Marian01

Anyone in Resita?

Recommended Posts

Salut,activez de vreo7 luni pe acest forum si am vazut cum se organizeaza turele in diferite orase,mai ales Bucuresti.

Deoarece nu prea am vazut ciclisti prin Resita,am deschis acest topic in speranta de a gasi pasioanati si in acest oras.Daca este cineva din Resita,sau din apropiere lasati un raspuns pe aici.Iar daca se aduna cativa ma gandesc sa deschid si un topic pentru ture.

• Upvote 1

Marian01

In Resita exista o asociatie foarte bine pusa la pct..Se numeste BikeAttack,tot ei sunt si organizatorii maratonului MTB din Garana-Semenic ( http://www.banatmaraton.ro/ro/home.html ),si de asemeni organizeaza si pe plan local multe ture de divertisment prin acele zone frumoase.Se poate accesa situl :

http://www.bikeattack.ro/

sau chiar forumul lor:

http://www.bikeattack.ro/forum/index.php

Sunt o echipa bine organizata,si niste persoane de incredere,si cu bun simt.Apeleaza la ei cu toata increderea pentru tot ce doresti legat de MTB.

Sa ai o zi mai buna.

Nimeni?

• Upvote 2

Stiu de existenta acestei asociatii,insa din cate stiu ei nu se dau si on road,iar eu de 1 an am trecut de la mtb la cursiera.Mersi oricum.

o plimbare pe cursiere pana la Dognecea, la intoarcere ne-am intalnit cu Marian in Bocsa. cateva fotografii de azi; Banatul are peisaje frumoase.

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Imagine postată

Imagine postată

cu dedicatie speciala pentru Edy za'canibalul din Bucuresti :) drumuri pentru mavicurile lui :)

Imagine postată

peisaj de vis in Muntii Dognecei

Imagine postată

lacul de la Dognecea

Imagine postată

total 65 de km, plimbare lejera de duminica.

• Upvote 1

Han.asteptam pozele din tura de azi sa vada lumea ce baieti harnici suntem.

Astazi,Resita-Lugoj si retur,total 100 si ceva de km,nu mai stiu exact;sa spuna han.

• Upvote 1

Resita-Lugoj dus intors: 110 km , mers intins cu cateva sprinturi la deal. George si Marian sunt buni cataratori. A fost vant destul de tare pe unele portiuni.

Asfalt foarte bun, peisaj minunat.

cateva fotografii:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

o tura de cursiere foarte frumoasa :)

• Upvote 1

Se poate.

Pe un forestier din Poiana Marului pana in Dacia (cca 14 km), de acolo ai 2 variante, o iei in sus inspre Muntele Mic (asfalt, inca vreo 4 km, altitudine 1525m ), sau cobori inspre Borlova - Caransebes (asfalt, cca 30 km pana in oras). Poti sa vezi traseul aici.

Mersi Beberules. Vreau sa fac aceasta catarare la mijlocul lui aprilie. E bun forestierul? Catararea spre Semenic crezi ca e posibila in aceasta perioada?

De asemenea vreau sa intreb daca stie cineva cum e traseul din satul Lindenfeld spre Brebu Nou? Cat este de urcat? E practicabil drumul pe bicicleta pt. jumatatea lui aprilie?

Multumesc.

http://claudiumoga.blogspot.com/

Pentru putin. Forestierul e in stare buna. Despre ce catarare spre Semenic vorbesti?

Vis-a-vis de traseul Lindenfeld - Brebu Nou, ala o sa fie un pic mai greu de facut daca mergi cu bagaje multe, mai sunt si portiuni tehnice, dar cu un pic de grija cred ca te descurci. Din Lindenfeld spre Brebu nu mai prea ai de urcat, mai mult e de coborat :) Ai in schimb de urcat pana acolo (presupun ca vii pe la Poiana).

Nu stiu in schimb daca dispare toata zapada pana cand vrei tu sa mergi, cel mai simplu cred ca e sa vorbesti cu Carol, el sigur ca te poate lamuri (e locul lui de joaca :) )

In principiu ar trebui sa se duca zapada pana atunci si sa fie ok.

Dar depinde mult si de cum va evolua vremea, au mai fost ani cand am schiat in aprilie pe Muntele Mic.