andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Mai 2013

Mai 2014

Ai să-mi trag bască. No asta da! Bravo!

Da.

Io-i admir sincer pe uamenii ăștia. (CristiC, krazyeone, Fane Deraior.. și dacă am uitat pe cineva, iertare)

Mă chinui să scap de vreo 5 doar (puse peste iarnă).
Aveam 65-67 constant (din clasa a 12-a incoace, adică de undeva din preistorie :p) 
Acum mă simt nasol cu astea 5 in plus... 

bah stiu ca e naspa sa te iei de un moderator, dar da-o incolo mah tati, ca prea aratai ca subnutrit si acum pe bune, cine mai mentine greutatea din liceu (in afara de aia care de aabia au intrat la facultate).

probabil acum arati si tu ca un om de varsta ta, nu ca un pustan.

Vroiam sa-ti zic ca dau o bere pentru ca iar ma iau de tine, dar nu cred ca mai e cazul, nu as vrea sa ma alergi, sau poate asta e benefic?

• Upvote 1

am ajuns si eu de la 94 la 86 in vreo 3 luni.

Dieta f simpla: mai putina bere, mancat mai devreme masa de seara (inainte de 7), mult sport (2h inot , 45 min alergare, 1 tura bicla / saptamana) si inlocuit dulciurile cu fructe pe cat posibil:)

Obiectivul ar fi sa ajung la 80 pana la Geiger si sa le mentin.

Probleme pana acum:

- dureri musculare si de incheieturi, mai ales dupa alergare cu care nu sunt obisnuit.

Indiferent ca vreti sa slabiti sau nu.

Cura de detoxifiere de o zi. Simplu si benefic .

De urmat , numai cand se indeplineste si conditia ramanerii acasa in ziua respectiva.

" Cura de detoxifiere de o zi cu sare amara

Se dizolva in 750ml de apa 2 pliculete de 30 de gr fiecare de sare amara dupa care solutia obtinuta se imparte in 3 cani de cate 250 ml fiecare. Mai aveti nevoie de 200 ml ulei de masline presat la rece si 3 lamai medii. Pentru a urma aceasta cura de detoxifiere cu sare amara este nevoie sa aveti o zi libera deoarece o sa petreceti foarte mult timp la toaleta (o zi libera de la job sau o zi de sambata este ideala).

1.La ora 10 serviti in mod normal micul dejuns, prima masa a zilei dupa care nu mai consumati nimic pana la ora 14.
2.La ora 14 serviti prima cana de laxativ preparat prin metoda de mai sus.
3.La ora 16 serviti a doua cana din laxativ.
4.La ora 18 se inghite uleiul de masline cu zeama scursa din 3 lamai. Timp de o ora inainte si dupa masa de la ora 18 nu se consuma apa. Dupa aceasta masa o sa stati la toaleta poate si mai mult de 30 de minute.
5.La ora 20 luati ultima cana de laxativ, iar

6.la ora 23 consumati o cana de gris fiert in lapte.

Pe toata durata zilei de cura nu se consuma nici un aliment decat cele specificate de mine, iar apa se poate consuma toata ziua cu exceptia criteriului mesei de la ora 18. Pe toata perioada zilei o sa aveti un numar mare de scaune, se recomanda sa va controlati fecalele pentru a vedea ce eliminati. Excesul de bilirubina precipita se va afla sub forma de bilute verzi gelatinoase (sunt imbibate cu ulei), colesterolul sub forma de bilute albe; iar nisipul si malul ies ca atare."

Hai ma nene, nisip si mal?

http://medicologia.info/2012/06/placa-mucoida-cum-ne-detoxifiem-de-ceva-ce-nu-exista/

Articolul e indreptat spre produsele din comert pe baza de tarate de psyllium, insa are o sectiune mare ce descrie anatomia sistemului digestiv si demonstreaza de ce nu pot exista "depuneri" in aceste organe.

De ce as face asa ceva?

Daca te-a deochiat cineva.

Si durerile atroce legate de eliminarea bilutelor fatidice la ce punct apar? ;))

De ce as face asa ceva?

Te usurezi garantat de cateva kile bune.

Tratamentul e bun, dar pentru alte chestii, ca nu diminueaza tesutul adipos.

Ziua cu sare amara, ulei de masline si zeama de lamaie, o repet cam o data la sase, sapte luni. La mine nu se manifesta cu nici un fel de dureri.

Exista niste plicuri de-ti faci cu ele 2-3 litri solutie pe care o tot bei vro 8 ore si care care curata tot inainte de colonoscopie. Devii mare prieten cu toaleta in orele alea si ai tot matzul curat ca lacrima. Mai ca nu-ti vine sa mananci a doua zi, de frica sa nu-l murdaresti iar cu mizerii.

Nu stiu cand o intelege lumea ca detoxifierea e ceva ce se face constant si zilnic, prin functionarea normala a ficatului, ca nu exista "depuneri" in colon decat daca mananci non-stop mizerii. La ce foloseste sa ai 1-2 zile din an colonul golit prin metodele astea barbare? Alea 364 de zile nu conteaza ca-i "intoxicat"? Crede cineva ca la 1-2 zile dupa "curatare" nu va fi la fel ca inainte?

Si culmea e ca mai ii zice si "de slabit". Cam cum functioneaza slabirea in cazul asta, exceptand o deshidratare temporara? La ce ma ajuta sa vad pe cantar maine cu 2 kg mai putin, daca poimaine, dupa ce ma hidratez la loc si se umple iar intestinul cu tranzitul normal de materii revine greutatea la loc? Numai prostii.

• Upvote 7

Corect, adip. Ce spui tu se numeste purgativ si scoate tot-tot din colon, inclusiv flora bacteriana, te face ca nou. :)

Asta cu detoxifierea este ca postul la unii, mananca tot anul carne si apoi te bat ca le-ai atins farfuria cu iaurt

Poti pune intr-un pahar cu apa  Tarate de psylliumdin si niste lamaie, am inteles ca nu ar fi mai neinvaziva metoda

De fapt in "reteta" de la postul 482, sarea amara este chiar unul din purgative.

Senzatia dupa o astfel de "curatire" este mai degraba una de balonare pentru ca odata cu flora bacteriana "rea" este eliminata si flora bacteriana "buna". Asa ca mai degraba favorizeaza constipatia decat ar putea-o combate.

Discutia asta m-a facut sa ma uit pe net un pic si sa constat ca sunt multe bloguri ale unor tipe sexy care zic ca isi mentin forma cu astfel de retete cu sare amara spunandu-i "laxativ".

Este o prostie colosala, pentru ca purgativele au alt rol si se folosesc inainte de interventii chirurgicale, examinarii, intoxicatii.  

In alta ordine de idei, sugestii pentru a nu mai manca dupa ora X, cea mai nasoala chestie, mananc noaptea, ma trezesc si mananc , indiferent ca este vorba de nutela sau iaurt 

Mananca fara probleme si noaptea. Morcovi, apa... migdale... mananca pana-ti da pe nas!

Si cum procedez eu: frigiderul plin de fructe, legume, lapte batut (nu din raft de la carfur, ci luat de la tonomatu' de lapte de ferma din piata sau caufland, lasat la prins 2 zile pe masa).

NIMIC altceva! Adica daca n-am nutela sau paine, cum as putea sa le mananc?

Tu, avand copii, mai greu, da' cin' te-o pus!?

Recunosc, daca am mancare buna, gen cozonac si lapte dulce, bag pana uit cum ma cheama. Trec printr-o faza dintr-asta de vreo 2 zile, si deja am pus 3 kile. Da' s-or termina stocurile ma gandesc...

Mama lor de kg, ajung la 90,5 , trec la 92 , de vre-o luna, cantarul meu are doua valori....

si as vrea pana la KOM sa ajung spre un 87 macar 

Discuția de aici mi-a adus aminte de bancul asta:

'LSD makes users lose weight'-That makes sense, it's kinda hard to get to the fridge when there's a dragon guarding it.

• Upvote 8

Am ramas fara permis de conducere, asa ca am profitat de hartiuta cu dovada sa-i fac o vizita maica-mii.

Inainte de a ma duce la Piatra Neamt, i-am scris mare si bolduit: "Abia am reusit sa dau jos la loc de ultima oara cand m-ai umplut ca pe gaina, NU imi fa cozonac!!!".

Ti-ai gasit...

Deci de vineri seara - duminica dimineata, am bagat ca descreieratu' fripturi si piure si clatite. De duminica la amiaza pana-n clipa asta am ras kilograme de coptura cu lapte. N-am control, nenica. Sunt tampit si n-am scapare.

De vineri pana azi, marti, 4 zile... +4kg. Nu ma agit, astept sa se termine proviziile fatidice.

ajung la 90,5 , trec la 92

Repet, poate-poate... Nu zic sa te infometezi. Da' ia nutela aia si da-i-o unui cersetor (ca sa te injure), si pune-n locu' ei chestii de cresc in copaci si tufe si contin fibre. Dup-aia mananca-le.

• Upvote 1

Sunteti offtopic fratilor! Voi nu vreti sa slabiti.

Pai daca vrei sa slabesti, nu mananci din alea si din alea, degeaba vrei daca nu poti.

• Upvote 2

bah stiu ca e naspa sa te iei de un moderator, dar da-o incolo mah tati, ca prea aratai ca subnutrit si acum pe bune, cine mai mentine greutatea din liceu (in afara de aia care de aabia au intrat la facultate).

probabil acum arati si tu ca un om de varsta ta, nu ca un pustan.

Vroiam sa-ti zic ca dau o bere pentru ca iar ma iau de tine, dar nu cred ca mai e cazul, nu as vrea sa ma alergi, sau poate asta e benefic?

Eu is mai usor cu 10 kile fata de cat aveam in liceu(la un moment aveam 100 inainte de liceu, acum am 75 si aici raman de o perioada,adica de vreo 3 ani). Am avut si 71 de kile, dar eram prea slabut, dar aveam patratele :D. Am pus muschi si am dat jos grasime.

Your argument is invalid.

• Upvote 1