andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

On 8/4/2017 at 6:47 PM, krazyeone said:

Media de 25 km/h inseamna un efort minim si mai mult de 100-110 bpm nu ar trebui sa ai 

Eu nu stiu de unde scoti cifrele astea, eu ca sa scot pe cursiera la o tura in mare parte plata o medie de 25 km/h am puls mediu de 140 in cel mai bun caz. Iar pentru medii de 26-27 km/h pulsul mediu urca si el spre valori de 150-155. La o medie de 25 in oras, cu o bicicleta care probabil e mai neeficienta decat o cursiera, cu zeci de opriri la semafoare si intersectii un puls mediu de 160 nu mi se pare deloc nerealist. 

LE: chiar sunt curios la ce ture scoti tu, pedaland singur, puls mediu de 110. 

• Upvote 1

Krazyeone exagereaza sau generalizeaza, considerand general valabil si aplicabil altora, un scenariu care in mod particular i se aplica numai lui.

Ca sa mentii 25 km/h medie timp de o ora si sa consideri asta "efort minim", asta este exagerarea de care vorbesc. Efortul minim "standard", "omenesc" pentru un biciclist, este sa mergi o ora, parcurgand 10 mile (16 km) pe plat. 

Dar e o tendinta generala: nici entry-levelu nu mai e ce era odata - ce vreau sa zic prin asta: se inoculeaza dorinta asta exagerata de a-ti tot depasi limitele, lucru care peste un anumit nivel devine complet nesanatos. Din sport, multi ajung sa practice un alt fel de stress pe 2 roti / 2 picioare (ca e valabil si la alergare sau la alte sporturi). 

Poate o sa revina cu o explicatie iacobdoc, ca a fost nitel ocupat. 

• Upvote 2

24 minutes ago, Traveller said:

se inoculeaza dorinta asta exagerata de a-ti tot depasi limitele, lucru care peste un anumit nivel devine complet nesanatos

Corect, doar ca fiecare are asteptari si obiective diferite de la practicarea sportului. Cine vrea sa dea totul pentru performanta nu are decat sa o faca, cat timp e constient ce sacrificii face si, in special, cat timp e constient ca nu orice posesor de bicicleta va avea aceleasi asteptari si obiective cu privire la ciclism. Probabil ca unii au iesit la atat de multe ture de fugareala in pluton incat au uitat ce inseamna sa pedalezi singur, prin oras sau in afara lui.

Dar in fine, divagam.

• Upvote 1

@Traveller Apai nu mai revin ca devin papagal. Ca sa o spun pe aia dreapta ma bate gandul sa pun de niscaiva studii stiintifice ca idei ar tot fi.

16 hours ago, Traveller said:

Krazyeone exagereaza sau generalizeaza, considerand general valabil si aplicabil altora, un scenariu care in mod particular i se aplica numai lui.

Ca sa mentii 25 km/h medie timp de o ora si sa consideri asta "efort minim", asta este exagerarea de care vorbesc. Efortul minim "standard", "omenesc" pentru un biciclist, este sa mergi o ora, parcurgand 10 mile (16 km) pe plat. 

Dar e o tendinta generala: nici entry-levelu nu mai e ce era odata - ce vreau sa zic prin asta: se inoculeaza dorinta asta exagerata de a-ti tot depasi limitele, lucru care peste un anumit nivel devine complet nesanatos. Din sport, multi ajung sa practice un alt fel de stress pe 2 roti / 2 picioare (ca e valabil si la alergare sau la alte sporturi). 

Poate o sa revina cu o explicatie iacobdoc, ca a fost nitel ocupat. 

Pentru mine este ceva normal ca sa pedalez cu puls 90-100 la plimbare cu 20-25 km/h  

Poate generalizez si uneori mi se pare normal sa poti face anumite lucruri , mereu am fost gras si nici acum nu sunt asa slab la ~90 kg asa ca simplu nu a fost si nici nu este 

RJW9YgC.png

OK, pentru inceput, intre o medie de 20 km/h si una de 25 km/h, chiar si pe cursiera, e o diferenta uriasa. La fel cum e o diferenta uriasa intre medie de 25 km/h si medie de 30 km/h. Luand in calcul doar frecarea cu aerul, care e direct proportionala cu patratul vitezei, intre o medie de 25 km/h si una de 20 km/h energia consumata e cu 56% mai mare. Si asta fara sa luam in calcul alte forte rezistive.

(calculul e simplu, il pot detalia pentru cine e curios)

99 bpm puls mediu la viteza medie de 22.6 km/h e intr-adevar o cifra bunicica, practic ala e un ritm cardiac pe care il ai cand mergi pe jos, dar sunt destul convins ca daca ai fi parcurs acelasi traseu in aceleasi conditii la 25 km/h ai fi avut un puls mediu de peste 120. Adauga si vreo 10 opriri la semafor pe traseul ala (mentinand aceeasi viteza medie), o bicicleta care nu e Merlin Extralight si nivelul de antrenament pe care il aveai cand te-ai apucat de ciclism si o sa vezi cum creste si pulsul mediu :P 

:)

Daca te uiti primii 17-18 km am avut 27.2 km/h medie si 109 bpm puls mediu , deci da ai dreptate la 30 km/h ar fi 110 bpm 

Cand m-am apucat de cilcism aveam 115 kg si nu stiu ce puls aveam 

33 minutes ago, majikstone said:

OK, pentru inceput, intre o medie de 20 km/h si una de 25 km/h, chiar si pe cursiera, e o diferenta uriasa. La fel cum e o diferenta uriasa intre medie de 25 km/h si medie de 30 km/h. Luand in calcul doar frecarea cu aerul, care e direct proportionala cu patratul vitezei, intre o medie de 25 km/h si una de 20 km/h energia consumata e cu 56% mai mare. Si asta fara sa luam in calcul alte forte rezistive.

(calculul e simplu, il pot detalia pentru cine e curios)

99 bpm puls mediu la viteza medie de 22.6 km/h e intr-adevar o cifra bunicica, practic ala e un ritm cardiac pe care il ai cand mergi pe jos, dar sunt destul convins ca daca ai fi parcurs acelasi traseu in aceleasi conditii la 25 km/h ai fi avut un puls mediu de peste 120. Adauga si vreo 10 opriri la semafor pe traseul ala (mentinand aceeasi viteza medie), o bicicleta care nu e Merlin Extralight si nivelul de antrenament pe care il aveai cand te-ai apucat de ciclism si o sa vezi cum creste si pulsul mediu :P 

Ca sa scoti 30 km /h in oras cu semafor inseamna sa mergi cu 40 km/h intre semafoare

Cu 24 km/h medie arata asa 

yKQTLQk.png

Ce sa zic, felicitari, eu pedalez in medie cam 3000-4000 km/an (anul trecut am facut 5000), am cantarit intotdeauna sub 90 kg, dar pana si pe coborari am puls de 115-120.

24 km/h cu puls mediu 115 bpm. Deci la 25 km/h viteza medie aproape sigur il ai peste 120, as zice chiar 125. Tu, cu nivelul tau de antrenament si cu bicicleta ta. Nu mai discutam de cineva cu un nivel de antrenament net inferior nivelului tau si cu o bicicleta mediocra.

Nu stiu de ce vorbesti acum de medii de 30 km/h in oras, initial ai lansat afirmatia ca:

On 8/4/2017 at 6:47 PM, krazyeone said:

Media de 25 km/h inseamna un efort minim si mai mult de 100-110 bpm nu ar trebui sa ai 

care in final nici macar in cazul tau nu e valabila. 

Ah, si am uitat sa precizez, daca discutam de mers in oras, discutam de respectat legislatia rutiera (fara mers pe contrasens, fara trecut pe rosu, cu acordari de prioritate de cate ori e cazul). Si, cum ai intuit foarte bine, ca sa scoti o anumita medie in oras, ai de tras mult mai tare ca sa compensezi pentru momentele in care a trebuit sa te opresti. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca accelerarile si franarile repetate (ia-le ca pe un antrenament cu intervale daca vrei) o sa-ti creasca pulsul mediu foarte mult fata de scenariul in care ai fi mers cu viteza constanta. Deci media aia de 25 km/h in oras, mai ales un oras foarte circulat ca Bucurestiul, numai efort minim nu e.

• Upvote 1

Eu nu am discutat de medie 25 km/h in oras, ca sa scoti acea medie fie trebuie sa fie pustiu orasul fie trebuie sa mergi cu 40 km/h intre semafoare si asta nu poate oricine 

cam asta este media de mers ca melcul , lucru pe care il recomand tuturor :) 

probabil media ar fi si mai mica dar mai sunt si urcari pe drum 

IdSOZlg.png

Si ca sa revenim la intrebarea de baza a topicului: acest tip de ciclism te-a ajutat sa slabesti vreodata?

• Haha 3

1 hour ago, Traveller said:

Si ca sa revenim la intrebarea de baza a topicului: acest tip de ciclism te-a ajutat sa slabesti vreodata?

Da, dar nu mai functioneaza de mult, daca in prima faza functiona de minune acum nu se mai intampla nimic

problema este : cu cat mergi mai mult si mai tare cu atat iti este foame mai rau. 

Daca nu te controlezi ajungi sa pui in loc sa scazi, supraantrenamentul  este o cauza a depunerii de grasime / greutate 

11X kg vs 88 kg

x32d1GG.jpg

• Upvote 1

@krazyeone Din punctul meu de vedere, foarte bine spus: "supraantrenamentul este o cauza a depunerii de grasime/greutate".

Păi și eu ce tot îndrug aici? :)

Cine vrea să slăbească NU ARE DE CE să meargă mai tare! E chiar contraindicat! Este stresul despre care vorbeam, despre care vorbea și iacobdoc pe topicurile sale!

Cine vrea să slăbească trebuie să facă efort fizic cumpătat, adică aerob, nestresant pentru organism.

Este logic că, pe măsură ce tot vrei să te autodepășești, indiferent că ești provocat de Strava, prieteni, proprii pitici, schimbi profilul metabolic, arzi preponderent glucoză, stimulezi foamea de glucide, și nu mai arzi lipide.

• Upvote 2
  • Like 1

@Traveller Pai pe tine daca te aprob pare lipsit de credibilitate, ca ne-am fi inteles sa-i zapacim de cap sa nu mai faca performanta si sa luam noi toate premiile. :)

• Upvote 1
  • Thanks 1

40 minutes ago, Traveller said:

Este logic că, pe măsură ce tot vrei să te autodepășești, indiferent că ești provocat de Strava, prieteni, proprii pitici, schimbi profilul metabolic, arzi preponderent glucoză, stimulezi foamea de glucide, și nu mai arzi lipide.

Adevarul e undeva la mijloc. Poti foarte bine sa iesi la ture la care 80% din durata turei faci efort aerob si 20% din durata ei faci efort anaerob. Poate fi sub forma de antrenament cu intervale sau doar un "interval" mare. Plus ca oricum in momentul in care, incepator fiind, ajungi sa urci prima panta de macar 7%, efortul pe care il faci numai aerob nu mai e.

Ce e clar in schimb e ca orice incepator care se apuca de orice sport nou, in special daca are si niste kilograme in plus, isi va petrece primele luni de practica a sportului in mare parte in zona anaeroba, de voie sau de nevoie. Ciclismul, de bine de rau, iti permite sa faci cat de putin efort vrei, dar mai e si factorul psihologic: cat de multa satisfactie iti aduce o tura in care ai pedalat cu 15-20 km/h, cat de repede te saturi de aceleasi peisaje din jurul casei tale, respectiv cat de mult timp esti dispus sa astepti pana vezi progresele (ca discutam de scaderea masei corporale sau de cresterea performantei). Acelasi factor psihologic care, in final, te face sau nu sa te arunci pe o pizza de 1500 kcal in loc sa mananci niste piept de pui fiert cu legume sau o salata consistenta.

Eu stiam ca anaerobic este ceva ce poti sustine foarte putin , zona 5 , cand nu mai poti respira , m-as indoi ca cineva intra in anaerobic cand e gras ....

• Sad 2

lol regim anaerob inseamna peste 80-85% din HR maxim. La un puls maxim de 195, aia ar insemna undeva la 156-160. Nu stiu cum sunt altii, dar eu la puls 160 respir chiar decent. Iar pe catararile lungi in principiu pot merge 1-2 ore la puls mediu 175-180.

5 minutes ago, krazyeone said:

m-as indoi ca cineva intra in anaerobic cand e gras ....

oO3gCNy.jpg

• Haha 4

VO2max e o masura a volumului de oxigen pe care il poti asimila intr-un interval de timp, in timp ce pragul anaerobic e o valoare a ritmului cardiac. Nu stiu cine ce confunda aici...

1 minute ago, majikstone said:

VO2max e o masura a volumului de oxigen pe care il poti asimila intr-un interval de timp, in timp ce pragul anaerobic e o valoare a ritmului cardiac. Nu stiu cine ce confunda aici...

Zone 5 = VO2 Max 

• Interval efforts (typically 1-3min) that require rest or slow active recovery
  • This is a pace where the body burns all of the available oxygen (O2) to fuel the aerobic system.

VO2 max (also maximal oxygen consumption, maximal oxygen uptake, peak oxygen uptake or maximal aerobic capacity) is the maximum rate of oxygen consumption as measured during incremental exercise, most typically on a motorized treadmill.[1][2] Maximal oxygen consumption reflects the aerobic physical fitness of the individual, and is an important determinant of their endurance capacity during prolonged, sub-maximal exercise. The name is derived from V - volume, O2 - oxygen, max - maximum.

https://en.wikipedia.org/wiki/VO2_max

Si daca tot discutam despre zonele alea minune, in Zone 4 esti deja in regim anaerob.

In zona 4 nu esti in anaerob, anaerob esti la limita resiratiei , cand iti revii foarte greu, ceva ce poti sustine 1-3 minute si nu mai mult

Aici gasesti zonele cum le defineste strava

dupa cum vezi eu am 184 max heart rate si la o cursa de alergare am undeva la 172 bpm puls mediu, peste ~178 intri in anaerob 

LLiXG16.png

vvnjKIx.png

7 minutes ago, krazyeone said:

anaerob esti la limita resiratiei , cand iti revii foarte greu, ceva ce poti sustine 1-3 minute si nu mai mult

Nu stiu cine te-a invatat pe tine definitia asta a notiunii de efort anaerob, dar e complet gresita. Efort anaerob inseamna strict efort care duce la acumularea de acid lactic in muschi, respectiv arderea cu deficit de oxigen a glucozei pentru producerea de energie. Asta nu inseamna nici ca esti la limita respiratiei, nici ca nu poti sustine decat 1-3 minute efortul respectiv. Notiunile medicale nu se invata de pe Strava.

1000px-Exercise_zones_Fox_and_Haskell.sv

Si mai cauta pe forum, s-au scris niste pagini bune pe subiectul asta.

• Upvote 3
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1

WTF!

pe bune?

Acid lactic pot acumula si la 140 bpm daca cu o zi inainte am tras tare, asta inseamna ca esti in anaerob? atunci inima aia la ce mai foloseste daca totul se refera la muschi?

Ca idee la alergat raman fara aer nu ca am acid lactic ....

• Haha 2
  • Confused 1
  • Sad 1