andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Cu alcoolul din fericire nu am tangenta mai mult de 2-3 ori pe an, simbolic.  Alimentatia la mine, cat si stilul de viata e un haos total. N-am putut si nu stiu cand si daca voi putea pune ordine in asta, de-aia ma si ambitionez sa aduc un echilibru cat de cat prin sport. 

Cert e ca acum 3-4 ani, cu acele ture de 4-6 ore in 65-70% din HR Max, ajungeam mereu din Martie pana in August sa dau jos ~ 10kg. Din Noiembrie incolo le puneam la loc evident, dar apoi venea iar Martie si incepeam sa scap de ele.Dar mancam in permanenta fara nici un fel de restrictie si-mi faceam toate poftele posibile.

Acum , legat de stabilirea acelui HR Max, aici am mari dubii despre cat de real este el. Concret, la prima incercare, in catarare pe Feleac, intr-o zi torida de vara,  mi-a iesit 197. Toti cunoscutii au sarit in sus ca nu se poate, la un om de varsta mea, nu exista! Le-am explicat ca de mic copil atrasesem atentia ca am un puls f ridicat inclusiv in repaus complet si la trezire, de la 5 ani pana acum asta nu s-a schimbat bag seama.

Am facut o a 2-a masuratoare, tot intr-o catarare, pe o zi mai racoroasa: 199. Apoi am zis sa incerc acasa, pe trainer, intr-un mediu climatic optim, la 20 de grade. alte 2 masuratori dupa niste inetrvale terminate cu un sprint: 201 si 204. Adica tot mai sus.....

Ce era sa mai fac,  am calculat o medie si am setat computerul la 200 HR Max. Totusi, de multe ori, in zona 75-80% simt ca picioarele sint suprasolicitate peste masura, ca si cum am trecut deja in pragu lactic bine de tot. Dar nu mereu, depinde de zile. 

@DAMIAN Nu e foarte greu. Daca iei un hot dog arunci chifla, te obisnuiesti sa mananci salate (ai salad box), daca iei o shaorma o ceri la lipie, fara cartofi si ceri multa varza, sucurile sa fie fara zahar, cafeaua o iei cu zero zahar, etc.

Legat de puls, este o teorie care spune ca o inima mica bate des iar una mare bate rar. Indivizii inalti au inimi mari iar cei scunzi inimi mici. Ce inaltime ai?

Ar fi interesant, daca faci un test de efort cu spirometrie, la ce HR ai AT (pragul aerob). Din asta am putea deduce multe.

1 hour ago, DAMIAN said:

. In afara ca am facut niste picioare de bivol, ridicol de groase, de un an de zile nu am reusit sa dau jos mai mult de 3 kg, desi antrenamentele sint aproape zilnice.

Same here cu picioarele , dar nu pot sa ma laud ca am zilnic iesiri , cel mult 3 pe saptamana 

1 hour ago, iacobdoc said:

Nu ai nevoie nici macar de 90 de minute. Ajung si 45 de minute daca le faci zilnic. 80-85% din HR max

Cum 85 % din max , ca asa merg eu la concurs 

Ceva nu se pupa

@krazyeone Nu neaparat.

daca HRM = 220 - varsta

si 

daca AT = 180 - varsta

atunci 

la 20 ani, AT=80% din HRM iar AT+10=85% din HRM

si scade treptat astfel incat la 60 ani este 75%, respectiv 80%.

Toti stim ca e destul de dificil sa te mentii la o valoare HR data si ca mai degraba este valid un interval de plus/minus 10 bpm.

Cei antrenati pot avea AT real cu 10 bpm peste valoarea calculata prin formula.

Nasol este pragul lactic care e pe la 90-95% din HRM.

Foarte bune si 3 pe saptamana.

Totalul pe saptamana ar trebui sa fie 3 ore pentru a mentine beneficiile bazei aerobe.

@DAMIAN Sau, ai putea incerca sa faci un test de determinare al pragului lactic, pe trainer si tot ti-ar permite sa iti etalonezi modul in care face efort organismul.

Dracu sa il ia de puls maxim ca nu stiu nici eu :) la alergat pot sa ajung la ~184-185 Bpm , rar dar ajung  dar la concurs pot sustine 172 bpm o ora 

La bicicleta  maximul este undeva la 183 dar foarte foarte rar 

169-170 bpm 20 minute pe o urcare (parca aici stiam ca e LT nu?) 

https://www.strava.com/activities/1154551911

Ti-as fi recunoscator daca mi-ai spune in ce zona sa alerg /biciclesc ca sa slabesc 

Sau cu ajutorul delimitarii zonelor  1-5

Mersi 

Daca inteleg eu bine @Traveller promoveaza arderea grasimilor prin atrenament de tip aerobic, de aici si limitarea la 70% din HRM, varianta clasica bine cunoscuta, in timp ce @iacobdoc promoveaza o adaptare a organismului prin antrenament dincolo de zona aeroba (nu i-as spune antrenament anaerob desi zona 80-85 acolo este) pentru a arde grasimi in restul timpului prin deficit caloric/glucidic?

Sincer sa fiu la recomandarea lui @iacobdoc nu ma asteptam si cred ca provoaca confuzie avand in vedere tot ce s-a scris pana acum. Spun asta strict pentru a cere o lamurire ... mai ales ca este foarte interesanta din punctul de vedere al celor care nu au timp.

Suplimentar si mai putin relevant pentru forumul acesta dar relevant poate pentru cei care nu au timp: revin la ce ma doare/pasioneaza pe mine. Eu fac luni-vineri antrenamente de forta care dureaza in medie 60 min, total anaerobe desi pulsul nu este in zona respectiva, pentru ca sunt intervale scurte dar foarte intense iar tipul arderii este unul anaerob. Teoretic ar trebui sa obtin acelasi efect ca cel propus de @iacobdoc insa prin alt tip de antrenament. Nu slabesc deloc de mai bine de 20 ani, ma mentin insa pentru ca ma si alimentez corespunzator sa-mi mearga antrenamentul. Concluzia insa a fost ca in timp imi suprasolicit organismul.

4 hours ago, iacobdoc said:

@DAMIAN Nu e foarte greu. Daca iei un hot dog arunci chifla, te obisnuiesti sa mananci salate (ai salad box), daca iei o shaorma o ceri la lipie, fara cartofi si ceri multa varza, sucurile sa fie fara zahar, cafeaua o iei cu zero zahar, etc.

Legat de puls, este o teorie care spune ca o inima mica bate des iar una mare bate rar. Indivizii inalti au inimi mari iar cei scunzi inimi mici. Ce inaltime ai?

Ar fi interesant, daca faci un test de efort cu spirometrie, la ce HR ai AT (pragul aerob). Din asta am putea deduce multe.

Stiu stiu...zaharul am incercat sa-l scot complet sau oricum sa-l diminuez la maxim. Cafea beau de 5-6 ani fara zahar, sucurile doar  la Craciun si Pasti, dar sint citeva delicatese de la care nu ma pot abtine nicicum (dincolo de ciocolata sau rafinamente din astea mici si concentrate, febletea mea sint cozonacii cu nuca, probabil cele mai mari bombe calorice din univers - si cand ma scap la ei apoi e jale mare).

Inaltimea e 1.82-1.83, depinde unde ma masor, mi-au iesit ambele valori. In copilarie si adolescenta , fata de restul colegilor, eram vazut ca un baiat f inalt, , acum nu cred ca mai poate fi vorba.

Dar pulsul  mare l-am descoperit pe la 5 ani, cand faceam raze la plammani si doctorita intreba de ce sint asa speriat, vazand cum imi bate inima. Ulterior, faceam un test de alergie, cand mi-a apucat asistenta mana si a simtit pulsul - aceeasi reactie. Dupa alte cateva cazuri similare parintii mei au inteles ca nu mai are treaba emotia de moment cu faptul ca inima mea galopeaza ca nebuna in permanneta,inclusiv cand ma uit la desene animate in pat. Tin minte ca m-au plimbat prin spitale la investigatii, concluzia finala fiind "inima e f buna, asa e el, fucntioneza in turatie f mare".

Facand acum 2 ani testul pt masurarea HR Max am dedus ca am pastrat aceasta caracteriistica, peste 20 de persoane din antuturajul meu, la aceeasi categorie de vartsa ( 35-40) nedepasind 180.

• Upvote 1

Ce am constatat eu iar @Traveller mi-a confirmat din experienta personala e ca cea mai buna cale pentru a slabi e sa combini restrictii alimentare cu efort fizic aerob.

Despre restrictiile alimentare am tot vorbit dar vreau sa punctez ideea ca nu trebuie sa te preocupe cantitatea si numarul de calorii ci tipul de nutrienti pe care ii consumi (glucide, proteine, grasimi). Daca glucidele sunt putine sau greu de scos din alimente (ex varza), nu doar ca favorizezi utilizarea grasimilor dar iti scade si apetitul.

In ultima vreme, cu mancarea de dimineata stau pana pe la 15-16 fara sa fiu inebunit de foame. E adevarat ca beau cam 1-1,5 litri de ceai rosu pu-erh. Adica eliminand glucidele, pot scade si cantitatea de alimente fara sa fiu frustrat.

Evident, ca in conditii de efort de lunga durata incerc sa compensez caloriile pierdute prin calorii ingerate, caz in care pot sa fie bogat glucidice, bine mersi.

Chestia cu 70% versus 80-85% e cam asa: depinde de ce efort discutam si in ce stadiu e capacitatea ficatului tau de a produce corpi cetonici. 

Antrenorii sportivilor de anduranta, responsabili recomanda chiar mai putin: maxim 60% HRM. Pentru 45 de minute, in schimb nu e o problema sa mergi catre jumatatea intervalului aerob-anaerob. In zona asta se intampla ceva foarte interesant. Daca esti antrenat si ficatul tau are din ce si stie sa produca corpi cetonici, arderea grasimilor se va face tocmai prin aceasta conversie. De altfel exista articole stiintifice care precizeaza ca la eforturi aproape de pragul lactic, greste glicemia. Acesta ar fi un aspect aparent paradoxal pentru un organism avid de energie. Fenomenul pare cu atat mai greu de explicat cu cat la eforturi aerobe, glicemia scade. La fel se intampla si la diabetici. Explicatia este productia de corpi cetonici din grasime, corpi cetonici care sunt folositi preferential fata de glucoza.

Pentru pragul aerob, ori faci test de efort, ori aplici 180-varsta. Daca apartii unor cazuri speciale (exceptii de la regula) atunci faci test de efort sau iti afli pragul lactic care sa iti spuna pe unde esti, dupa care cobori de la el.

@akebono Chestiunea se poate lamuri frumos cu un test de efort cu ... sa vedem cam cum arata metabolismul tau.

Eu, spre deosebire de formula 180-varsta, in loc de 132 bpm, am avut pragul aerob la 141 bpm. 

Intre timp am inregistrat HRM 179 fata de un 171 teoretic.

Consider ca au contat cei 8 ani de biciclit sistematic.

On 9/14/2017 at 12:55 PM, DAMIAN said:

In afara ca am facut niste picioare de bivol, ridicol de groase, de un an de zile nu am reusit sa dau jos mai mult de 3 kg, desi antrenamentele sint aproape zilnice.

Si muschii aia cantaresc ceva. Cum tesutul muscular ii mult mai compact decat cel adipos, ii plauzibil ca ai dat jos 10kg de grasime si ai pus la loc 7kg de muschi (educated guess), d'aia cantarul zice ca ai slabit doar 3kg.

• Upvote 2

8 hours ago, MLADEN said:

Si muschii aia cantaresc ceva. Cum tesutul muscular ii mult mai compact decat cel adipos, ii plauzibil ca ai dat jos 10kg de grasime si ai pus la loc 7kg de muschi (educated guess), d'aia cantarul zice ca ai slabit doar 3kg.

:))

N-ar fi rau sa fie asa. Totusi, nu am chiar picioarele lui Schwarzenegger cand era tanar. Un kg de masa musculara e deja mult.... chiar 7 no way!

Plus ca nu e nevoie sa-mi bat capu cu muschii, ma uit doar la burta imensa care atarna si nu se mai topeste ca in trecut, cand in vara mai era doara asa, de 1-2 degete de nici n-o observai.

Soluția e clară, "Back to basics". 

Adică: jos glucidele, sus efortul fizic moderat. Recomand alergarea de tip jogging, adică 7-8 min/km, cu pași mici și frecvență mare, 45 minute, o zi da, una nu.

• Upvote 1
  • Like 1

3 hours ago, Traveller said:

Soluția e clară, "Back to basics". 

Adică: jos glucidele, sus efortul fizic moderat. Recomand alergarea de tip jogging, adică 7-8 min/km, cu pași mici și frecvență mare, 45 minute, o zi da, una nu.

Trebuie  sa recunosc ca n-am fost prieten cu alergatul niciodata, cu toate ca in generla am fost la clasa de ateltism si faceam vreo 16 ore de sport pe saptamana.

Curios, dar majoritatea tentativelor (putine) de a practica alergarea usoara in ultimii ani au esuat, 4 din 5 alergari imi declansau criza de astm, oricat de incet o luam inca de la inceput. Cu atat mai curios cu cat in viata mea pe bicicleta nu am avut astfel de probleme, nici chiar la suprasolicitari extreme.

dai cu ventolin inainte si merge 

Trebuie facuta inclazirea inainte de  alergare

Mai OAMENI BUNI, mai lasati-o dracu cu alergarea asta, mai ales cu sase shaorma la purtator.

Pai cand esti gravid in luna a saptea (la barbati ma refer) tu te apuci de alergat si vrei sa faci avort spontan. Hai pe bune acum, ce dracu ca oameni suntem.

Hai sa o luam un pic logic (vorbeste dobitocul din mine), alergand cu 7-8/km mi se pare distructiv al dracu, sa nu mai zic de cat de plictisitor e, a doua oara chiar nu mai iesi din casa, orice ar fi, sa fim seriosi, nu vine nicio superbunaciune sa alerge in fata noastra la 5-6 metri, ca sa mai ai motivatia sa alergi sau mai bine zis sa "merite" sa iti vomiti ficatii.

Vrei sa slabesti, foarte simplu, fa ce ai facut de te-ai ingrasat, doar ca invers, adica lasa dracu shaorma aia din mana (iti dai seama ca aici intra si mac-ul, kfc si toate tampeniile de le mananci) da, da, da, stiu ca iti pare ca viata nu mai are sens, sunt cel mai in masura sa spun asta, lasa dracu berile alea seara (drojdia aia care ramane toata noaptea in stomac ...), de fapt redu la minim consumul de bere (adica mai deloc, spre nimic) un paharel de vin la pranz eu zic ca e ok (paharel = maxim 200 ml, nu de alta dar fiecare avem cate o halba pe care o consideram paharutz) baga fibre in tine, in loc de zahar (zahar gaseti in mai orice lucru semipreparat, mancare si bautura), o sa te caci ca imprastiatul, o sa te zgarii pe fata de foame, o sa fii un car de draci (macar o sa stai mai mult pe buda).

Pana mea, daca voua vi se pare usor sa slabiti, ganditi-va cam cate sacrificii ati facut sa va ingrasati, serile lungi la bere cu amicii, ei se duceau acasa, voi mai ramaneati la o saorma in drum spre casa, mesele in familie, in care lumea manca 2-3 feluri si tu te chinuiai sa mananci cate 2-3 farfurii din fiecare, deh gazda buna, ce ... ta, ca sa inchei dupa cu 3-4 feluri de prajituri si vreo 2 felii de tort, si asezonate toate la greu cu niste lichide (a se citi alcool) sa se duca bine pe gat, doar nu ai fi vrut sa te ineci.

Asa ca baieti, daca vreti intr-adevar sa slabiti (am mari dubii aici) burta pe carte, ca VIATA E GREU, a scris doctorul pe aici la lucruri interesante, de ar trebui platit, sau cinstit macar, desi la ce bautor e ...

Nu va pup, ca sunteti nasoi, dar va urez succes

• Like 2
  • Haha 3

Bre, la ce rezultate grăitoare ai, io nu te contrazic. Decât că erau 7-8 min/km, nu 7-8 km/min. :))

In rest, cred că toți trebuie să conștientizeze că dieta e mai importantă decât sportul, cum prea bine zisăși. 

Pe mine 7 min/km mă coafează maxim, pot și sub, dar nu pe distanțe mai mari de 5 km. 

Doc, @hipopotanu n-a greșit prea mult, 7-8 km/h înseamnă 8,5 - 7,5 min/km :D Și cred că n-ar trebui să-și schimbe nick-ul, înainte era Hiper-potan, amu e Hipo-

• Upvote 1

Povestea mea.. cindva in Nov 2016 aveam undeva la 125kg (la o inaltime de 190cm) si din fericire am plecat in ceva tara mai calda cu un proiect. Seara ma plictiseam in hotel si am inceput sa ma plimb, un ritm relativ alert, circa 5km/h si in jur de 10km pe seara. In weekend ( de doua ori pe luna) cind ramineam acolo, simbata faceam dimineata o tura de 25km si mai faceam seara una de 10km, duminica undeva pe la 20km in total. Nu pot sa zic ca am inceput sa evit ceva din punct de vedere alimentar, poate am rarit dulciurile (nu consumam multe nici inainte) si evitam desertul chiar si cind era gratuit. Am baut mai departe cite o bere pe seara, mai mincam cartofi prajiti, cind reveneam in tara bagam cite 3-400ml de alcool pe seara (asta cumva la circa doua saptamini). Am slabit in cinci luni circa 10kg. Din mai pina in iulie am fost stabil la 115kg.

In ultimele 2 luni, am trecut la keto+sport (relativ rar, nu ies cu bicicleta in timpul saptaminii, doar merg de 2-3-4 ori pe saptamini cite 10km). Am slabit inca 15 kg, momentan am ajuns sub 100kg, sint pe la 99kg.

Keto este singura dieta care m-a prins si ma pot tine foarte, foarte usor de ea. Tinjesc dupa paste sau cartofi prajiti, in rest fuck it.

Lasind la o parte concepte de arderi aerobe, anaerobe alea alea.. atita timp cit intakeul caloric este mai mic decit numarul de calorii arse, oricine va slabi.

De asemenea Hipopotamul are dreptate, cind ai o greutate corporala peste 100kg, nu te bagi la alergat. Se poate ajunge rapid la probleme cu tibiile (asa numite splinted shins) si incheieurile. De aia pentru cei care fac sala se face indoor rowing pentru ca nu pune stres pe incheieturi.

• Upvote 2

@JDM Foarte utila experianta ta. Inainte de orice mare activitate sportiva, 4-5 km de mers pe jos in ritm alert sunt perfecte. Poate fi un drum pana la un magazin, o tura de parc, orice te stimuleaza.

Cu calorile, principial este asa cum spui tu dar sunt cateva aspecte de tinut minte:

1. Daca eviti dulciurile (desi aici ar trebui bagata si painea, pastele, cartofii) iti scade apetitul, deci nu trebuie sa iti bati capul cate calorii mananci cat timp organismul se autoregleaza.

2. Digestia consuma energie. Daca pui organismul sa ia gludice (amidon) din surse sarace, s-ar putea sa consume mai multa energie decat va extrage. Prototipul pentru asta este varza. Pot sa iti dau cata varza poti manca si nu ai cum sa te ingrasi.

3. Daca ai apucat sa incasezi stres este posibil ca chiar si cand mananci mai putine calorii decat ar avea nevoie organismul, sa continui sa depui grasime fara sa o poti folosi. Un exemplu este combinatia de alimente bogate in amidon (paine alba, cartofi, dulciuri) cu alcool. Daca esti sub influenta stresului, in final ai eliberarea grasimilor blocate, in timp ce excesul de glucoza se va depozita tot in grasimi. Motivele pentru care eliberarea grasimilor este blocata se mentin pe termen mai lung, astfel incat desi esti in deficit energetic, organismul poate lua doar din glicogenul din muschi si ficat.

Ca sa o spun pe aia dreapta, din motive de lene, mi-am rezumat si eu activitatea fizica la mers alert pe jos, seara, pe un traseu de 4 km care trece pe langa Somes, un parc si acasa.

21167236_2031324790434220_46535199755863

• Upvote 1

1. La keto se evita tot ce are carbohidrati (dulciuri, fainoase, beri, fructe si legume in exces, chestiile cu amidon) si intakeul caloric vine din proteine si grasimi. Keto presupune si numaratul de calorii si am incercat sa ramin in zona 1500 calorii pe zi. Recunosc ca nu am fost atent mereu si este posibil sa fie avut zile cu mai putine calorii daca pur si simplu nu mi-a fost foame. Este foarte posibil ca lipsa de apetit sa fi fost din cauza motivului expus de catre tine dar pentru mine nu a fost deranjanta. Organismul poate ca se autoregleaza, dar in momentul in care intakeul de proteine este mic, incepi sa arzi masa musculara in loc de grasimi. De asta proteinele sint necesare mai ales ca din proteina nu te poti ingrasa decit daca bagi cite 5-600gr carne pe zi. La mine undeva la 300gr carne pe zi este media.

La 2 si 3 nu am multe de spus, evit chestiile cu amidon din motivele expuse la 1. Cu stresul stau relativ bine, nu cred sa ma afecteze prea mult.

• Upvote 1

în urmă cu 22 minute, JDM said:

Cu stresul stau relativ bine, nu cred sa ma afecteze prea mult.

Zici?
Vreau și io rețeta. 

@JDM Sau nu te uiti la calorii si le consumi prin ceva sport.

On 9/17/2017 at 3:29 PM, Traveller said:

Bre, la ce rezultate grăitoare ai, io nu te contrazic. Decât că erau 7-8 min/km, nu 7-8 km/min. :))

In rest, cred că toți trebuie să conștientizeze că dieta e mai importantă decât sportul, cum prea bine zisăși. 

Pe mine 7 min/km mă coafează maxim, pot și sub, dar nu pe distanțe mai mari de 5 km. 

Ceva de genul zicea dnul dr Doru Negru la Lucian Mandruta in emisiunea live de la Sanador. Eu merg mereu, imi place sa il ascult, mai ales cand povesteste de tinerete si nutritie :)  Plus ca mai este e si dcotorul care m-a operat, dr Bogdan Andrei. E o placere sa ii asculti, cat ii lasa Lucian sa vorbeasca. De obicei nu ii lasa mai deloc :)) 

Dupa o discutie cu prelungiri cu @iacobdoc si mai ales un caz mai putin fericit in familie, cred ca renunt la zahar...Eu ma mai bat cu stresul si colesterolul, dar ultimul e posibil sa fie genetic. Multumesc de sfaturi, sigur o sa ne prinda la amandoi bine, adica si dnei :) 

• Upvote 1

Lucian Mandruta si nutritia ...baba si mitrariera, are o burta omul de mama mama  , in fine :)

As vrea sa incep sa slabesc inca 5-6 kg, de mult vreau , dar raman cu vrutul , am reusit in iarna sa scad de la 93 kg la 88kg  , dar as vrea un 82-83 kg 

Cum ajung spre 86 kg se intampla ceva si imi da planul peste cap si revin spre 90 :(

Ma chinui luni de zile sa dau jos 2-3 kg si in 7 zile in concediu le pun la loc cu toate ca nu mananc prajit , dulciuri etc , am facut si spot si degeaba .... 

Ce fac gresit si stiu asta, doar ca nu imi dau seama cum sa scap de partea asta, mananc seara, si cand ma apuc nu ma opresc pana nu ma satur , asta probabil inseamna ca fie nu mananc suficient fie din cauza turelor mai tari mi se face foame de lup

cam asa arat la 88 kg 

36419270175_a4b304c4a3_b.jpgIMG_20170728_224025_968 by krazyeone, on Flickr

• Upvote 1

M-ați făcut de m-am urcat pe cântar, m-am îngrășat 3kg, de la 65 la 68kg (1.77 înălțime). Am avut și 63kg vara asta, de îmi era frică să nu mă sufle vântul pe stradă. Pe la 65 parcă e cel mai bine :)

• Like 1
  • Haha 1