andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Apdeit: am slabit iar. Am coborat de la 85 dupa sarbatori pe la vreo 80 joi. Dup-aia am sarit iar la 82, ca am abuzat de biscuiti cu lapte sambata, lua-i-ar naiba, ca dau dependenta, si pana nu-i rad nu ma las. In fine, altceva vreau sa subliniez... pana de curand nu puteam la propriu sa concep o masa de pranz, de seara, de care ar fi fost ea, fara o bucatica zdravana de carne. Recent, confruntandu-ma cu o acuta lipsa de finante, am fost nevoit sa ma rezum la pranz la supa/ciorba obisnuita si garnitura simpla. Si vad ca nu doare, dimpotriva, m-am obisnuit. Concluzia: orice obicei am avea, fie ca e consumul de paine, de carne, de salam de biscuiti sau Eugenii (am avut si obiceiul asta), prin exercitiu dispare.

Si mai experimentez de o luna cu blenderul. Cea mai teribila nereusita a fost kiwi cu lapte, gustul e atroce. Da' am incercat de curand iaurt (sau lapte batut) cu un mar. Fix delicios. Pentru mai multa consistenta adaug cereale cu ciocolata (Nestle Fitness aveam prin dulap) sau migdale. Si e mai mult decat suficient pentru o "gustare" de seara. Si poate cel mai important... toate aceste noi "obiceiuri" nu sunt nicidecum un chin, nu implica eforturi, nu reprezinta abtinerea de la niste pofte inhibate cu mare greu. Pot deveni foarte usor niste obiceiuri complet naturale.

PS: am "rasfoit" fugitiv zilele trecute cartea asta si mi s-a parut extrem de interesanta, poate pentru ca-i scrisa pe-ntelesu' astora mai limpezi in cap ca mine, si are si poze, sa vezi cum arata un ou de exemplu. Am sa caut s-o citesc toata.

• Upvote 4

subscriu si eu la ce zice Muttley, iaurt/laptic cu cereale, sau shake-uri de lapte cu banana, un pic de miere si niste cacao, e superbun si usor de digerat si inlocuiesc complet o masa de o shaorma mare cu de toate, care nu o mai digeri nici neam si se pune direct pe colaceii din dotare.

nici la mine nu exista aia masa fara carne, daca se facea mancare fara carne, eram la regim (dat de doctor), doar asa o mancam, in rest sa traiasca carnea.

Nu bagati de seama ce scriu eu, de fapt nu am bani sa-mi iau carne, de asta debitez despre astea. lipsa carnii din alimentatie mi-a luat mintile.

e la mine o batalie intre cei doi neuroni (cel consummator de carne si cel bautor de laptic cu cerealutze) o lupta acerba. deocamdata castigator la puncte e al doilea si continua sa reputeze victorie dupa victorie, dar si eu il sustin la ce vad pe cantar, dar astea doar in situatia in care carnea e mai scumpa.

oricum de abia astept sa vina vara cu legumele noastre traditionale si fructele alea zemoase. hai ca balesc pe tastatura si ma rupe cineva pe genunchi.

Bai @@Muttley, cum pana mea sa combini lapte cu kiwi? :) sau iaurt cu mar?  B-(

In general fructele nu trebuie combinate cu altceva

Daca vrei combinatie naucitoare incearca la blender, lapte, banana si migdale prajite, sau lapte si cartof dulce la cuptor

de obicei carbohidratii combinati (carne etc) ne dau probleme

In mare totul tine de combinatie, cantitate, cat de repede mancam , cand mancam , nu e asa complicat

@@hipopotanu

Din ce am inteles trebuie evitata combinatia lapte cu cereale si este mai ok iaurt cu cereale, nu stiu exact explictia

Apoi dpdv nutritiv lipsa carnii nu e asa mare pierdere, atata timp cat o inlocuiesti cu ce trebuie,  de exemplu eu am 1-2-3 zile pe saptamana cand nu mai mananc deloc carne dar nu mi-o impune nimeni ci pur si simplu ma simt mai usor (nu mai simt stomacul plin/umflat)

Am incercat o zi sa beau doar sucuri de fructe sau legume, am reusit dar nu asta era problema ci toate ispitele din jur , pe viitor am sa incerc 1-2 zile doar suc de fructe sau legume ca si metoda de detoxifiere

In mare totul tine de combinatie, cantitate, cat de repede mancam , cand mancam , nu e asa complicat

Din ce am inteles trebuie evitata combinatia lapte cu cereale si este mai ok iaurt cu cereale, nu stiu exact explictia

E foarte complicat , din cauza asta s-a creeat o intreaga industrie in jurul tentativei de a slabi . Suntem asa diferiti incat orice doi oameni care aplica aceiasi reteta vor avea rezultate diferite .

Eu stiu de la sormea care e la medicina ca n-ar fi bine sa combini cerealele cu lapte pentru ca cerealele au acid fitic care neutralizeaza calcuiul din lapte(n-am rabdare sa verific pe net, sper sa nu fi gresit) .

...cum pana mea sa combini ...iaurt cu mar?  B-(

Da' rahaturile alea din magazin de le mananca toti pana fac spume la bot si uita cum ii cheama sunt ok? E acelasi lucru, doar ca acolo nu prea e iaurt decat pe eticheta, iar juma' din cutiuta e zahar care te face sa traiesti vesnic ;))

Deci iaurt + mar e minunat, si culmea, mar din carfur, cultivat si cules din cele mai alese soiuri de eprubete spaniole. Abia astept sa prind fructe romanesti, din curtea vreunui taran cuminte. Deviez putin - am cumparat odata de prin Targoviste, direct de la poarta omului niste mere complet fara gust. Buticu' cu chimicale din sat sa traiasca :(

Nu stiu de ce dar ma gandeam la mar cu lapte

Cutiutele miraculoase pline de zahar sunt de evitat, vorba ta mai bine tai un castravete si il pui in iaurt(vorba vine)

Am ajuns la 93 kg

tot un grasan obosit esti, dar macar esti pe drumul cel bun, adica mergi pe asfalt.

in rest, mai bine te mentii decat sa mai faci combinatii proaste. Ai toata sustinerea mea. 

tot un grasan obosit esti, dar macar esti pe drumul cel bun, adica mergi pe asfalt.

in rest, mai bine te mentii decat sa mai faci combinatii proaste. Ai toata sustinerea mea. 

Din partea ta asta cu "grasan obosit" este ca un compliment , tinand cont ca am reusit sa rup saua la RGP Ploiesti, nu te contrazic :)

Da am inceput sa merg pe sosea dar am multe de invatat , sunt la inceput dar imi place mult 

Hai sa ne auzim la 85 kg :P

Am ajuns la 93 kg 

Revin cu poza 

Multi inapoi! Si eu am reusit performanta de a da inapoi 25 de kile din ianuarie si pana acum. Am 91 si am venit de la 116. Bine, eu sunt si un tip inalt. Am 1.94, asa ca de vreo 3 kilograme am intrat in greutatea mea normala. Partea misto e ca am fost in concediu vreo luna si ceva, iar cand am ajuns la munca, colegii se uitau cu mila la mine crezand ca am vreo boala in stadiu terminal si nu stiau cum sa ma intrebe de sanatate :)). Am remarcat ca romanii au o problema cand vad un om slab, se uita la el ca si cum ar fi bolnav sau ceva. Daca ai burta e semn de bunastare si sanatate.

O sa revin si eu cu poze before/after

Adevarul este, sub 85 arat bolnav .....

ar mai merge inca 5-6 kg , m-ar ajuta la deal cat si la alergat 

Multi inapoi! Si eu am reusit performanta de a da inapoi 25 de kile din ianuarie si pana acum. Am 91 si am venit de la 116. Bine, eu sunt si un tip inalt. Am 1.94, asa ca de vreo 3 kilograme am intrat in greutatea mea normala. Partea misto e ca am fost in concediu vreo luna si ceva, iar cand am ajuns la munca, colegii se uitau cu mila la mine crezand ca am vreo boala in stadiu terminal si nu stiau cum sa ma intrebe de sanatate :)). Am remarcat ca romanii au o problema cand vad un om slab, se uita la el ca si cum ar fi bolnav sau ceva. Daca ai burta e semn de bunastare si sanatate.

O sa revin si eu cu poze before/after

iar diferenta de greutate se vede (simte) pe sosea, media deplasarii fata de asta toamna a cresut semnificativ, si pe urcari se descurca din ce in ce mai bine!

iar diferenta de greutate se vede (simte) pe sosea, media deplasarii fata de asta toamna a cresut semnificativ, si pe urcari se descurca din ce in ce mai bine!

Cu cat esti mai mare / lat,  cu atat te opreste vantul mai tare , am observat asta la coborari, ori am eu frica de ele...

Cat despre urcari , nu stiu cum ma descurc eu dar sincer m-as descurca mai bine cu 5 kg in minus  :)

Eu am scazut 3kg fata de anul trecut.  Pe urcare am simtit imediat o imbunatatire, si ca timp de urcare al unui segment dar si ca altitudine cumulata pe tura.

toata lumea zice sa excludeti patiseriile cand slabiti. Asta este un sfat rautacios si rauvoitor. Puteti sa mergeti oricand la patiseri si sa va luati cat de multa apa.

• Upvote 2

A , ne-am intalnit la RGP , te-am intrebat de echipament :)

Da, imi amintesc. Erai cu Energy team