radu_vadan

Baieuri - modele, preţuri, păreri

Recommended Posts

Octav, eu am o pereche de ultremo şi sunt foarte bune ca rulaj şi aderenţă dar au o mare hibă - nu sunt chiar rotunde! În zona unde pânza se suprapune, cam 10 cm la fiecare baieu, se simte mai ales la viteză mare un tremurat în toată bicicleta. E foarte enervant pe coborârile de viteză.

Sa stii ca si la COntinental Sprinter se simte un pic :) Nu stiu la alte marci si modele cum o fi.

Cat despre Kenda, nu stiu pe unde le poti gasi.

eu folosesc Tufo si-s de parere ca-s cele mai bune ca si rulaj -grosime -antipana-

Astea-s modele pe care le fol cu balon de 19 pe fata si 21 spate :

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=6218;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=130;pgc=0

http://www.bike24.com/1.php?product=7902;prev=6218;page=1;content=8;navigation=1;menu=1000,4,22,35;mid=130;pgc=0

Dar recomand cu caldura acest model ieftin si f Rezistent la taieturi si frane

http://www.bike24.com/1.php?product=6741;prev=7902;page=1;content=8;navigation=1;menu=1000,4,22,35;mid=130;pgc=0

o mica nota,mai ales cu privire la rezistenta baieurilor-anul trecut,pe o coborare in forta pe la Breaza,am dat de un "crater" considerabil;impresia mea a fost ca o sa se duca naibii roata biclei (si baieul,evident).Surprise,suprise,damage-ul a fost suferit de janta,care s-a strambat,insa baieul a ramas intact (n-am facut pana).Evident,avea protectie anti-pana

Din experienta mea de 5 ani pe baieuri:

1. Continental competition sunt sensibile si faci pana repede, nerecomandate amatorilor.

2. Vittoria Corsa parca nu se aseaza niciodata bine pe janta, cel putin asta era impresia mea.

3. Continental Gp 4000 este alegerea mea. Se comporta bine, nu am facut pana niciodata, ruleaza perfect.

Tufo S33 se aseaza foarte bine pe janta, sunt rezistente la pana si la uzura, au strat gros de cauciuc...dar nu au rezistanta la inaintare comparabila cu baieuri mai usoare sau mai suple...nu le poti avea pe toate.

Continental sprinter, se aseaza si ele bine pe janta, nu sunt la fel de rezistente ca tufo S33, dar parca ruleaza o idee mai bine, desi sunt sensibil mai grele. Tin mai bine pe viraje stranse decat Tufo pentru ca sunt rotunde in sectiune. Forma a sectiunii baieurilor Tufo imi da o senzatie de neliniste cand depinde pielea mea cel ma mult de ele.

Continental Sprinter Gatroskin...bomb proof(le-am folosit un sezon  in cele mai grele conditii si inca se tin bine)... tin bine pe viraje, dar, din nou, nu ruleaza ca un baieu de 190g si 200tpi

Cam putine pareri despre baieuri .

Ce am citit pe forumuri din afara, cele mai recomandate raport calitate pret par a fi Sprinter. Nu stiu de ce, dar Tufo sunt foarte prost vazute desi mie mi se par chiar ok.

Cum zice si Ovidiu, GP4000 sunt super baieuri, dar la un pret maricel : aproximativ 70 de euro un baieu fata de 27 euro varianta pe clincher :(

Acum, nu stiu exact cat tin, poate ne spune Ovidiu.

Eu anul trecut am mers pe Sprinter si in vreo 3000-3500 km am facut doar o pana(dar am taiat cauciucul de tot)

De Schwalbe Ultremo HT ce ziceti?

M-ar tenta o combinatie de Durano HT pe spate si Ultremo HT pe fata. Cum vi se pare?(dupa 1 februarie le comand, asa ca inca sunt pe ganduri ce sa iau)

Eu am ultremo alea vechi (înainte de HT) şi sunt foarte faine ca rulaj şi rezistenţă la pene dar nu sunt chiar perfect rotunde...

O mica intrebare daca nu este cu suparare; am un baieu la care s-a distrus valva si e pacat ca arata bine si stiu ca in tinerete se gaseau niste valve care aveau doua saibe (doua talere) cu  o forma anume si se montau una sub camera alta peste si se strangeau. Mai exista asa ceva pe piata ?

Multumesc 

Din cate imi amintesc se numea parca "valva mecanica",montajul era relativ simplu insa trebuia sa ai noroc,de multe ori mi se intampla sa rasufle aer deoarece orificiul camerei nu era  perfect ermetic cu cel al valvei,la baieu s-ar putea sa mearga ,trebuie incercat.

Mersi Ionut o sa caut pe la targ poate ,eu am folosit asa ceva dar foloseam si un pernandez sa il lipesc inainte de cuplare .

sanatate

Maestre Buchter, eu nu vă recomand valva aia, e o mizerie. Mai bine alegeţi una din variantele astea:

Descoaseţi complet baieul şi puneţi o cameră nouă de latex sau butyl foarte subţire (Continental Race Supersonic are doar 50 de grame) sau decupaţi o valvă de pe o altă cameră, cu o bucată semnificativă de cauciuc în jur, şi lipiţi-o pe camera din baieu.

Eu personal aş alege prima variantă dar să vă acordaţi măcar o oră pentru cusut baieul înapoi.

Varianta mizerie  :)) candva era singura solutie ,varianta ta prima este cea mai best dar cusutul in intregime nu ar fi foarte greu  dar cat ma costa camera cea noua latex ?

Adica sa nu cos tot baieul si sa constat ca treaba a costat aproape cat costa un baieu nou  :)) Mai glumesc si eu dar chiar nu stiu cat costa camera latex si oricum multumesc pentru sfaturi .

O cameră de latex e cam 10 euro, dar nu o veţi găsi în ţară. O cameră foarte uşoară din cauciuc vulcanizat găsiţi la Maros bike şi la distribuitorii lor, cu 45 de lei, la 50 de grame.

asta http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Camere/Camera_bicicleta_Continental_Race_28_%28700C%29_Light_S42-8172.html

sau asta http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Camere/Camera_bicicleta_Continental_Race_28_Supersonic_valva_Presta_S60-6078.html

În mod normal ar trebui să le găsiţi la Iaşi, la X-Cycle - Str. Pacurari nr. 77, bl. 477, sc. B, tel.: 0722-220 616, 0232-254 219, www.xcycle.ro . Sper că bine am reţinut că sunteţi din Iaşi.

Pe de altă parte puteţi pune orice cameră de cursieră în el, deşi e păcat să puneţi una ordinară de 150 de grame, după părerea mea.

O cameră de latex e cam 10 euro, dar nu o veţi găsi în ţară. 

Am vazut camere din latex la decathlon.

Pana la urma oare merita diferenta de la 30 euro - Conti Sprinter la 55 euro (acum la oferta)- Conti Competition?

In afara de protectia sporita(desi in reviewuri par ca se fac mai multe pene cu Conti Competition) o fi vreo diferenta?

Am vazut camere din latex la decathlon.

Nu-ti recomand camere din Decathlon, oricare ar fi ele! :)

• Upvote 2

Unde se pot gasi cele mai ieftine baieuri in tara?

Salutare,

am vazut ca este mai vechi topicul, dar as vrea sa stiu din experienta voastra la cat timp se umfla baieurile dupa ce le-ai umflat o data la presiunea indicata pe ele.

Intreb deoarece pana acum am mers doar pe demontabile.

Am niste Continental GP 4000 SII pe 22, iar bicicleta o folosesc cam odata la 2-3-4 zile, depinde de timpul disponibil.

Ar trebui sa suplimentez presiunea in ele de fiecare data cand ies pe sosea?Ca de obicei cam asa fac :) si nu stiu daca este indicat.

Multumesc.