andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Inot si bicicletă. Dar nu bălăcit, ci inot făcut cu seriozitate și constanță. Acum că se face frumos, nu mai e așa pericolus să ieși afară proaspat uscat pe păr (asta daca ai :D). Plus, o ușoară reținere de la cronțănele, chestii dulci + alte alimente-problemă și să nu mănanci dupa 6 seara.

Nu vei pierde rapid in greutate ci treptat și te vei simți din ce in ce mai bine. Eu asta aș recomanda. ;)

Inot si bicicletă. Dar nu bălăcit, ci inot făcut cu seriozitate și constanță. Acum că se face frumos, nu mai e așa pericolus să ieși afară proaspat uscat pe păr (asta daca ai :D). Plus, o ușoară reținere de la cronțănele, chestii dulci + alte alimente-problemă și să nu mănanci dupa 6 seara.

Nu vei pierde rapid in greutate ci treptat și te vei simți din ce in ce mai bine. Eu asta aș recomanda. ;)

Inotul este extrem de bun pentru arsul caloriilor sau tonifierea muschilor, asta e clar!

Problema cu el este ca trebuie sa ai timp si bani. Eu tocmai de asta am optat pentru ciclism ca pot folsi pentru a face miscare exact timpul care-l pierdeam in masina sau in alte mijloace de transport si astfel nu imi este afectat timpul liber, si asa putin. Daca as vrea sa inlcuiesc mersul pe bicicleta cu inotul, cu siguranta ca nu as putea sa ajung zilnic la bazin iar in acest caz as prefera sa ma duc sa trag de fiare de 2-3 ori pe saptamana.

N-ai cum sa faci sport fara carbohidrati, cum nu merge nici masina cand se termina benzina.

Poate sport de performanta unde se ard mii de calorii, ca pt dus cu bicicleta la serviciu ori de iesit duminica la o tura de 50 km nu e nevoie sa umpli rezervorul cu benzina.

Noi credem ca evoluam ca specie, insa nu prea e asa. Ne-am adaptat la confortul creat cu mana noastra. Chiar si o iesire cu bicla a devenit confortabila. Sunt fel si fel de echipamente care te protejeaza de dureri, frig, ploaie. In cateva ore esti acasa, faci o baie fierbinte si zici ca ai revenit la normalitate. Insa ce te faci daca vine, sa zicem, un cutremur? Ramai fara casa, fara masa. Tu, sportivul care n-ai sub piele niciun pic de strat de grasime, acum tremuri de frig, orice picatura de ploaie ti se pare ca-ti reduce temperatura corpului cu un grad. Ai face efort, dar esti lesinat de foame si n-ai pic de grasime pe tine care s-o consumi in sensul asta. Ce-ai facut tu de fapt? Ti-ai batut joc de natura si ai devenit numai muschi, stricand echilibrul.

Deasemenea, ai mancat precum spartul si n-ai miscat un pai, pt ca n-ai fost nevoit sa-ti vanezi hrana, sau s-o culegi. D-aia te-ai ingrasat. Echilibrul tine de stilul de viata. Orice exces duce la dezechilibru. Degeaba arati ca un fotomodel daca te-ai dereglat hormonal de la vreo dieta. Gandeste-te cat timp ti-a luat sa te-ngrasi si cam in acelasi timp trebuie sa ajungi la greutatea ideala.

(acest post se vrea un pamflet care sa sustina putin cauza supraponderalilor :P )

• Upvote 1

Da' nici nu slabesti daca mergi cu bicicleta la servici si te mai dai 50 km in we. Ai nevoie de cel putin 2-3 ture de 50 km in timpul saptamanii plus ceva mult mai serios in we ca sa poti sa ai pretentia sa dai jos ceva pedaland, iar turele alea trebuie facute sportiv, nu usor, la un nivel cardio care sa permita arderea grasimilor. Asta nu e performanta, e normalitate pentru un pasionat de ciclism as zice.

Da' nici nu slabesti daca mergi cu bicicleta la servici si te mai dai 50 km in we. Ai nevoie de cel putin 2-3 ture de 50 km in timpul saptamanii plus ceva mult mai serios in we ca sa poti sa ai pretentia sa dai jos ceva pedaland, iar turele alea trebuie facute sportiv, nu usor, la un nivel cardio care sa permita arderea grasimilor. Asta nu e performanta, e normalitate pentru un pasionat de ciclism as zice.

Ba slabesti... Eu sunt cel mai bun exemplu. In afara de a merge la servici si ocazional in weekend ture nu am mai facut alt efort fizic si nici nu am tinut regim. Si am slabit cu o medie de 1.5kg pe luna (timp de 9 luni). Am intrerupt in decembrie mersul constant, m-am ingrasat pana la inceputul lui martie 3kg iar din martie pana ieri cand m-am cantarit am slabit 1 kg si nu am mers chiar in fiecare zi. Deci se poate...

Slabitul mergand pe bicicleta (dar nu a se rezuma doar la el) tine si de BMI. Slabesti mult mai usor daca ai 120kg si vrei sa ajungi la 90 decat sa ai 73kg si sa vrei sa ajungi la 70kg. Altfel spus cu cat ai BMI-ul mai mic cu atat este mai greu sa slabesti.

Daca ai 20 de Km pe zi pana la serviciu si inapoi, nu mergi ca la plimbare (o medie de 20 km/h) , si nu maninci ca sa te saturi ( cand ai senzatie de satietate e semn ca ai mancat deja prea mult)

o sa slabesti . Pentru mine au fost 15 kg in 12 luni. Incet dar sigur :)

Daca ai 20 de Km pe zi pana la serviciu si inapoi, nu mergi ca la plimbare (o medie de 20 km/h) , si nu maninci ca sa te saturi ( cand ai senzatie de satietate e semn ca ai mancat deja prea mult)

o sa slabesti . Pentru mine au fost 15 kg in 12 luni. Incet dar sigur :)

Asa si la mine... Am 20km pe zi iar alimentatia a fost decenta fara cresteri sau reduceri...

atentie mare la alergare. Cu cat esti mai greu cu atat iti busesti genunchiul mai frumos :)

numa din sport nu o sa slabiti neam. Eventual ajungi la o conditie fizica buna, mai scade un pic cantitatea de grasimi. Pentru slabit, grija la haleala.

• Upvote 1

Am urmat Dieta Montignac si nu ca si o cura, ci ca un mod de viata. REzultatul: 30 kg in jos in 6 luni. de biciclat bagam doar in weekend 40-50 de km, dar nefiind sustinut, eu nu pun la socoteala deloc. Citeste cartea si vezi daca ti se potriveste ceva de pe acolo.

In grupul meu, am slabit vreo 10 insi cu ea. In total s-au pierdut 2 oameni cu montignac. Adica vreo 150 de kg date jos :)

atentie mare la alergare. Cu cat esti mai greu cu atat iti busesti genunchiul mai frumos :)

numa din sport nu o sa slabiti neam. Eventual ajungi la o conditie fizica buna, mai scade un pic cantitatea de grasimi. Pentru slabit, grija la haleala.

Daca vrei sa slabesti trebuie sa arzi mai multe calorii decat bagi in tie... Chiar fara a reduce cantitatea de mancare, daca efortul facut arde mai multe calorii cu siguranta ca slabesti... Alimentatia si efortul fizic merg mana in mana la o cura de slabire si pentru eficienta trebuie ai controlul la amandoua...

• Upvote 1

Tocmai, ca nu slabesti, dar nici sa faci exces de carbohidrati in ideea ca ai nevoie de ei pt a te mentine in forma pe bicicleta. Pt drumul pana la serviciu si retur si scurtele ture de weekend e suficienta grasimea corporala pt producerea de energie, asa ca poti face sport si fara sa te umpli de carbohidrati.

Oricum corpul se adapteaza, si consuma mai putine calorii.

...e suficienta grasimea corporala pt producerea de energie, asa ca poti face sport si fara sa te umpli de carbohidrati.

eu stiu ca ai nevoie mereu de carbohidrati. chiar si atunci cand consumi grasimea pe post de energie, asta se intampla tot in prezenta, cu ajutorul carbohidratilor. ce se intampla cand nu mai ai carbohidrati in tine?! "you are hitting the wall"! celebra fraza... desi ai grasimi in tine, degeaba daca nu mai ai carbohidrati ca sa ajute la metabolozarea lor... aveti grija!

http://en.wikipedia.org/wiki/Hitting_the_wall

Eu am spus ca nu e cazul ca un ciclist amator sa se umple de carbohidrati, nu sa nu consume deloc. Orice om care nu isi propune sa tina o dieta low-carb va manca si carbohidrati destul de des (dintr-o prajitura sau ciocolata, din paine, orez, cartofi sau paste, bere si alte alea). La fel si cu ciclistul amator la care faceam referire, care inevitabil va consuma si el carbo din aceleasi surse.

Ideea e ca el, spre deosebire de un ciclist profesionist care consuma intr-o singura zi cateva mii de calorii si care pedaleaza in aceeasi zi mai mult decat o face el intr-o saptamana, nu trebuie sa consume carbohidrati in exces, in ideea ca are nevoie de ei pt a face fata turelor scurte cu bicicleta. Pt ture ocazionale de cativa zeci de kilometri se vor gasi carbohidrati pe care sa-i arda astfel incat sa nu se loveasca de zid. Un bol de orez pe zi, paine in exces, cartofi si dulciuri peste dulciuri vor face din micul ciclist amator un balon (cu glicemie marita) care pedaleaza si care nu va mai putea sa faca ture de 50 km cum facea la inceput pt ca s-a ingrasat peste masura.

Noi oricum discutam aici despre un ciclist amator care vrea sa slabeasca, NU despre un ciclist profesionist care se antreneaza pt un mare Tur.

daca efortul depus este moderat (asa cum este cazul cilcistului amator, care merge cu bicicleta la servici, sau din placere), atunci cu siguranta ca va arde cu precadere grasimi/ Interesanta este si asa zisa dieta Keto.

"Dietele ketogenice sunt o familie de diete in care majoritatea caloriilor provin din grasimi. Consumul de proteine este redus la 1-1,5 grame pe kilogram/corp iar carbohidratii sunt mentinuti la minimum(20-40g pe zi). Dincolo de efectele in domeniul slabirii aceste diete au si o serie de avantaje:

reducerea poftei de mancare. Grasimile in sine se digera lent, tinand stomacul plin mai multa vreme, iar corpii cetonici actioneaza direct asupra centrului foamei, majoritatea persoanelor care tin dieta reducand in mod inconstient numarul de calorii consumate.Este important sa retinem ca o dieta bogata in grasimi nu este periculoasa pentru sanatate atat timp cat consumul de carbohidrati este scazut sau foarte scazut. Asocierea dintre grasimi si carbohidrati este cea periculoasa, care duce la cresterea colesterolului peste limitele normale si ne expune la riscul bolilor cardiovasculare.

energie si claritate mentala – Folosirea corpilor cetonici ca sursa primara de energie pentru creier duce la o stare mentala in care somnolenta diurna este eliminata iar somnul mai odihnitor

reducerea numarului si intensitatii episoadelor epileptice – se observa in special la copii si este de fapt destinatia initiala a dietei, folosita in acest scop de peste 100 de ani, cu rezultate foarte bune la persoanele care nu au raspuns la tratamentul medicamentos. Mecanismele nu sunt inca pe deplin elucidate, dar s-au facut legaturi intre reducerea stress-ului oxidativ si optimizarea metabolismului neuronal atunci cand corpii cetonici reprezinta sursa principala de energie

reducerea nivelului de colesterol total si cresterea nivelului colesterolului “bun” (HDL) - unii autori descriu acest efect ca “paradoxul dietei mediteraneene”, care este bogata in grasimi saturate si colesterol(branzeturi grase). Grasimile din produsele lactate determina producerea de corpi cetonici si alaturi de un consum redus de carbohidrati duc la acest efect benefic. Si in acest caz exista oameni la care efectul este contrar, deci revenim la importanta supravegherii stricte din partea unui medic cu experienta

protectie impotriva radicalilor liberi - corpii cetonici declanseaza mecanisme care protejeaza celulele(in special neuronii) impotriva atacului radicalilor liberi. Iata o metoda simpla, care nu te costa nimic in plus(o dieta “keto” nu este mai scumpa decat o dieta obisnuita) pentru a iti mentine tineretea si sanatatea

reducerea gradului de steatoza hepatica – intr-un studiu publicat de o echipa de cercetatori in Digestive Diseases and Sciences(Springer Netherlands) in februarie 2007 se arata ca o dieta ketogenica, tinuta timp de 6 luni imbunatateste atat profilul lipidelor sanguine cat si aspectul histologic(cum arata tesutul hepatic la microscop) in cazul persoanelor care sufera de steatoza hepatica non-alcoolica

actiune antitumorala – Reuters Health a anuntat in martie 2008 rezultatele unor studii pe soareci care dovedesc eficienta unei diete ketogenice, cu restrictie calorica, in tumorile cerebrale. Cresterea tumorilor a fost incetinita cu pana la 65%. Deocamdata nu exista studii publicate pe oameni insa mecanismul de actiune este similar: dieta ketogenica priveaza celulele tumorale de glucoza, in timp ce neuronii pot folosi drept sursa principala de energie corpii cetonici

poate incetini evolutia bolii Alzheimer – nivelul scazut de insulina care este o caracteristica a dietelor ketogenice poate reduce nivelul unei proteine numita “beta-amyloid protein”, care este legata de aparitia si evolutia acestei boli. Noi studii sunt necesare insa avem deja un semnal incurajator

imbunatatiri in cazuri ale bolii Parkinson – intr-o comunicare publicata in 2005 de Academia Americana de Neurologie s-a propus drept tratament pentru boala Parkinson o dieta de tip ketogenic, cu 92% din calorii provenite din grasimi si doar 8% din proteine

Alte afectiuni sau conditii care au raspuns pozitiv la acest tip de dieta sunt imunitatea scazuta, efortul in conditii de hipoxie, boli degenerative, artrita reumatoida, infertilitate, boli ale pielii, diabetul de gradul II, narcolepsie, cancer."

PS: articol preluat pe pe getfit.ro

Ce inseamna sa bagi prea multi carbohidrati fara sa-i arzi, scrie aici:

Excesul de carbohidrati poate fi acut (de moment), atunci cand ai rezervele pline (mananci carbohidrati in mod constant si nu faci sport). Initial ai o stare de energie apoi corpul declanseaza stocarea si nivelul energetic scade rapid(starea de somnolenta dupa consumul de dulciuri). Multi compenseaza asta cu energizante, in principal cofeina, care forteaza corpul sa produca energie. Excesul cronic (atunci cand cantitatea de carbohidrati din dieta este in mod constant mai mare decat ce arzi) duce la boli degenerative, diabet, boli cardiovasculare, autoimune, inflamatorii. Asta se intampla pentru ca la exces cronic se ajunge, in general, prin surse nesanatoase: zahar, “sucuri”, paine(chiar si neagra), paste, cereale (chiar si integrale), biscuiti, dulciuri, gogosi, covrigi. Aceste surse contin si alte substante daunatoare, pe langa faptul ca ele nu mai lasa loc pentru alimentele sanatoase.

Despre carbohidrati sunt mai multe articole aici si aici.

Tot pe Getfit.ro am gasit si un articol despre testosteron in care scrie ca:

O dieta cu 40% grasimi a produs o crestere semnificativa a secretiei de testosteron fata de o dieta cu 20% grasimi.

Pentru a echilibra balanta se considera ca este optim sa se consume grasimi saturate(gasite in principal in alimente de origine animala) in proportie de cel putin 30% din totalul grasimilor. Este important ca aceste grasimi sa vina intr-o forma cat mai naturala, nu arse sau prajite.

Nu numai procentul de nutrienti ci si provenienta lor poate face diferenta: proteinele de origine animala permit o crestere mai mare a nivelului de testosteron decat proteinele de origine vegetala(soia de exemplu).

Cantitati ridicate de carbohidrati cu indice glicemic mare au un impact negativ asupra secretiei de testosteron, deci evitati pe cat posibil consumul lor. Pastrati glucidele simple(dextroza) pentru shake-ul de dupa antrenament folosind in rest surse de carbohidrati complecsi(legume, fructe, cereale). Desi fibrele in exces sunt considerate alimente care franeaza secretia de testoteron ele sunt absolut necesare pentru un sistem digestiv sanatos, deci consumati-le cu moderatie(15-25g pe zi).

am avut o perioada in care eram obsedat de nutritie si citeam cat puteam de mult. sa mai scurtez, industria farmaceutica si industria alimentara cica sunt cele mai prospere afaceri. so, bani multi implicati. banii care vin pt a se cerceta un lucru sau altul vin de la aia de sus, al caror singur interes este sa le mearga mai departe afacerea. dintr-un studiu, o cercetare, din toate elementele rezultate astia iau numai ce le comvine, ce face sa vanda mai departe produsul lor. industria carnii, industria lactatelor este imensa, au bani cacalau, si vor sa ramana pe felie. a aparut o stire la un moment dat cum ca spanacul are nitrati parca, deci (dupa ei) gata nu mai e bun spanacul. au disociat un element si au aruncat la gunoi intreg produsul. nu se face asa in nutritie!!! ci se ia in ansamblu tot produsul, cu partile bune si rele, nu doar o particica mica. ...in orice citim trebuie sa filtram prin logica noastra.

eu cand zic carbohidrati, e clar ca nu vorbesc de zahar alb, de cereale rafinate (faina alba, etc), cartofi prajiti si alte nebuneli. pt mine carbohodrati sunt: cei simpli gasiti in frucre; si cei complecsi in cereale (paine, paste, etc), cartof, etc. bineinteles totul integral.

se pare ca macar aici mai toata lumea e de-acord, carbohidratii si grasimile nu se pupa bine. referitor la ridicatul insulinei, la fel, daca mananci multi carbohidrati si putine grasimi nu iti creste insulina. de ce? pt ca in absenta grasimilor isi face treaba bine, nu mai sunt grasimi care sa se agate de ea si s-o transforme intr-o insulina impotenta, pancreasul nu mai da in exces insulina. deci, treaba merge bine.

si care-i logica sa pui atata la treaba organismul, sa-l pui sa-ti transforme din grasime in carbohidrati? el are nevoie de carbohidrati, fiecare celula are nevoie in primul rand de asta (bineinteles ca celula are in compozitie grasimi, nu asta-i ideea), creierul consuma o groaza de carbohidrati, muschii la fel. de ce sa nu-i dai direct ce are nevoie? aaa, ca e greu sa schimbi obiceiurile, ca ne-am obisnuit cu sunculita, ca multe diete minune apar si-ti promit marea-cu-sarea, iti argumenteaza de te-ametesc, si iti surade ideea ca tu in fond nu tre sa schimbi mare lucru, asta-i deja altceva. eu din tot ce-am citit (bineinteles ca toti vorbim din ce-am citit, ca doar nu facem noi cercetare in laborator), din contra, grasimile sunt cam nasoale pt organism. acum... fiecare cu bafta lui ;)

eu stiu ca ai nevoie mereu de carbohidrati. chiar si atunci cand consumi grasimea pe post de energie, asta se intampla tot in prezenta, cu ajutorul carbohidratilor. ce se intampla cand nu mai ai carbohidrati in tine?! "you are hitting the wall"! celebra fraza... desi ai grasimi in tine, degeaba daca nu mai ai carbohidrati ca sa ajute la metabolozarea lor... aveti grija!

http://en.wikipedia....itting_the_wall

Mereu? atunci cum de se descurca eschimosii de milenii fara carbo? doar proteina si grasime de pe foca si balene?

@vegetarian

excesul de carbo,defapt este vinovatul ingrasarii.Orice carbo ce manci,in afara de fructoza,ridica insulina.

Mereu? atunci cum de se descurca eschimosii de milenii fara carbo? doar proteina si grasime de pe foca si balene?[...]

Au cea mai mica speranta de viata :(

100%vegetarian are destula dreptate. Io personal am observat ca ma simt mult mai bine mancand legume si fructe decat carne si se potriveste si pe profilul Ayurveda (din ce am citit, afcors).

Mi se pare interesant si conceptul de paleo-food, fruitarism ca si stil de viata. Un interviu aici si detaliiaici.

• Upvote 1

Eu am slabit ~28 kg anul trecut din martie pana in octombrie , de la 112 kg la 83-84 kg, am renuntat la alimentele nesanatoase, prajit, mezeluri , sucuri

Dupa o vreme (din Iulie, August) m-am apucat de alergat, am inceput cu cateva sute de metri (pentru ca sincer nu puteam mai mult) si am fost destul de constant , adica nu cred ca a trecut mai mult de o saptamana pauza

Din ce vad eu lumea citeste prea mult dar nu actioneaza, prea multa teorie ,prea putina practica

• Upvote 5

@Tancul

exact ce zice si 'Shiva', oamenii aia traiesc cel mai putin din pacate. e adevarat, si conditiile de vaiata sunt grele. INSA recent, cu marea tehnologizare, au si ei mai multa caldura in case, au masini si alte utilitare. dar degeaba, tot prost o duc, ba mai mult se ingrasa rau pt ca excesul caloric nu se mai duce in a incalzi organismul.

@Shiva

ohooo, ai atins un subiect tare. frutarianismul!... da, tipul asta (Michael Arnstein) este nou in bransa, insa rezultatele-i sunt incredibile. din ce imi amintesc, a participat la o alergatura-cross de 100mile (vreo 160km), din pacate s-a ratacit, pana la urma a regasit drumul cel bun si a terminat in final pe locul 3. a doua zi dupa (sau maxim cu o zi de pauza intre, nu mai stiu sigur) a participat iarasi la un maraton (42km) pe care l-a castigat. el sustine ca efectif doar fructele ii dau energia necesara, il fac curat pe dinauntru (detoxifiat) si, poate cel mai important in zilele noastre pt sportivi, se recupereaza foarte-foarte repede. sunt multi sportivi de acest fel "pe piata", bineinteles nu atat de multi cat sa apara in media.

din cate stiu, cel mai cu experienta in domeniu, tipul care l-a inspirat si pe cel mentionat mai sus, este Dr. Doug Graham. el este de vreo 30 de ani raw-vegan-low-fat, le-a trait si experimentat pe toate. a lucrat cu multi sportivi de performanta (campioni mondiali, olimpici). la fel si pt el, fructele reprezinta principalul element caloric, toata ziua numai fructe, insa recomanda seara o salata imensa pt ati lua mineralele necesare. eu... cam la tipu' asta m-am oprit din lecturari, m-a impresionat cel mai tare, felul in care argumenteaza ce stie. cam din zona asta am citit cel mai multe, insa... se pare ca mai am pana sa si incerc. el de fapt merge mult mai departe, hrana reprezinta doar o parte din ce vorbeste el, si-anume crede in Natural Hygiene, adica ii dai organismului ce are nevoie (aer curat, mancare sanatoasa, somn, afectiune, soare, etc) si el performeaza maxim, invinge multe boli + este foarte tonic, adica cum ar trebui sa functioneze un om. nu este nici o minune la mijloc, nici un giumbusluc, pur si simplu daca e sa folosim termenul 'minune' atunci corpul in sine este astfel.

un film cu el (foarte interesant zic eu) facut la o intilnire a celor de la 'Organic Athlete':

http://www.archive.org/details/OrganicAthlete_2005_09_24g_Doug_Graham

site-ul lui Dr. Doug Graham:

http://foodnsport.com/blog.html

ul alt site pe care scrie si raspunde frecvent este:

http://www.vegsource.com/talk/raw/index.html

• Upvote 1

grasimile sunt cam nasoale pt organism. acum... fiecare cu bafta lui ;)

Grasimile erau nasoale pt organism acum cativa ani, cand era la moda sa mananci low-fat. De curand s-a descoperit cum ca grasimile ar fi de fapt benefice pt organism si ca e mai bine sa mananci low-carb (adica high-fat cum ar veni). Pana la urma, fiecare mananca ce vrea si cum vrea atata timp cat se mentine sanatos si la 50 de ani n-o sa moara din cauza regimului ales, fie ca e low-fat sau low-carb. Sanatatea e importanta, forma fizica si mentala, capacitatea intelectuala si d'astea.

Eu am sustinut dieta low-fat pt ca de cand am adoptat-o ca stil de viata ma simt foarte bine din punct de vedere fizic, iar regulile acestei diete mi se par a fi foarte sanatoase. Carnea (fie ea alba sau rosie), ouale si laptele le gasesc mult mai gustoase si sanatoase decat cartofii, orezul, painea si cele asemeni lor, oricat de integrale si bio ar fi acestea. Se spune ca omul a devenit biped tocmai datorita consumului de carne. Aceste alimente (carne, oua si lactate) se combina foarte bine cu legumele si verdeturile, asa ca ce poate fi mai bun decat o mancare de urzici cu carne? Sau un bol mare de salata cu leurda si marar, cum urmeaza sa mananc acum? :P

Interese legate de alimentatia oamenilor exista din toate partile. Tot ceea ce pune omul pe masa (fie ca e low-fat, low-carb sau vegetarian) are o intreaga industrie in spate. Chiar am gasit odata doua piramide nutritionale complet opuse. Una dintre ele avea in varf carnea, ouale si lactatele, iar cealalta avea cerealele si carbohidratii. Am crezut si am luat de bun prima piramida, a doua parandu-mi-se chiar caraghioasa. Omului, care e capatul lantului trofic, i se recomanda sa manance aceeasi mancare cu a animalelor... De ce sa manance omul ou, sa manance grau asa cum mananca si gaina, pai nu?!

Noi sa fim sanatosi!

Hal de menu la cina: o finlandeza cand am intrat in casa la ora 20.30 (am plecat de-acasa azi-dimineata la 06.40). Dupa un dus, ma asez la masa: o tuica...inca o tuica... branza telemea de oaie cu masline kalamata si ceapa verde cu paine alba...inca o tuica... ciorba de loboda cu 2 (DOUA) oua fierte in ea cu ceapa asezonata cu paine alba...o tuica la ciorba... inca o tuica in timpul ciorbei... jambon de porc la gratar cu piure "la cutie" dres cu lapte si paine alba... o bere...inca o bere... o prajitura de cofetarie la desert asezonata cu o visinata de casa.... apoi inca o visinata...acum ma delectez cu un coniac! Traiesc multumitor si am o pofta de trait in continuare de va ustura operatia! Poate ca daca ma trimiteti maine sa urc Trans-ul, n-am sa pot dar, ne vedem la Cartisoara la intalnire si, sper, mai vorbim!

Incep si eu cu un truism : omul trebuie sa aiba o alimentatie echilibrata - adica si proteine, si glucide, si lipide.

Proteinele au rol structural, trebuie sa le ai. Glucidele si ipidele au rol metabolic, energetic, fiecare in proportia lor.

Dar as mai zice ceva - fiecare trebuie sa se cunoasca pe sine, sa isi invete metabolismul, iar medicul respectivului (de la medic de familie la nutritionist) sa-l ajute pe om sa constientizeze asta.

Nu ardem fiecare la fel, nu avem acelasi material. Nu ni se potriveste tuturor acelasi cliseu de stil de viata si regim alimentar.

Astia care traim mai la oras nu prea avem cum sa traim numai cu fructe (nu poti sa bagi atata fructoza si glucoza, fara celelalte 2 componente esentiale de mai sus - te dezechilibrezi metabolic; nu mai zic ca, impreuna cu fructele, bagam in noi si pesticidele).

Cei de la tara ar avea o sansa in plus sa sa alimenteze mai "bio", dar nici ei nu se limiteaza la fructe si e normal sa nu o faca. Laptele, branza, carnea alba, pestele - toate au rolul lor alaturi de fructe si legume.

Sanatate va urez tuturor ! :)