andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Your argument is invalid.

Daca in liceu erai un grasan cu aptitudini de obez, asta e cu totul alta chestie, prietene. deci, despre ce vorbim noi aici?

vorbim despre oamenii care au avut o greutate NORMALA pentru un licean si care o mentin chiar si atunci cand copii lor sunt liceeni, mai rar sa vezi asa ceva, nu zici?

Asa deci si prin urmare, pana la urmatoarea suspendare sunt inca in functie

De unde teoria asta ca daca bagi fructe la greu cand te apuca criza de "bulimie" e neaparat un lucru bun? Se digera repede dar contin zahar, deci calorii la greu, proteine lipsa (deci nu ofera senzatia de satietate).

Pentru ca eu sunt adeptul fructelor de sezon "nationale", rad jumatate de kg de cirese in fiecare seara dupa ce ajung acasa, adica dupa ora 21. In curand apar visinile, preferatele mele, si sigur voi depasi 1 kg pe zi.

In alta ordine de idei, sugestii pentru a nu mai manca dupa ora X, cea mai nasoala chestie, mananc noaptea, ma trezesc si mananc , indiferent ca este vorba de nutela sau iaurt 

fii mai obosit decat esti nemancat si n-o sa te mai trezesti noaptea :)

• Upvote 1

Sunt obosit, ieri am fost la o tura de 60 km cu bicla si apoi am fost la un restaurant , eram rupt de oboseala dar tot m-am trezit :)

In alta ordine de idei, sugestii pentru a nu mai manca dupa ora X, cea mai nasoala chestie, mananc noaptea, ma trezesc si mananc , indiferent ca este vorba de nutela sau iaurt 

Sugestie: intoarce-te pe partea cealalta, ignora piticul si culca-te la loc.

Un somnifer? :) Si nu glumesc ;)

Un somnifer? :) Si nu glumesc ;)

:)

am luat vreo 3 luni, mersi nu mai vreau sa ma ating de asa ceva

Fie o sa mananc mai mult la ultima masa din zi, fie o sa imi pregatesc niste morcovi ceva de rontait :)

Uau, eu fac in mare parte din aceste lucruri (pedala dinainte de micul dejun - mersul la munca, mic dejun de rege, pranz de print si cina de... sarac :); nu mananc seara cu 2-3 ore inainte de somn). Nu am renuntat la zaharul din cafea - beau 2-3 pe saptamana; zilnic beau 1-2 cani ceai verde cu menta pe care il indulcesc cu zahar brun daca e fierbinte si cu miere daca nu.

Regula pe care o folosesc de mai bine de un an de zile este sa ard mai multe calorii decat ingerez. Orice altceva mai fancy de atat are nevoie si de un alte motive in spate decat "vreau sa slabesc".

Binenteles ca sunt si cei ce spun ca nu e asa de simplu si ca nu toti suntem la fel. De acord cu aceste afirmatii. Fiecare ce isi da seama ca este peste o masa ideala sau peste masa dorita de ei pleaca de la un anumit punct masa/inaltime, metabolism, ritm/presiune cardiaca, etc. si se asteapta ca intr-o unitate de timp mica 1-3 luni (unii chiar ii aud cu saptamani) sa se simta diferente.

O mica paranteza: observati ca folosesc cuvantul masa in loc de greutate. Asta este pentru ca proportia dintre grasime(strat adipos) / muschi / oase / etc. este diferita de la persoana la persoana. De aceea punctul de plecare a fiecaruia este diferit ergo rezultate diferite.

Continuand cu reducerea la simplitate a situatiei: cei ce nu vad rezultatul in scurt timp (saptamani/luni) incep sa fie demotivati si renunta  sau rup/incetinesc la ritmul impus. Aceasta situate este predominanta la cei ce incep cu aceasta filozofie in acelasi timp cu exerciutiul fizic. Sunt multi ce nu stiu ca atunci cand incepi sa faci miscare/exercitii constant dupa o perioada de repaus corpul intelege aceasta ca o amenintare si la inceput stocheaza cantitati mai mari decat pana atunci (asta el vazand ca se desfasoara in acelasi timp cu o dieta ordonata unde nu mai primeste zahar la discretie).

O alta conceptie foarte proasta din punctul meu de vedere este ca grasimea este la fel de daunatoare ca zaharul si ca ar trebui sa ne ferim de ea ca si de el (sau in unele cazuri mai mult). Nu am timp sa intru in detalii referitor la grasimile saturate si nesaturate insa punctul pe care vreau sa il subliniez este cantitatea de mancare pe care trebuie sa o consumi pentru necesarul de energie si senzatia de saturatie oferita de grasimi (ce de obicei se gaseste impreuna si cu proteine) este mult mai mica decat cantitatea oferita de fibre.

Ca si exemplu: in locul unei portii de friptura cu orez mananci o salata gigantica.

Zaharul este cel mai mare daunator unui corp sanatos, nu slab, ci sanatos. Se gaseste in proportii uriase in toate snack-urile si gustaricile pe care le iei intre mese sau ... pur si simplu ca nu faci altceva, mai bine bagi ceva in gura...

Ceea ce a spus mai sus generic este ceea ce cred si ceea ce fac de mai bine de un an de zile. Inafara de a imi pune ordine in cand  mananc si putin in ce mananc am observat acestea.

Nu merg la sala, nu tin diete sau regim. Nu mananc nimic special. Nu mananc Mc/KFC sau orice alta mancare procesata/semiprocesata adica: origini dubioase, culturi modificate genetic, tratate termic dupa care congelate.

Sunt fumator, beau ocazional/rar alcool, am 1,8 m inaltime... nu stiu daca mai sunt alte detalii...

Rezultatele dupa ce am inceput anul trecut (prin martie/aprilie) cu ce v-am povestit mai sus sunt: slabit de la ~85-87 kg la 72 kg luna aceasta. Miscarea/antrenamentul meu consta in mersul zilnic la munca cu bicicleta (2*10,5 km) + 3-4 iesiri cu bicicleta pe saptamana. In medie fac 600-650 km pe luna din care inafara de plimbarile de recreatie, care sunt undeva 50-100 km, restul sunt cardio.

De ce am mentionat mai sus faptul ca unii vor sa vada progrese foarte rapid: pentru ca am inceput efectiv sa slabesc dupa ~ 2 luni si putin din momentul in care am inceput acest ritm. Eu nefiind activ pe perioada iernii anterioare ma ingrasem ~ 1,5 kg in prima luna si le-am dat jos in luna urmatoare. Deci scaderea in masa s-a produs pentru mine la aproximativ 2 luni de cand am inceput.

Ritmul de slabit a fost mai lent la inceput, ~ 1 kg 4-5 saptamani, dupa cam jumatate de an am ajuns la 1 kg cam la 3 saptamani si acum observ ca am urcat la 4-6 saptamani - asta datorita faptului ca ma apropii de limita pe care imi doresc sa o am si deja pentru o persoana la 1,8m, 72 kg sunt bine.

Cantarirea s-a facut intotdeauna un aceeasi parte a zilei, cu aceeasi grad de hidratare, etc. Unii isi masoara greutatea cum ii taie capul si/sau dupa experimente de "purificare" ca cele mentionate mai sus.

Numai bine

• Upvote 6

Deocamdata m-am oprit la ~91 kg dar trebuie sa schimb ceea ce fac, chiar si asa sunt multumit daca o perioada de 1-2 luni ma stabilizez si apoi incep sa mai scad pana 85 kg cat mi-as dori

Eu la mic dejun nu prea mananc sau mananc foarte putin, la pranz este cea mai mare masa

Cum am fost la ceva concursuri , inevitabil exista un carboloading, geluri (daca este concurs mai greu)

Foarte bine punctat in filmul pus de Adi , mai bine faci de 4 ori pe saptamana decat odata si mai lung

@@locke la 180 cm nu esti prea slab la 72 kg? nu de alta dar as fi subnutrit , am avut 78 kg si nu mi-as mai dori sa ajung acolo, ma rog conteaza si ce tip de corp ai, cat si structura osoasa etc 

E mai bine sa mananci 4-5-6 mese mai mici decat 3 mari. Cand mananci mult odata, corpul isi ia cat are nevoie iar restul il pune la pastrare sub forma de glicogen si grasime.

Asa este, si la tura la fel, daca nu mananci pe bicicleta, cand ajungi la destinatie mananci de parca nu ai mai vazut mancare in viata ta :)

Vad cam tarziu postul asta dar bunul simt ma obliga (ca m-a ajutatat si pe mine forumul de-atatea ori) sa spun si eu o vorba, doua:

Cura de detoxifiere de o zi. Simplu si benefic .

" Cura de detoxifiere de o zi cu sare amara ...

Pe toata perioada zilei o sa aveti un numar mare de scaune, se recomanda sa va controlati fecalele pentru a vedea ce eliminati. Excesul de bilirubina precipita se va afla sub forma de bilute verzi gelatinoase (sunt imbibate cu ulei), colesterolul sub forma de bilute albe; iar nisipul si malul ies ca atare."

Sarea amara, suflat de magneziu pe numele ei din buletin, a fost multa vreme obiect de mare valoare pentru farmacisti, alaturi de alti excipienti pe care voi ii credeti a fi zeama de lamaie si uleiul de masline (ala de cea mai prosta calitate in fapt), era folosita ca laxativ in concentratii mici si purgativ in concetratii mari, fiind preparata in farmacie, dupa necesitatea pacientului.

"Indidubitabil",  fecalele, ar trebui controlate caci iritatia locala si instinctul de expulzare (modificarea de presiune osmotica) sunt atat de mari incat s-ar putea sa-ti scuipe un rinichi sau o bucata din ficat. Pe cale de consecinta (cum le place avocatilor sa zica), organismul inunda colonul cu toata apa pe care poate s-o "traga" din organism doar ca nu din tesutul adipos.

Si asa a slabit omul 2 kile intr-o zi pentru ca si-a secat organismul de apa si a aparut deshidratarea (daca a scapat de faza cu scuipatul vreunui organ, acum se trecea la a doua etapa, eliminarea morfologica sau macar functionala a rinichilor, pe langa amulte altele). A, mai urmeaza partea cu durerile, care e de asteptat, apoi tulburari de ritm digestiv si ... multe altele.

Stiu ca unii manaca gem de prune si .... dar nu ma prind cum e cu malul si nisipul.

[...] .... dar nu ma prind cum e cu malul si nisipul.

O posibila explicatie AICI

la mine e invers (deci sunt oarecum off topic)-aveam vreo 60-62 acum vreun an jumatate-acum am 78- cu mancare ,sala si ceva suplimente.Desi sunt ectomorf si am trecut de 30 de ani ,se pare ca de acum incolo trebuie sa am grija ce mananc ,ca sa nu iau proportii (nu credeam ca o sa ajung sa zic asta vreodata :))))  ).

Contrar oricaror baliverne nutritioniste, unui adult nu-i mai creste nimic,[..]

In fapt consumul energetic al adultului este exceptand activitatile fizice grele sau sportul de performanta, unul redus[..]

Asta se reflecta dupa o vreme si in capacitatea organismului de a consuma energie de unde are, direct din organism sau din ce-i dai pe gura.[..]

Nu cred ca exista doi adulti ale caror corpuri sa functioneze la fel. OK, la nivel ultra-general, toti bagam in noi si apoi consumam calorii. Dar exista atat de multe variabile incat, sa spui ca toti trebuie sa mancam x si y in cantitatea z, este o generalizare periculoasa. Aici includ orice "dieta", de la dukan la vegan. Dar daca in cazul Dukan sau vegan, principalul motiv pentru care se prezinta dieta drept singura fara efecte adverse si cea mai buna pentru toata omenirea, este acela al banilor, in cazul tau, motivul pentru care presupui ca dieta unei mese pe zi e buna pentru oricine, este acela ca stii ca functioneaza in cazul tau.

As vrea insa sa aduc niste argumente impotriva afirmatiilor tale de mai sus:

Adultilor inca le mai cresc lucruri, chiar daca nu intr-un mod vizibil sau tangibil. Majoritatea tesuturilor se regenereaza constant, si despre masa musculara sigur nu trebuie sa aduc aminte.

Consumul energetic al adultului este destul de mare, chiar daca nu practica sport in mod obisnuit. Din cate stiu, consumul "mediu" al unui barbat este de 2000 kcal pe zi - ceea ce nu este putin (nici extraordinar de mult, intr-adevar). Inseamna ca ai nevoie sa consumi cam 500 de grame dintr-o bomba calorica (lasagna, inghetata, etc.) pe zi, doar ca sa acoperi consumul unui corp in repaos. Eu spre exemplu am nevoie cam de 2500 kcal pe zi doar ca sa nu slabesc :P

Iar legat de capacitatea corpului de a consuma din resurse, nu spun ca nu e adevarat, dar nici tu nu poti demonstra exact de unde consumi atunci cand nu mai ai. Depinde foarte mult de la organism la organism si e posibil sa nu iti convina, daca vrei sa ai un corp cat de cat puternic, sa observi ca resursele alea sunt de fapt proprii muschi, pentru ca de grasime ai scapat demult :P (cazul meu, din nou).

Ideea la baza e buna (unii oameni consuma mult doar din reflex, nu din nevoie), dar mi se pare dusa la extrem cu o singura masa pe zi si bazata pe dovezi anecdotice - i.e. iti spun sigur ca pe unu' ca mine nu ar functiona.

• Upvote 1

@@Muttley 

Eu sunt, ca doar nu oi pune poza cu Froome la profilul meu, poza este facuta pe Transalpina

https://www.dropbox.com/s/j3ht49lw4p5byph/12240_873835019311274_6926438703375698976_n.jpg?dl=0

Am 91-92 kg fata de 115 kg anul trecut , cam 5000 km pe cursiera anul acesta si peste 45.000 m diferenta de nivel....

• Upvote 1

Referitor la slăbit... ciclismul este bun, dar din ce am văzut, auzit și simțit pe propria'mi  piele, nimic, dar nimic nu se compară cu alergarea ! Alergarea pe distante lungi, pe cât posibil, desigur după posibilități . Alergarea este  cu mult mai dură decât ciclismul ! 

3 minutes ago, d@n said:

Referitor la slăbit... ciclismul este bun, dar din ce am văzut, auzit și simțit pe propria'mi  piele, nimic, dar nimic nu se compară cu alergarea ! Alergarea pe distante lungi, pe cât posibil, desigur după posibilități . Alergarea este  cu mult mai dură decât ciclismul ! 

este dura pentru incheieturi, dar da la alergat pulsul este mult mai sus decat la bicicleta

Așa este : dură, epuizanta, dar dă rezultate .