king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Meh.
am curățat-o la fel de grijuliu ca pă domnu' lanț. Poate chiar mai bine (cu periuța de dinți)
Poate d-aia a ținut. Sau poate am avut io noroc. Cum am de vreme bună. (nu glumesc. Statistic vorbind - baza de date fiind deja destul de consistentă, nah, am o vârstă - am un "chelcășoz"  care are grijă ca turele să fie reușite)

@MaC® șefu, vezi ca cineva e confiuzd in postarea de mai sus, puțintică atenție la frangleză...

1 hour ago, MaC® said:

Faching șit. putain

Cu riscul sa mi-o iau, pe viitor o sa trec la si eu la motorina. Dar o sa las borcanul la evaporare. Intre timp, pentru chestii rapide, raman la WD si cleaner. Si nu prea as recomanda petrosin, desi l-am agitat tare mult, nu s-a curatat stralucit de bine. Plus ca a stat scufundat in lichid, deci a intrat peste tot...a fost necesar putina perie si ceva mai multa carpa sau probabil sunt eu prea pretentios.

Cola a incercat cineva? #jk Probabil nu o sa mai fie lantul in bidon in vreo doua zile :P 

@MaC® "Habar n-am avut că zalele rapide sunt de unică folosință." Bă, nici noi, noroc cu aceasta elucidare. Multumim!

@paulrad  orizonturile deschise ceva mai sus s-ar traduce ca in afara de shimano, ca deh, e de preferinte, restul vin cu za rapida. Iti recomand KMC 93-11 (11 de la 11 viteaze, 10 de la 10 viteze, etc), care este 20euro si care include si missing link, ala de 5 euro pe care nu il are shimano. De asemenea lanturile shimano nu prea sunt recomandate. Missing link, ca sa nu le pierzi, pune-o in ceva pungulita, direct in geanta din spate sau penarul/trusa cu scule. La mtb e ceva mai recomandat, la curisera te mai descurci.

1 hour ago, Mookyama said:

De asemenea lanturile shimano nu prea sunt recomandate. 

Poți dezvolta?

Mno și privitor la commentu dă mai sus. Cu zaua de unică folosință. Bă. Io nu încercam să elucidez nimic. Încercam decât să mă dumiresc. Așa am înțeles din postările tale. Că ar trebui schimbată des. One time only. Ceea ce io nu am făcut. 

Just now, MaC® said:

Poți dezvolta?

Mno și privitor la commentu dă mai sus. Cu zaua de unică folosință. Bă. Io nu încercam să elucidez nimic. Încercam decât să mă dumiresc. Așa am înțeles din postările tale. Că ar trebui schimbată des. One time only. Ceea ce io nu am făcut. 

Mi-am dat seama. Ai inteles intentionat gresit. Drept urmare ti-am raspuns pe aceeasi ureche, prieteneste :)  Avand ceva ani de pedalat si cateva biciclete, dar neschimband pana acum zaua respectiva prea des pe motiv ca nu dau lantul jos decat de cel mult 5 ori pe an, cu siguranta pot afirma ca la +/- 30 de dat jos, pus inapoi, mai mult de 2 quick link/missing link/za rapida nu ai avea nevoie. Decat daca probabil esti usor stangaci. Chiar unele lanturi vin cu ea inclusa, deci it's a win win situation. 

Legat de lanturile shimano, e o observatie. Insa ca tot treci pe la Sorin, iti explica el mai multe. (Sau ne vedem acolo si impartim o bere/cola si o discutie si asa trebuie sa trec ca e bolnava doamna - nu incaput careva de ea si i-a dat o tranta). Nu e locul (threadul) si nu am nici rabdarea de polemici, sa imi fie cu iertare. Mi-e suficient sa vad Canon-Nikon-Sony-Fuji, cat sa mai aud asta si aici, Campa, Sram, KMC, Shimano, etc, dar cu siguranta o statistica poti afla la un simplu search pe Google.

Zbang.
Am Olympus. :)
Și după cum știi, optica lor rulz. Cu siguranta o statistica poti afla la un simplu search pe Google. :D
Auci. Am intrat pe un teren minat acum. 
pe lângă că-s offtopic. 

1 hour ago, MaC® said:

Zbang.
Am Olympus. :)
Și după cum știi, optica lor rulz. Cu siguranta o statistica poti afla la un simplu search pe Google. :D
Auci. Am intrat pe un teren minat acum. 
pe lângă că-s offtopic. 

Deloc, sunt mai open mind decat ai crede. Nu intamplator imi plac si mie Oly, inca de pe vremea filmului, chit ca al meu era lipit cu scotch in unele locuri :) Am 6 aparate, din care 2 pe film.

Cadrele de carbon/otel, cum le protejati in timp? 

Zmegma asta roz, desi protejeaza de apa si alte chestii cadrul de carbon, mie mi l-a facut nitel cu alb. Poate am facut eu gresit, desi am l-am frecat bine cu carpa. De abia dupa vreo 7-10 spalari, de-a lungul timpului, a inceput abia sa se duca albul respectiv. Adevarul e ca nici nu am insistat, desi arata cadrul ca al unui zugrav :) Am facut proba pe un colt, dar parea totul ok.

în urmă cu 23 ore, c99a said:

Foarte important este sa nu mai folositi lubrifiant traditional, este foarte greu de dat jos, aduna multa mizerie.

e02e5ffb5f980cd8262cf7f0ae00a4a9_press-x

în urmă cu 20 ore, MaC® said:

WD40?
e vorba de substanța minune? ACEEA??

wd-40-bike-dry-chain-lube-118ml-WD41002.

wd-40-bike-wet-chain-lubricant-4oz-94.gi

;))

în urmă cu 17 ore, paulrad said:

@MaC® mi-ai deschis noi orizonturi, îți mulțămesc. Mă uitam la un lanț shimano pt cursieră și eran necăjit că mai trebuie să dau 5e pe zaua rapidă, dar o să-ți urmez exemplul și o să o reciclez pe cea veche.

P.S. La o tură am mers cu juma de za de la MTB (10speed) și jumătate de la cursieră (11 speed) că fiind îndemânatic peste măsură, am reușit de am rătăcit-o prin garaj. Cealaltă zi mi s-au împiedicat ochii de bucata pierdută :)

Cand schimbi lantul datorita uzurii arunci si zaua rapida, deoarece aceasi uzura ca lantul are si ea.

• Upvote 1

Serifilor, atat de mult ati scris incat n-am citit.

Decat diagonal.

Dar pnm, am o sticla de vin la bord si un postavaru' dat.

Muc off bike cleaner si mucoff drivetrain cleaner.

Miros fain, curata bine. Benzina e prea in profunzime si scoate tot dintre zale, inclusiv unsoarea care mai e.

e0b88ceb93fab8c9393646a4bfcb15ea.jpg

1 minute ago, Croocodillul said:

Miros fain, curata bine. Benzina e prea in profunzime si scoate tot dintre zale, inclusiv unsoarea care mai e.

Eu m-am lamurit, mersi. :P

Desi este cam devreme, hai noroc!  :).

Referitor la zalele rapide, eu am refolosit orice tip de za, KMC, Sram, Connex fara sa tin cont daca producatorul specifica single use sau nu. SRAM-ul se demonteaza mai greu insa se poate refolosi. Cred ca acum un SRAM am pe MTB si probabil am dat lantul jos de mai bine de 8 ori in 1000+ km. Ah, si este za de 10v pe lant de 11v :).

• Upvote 3