andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

5 minutes ago, d@n said:

Așa este : dură, epuizanta, dar dă rezultate .

Da rezultate daca mananci corect, daca nu este nerelevant :)

O ora de alergat inseamna 7-800 calorii  , o nimica toata la cat se mananca timp de o saptamana :)

Alergarea cu 7-8 min/km (adica jogging, de fapt) este reteta ideala pentru a arde grasimi, bineinteles impreuna cu o alimentatie rationala, cu maxim 1 g glucide rafinate/kg corp/zi (adica 75 g zahar si/sau glucoza/fructoza/amidon pentru un om de 75 kg).

Daca stii sa alergi, cu pas mic si frecventa cat mai mare, nu e nici dura.

Efortul fizic devine "dur" cand e frecvent peste pragul anaerob, nu permiti organismului sa se refaca si nu te alimentezi corect.

• Upvote 2

Eu din toamnă de la 69-70kg am ajuns la 64-65kg, ”dieta” fiind că nu prea m-am mai ridicat de la masă burdușit. Plus câte o alergare/drumeție/hometrainer iarna și bicicletă de la finalul lui februarie (2200km).

După o tură de alergare (8-12km cu pace cam pe la 6:30 - 6:50/km) seara, nu îmi mai trebuia să mănânc, eventual un măr îmi era destul. În schimb după o tură cu bicicleta mănânc ca spartul și mă simt îndreptățit să beau un Pepsi :D

• Upvote 3

14 minutes ago, Traveller said:

Alergarea cu 7-8 min/km (adica jogging, de fapt) este reteta ideala pentru a arde grasimi, bineinteles impreuna cu o alimentatie rationala, cu maxim 1 g glucide rafinate/kg corp/zi (adica 75 g zahar si/sau glucoza/fructoza/amidon pentru un om de 75 kg).

Daca stii sa alergi, cu pas mic si frecventa cat mai mare, nu e nici dura.

Efortul fizic devine "dur" cand e frecvent peste pragul anaerob, nu permiti organismului sa se refaca si nu te alimentezi corect.

daca alergi cu 7-8 min/km  risti sa busesti genunchii si articulatiile, sau cel putin asta se intampla la mine, eu am o cadenta mica

daca alerg cu 5:45-6:00 min , la un puls de 135-145 bpm imi busesc si mai rau genunchii

In rest sunt de acord cu tine :)

Depinde si de masa corporala. Eu nu am busit nimica, dar am 73 de kile si nici nu alerg atat de frecvent (200 - 300 km/an). 

La tine poate se aplica alte variabile, cred ca faci ceea ce e potrivit pentru tine, asta e important. :) 

în urmă cu 8 ore, d@n said:

Referitor la slăbit... ciclismul este bun, dar din ce am văzut, auzit și simțit pe propria'mi  piele, nimic, dar nimic nu se compară cu alergarea ! Alergarea pe distante lungi, pe cât posibil, desigur după posibilități . Alergarea este  cu mult mai dură decât ciclismul ! 

Sunt curios cum ai ajuns tu la concluziile astea, mie mi se par complet eronate, nu are rost sa incepem o discutie inutila, dar din experienta mea de biciclist/alergator de ocazie nici unul din aceste sporturi nu "te" slabesc.

Sunt curios ce inseamna pentru tine alergarea e mai dura ca ciclismul? O tura de MTB montana e mai dura ca o alergare pe potecile unei paduri? eu as zice ca e chiar opusul, dar e doar parerea mea, desi le-am incercat pe amndoua, deci as zice ca's in cunostinta de cauza.

Hipo, slabesc ambele sporturi dar trebuie facute cu "cap", slabitul se face in farfurie 

Eu fac sute de km si nu slabesc, de ce oare? pentru ca mananc mai mult decat consum , sau metabolismul face depozite in loc sa le elimine :)

în urmă cu 9 minute, krazyeone said:

... trebuie facute cu "cap" ...

defineste te rog cu cap, ca aici e o confuzie majora pentru multi.

toata lume are impresia ca daca baga volum in sport o sa slabeasca, ceea ce e complet gresit.

Eu am descoperit, mai bine zis gasit pe net, un mod in care in 30' cu tot cu incalzire si strecking-ul de dupa sa poti slabi relativ usor, bine-nteles combinat si cu un pic de atentie pe la shaorme si mici, dar nu prea multa.

Exact. Se slabeste asa cum a descris si @iacobdoc in subiectele deschise pe aici de el: NUMAI prin efort aerob, cumpatat, corelat cu alimentatia de care s-a vorbit, atat in timpul turelor cat si intre ele.

gresit! ca sa slabesti prin efort aerob la puls mic trebuie da alergi ore, la fel si la ciclism , trebuie pedalat zeci de ore , poate la o persoana obeza va tine faza

Sent from my iPad using Tapatalk

• Upvote 1

Te rog să păstrezi "greșitul" pentru tine.

Normal că trebuie să dureze de la 30 de minute in sus respectivele sesiuni de antrenament aerob, dar e suficient sa ai vreo 3 pe săptămâna de cate o ora, că să se vadă progrese. Nu trebuie să îți petreci ore in sir alergând. La bicicleta, care e mai eficientă, trebuie să faci într-adevăr ture mai lungi, sa mergi cu un 18-22 km/h timp de 2-3 ore, de câteva ori pe săptămână. Se slăbește greu cu bicicleala, și dacă tragi tare, peste prag aerob, poți să ai surpriza că nu slăbești.

Nu mai zic că dacă bagi la loc calorii din glucide, chiar nu slăbești, indiferent ce faci.

Discuția despre slăbit se aplica unor persoane supraponderale, asta era de la sine înțeles. Ce rost are să facă așa ceva un normoponderal?

Însă și acela are șanse să piardă în greutate dacă menține un aport scăzut de calorii in general, și de glucide rafinate in particular. Anul trecut, când mă antrenam pentru semimaraton, am pierdut în 6 luni 4 kile, fără să vreau. 

Le-am pus la loc de-abia de Crăciun și Anul Nou. :)

• Upvote 2

@krazyeone Chestia cu slabitul e o poveste care trebuie privita in ansamblul ei.

Cei care, desi mananca la fel, incep sa se ingrase o fac datorita efectelor cumulate ale stresului cu un jucator principal: secretia de cortizol din suprarenala. Asta face ca metabolismul organismului sa fie bulversat, sa devina incapabil sa arda grasimi.

Ce e de facut? 

1. Mecanisme directe de contracarare a stresului: efortul strict aerob.

2. Evitarea adaugarii de stres suplimentar: evitarea eforturilor anaerobe care induc stres fizic.

3. Corectii alimentare de corectare a dezechilibrelor metabolice. Ca o consecinta a cortizolului crescut, creste rezistenta organismului la insulina (pentru acelasi efect pe glicemie, organismul are nevoie de mai multa insulina) si, in consecinta, cresc nivelele de insulina din sange. Rezistenta organismului la insulina se refera doar la efectul ei pe metabolismul glucozei. In schimb, ramane nealterata capacitatea insulinei de a inhiba eliberarea de grasimi din depozite. In felul asta, grasimile nu sunt arse.

Cum facem sa scadem nivelul insulinei? Scazand cererea pentru insulina. Cum? Prin reducerea glucidelor din alimentatie care vor scade glicemia dupa masa. Controlul glucidelor poate insemna fie volumul lor (cat zahar sau faina) fie preluarea de glucide din surse sarace (legume, salate).

In concluzie: Ingrasare scapata de sub control? = foarte probabil stres = > necesare masuri de combatere a stresului: efort strict aerob 30-60 min pe zi si controlul glucidelor.

• Upvote 5

Si eu cred ca plimbarile sporadice cu bicicleta sunt periculoase la ingrasat. Creeaza pofta de mancare si in plus o falsa impresie ca s-a depus efort destul care poate fi compensat fara probleme cu un gratarel si cateva berici. Ca o confirmare, sambata si duminica vad, pe langa bucuresti, multe buticuri cu biciclisti care probabil ca judeca asa cum am zis. Cu cat ma departez de oras, cu atat vad mai putini.

Inca o chestie pe care am auzit-o, poate tot pe aici. Ca odata cu antrenamentul, corpul invata sa foloseasca lipidele mai repede. Neantrenat, consuma glucidele si zice nu mai pot, da-mi sa mananc, desi sunt "pernute" cu grasime de unde ar putea sa ia energie. Simt si eu asta primavara devreme pe propria piele, cand fac o tura mai lunga, parca mi se face foame mai devreme in timpul turei si chiar si senzatia e cumva alta. Daca asta o fi cauza.

Dincolo de mecanismele metabolice cunoscute, mai cred ca organismele sunt foarte particularizate si se comporta fiecare in felul lui, unele raspund la teorie, altele se incapatineaza sa nu, sau chiar invers.

• Upvote 4

22 hours ago, d@n said:

Referitor la slăbit... ciclismul este bun, dar din ce am văzut, auzit și simțit pe propria'mi  piele, nimic, dar nimic nu se compară cu alergarea ! Alergarea pe distante lungi, pe cât posibil, desigur după posibilități . Alergarea este  cu mult mai dură decât ciclismul ! 

Daca ti se pare prea soft ciclismul, nu mai mergi in sa ci doar in picioare.  ;)

• Upvote 1

în urmă cu 2 ore, ViorelCapruciu said:

incolo de mecanismele metabolice cunoscute, mai cred ca organismele sunt foarte particularizate si se comporta fiecare in felul lui, unele raspund la teorie, altele se incapatineaza sa nu, sau chiar invers.

Organismul fiecaruia este intr-adevar unic, insa principiile de functionare fiziologice sunt aceleasi.

Pentru cei care nu raspund la teoria standard pe care am tot discutat-o noi aici:

- fie nu o aplica asa cum trebuie (scapa caii si evolueaza prea mult timp peste pragul aerob si/sau compenseaza excesiv prin alimentatie caloriile pierdute)

- fie exista un substrat fizio-patologic mai mult sau mai putin evident, care impiedica organismul sa treaca de la arderea glucozei la arderea lipidelor.

Daca nu discutam de cine stie ce afectiune (sau un tratament, precum cel cu glucocorticoizi administrati sistemic) care constituie o piedica serioasa in calea arderii lipidelor, atunci cea mai frecventa cauza e stilul de viata dezordonat, in care mecanismul e stresul, asa cum a explicat si @iacobdoc deasupra.

Organismul in mod normal nu "vrea" sa arda lipide, daca este fortat sa o faca oricum nu inseamna ca se renunta complet la glucoza, ci doar ca proportia se modifica, se ard PREPONDERENT lipide in activitatile sportive aerobe.

Cand se intampla aceasta schimbare, creste consumul de oxigen, reactiile chimice de oxidare lipidica solicitand mai multi echivalenti de oxigen decat in cazul glucozei. Survine starea aceea de oboseala numita de alergatori "hitting the wall".

In acele momente, cel mai bun lucru e sa faci o pauza si sa te alimentezi cu ceva care sa nu ridice brusc glicemia si insulinemia, astfel incat sa dai ocazia organismului sa faca in continuare apel la lipide pentru sustinerea efortului de lunga durata, in limite strict aerobe.

Daca efortul trece deja in intervalul anaerob, odata lovit zidul, partida e pierduta din punctul de vedere al pierderii in greutate pe baze sanatoase, deja vorbim doar de stress prin sport.

• Upvote 2

@ViorelCapruciu Foarte relevante observatiile.

Asa este, primavara cam greu cu efortul si foamea apare mai repede.

si cu cat te indepartezi de "sursa" cu atat ciclistii pe care ii intalnesti, sunt mai adaptati arderii de grasimi si mai pregatiti pentru distante mari.

Elementul comun este capacitatea ficatului de a produce corpi cetonici din acizii grasi eliberati din depozitele de grasimi. ASTA E CHEIA ANTRENAMENTULUI "CARDIO".

si este baza oricarei forme de antrenament ulterioare.

• Upvote 2

On ‎26‎/‎04‎/‎2017 at 8:43 AM, MLADEN said:

Daca ti se pare prea soft ciclismul, nu mai mergi in sa ci doar in picioare.  ;)

Depinde cum mergi. Eu cand merg (naveta prin oras) viteza medie de deplasare 20-22 KM, in general puls pe la 140, 5 km vre-o 120 de calorii. Alergat in pic cu bicicleta prin oras sau afara medie de deplasare 24-26 puls 160-180, un puls constant de 170-180 pentru 40-60 minute numai soft nu e ;).

Din proprie experienta:

Deplasari pentru naveta:

• 5 Km pe jos, cam 45 minute in jur de 60 de calorii, mers destul de rapid (puls in jur de 90)
  • 5 Km cu bicicleta in conditii de cruse/naveta 20-22 media cam 12 min in jur de 150 calorii (puls in jur de 120-140)
  • 7.5 Km alergat, unul si cel mai important nu e natural primele doua le poti face zilnic mergand la munca, la film, la bar, etc. Alergatul e mai greu, pur si simplu este activitate extra. Dar intorcandu-ne la date, 7,51KM timp 42:56 (5:43 pace) 567 calori puls in jur de 150
  • 16 Km 1:36:20 (pace 6:00) 990 calorii puls in jur de 140

Nu am mai alergat de ceva timp cu bicla dar revin cu date si de la o ieseala de alergat. Oricum bicicleta e mai eficienta si cat timp dar si numar de calorii plus in pic de cardio ;).

• Upvote 1

14 minutes ago, ceoby said:

Alergat in pic cu bicicleta prin oras sau afara medie de deplasare 24-26 puls 160-180, un puls constant de 170-180 pentru 40-60 minute numai soft nu e ;).

Esti sigur ca este buna centura?

Cati ani ai?

Media de 25 km/h inseamna un efort minim si mai mult de 100-110 bpm nu ar trebui sa ai 

E vorba de o medie scoasă în oraș, unde ai accelerări/frânări.

13 hours ago, ceoby said:

Depinde cum mergi. Eu cand merg (naveta prin oras) viteza medie de deplasare 20-22 KM, in general puls pe la 140, 5 km vre-o 120 de calorii. Alergat in pic cu bicicleta prin oras sau afara medie de deplasare 24-26 puls 160-180, un puls constant de 170-180 pentru 40-60 minute numai soft nu e ;).

Din proprie experienta:

Deplasari pentru naveta:

• 5 Km pe jos, cam 45 minute in jur de 60 de calorii, mers destul de rapid (puls in jur de 90)
  • 5 Km cu bicicleta in conditii de cruse/naveta 20-22 media cam 12 min in jur de 150 calorii (puls in jur de 120-140)
  • 7.5 Km alergat, unul si cel mai important nu e natural primele doua le poti face zilnic mergand la munca, la film, la bar, etc. Alergatul e mai greu, pur si simplu este activitate extra. Dar intorcandu-ne la date, 7,51KM timp 42:56 (5:43 pace) 567 calori puls in jur de 150
  • 16 Km 1:36:20 (pace 6:00) 990 calorii puls in jur de 140

Nu am mai alergat de ceva timp cu bicla dar revin cu date si de la o ieseala de alergat. Oricum bicicleta e mai eficienta si cat timp dar si numar de calorii plus in pic de cardio ;).

Nu despre ritm vorbeam, ci de faptul ca mersul exclusiv in picioare pe bicicleta ii mult mai greu fata de mersul in sa.

S-au cam amestecat topicurile astea :

cel cu frecventa cardiaca mare si cu asta cu slabitul,acu sa vedem ce-o iesi poate frecventa cardica slaba :P

• Upvote 1

Mda, treaba e ca mersul pe bicicleta slabeste doar daca e practicat constant la nivel aerob, deci o frecventa cardiaca la 70-75% din maxim.

Deci subiectele s-au cam amestecat, in mod inerent. :)

La fel si daca alergi.

Daca mergi pe jos suficient de mult (oras, drumetie montana), e sigur ca mentii o frecventa cardiaca favorabila, doar ca cere timp.

Si bineinteles, disciplina in ceea ce mananci/bei: mentinerea unui aport de mono si dizaharide sub 1 g/kg corp/zi.

Ca idee, o sticla de Coca Cola de 1 litru are 100 g zahar. Alimentele si bauturile care au zahar, sirop de glucoza/fructoza/maltoza, aluaturi (faina), amidon de porumb sau cartof ,etc trebuie luate in calcul la acest total. Mi se pare principalul factor asupra caruia trebuie vegheat.

• Upvote 3

@Traveller Ca idee, o sticla de Coca Cola de 1 litru are 100 g zahar

Da' ce buna e a naibii ! :)

La mine functioneaza slabitul asa:mananc fara paine ,mananc mai putin seara si merg pe bicla constant.aerob pe stomacul gol sau un baton de cereale,cam 2-3 ore si cam 4 zile/sapt,nu se consuma din muschi ci din grasime,vad la burta,sunt unii care consuma grasime si altii consuma muschi daca merg pe stomacul gol.

....din pacate nu beau coca cola dar beau pepsi twist....

• Upvote 2

Pe arsita, la mijocul unei ture, o sticla de 250 ml sau o cutie de 330 ml n-a facut rau nimanui. :D

Eu din pacate nu am timp sa merg pe bicla constant, merg insa pe jos (la/de la serviciu, pentru ca prefer naveta per pedes prin Bucuresti).

• Upvote 3

On ‎04‎/‎08‎/‎2017 at 6:12 PM, IonutA said:

E vorba de o medie scoasă în oraș, unde ai accelerări/frânări.

Exact plus semafoare. Daca opresti la fiecare 200-300 de metri si plecare de pe loc din nou ...