MTB (10speed) și jumătate de la cursieră (11 speed) că fiind îndemânatic peste măsură, am reușit de am rătăcit-o prin garaj. Cealaltă zi mi s-au împiedicat ochii de bucata pierdută :)