andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Desi nu mi-am propus asta, in luna martie am reusit sa slabesc cateva kilograme urmand (aproximativ) o dieta low-carb si facand cate 2 ore de gimnastica (kinetoterapie) pe seara. Low-carb inseamna sa mananci cat mai putini carbohidrati. Cum a zis si 100%Vegetarian, combinatia de carbohidrati cu grasimi (glucide si lipide adica) nu este deloc indicata atunci cand vrei sa slabesti. Eu as spune ca nu e indicata nici atunci cand vrei sa duci o viata sanatoasa si sa te simti bine in corpul tau.

Nu pot spune ca urmez strict o dieta low-carb, dar de cand nu mai consum alimente bogate in carbohidrati (cartofi, paste, orez, dulciuri) ma simt mult mai bine, iar dupa 2 saptamani de abdomene am inceput sa vad o urma fina de "patratele" acolo unde obisnuiam sa am o burta umflata. Am simtit pe pielea mea cum ma balonam atunci cand mancam carbohidrati si grasimi laolalta, asa ca dau crezare acestei diete low-carb, plus ca ma simt mult mai bine dupa ce mananc, fara sa ma mai umflu or sa fie nevoia de macara pt a ma ridica de la masa. Cand se intampla totusi sa am carbohidrati cu grasimi in farfurie, ii separ si ii mananc unul dupa altul.

Dupa ce am renuntat la carbohidrati am inceput sa mananc doar legume, carne, lactate si oua, alimente mult mai sanatoase, mai pline de vitamine si nutrienti decat cerealele integrale, painea, cartofii, orezul si cele ca ele. Legumele au si ele carbohidrati, dar majoritatea au din cei cu absortie lenta care nu provoaca balonari. Carnea nu o prajesc niciodata, o fac inabusita in vas de sticla termoizolanta.

Vezi ce scrie si la linkul lasat de Tancul.

Eu asa urmez, o dieta cat se poate de low-carb, defapt, a ajuns un stil de viata.O paine la mine in casa ajune pana se intareste. In rest, primesc cu bratele deschise oua,telemea,lactate,alune,migdale,nuci etc, sa nu uitam de sfanta slanina! Cu colesterolul stau foarte bine, 160 cel total, 50 trigliceridele, si 80 glicemie, luate dimineata pe nemancate.

• Upvote 1

eu din ce-am citit, carbohidratii sunt la putere. atat din surse ce n-au nici o treaba cu vegetarianismul cat si din surse ce au treaba. toti sportivii profesionisti baga la greu carbohidrati in ei. dimineata un bol de orez cu ceva mirodenii, iar seara dupa cursa/antrenament baga din nou pt a reumple rezervele de glicogen. carbohidratii sunt singura sursa de energie, se descompun (daca sunt complexi, cereale, cartofi, etc) imediat si iti intra in sange. totul cu un efort minim din partea organismului.

da, corpul e in stare de multe, sa transforme grasimile in carbohidrati, sau chiar proteinele. insa totul cu un cost mult mai mare, de cele mai multe ori prea mare. corpul poate stoca carbohidrati sau grasimi daca acestea sunt in exces fata de ce are nevoie, insa nu proteine. organismul munceste sa le descompuna in aminoacizi, isi ia cat are nevoie, undeva maxim 10-15%, iar excesul reprezinta toxine pt organism, iar corpul munceste mult sa le scoata afara. da, slabesti mancand f proteic, insa deloc sanatos. tot metabolismul proteic este unul acid, iar ASTA schimba multe. in sange mereu vom avea un PH usor alcalin indiferent de ceea ce mancam, proteic, carbo, sau grasimi. de ce asta? pt ca de asta are nevoie, iar corpul face orice sacrificiu pt asta. mancand ceva ce necesita un metabolism acid (carnea, lactatele) atunci, pt a echilibra situatia corpul scoate repede din rezerve ceva alcalin. prima "rezerva" este calciu din oase. da, si-apoi mai incolo te trezesti ca nu mai ai oase tari, apare osteoporoza si alte nebuneli. lactatele degeaba au calciu mult in ele caci corpul nu poate asimila decat f putin dintr-o masa, din contra fiind acid de fapt scoate calciu din oase, per total pierzi. cu cat te duci in sus, spre nord fata de ecuator, cu atat mai multe cazuri de osteoporoza sunt. de ce, caci cu cat mergi spre nord cu-atat mai multe lactate se mananca.

plus, cu cat mananci mai proteic, cu-atat mai putine plante mananci, deci fibre din ce in cemai putine. daca vrem un tranzit calumea, atunci ne trebuiesc fibrele. fara fibre incepem sa ne constipam, in intestinul gros se impute treaba (la propriu) si treptat apar bolile de colon. naspa.

aveti grija ce alegeti, mereu vor aparea chestii bomba, "noutati", chestii care sa-ti ia ochii, chestii care la prima vedere par f bine argumentate. repet, Atkins a luat o groaza de bani prin cartile lui minune, multa lume slabea tinand regimul lui (de fapt faceau asta pt ca per total rastrictionau aportul caloric), insa el era pufos tare rau si a murit cu inima. trebuie sa ne informam din cat mai multe surse si sa alegem ceea ce credem noi ca-i mai bine. bafta...

@Alpinman: mi se pare enorm sau, mai degraba, fortat sa ne inchipuim ca un regim de slabire care sa conduca la pierderi in greutate de 3-5 kg/luna este ok. Asta ar presupune o modificare spectaculoasa a obiceiurilor alimentare. Pot sa gresesc, evident, in opinia mea dar, mie asa imi pare. In niciun caz nu vreau sa combat afirmatia ta dar, pentru mine o asemenea "tinta" ar fi dezastruoasa... Apreciez calitatea postului tau in foarte mare masura dar, prefer un regim mai "soft" :) .

Eu am 87-88 kg si am ajuns aici plecand de la 97-98 cam intr-un an. Mi s-a parut un ritm acceptabil care nu mi-a indus stress-uri alimentare deosebite si, in plus, ma simt foarte bine fara sa am "crize" de alimentatie. Este posibil ca asta sa se datoreze intr-o oarecare masura faptului ca am trecut de 30 ( ;) ) de ani si am fost deosebit de atent sa nu fac precum cei/cele ce apar in presa de senzatie.

Cred ca e bine sa ajungem la o greutate conforma combinand exercitiul fizic cu o alimentatie echilibrata si, foarte important in opinia mea, sa nu ne oferim o "tinta de timp" foarte optimista (de tipul 4 kile/luna). Cred ca 1kg/luna este un program care nu afecteaza echilibrul organismului. Sa nu uitam ca, la o inaltime de 1.80 m si 120 kile organismul si-a gasit de-a lungul timpului un echilibru: bun...rau...dar, il are! O interventie agresiva in mod cert ne da peste cap.

Ar mai fi ceva de spus dar, e cam... naspa... Nu avem 88 kg (dimineata, de exemplu)... avem 88 daca dormim intr-o camera calda si 87.5 daca dormim in frig, 88 daca nu am mers la toaleta si 87.2 daca am mers, 88 dimineata si 86 seara daca am fost la job-ul de 11 ore vara la 40 de grade si am sarit peste pranz, cantarindu-ne inainte de cina. Greutatea fie o privesti ca pe o medie (iar a mea variaza in limita a 1..1.5 kg/zi) fie o masori in conditii identice (greu de realizat... mai suntem si constipati din cand in cand). Si inca ceva... Exercitiul fizic reduce greutatea destul de lent (daca nu chiar "foarte") pentru ca micsoreaza masa adipoasa dar o creste pe cea musculara. Adica, slabim si nu prea. Retetele astea minune de slabit se bazeaza in general pe scaderea masei adipoase si nu prea fac trimitere la cea musculara pentru ca ar da cu oistea-n gard.

Cred ca cine vrea sa slabeasca 40 de kg ar trebui sa aiba un orizont de asteptare de 3-4 ani ca sa nu ajunga prin spitale... Si sa munceasca in acest interval...

Eu prefer grasimile pentru energie,oricum la ciclism,grasimea este utilizata pe post de energie,doar la sprinturi este folosit glicogenul! grasimile dau 9 calorii pe gram, carbo 4 calorii pe gram.

ma scuzati ca nu am dat un detaliu esential.....nu am 80 de kg,am 50 kg,1.70m inaltime...sunt relativ slab,vreau doar sa scap de burtica nimic altceva :D

ma scuzati ca nu am dat un detaliu esential.....nu am 80 de kg,am 50 kg,1.70m inaltime...sunt relativ slab,vreau doar sa scap de burtica nimic altceva :D

Cred ca la tine nu nevoie de o cura de slabire ca din ce spui esti subponderal. Tie iti trebuie un pic de abdomene sau altfel de exercitii pentru tonifierea musculaturii abdomenului.

Si la ce conformatie ai cred ca mai trebuie sa lasi berea sau alte lichide... :)

Ne-ai lasat aici sa ne rupem in figuri cand tu ar trebui sa mai pui ceva pe tine nu sa dai jos... :))

Ne-ai lasat aici sa ne rupem in figuri cand tu ar trebui sa mai pui ceva pe tine nu sa dai jos... :))

Nu degeaba, mie mi-a fost util ce am cetit pe-aici (eu făcând parte din categoria obez plictisit, cum spunea la un moment dat un coleg forumist). :)

Du-te la sala sa mai pui pe tine ceva muschi. Esti subponderal. Si nu lua porcarii de suplimente, mananca ca un spart acasa. Daca zic ai tai ca nu iti dau atata, ai scuza ca esti in crestere :D .

Oricum, m-am amuzat copios! Ai fost foarte tare la faza asta... :D De curiozitate, cati ani ai? Ca la profil nu-i ai trecuti...

Cu speranta ca nu e un misto ieftin, la 15 ani, 50 kg si 1.70 nu e o problema chiar deloc. Esti in plin proces de formare. Mananca bine, misca-te bine si nu vei avea motive sa te plangi. "Burtica" vine mai incolo, dupa ce o dai pe bere si stat in scaun toata ziua.

Si inca ceva... Exercitiul fizic reduce greutatea destul de lent (daca nu chiar "foarte") pentru ca micsoreaza masa adipoasa dar o creste pe cea musculara. Adica, slabim si nu prea. Retetele astea minune de slabit se bazeaza in general pe scaderea masei adipoase si nu prea fac trimitere la cea musculara pentru ca ar da cu oistea-n gard.

Cred ca cine vrea sa slabeasca 40 de kg ar trebui sa aiba un orizont de asteptare de 3-4 ani ca sa nu ajunga prin spitale... Si sa munceasca in acest interval...

cred ca intelegi un pic gresit notiunea de greutate. Aici nu e vorba de cate kg cantaresti, atata timp cat ele sunt date de masa musculara.Gandeste la acei bodybuilderi, care au sa zicem la o inlatime de 180cm, 120 kg, dar cu un procent de grasime in organism de sub 3 %.(adica musculatura se vede in cel mai mic detaliu, ca pe o plansa anatomica) Dupa teoria ta, acel individ poate fi considerat gras,sau obez. Nu masa masculara e vinovata de o gramada de boli asociate grasimii din organism. O masa musculara dezvoltata, are un consum mult mai mare de calorii decat una slab dezvoltata. De fapt, in ultimul timp, nu se mai fac calcule gen indice de masa corporala, adica greutate/inaltime , ci mai nou se masoara circumferinta taliei. O talie la un adult mascul pana in 95 cm nu prezinta riscuri de boli cardiovasculare, in timp ce peste 100 cm riscurile sunt majore. Tot ultimile studii spun ca grasimea la barbati este mult mai periculoasa decat la femei, si anume din cauza depozitarii acesteia. In timp ce la femei se depune cu precadere pe coapse, fese si pulpe, la barbati ea se depune in primul rand pe abdomen, adica "imbraca" toate organele importante (stomac, intestine, ficat pancreas) in grasime.

ca si concluzie, nu conteaza greutatea (cantitatea), ci calitatea ei, adica compozitia. Daca majoritatea e constiuita din masa musculara, structura osoasa , etc si doar un mic procent de grasime, in jur de 7-9%, atunci te poti considera un adult sanatos, cu o speranta mare de viata.

Io am 12% grasimea 'ceea. la la 74 de kile ale mele.

@Alpinman: ai perfecta dreptate in cele spuse. De-asta am si apreciat la justa valoare continutul topicului, facand abstractie de informatiile "etapizate" ale initiatorului. Eu ma refeream insa in textul citat la persoanele care au intr-adevar o mare problema cu greutatea, persoane care depasesc nepermis de mult indicii recomandati si care sunt in stare sa faca tampenii de genul celor facute de persoane publice despre care avem cunostinte ca zac acum prin spitale. Persoane ce au dorit sa-si reduca greutatea de 120 la 80 si apoi 60 in 6 luni... 1 an. Aici apare pericolul lipsei de adaptare, al socurilor. De-asta am considerat ca un melanj echilibrat intre exercitiul fizic si hrana adecvata aduce acestor persoane avantaje consistente insa, distribuite intr-o lunga perioada de timp.

(OT: de-aia zic eu ca e bine sa termini concediul martea si sa te apuci de prima saptamana de lucru miercurea, ca sa nu te apuci brux si sa te dezechilibrezi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif )

Completarea ta este mai mult decat binevenita si doldora de informatie chiar daca sensul celor spuse de mine era altul. Probabil ca m-am exprimat mai eliptic sau, pe romaneste, mai prost. :D

sau probabil n-am inteles eu exact. se mai intampla...deh, am imbatrinit. Numai bine.

• Upvote 1

Mananca sanatos, fa abdomene si nu te da la sucuri, bere si junk, mai Andrew :)

De fapt, in ultimul timp, nu se mai fac calcule gen indice de masa corporala, adica greutate/inaltime , ci mai nou se masoara circumferinta taliei. O talie la un adult mascul pana in 95 cm nu prezinta riscuri de boli cardiovasculare, in timp ce peste 100 cm riscurile sunt majore. Tot ultimile studii spun ca grasimea la barbati este mult mai periculoasa decat la femei, si anume din cauza depozitarii acesteia. In timp ce la femei se depune cu precadere pe coapse, fese si pulpe, la barbati ea se depune in primul rand pe abdomen, adica "imbraca" toate organele importante (stomac, intestine, ficat pancreas) in grasime.

ca si concluzie, nu conteaza greutatea (cantitatea), ci calitatea ei, adica compozitia. Daca majoritatea e constiuita din masa musculara, structura osoasa , etc si doar un mic procent de grasime, in jur de 7-9%, atunci te poti considera un adult sanatos, cu o speranta mare de viata.

Cateva detalii in plus:

Se mai foloseste IMC-ul, pt ca nu e tot aia sa ai 90 cm talie la 1,90 inaltime cu 90 talie la 1,60.

Mai important ar fi raportul talie/sold, sa fie sub 0,9 la barbati sau 0,8 la femei (sau 0,7 sau 0,85, depinde de studii. Eu parca as zice 0,7 :D ). Adica grasimea abdominala este mult mai periculoasa, insa nu pur si simplu pentru ca "imbraca" organele. Are compoziie diferita si este activa hormonal. Creste rezistenta la insulina (ceea ce duce la diabet) si este mult mai aterogena (ceea ce creste mult riscul de boli cardiovasculare). S-a mai constatat o legatura cu mediatorii inflamatiei, care sunt asociati si ei cu diabetul, bolile cardiovasculare si multe altele. Si in cele din urma cu o mortalitate crescuta.

Adica dati burta aia jos, fratilor, ca e de rau :blink:

Da, o perioada buna de timp pentru dat jos 40 kg e cam 2-3 ani. Mie mi-a luat cam 3 ani.

Dieta low-carb, adica fara carbohidrati, ma indoiesc serios sa mearga mana in mana cu sportul. Aia e pentru cine vrea sa slabeasca stand cu telecomanda pe canapea. N-ai cum sa faci sport fara carbohidrati, cum nu merge nici masina cand se termina benzina.

Cu alergatul, normal ca va plictisiti pe stadion. Alergati in parc, dar mai ales pe dealuri, pe munte, pe trasee si poteci. Pentru bucuresteni, alergati la Comana, la Cernica, in Baneasa, altii care stau mai la poalele muntilor, in Cluj, Tg.Mures, Baia Mare, etc... au trasee turistice care incep direct din oras. In plus, alergarea pe poteca e mult mai benefica articulatiilor si organismului decat cea pe asfalt, datorita variatiei terenului, plus ca lucreaza mult mai multe grupe de muschi.

Adica grasimea abdominala este mult mai periculoasa, insa nu pur si simplu pentru ca "imbraca" organele.

In plus, prin acumulare de grasimea pe zona abdominala deplasarea centrului de greutate in fata si da in timp probleme lombare care se pot concretiza in tot soiul de dureri ale spatelui si cefei.