andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

:)>-

Bravo.

Hai, poate ajungi înapoi la acel after :)

Si nu uita: 3500 kcal arse = minus 0.5 kg :)

Felicitari si tine-o tot asa!

Multumesc mult

Incerc acum sa ajung la pragul psihologic de 99.9 kg , iar apoi putin cate putin pana la o greutate mai decenta 85-90 kg

Mi-a fost f f f greu pana am putut sa incep sa fac miscare dar nimic nu e imposibil

Inca nu m-am apucat serios de alergat ci doar bicicleta si am inceput sa fiu atent ce mananc

Nu stiam echivalenta asta calorii = kg

Garminul meu spune ca am ars Calories: 178,260 C , nu stiu cat de reala este suma asta pentru ca nu este corelata cu HR (nu port mereu centura)

Aha , daca nu mancam ca spartul trebuia sa slabesc ~25 kg 

Cu riscul de a ma repeta a nu stiu a cata oara, a slabi este f usor, a te mentine la o greutate, sai sicem mai silfida, e ca limita care e in crestere si tinde spre zero, ca sa zic asa.

deci, sfatul meu e ca ce regim tii atunci cand slabesti ala e litera de lege pentru tot restul vietii.

eu anul asta am mancat o singura shaorma si am devorat o singura data kafeceul, in rest mai subtire cu mancatul, pe principiul: subtire manaci, subire te faci. potol bagi, nu mai e nevoie sa zic, ca fiecare are cate o oglinda, sau doua pe acasa.

• Upvote 1

Tu crezi ca eu am vrut sa ma ingras 35 kg?

am avut ~ 2 ani in care am slabit si mentinut o dieta ok

Dc esti sanatos si ai un pic de vointa da este relativ usor sa slabesti odata ce iti schimbi stilul de viata

In mai 2013 aveam 116 kg, astazi am 102,5 kg

Felicitari ! Sa ai sport in continuare sa ajungi la cifra dorita .

Si eu am reusit sa ajung la 88 kg de pe la 93-94 . Tinta mea ii 80 kg si mentinerea greutatii .

Si experientele mele recente... Am 1.85 inaltime, putin peste 30 de ani si ma-nvart pe la 84-85kg in perioada asta a vietii. In liceu, am vazut pe o adeverinta medicala, aveam 78.

Asta-vara, dupa un incident amoros, am coborat in 2 saptamani de nemancat pe la 77kile. Aproape ca mi se vedeau patratele pe abdomen. Asta ar fi fost greutatea mea ideala, da' s-a pus la loc incet si sigur, si am revenit pe la 82, asta fiind iar o constanta rezonabila cu conditia sa nu abuzez de mancare. La sarbatori, 10 zile de nefacut nimic, mancare la discretie si BUNA, am sarit iar la 85-86, totul s-a dus la burta. Mi-am luat un blender la inceputul lunii asteia, am ticsit frigiderul cu fructe si legume. Am revenit la 82. Tinta pe anu' asta e sa incerc sa scad inapoi sub 80, insa fara nimic drastic sau sustenabil pe termen lung.

Cateva pareri si concluzii personale, ceea ce NU le face neaparat bune sau corecte (!!!!):

- ceaiul de slabit, ce natie o fi el, functioneaza, da' am citit ca e extrem de daunator! Are efect de slabire vizibil in tranzit, da' te poate imbolnavi pe viata. Am baut ca ratza timp de vreun an, ca nu m-a dus capu' sa-i dau cu google;

- dupa efort sustinut, daca te urci pe cantar te sperii, 2-3 kg in plus. Motivul - probabil crestere de moment in volum a muschilor, probabil cu apa. Revine greutatea la normal intr-o zi-doua si multe reprize de mers la baie. Deci nu e motiv de panica;

- dimineata, imediat dupa trezire, 1-2 pahare mari cu apa. In restul zilei, apa cat duci. Neaparat apa inainte de masa, contribuie la atingerea senzatiei de satietate cu mai putina mancare. Apa, si consumul de lichide in general contribuie la evitarea constipatiei;

- daca mananci mult la o masa, stomacul se dilata, iar odata golit prin procesul de digestie, el ramane (cred) mare si foamea revine rapid si cu intensitate. Cu alte cuvinte, daca mananci mult in speranta ca n-o sa-ti fie foame prea curand e maxim de eronat. Se intampla fix contrariul;

- cea mai rapida metoda de slabire e infometarea. Da' e nesanatoasa si rezultatul e de scurta durata;

- evita sa mananci seara, inainte de culcare. Eu ma straduiesc sa nu mananc dupa ora 19:00;

- personal n-am mai cumparat paine de cativa ani buni. Ocazional imi mai fac una la mulinecsu' dedicat. Spune-s-ar c-ajuta...;

- biscuitii Bel Vita nu stiu cum constipa rau. Intr-adevar "tin" de foame, da' dup-aia schelai la baie ca un caine calcat de masina;

- somnul te ajuta sa slabesti. Da' in cantitati serioase, cum fac eu, pe la 15 ore/zi in uichend.

Repet, concluzii pasibile de a fi foarte gresite mai sus. Chiar rog corectare va rog...

Cateva pareri si concluzii personale, ceea ce NU le face neaparat bune sau corecte (!!!!):

- ceaiul de slabit, ce natie o fi el, functioneaza, da' am citit ca e extrem de daunator! Are efect de slabire vizibil in tranzit, da' te poate imbolnavi pe viata. Am baut ca ratza timp de vreun an, ca nu m-a dus capu' sa-i dau cu google;

What?

Eu inca caut motivele pentru care m-am imbolnavit, ptr ca nu m-am lamurit ce si cum, am baut mult ceai din asta , chinezesc etc , nu am citit pana acum , ma gandeam ca e daunator dar nici chiar asa

PS: Bre cand am venit sa iau pipa erai plat :P

Sunt multi factori care pot influenta pozitiv sau negativ procesul de slabire, de exemplu mie mi se redusese metabolismul la minim pentru ca ficatul a fost pus la grea incercare

Cateva luni nu sa intamplat absolut nimic, de abia acum cat de cat pot zice fac ceva si se vede si la greutate

Dar pentru cine este sanatos nu trebuie sa fie atat de greu sa slabeasca, cel putin cu un pic de vointa si cu schimbarea stilului de viata

Eu inca am probleme cu mancatul seara /noaptea si odata ce ma apuc greu ma opresc si de obicei mananc dulciuri

am sa incerc alta metoda , sa mananc mai mult la pranz 

Pe net tota lumea zice ca-i extrem de daunator ceaiul de slabit. Gugal it. Si mi-au zis si altii.

Ceai de slăbit...adică ceaiul verde? Că din ăsta şi negru beau şi eu destul, dar nu neapărat pentru slăbit (nu că aş fi prea în formă în perioada asta :D)

M-as gandi mai degraba la alea cu denumire clara in sensul asta: "Digestie Usoara", "Tranzit Rapid", "Silueta perfecta". Astea-s romanesti si cu astea ma "delectam" eu. Bine, de ceaiul de crusin nu mai zic. Ala-i bun de farse :D

Bine, dacă tot veni vorba de slăbit...şi eu am ceva kg peste greutatea ideală la cei 179 cm ai mei. Cam vreo 8 peste cele 75 kg unde ţintesc. Am stat multă vreme pe la 79 - 80 dar în ultimele luni am sărit pârleazul până la 84-85. De vreo săptămână am făcut pe dracu-n patru şi trag de mine la sală pe bandă şi la spinning, vreau să le dau jos până în aprilie.

Acum să văd cât mă şi ţine şi cu sala...în decembrie mi-am făcut abonament de o lună şi m-am dus doar o dată :).

M-as gandi mai degraba la alea cu denumire clara in sensul asta: "Digestie Usoara", "Tranzit Rapid", "Silueta perfecta". Astea-s romanesti si cu astea ma "delectam" eu. Bine, de ceaiul de crusin nu mai zic. Ala-i bun de farse :D

Mda acum am evitat asa ceva , cred ca pana la urma un ceai de plante naturale (nu din compert) este mai bun

Nu suport sala, incerc sa fac totul in casa sau pe bicicleta, parcuri sunt o groaza, picioare avem asa ca de ce sa dau bani pe o sala

Cand o sa vreau sa invat sa inot (vreau triatlon)...este altceva acolo,  trebuie instructor si piscina

• Upvote 1

Eu am reusit din martie 2013 pana in iulie 2013 sa scad de la 111kg la 92kg, apoi am cazut si mi-am rupt mana destul de nasol asa ca s-a oprit scaderea, acum ma invart intre 88 si 90 de kg. Abia astept sa mi-i se refaca mana si apoi vreau sa continui pana la 85kg sau posibil mai jos. Oricum greutatea in sine nu zice mare lucru, din punctul meu de vedere mai important este sa stii cit este procentul de grasime din corp. Acum cica ma invart pe la 18%, ceea ce este foarte rezonabil. Mai am inca colacei deci se poate si mai bine de aceea tinta este 82-85kg.

ai slabit 18 kg in 3 luni?

Da, mie îmi ies aproape 5 luni, din martie pana la sfârșitul lui iulie 19 kg. Am 1. 82m și 39 de ani. După căzătură din cauza ghipsului și a imobilizării umărului nu am mai putut face nimic o jumate de sezon. Sa speram ca din mai reiau. Ma bucur ca nu m-am întors la 100kg având în vedere ca nu am mai putut sa fiu la fel de activ.

Dintr-un alt topic, @@Dr2005

Nerealizări:

- m-am îngrăşat cu 7 kg de când merg zilnic pe bicicletă (!!!)

O fi un caz de balanta dezechilibrata, gen "a intrat mai mult decat a iesit"?

Mi se pare mult totusi... :-S

Depinde cum a mancat inainte,  in timp si dupa ce a pedalat , efortul accelereaza metabolismul , de asta se spune ca slabesti si dupa ce ai facut efort nu doar in timpul lui ,se poate pune imediat pe tine daca mananci ca spartul 

Cand m-am apucat de bicicleta, ma duceam repede acasa, rupeam frigiderul, ca deh ieseam la ..., ne "alergam" pana la baneasa de ziceam ca am urcat transul, asa de greu mi se parea, ne opream la terasa, bagam 10 mici cu 2 portii mari de cartofi, lingeam vreo 5-6 beri, tolaniti pe banci. In drum spre casa poate ne faceam si recuperarea cu o saorma sau un kebab.

Si eram asa de mandru de mine ca nu mai mancam dupa aia acasa.  Pai cum mama lu stefan cel mare sa nu ma fi ingrasat?

• Upvote 3

Si eram asa de mandru de mine ca nu mai mancam dupa aia acasa.  

=))

Mda... De curand, cum am ajuns la cabana Postavaru am bagat ciorba, vin fiert, ditai halca de pipept de gasca (parca) si 2 prajituri mari. Dup-aia mi s-a facut mila de sandvisurile din rucsac si le-am ras si p-alea.

Am sa caut sa ma orientez spre ture fara carciumi prin preajma :D

Sa ma vedeti pe mine la XXX kg in buzau spre Vf penteleu, de cand m-am suit pe bicicleta am vorbit doar despre ciorba de periosoare si mancare in general, doar la asta ma gandeam