a_mic

HELGA - Jurnal de bord

Recommended Posts

Nu mai ştiu exact pe unde, dar mai auzisem de cineva care ţinea un carneţel cu distanţele parcurse pe bicicletă.

Oricum, foarte faină ideea, numa' să te ţii de ea (şi de idee, şi de Holga). :)

Multumesc. Ma voi stradui. :)

Îmi cer scuze, i-am cam pocit numele; Helga trebuia, nu Holga. Dau vina pe ora înaintată.

Promit: cat de curand!

Daca vrei sa o tii pe post de "fata de la tara" ar trebuii sa o lasi incaltata cu gumarii capatati la divort, recte NN 2,25 macar pe fata.

Daca vrei s-o transformi in duduie de oras cu accente de telenovelista si s-o mai scoti si prin vreun club atunci trage-o in botinele de la Kenda.

Cornitele nu-s de mare folosinta in oras, dar mai bine i le pui tu decat sa ti le puna ea cu altul care are mestesug la gatlegau.

Acu sa nu se supere Helga dar e cam opulenta (XXL) asa ca trebuie sa o mai tii la regim sa mai capete sulieta ca altfel te spetesti cu ea la brateta, mai ales la drumurile lungi aflate in perspectiva ( luna de miere sau ce mai aveti de gand sa hoinariti).

Vezi ca dupa ce ies din climatul de la tara, duduile de oras vor si poseta (Solitaire sunt ok) sa mai tina si ea un efect, un demachiant de lant, un "Always" pentru camere, o trusa de manechiura pentru suruoape si imbusuri). Niscai strasuri sau svaroawzke fata/spate cu led la fel i-ar prinde bine daca n-are sa se faca observata, ca nah asa-s muierile. Bon mariaj si vant din dos! Imagine postată

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Si-acum, pi rand:

- I le las pe toate: NN pentru sine si borduri, K pentru excursii de peste 200.

- Cu "cornitele" am intr-adevar o problema.... sunt cam spariet...

- XXL... XXL... da' si eu, tati: 1.92 !!!

- Cu gentutele, sunt la faza de gandit. Nu prea-mi iese cand vreau eu dar, ma straduiesc! Stii, de multe ori iti iese mai bine cand esti muncitor decat atunci cand gandesti (asa e, Chivule? Minca-t-as salaru' tau!)

- Swaroawzkele (beay, ce m-am chinuit sa scriu!) au fost luate de la TCM contra sumei "da doshcinci da lei", ca e criza tata, nu ne luam noi "de pe" astia :)

- Vant din dos...din dos...din dos...unde-am mai auzit io da cheshtiile ashtea? :D

Tx, man!

Revenind "on": azi am fost in vizita la mecanec sa vad de n-o pus de vreun viol cu Helga. Cred ca o pus.... Helga statea razimata de gard, spalat, coafata, binemirositoare, lucitoare... Deci:

- revizie 100% (demontat, uns (da' mai putin asa ca toate stateau cam bine), aerisit si reglat frane, dezdoit un disc, verificat si uns lant, centrat, reglat schimbator spate) = 100 lei cu amendamentul ca D-l Sebi (str. Garofeanu-17, strada ce uneste Drumul Sarii cu Sebasian, "Freeridebikes", sector 5, intre Razoare si Lira, are site dar, nu prea e actualizat) mi-a spus ca multe operatii nu se justificau dar, daca eu am tinut-o gaia-matzu...

- spalat "cu zemuri" = 20 lei

Am mai dotat la ea:

- una pereche gume Kenda Sport Cruising de 1.95 = 2 X 30 lei = 60;

- una pereche cornite Point alu = 35 lei;

- una pereche mansoane profilate (grip-uri) Point cauciuc gelificat = 40 lei (Au! :blink: );

- un spray oloi da lantz = 20 lei

Sfaturi: ungeti lantul dupa 3 zile de Bucuresti, seara. Lasati vagaboanda peste noapte cu rotile pe ziare (sa nu curga oloi daca sunteti mai ChikiChan asa), apoi dimineata il stergeti cu o carpa. De preferat ca oloiul sa contina si o componenta de curatare (ca eu voiam sa pun un hidraulic de T80 :D);

Nu am pus la ea: portbagaj fata care e cam "la pachet" cu coburi (130+130 lei). Adica nu are platan orizontal. Nu am schimbat (inca) pedalele cu unele metalice de 40 lei, nu am luat portbagaj "tija" pe spate (sarea de suta).

Deocamdata, noile gume si-au gasit loc in spatele canapelei, asteptand "intruparea" planurilor.

Impresie generala: buna. Replay: da, voi continua sa ma adresez lui. Comportament: desi era foarte incarcat, a lasat totul balta ca sa stea de vorba cu mine. Lipsuri: nu tine minte ce am vorbit ieri sau saptamana trecuta (explicabil, as zice, desi nu-mi convine :) )

Gata! Am intrat "in paine"! De ieri, casa-job-casa pe Helga! :)

Ca de-aia e jurnal, sa spunem: spun ca de Pasti, iepurasul (de fii-mea) i-a adus nlui Helga o gentuta de 1.5 litri de sea (sau sa?). Si tot de Pasti (adica in a 3-a zi) am dat si-o tura pana la Draganesti-Vlasca: a fost doar pentru mine sa vad daca sunt in stare sa ma bat cu vantul de intoarcere. 64 km dus si tot 64 intors cu vant din fata de-am crezut ca mor.... Un coleg de-al nostru, ceva mai tanar, spunea ca la un moment dat avea dorinta intensa de a-si arunca bicicleta in sant (@booster). Nici eu n-am fost departe pe soseaua/barajul de la Mihailesti... Am scapat cu viata si, inca, cu dor de duca. Helga? O adevarat prietena... :)

ok. :rolleyes:

Da' popou'? Cum e cu popou'? Ce zice el?

Că io am băgat în weekend doar vreo 70km și am o cu totul altă perspectivă în ce privește acest banc:

Imagine postată

(am dat click pe #1797 pt a insera link direct la respectivul post numa' că nu merge, duce către pagina care conține acel post)

Este adevarat ca... se putea si mai bine.... :D

Dupa saptamana de relache, am inceput din nou sa merg brat la brat cu Helga la job. Drept pentru care, am schimbat "prima mie" :D . Intre timp, in proportie de 80% s-a ivit oportunitatea de a participa in calitate de "oficial" la Maratonul Defileului Jiului. Si cum nu se poate biciclar fara bicicleta, am hotarat sa mergem impreuna, ensamble si together. Pentru asta, a trebuit sa gandesc un sistem de transport al consoartei de fier in frantuzoaica mea de mare angajament. Ca orice frantuzoaica, are o silueta de invidiat, drept pentru care, am facut diverse incercari pentru a rezolva acest "menage a trois": se rabateaza bancheta orizontala spate, apoi se demonteaza si depoziteaza. Se rabate apoi spatarul spate. Scaunul dreapta fata se misca la maxim in fata si se culca spatarul. Se scot tetierele. Helgai i se demonteaza roata fata (despre a carei remontare urmeaza sa va intreb) desfacand ceea ce voi numiti "quik release", iar eu numesc "sistem de demontare rapida". Se introduce Helga in ma demoiselle si se sta cu ochii pe ele sa nu pacatuiasca impreuna "ca fetele". Se ia la drum.

Intrebare: umbland la sistemul de demontare rapida a rotii fata, la remontare m-am confruntat cu urmatoarea problema: cat pot desface pe filet sistemul de prindere fara ca acesta sa scape? Oricat? Pentru ca m-am chinuit mult sa remontez roata desfacand cat mai putin cu putinta.

Si pentru ca am si doua maini stangi, evident ca mi-am facut praf ochelarii de vedere "de aproape" trantind portiera peste ei, canonidu-ma apoi sa-i repar cam o jumatate de ora. Normal! Ca doar n-aveam ochelari ca sa vad ce fac! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 1

Am citit dar, nu prea m-am lamurit: si QR-ul si contrapiulita din partea opusa prezinta la desurubare un arc interior. Problema mea a fost: oare cat sa desfac pana sa cada QR-ul sau piulita, iar arcurile sa sara la mama dreaq in iarba, iar eu fara ochelari sa le caut folosind simtul tactil pana lunea viitoare? Astea se desfac de tot si tre' sa fii pe faza cu arculetele? Sau au un sistem de blocare la care eu nu am ajuns?

Arcurile alea nu sunt insispensabile QR-ul functioneaza perfect si fara ele, intr-adevar cand sunt la locul lor iti usureaza indepartarea/montarea rotii de pe furca prin faptul ca suprafetele de asezare ale piulitei simple precum si a celei cu cama sunt egal departate de suprafata conjugata a furcii. De obicei arcurile acelea cu forma conica se monteaza cu spira de raza minima la furca.

• Upvote 1

Tx man! Deci, pana la urma, as fi putut renunta la exacerbarea simtului tactil in caz de Doamne fer'... :D. Adevarul e ca mi-era groaza ca ori sar in iarba si duse-s, fie cad prin praf si pietre pline de unsoare si stau sa le curat in ploaie... Oricum, solved!

Dupa "joaca" de la Maratonul Defileului Jiului, Helga a trebuit sa intre iar in reparatii intrucat ii cam scrashneau incheieturile: roata fata falfia, lantul rontzaia, discul freca in placute, schimbatorul schimba la 6 pedale. Drept pentru care, a intrat la Sebastian in atelier unde a primit:

- spalat (ca s-a tavalit ca o purcica, obsedata!);

- centrat roata fata (inclusiv cu ciocanelul de cauciuc);

- indreptat disc frana fata;

- curat si uns lantul si pinioanele;

- reglat schimbator spate.

Total: 60 lei, cu amendamentul ca Sebastian mi-a spus ca e ultima bicicleta pe care o mai spala. De-acum, cine mai doreste, achita 10 lei si se joaca, daca doreste, toata ziua cu furtunul in curtea service-ului.

Urmeaza sa mai primeasca si o pompa ca cea din dotare a ramas printre bolovanii Vaii Jiului. Inca sunt departe de pretul per kilometru realizat cu frantuzoaica... :D

Dom profesor, tre sa povestiti cum s-a comportat Helga sambata, cand a dat peste cititori. I-a palcut cultura, au ba?

Asa e domn'profesor,dar dupa cum am vazut-o eu,a fost "in largul"ei.Ne-a facut mare placere sa va avem printre noi si speram sa va avem incontinuare!

Razvane, ce se intampla, ce e cu tacerea asta prelungita, a amutit Helga?