king

Curatare / intretinere bicicleta

Recommended Posts

Alcool izopropilic se gasea fara nici o problema la magazinele de componente electronice, fiind folosit pentru decaparea circuitelor imprimate impreuna/in amestec cu cu colofoniul. 

• Upvote 1

@IonutA poti incerca si alcool tehnic care se gaseste la Brico Depot sau la Dedeman.Cam pe unde ar avea diferite lucruri pentru masini.

43 minutes ago, Traveller said:

Dar ce are dacă îl comanzi online?

Dacă nu găsesc la magazin fizic, am să comand on-line, nu are nimic doar că îmi place prima opțiune să fie magazinul fizic și a doua opțiune magazinul on-line. Chestie de gust.

34 minutes ago, majikstone said:

Alcool izopropilic se gasea fara nici o problema la magazinele de componente electronice

Am să caut la magazinele de acest gen, din zona mea. Mulțumesc!

23 minutes ago, Nexus said:

se gaseste la Brico Depot sau la Dedeman

Am să trec și pe acolo. Mulțumesc!

Întâmplător, am ajuns azi în Brico Depot din Militari (sunt două magazine unul lângă Decathlon și altul lângă Carrefour), nici urmă de alcool tehnic sau izopropilic.

Mai căutăm.

On 6/23/2020 at 7:07 PM, IonutA said:

A cumpărat cineva de curând alcool izopropilic și dacă da, de unde?

A ajuns marfă de contrabandă de când cu covidul.
Pe Maica Domnului dacă intrebi, se uită zâmbind la tine. Am găsit la niște lepre de pe acolo, Severin, care spuneau că numai cu comandă online. Am intrat pe site, si era 78 Lei litrul.
Inainte de covid imi luasem o sticlă de un litru cu vreo 18 Lei.

Doar curiozitate, la ce (la bicicleta) folosesti alcoolul izopropilic?

40 minutes ago, MLADEN said:

Doar curiozitate, la ce (la bicicleta) folosesti alcoolul izopropilic?

Pentru curatat discurile, ma gandesc eu

4 hours ago, MLADEN said:

la ce (la bicicleta) folosesti alcoolul izopropilic?

Mi s-a blocat (destul de rău) un pistonaș la etrierul de la roata spate, de la frâna hidraulică.

Adică când am scos plăcuțele de frână una era uzată aproape complet și cealaltă foarte puțin uzată. Am folosit niște șervețe umede universale din LIDL, pentru a curăța dar nu au avut nici un efect.

Edited by IonutA
piston blocat

7 hours ago, IonutA said:

pistonaș la etrierul

Ce model de frane?

Daca sunt Avid Elixir aia este boala lor. Trebuiesc servisate complet si posibil sa nu scapi nici atunci de buba.

19 hours ago, IonutA said:

Mi s-a blocat (destul de rău) un pistonaș la etrierul de la roata spate, de la frâna hidraulică.

Adică când am scos plăcuțele de frână una era uzată aproape complet și cealaltă foarte puțin uzată. Am folosit niște șervețe umede universale din LIDL, pentru a curăța dar nu au avut nici un efect.

Sprai de curatat frane? Il gasesti la orice magazin piese auto.

• Upvote 1

20 hours ago, Alegz30 said:

Ce model de frane?

Shimano Deore M6000 (dar chinuite adică le-am utilizat în orice condiții meteo, prin oraș)

9 hours ago, MLADEN said:

Sprai de curatat frane? Il gasesti la orice magazin piese auto.

Cred că acesta o să fie varianta câștigătoare până la urmă.

Edited by IonutA
virgulă

Tot pe str. Maica Domnului am găsit două variante de alcool izopropilic (posibil același alcool dar la prețuri diferite).

A folosit cineva unul din cele două variante pentru bicicletă:

- https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/1354-ALCOOL-IZOPROPILIC-1L-CHE-1557.html?search_query=alcool+izopropilic&results=4

- https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/18875-ALCOOL-IZOPROPILIC-1L-CHE-1492.html?search_query=alcool+izopropilic&results=4

Din fișa tehnică nu mi-am dat seama să fie vreo diferență.

Depinde de gust...
E ca spirtu/alcolu' sanitar.  Mona e mai cunoscut și e nițel mai albastru.
Acu depinde și de felia de pâine.

• Like 1
  • Haha 2

1 hour ago, IonutA said:

Tot pe str. Maica Domnului am găsit două variante de alcool izopropilic (posibil același alcool dar la prețuri diferite).

A folosit cineva unul din cele două variante pentru bicicletă:

- https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/1354-ALCOOL-IZOPROPILIC-1L-CHE-1557.html?search_query=alcool+izopropilic&results=4

- https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/18875-ALCOOL-IZOPROPILIC-1L-CHE-1492.html?search_query=alcool+izopropilic&results=4

Din fișa tehnică nu mi-am dat seama să fie vreo diferență.

Alcoolul izopropilic este un compus chimic cu o anumita formula. Evident ca este acelasi alcool, nu exista mai multe tipuri de alcool izopropilic. De asemenea, nu am auzit/vazut alcool izopropilic diluat ca produs comercial. Deci mereu ce vezi la taraba va fi concentratie care tinde spre 100%. Cu riscul de a fi rau (iar), de ce te uiti pe fise tehnice atita timp cit iti lipsesc cunostinte de chimie de clasa a 8-a?

Poti folosi si alcool etilic (etanol), metilic sau butan (n-butan) pentru degresat, in general mai ieftine. Vezi aici https://www.profiart.ro/alcool-etilic-tehnic-complet-denaturat-1l-3540.html

@IonutA Cele doua produse sunt IPA insemnand 100%.
Problema izopropilicului este ca “lasa urme”. Cum amandoua se declara de “inalta puritate,“ bla, bla, bla... probabil ca diferenta de pret e data de cat a fost salariul sclavului chinez.

Avand in vedere ca bicicleta nu are componente optice sensibile (!) as cauta izopropilic IPA cat mai ieftin fara sa ma preocup de altceva.

Din pacate acelasi izopropilic intra in compozitia dezinfectantilor medicali pentru suprafete si de aceea din cauza covidului, preturile s-au dublat. Cu alte cuvinte, datorita pandemiei au inceput si doctorii sa se spele pe maini.

In rest, cum zicea si @MaC® conteaza felia de paine.

Pentru curatat orice: pinioane, deraioare, lant, manete, inclusiv frane pe disc, aveti un produs de exceptie: TurboClean de la Brunox.

Atentie sa nu il confundati cu Turbo Power care e lubrifiant.

Deci CLEAN e cuvantul cheie.

https://m.emag.ro/spray-turbo-clean-degresant-puternic-brunox-500ml-422099/pd/DC8159BBM/

Cred ca o sa fac un filmulet si o sa revin.

Ce va pot spune este ca e “inuman” cat de bine curata. Practic, lasa metalul curat si uscat.

32 minutes ago, iacobdoc said:

Pentru curatat orice: pinioane, deraioare, lant, manete, inclusiv frane pe disc, aveti un produs de exceptie: TurboClean de la Brunox.

Bun de știut, am să îl caut și pe acesta. Merci!

2 hours ago, iacobdoc said:

Problema izopropilicului este ca “lasa urme”.

Avand in vedere ca bicicleta nu are componente optice sensibile (!) as cauta izopropilic IPA cat mai ieftin fara sa ma preocup de altceva.

Alcoolul izopropilic este folosit tocmai pentru ca nu lasa rezideuri prin evaporare. Asta spre deosebire de etanol care cel putin in teorie lasa urme uleioase. Izopropilicul este recomandat pentru curatarea elementor optice. Ce inseamna mai exact "optica sensibila"?

On 6/27/2020 at 8:57 AM, iacobdoc said:

https://m.emag.ro/spray-turbo-clean-degresant-puternic-brunox-500ml-422099/pd/DC8159BBM/

Cred ca o sa fac un filmulet si o sa revin.

Ce va pot spune este ca e “inuman” cat de bine curata. Practic, lasa metalul curat si uscat.

E cam scump. Există variante mult mai ieftine de spray pentru curățat frâne, la 12-15 lei și mă îndoiesc că e o diferență atât de mare de calitate încât să justifice prețul pt Brunox. Fortech, TRW, etc. Se găsesc cam la toate magazinele cu piese auto.

Hmmmm. Te contrazic nițel.
Că-s și volănar/volănist cu ștate vechi. Și cu ceva pricepere de făcut reparații în spatele blocului.
Și am folosit de prin 2008 încoa' o grămadă de produse care erau în debara și erau dedicate mașinuacii. Am avut și Sonax (scump) și TRW și muuulte altele.
Acum am Textar
A mai rămas ceva-ceva prin el dar nu, nu îmi place deloc cum curăță frânele biclei. Și extind afirmația și către celelalte mărci pe care le-am folosit.

@MaC® eu mă refeream la alte utilizări ale spray-ului (pinioane, lanț, deraioare, etc pe care le-a menționat și @iacobdoc) nu la eficiența în curățarea frânelor . Frânele n-ar trebui să ai motive să le cureți :)

I-ar t-e contrazic ;)

Că l-eam testat și colo și colo. Mam jucat cu c-am tăt ce aveam prin ogradă: chestii dă mașină. Și am renunțat. (engine cleaner, carb cleaner, brake cleaner, etc.)

On 6/25/2020 at 12:57 PM, IonutA said:

Între timp m-am mai  ”jucat” cu pistonul blocat și a început să lucreze chiar dacă nu am apucat să cumpăr și să îl tratez cu subtanțele recomandate.

Așa că am cumpărat și montat plăcuțe noi și acum am din nou frână pe roata spate. :)

Oricum am să cumpăr și alcoolul izopropilic pentru a-l testa cât de bine își face treaba cu frânele și o să revin cu două cuvinte despre.

@MaC® Eu curat franele de Pasti si dd Craciun.

• Like 1
  • Haha 1

10 minutes ago, iacobdoc said:

Eu curat franele de Pasti si dd Craciun.

Bine, tu biciclești între Crăciun si Paști, deci se explică.

• Haha 3

10 hours ago, IonutA said:

Între timp m-am mai  ”jucat” cu pistonul blocat și a început să lucreze chiar dacă nu am apucat să cumpăr și să îl tratez cu subtanțele recomandate.

Scoti placulete si prinzi pistonasul mobil cu un cleste, patent, mops... (pui o carpa, ceva... sa nu zgarii etrierul) si apesi maneta pana pistonasul mai "lenes" iese aproape de tot din etrier, il dai cu sprai de frane si il impingi inapoi in etrier. Repeti operatiunea de cateva ori, pana pistonasul lenes prinde din nou pofta de viata.
Foarte probabil dupa aceea va trebui sa faci la fel si cu celalalt pistonas deoarece acela va deveni pistonasul "mai lenes".
Singurul lucru de care trebuie sa tii cont ii sa nu iasa complet pistonasele din etrier.

• Thanks 1