andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

2 hours ago, paulrad said:

M-ați făcut de m-am urcat pe cântar, m-am îngrășat 3kg, de la 65 la 68kg (1.77 înălțime). Am avut și 63kg vara asta, de îmi era frică să nu mă sufle vântul pe stradă. Pe la 65 parcă e cel mai bine :)

pune pietre in buzunare :)

2 hours ago, paulrad said:

M-ați făcut de m-am urcat pe cântar, m-am îngrășat 3kg, de la 65 la 68kg (1.77 înălțime). Am avut și 63kg vara asta, de îmi era frică să nu mă sufle vântul pe stradă. Pe la 65 parcă e cel mai bine :)

Hehe, ce n-as da eu sa am indicele tau de masa corporala, as rupe norii pe munte :( 

22 minutes ago, majikstone said:

Hehe, ce n-as da eu sa am indicele tau de masa corporala, as rupe norii pe munte :( 

zici?

Nu neaparat daca esti slab ai si power, rar sunt calitatile astea indeplinite, dar cand indeplinite... rup norii cum spui tu :)

Sagan has ~75kg. Who's Sagan? 

@krazyeone inteleg ca lumea nu are rabdare in ziua de astazi* si citeste printre randuri, dar ti-a scapat ceva acolo... rewind a litt' :) era vorba de un doctor la o emisiune.

*statistic vorbind cam 8 secunde.

3 minutes ago, Mookyama said:

Sagan has ~75kg. Who's Sagan? 

@krazyeone inteleg ca lumea nu are rabdare in ziua de astazi* si citeste printre randuri, dar ti-a scapat ceva acolo... rewind a litt' :) era vorba de un doctor la o emisiune.

*statistic vorbind cam 8 secunde.

Am urmarit si eu emisiunea (a fost live),  totul era in termeni foarte largi iar acel doctor era gigi contra (nu spun ca nu avea dreptate) , cel mult o plimbare in parc etc 

Ce am sustinut eu este inca valabil, Mandruta si biciclismul baba si mitrariera :)

De acord legat de emisiune, doar ca scopul ei e altul, precum poate ti-ai dat seama. Iar legat de doctori nu a fost lasati sa vorbeasca, cel putin fata de data trecuta, cand, fara sa il stiu pe cel de nutritie, mi-a atras intr-un mod aparte atentia. Si omul stie ce vorbeste, fiind chiar axat pe nutritie. Iar din ceea ce a relatat se mai regaseste si prin discutiile de pe forum. 

Btw, era mai "intens" daca erai acolo, plus ca puteai pune si niste intrebari daca te framanta ceva si daca ii lasa Mandruta pe doctori sa raspunda :)) 

On 8/17/2017 at 2:58 PM, krazyeone said:

Eu stiam ca anaerobic este ceva ce poti sustine foarte putin , zona 5 , cand nu mai poti respira , m-as indoi ca cineva intra in anaerobic cand e gras ....

Sincer m-a cam bagi in ceta, si eu sunt....'bine facut"  ( 114kg si 52 ani ) si s-a ajung in pragul anaerob e cel mai usor lucru mai ales cand nu ai conditie fizica si pulsul urca in draci la cel mai mic efort. Sincer, mie i-mi este  mult mai greu s-a stau in pragul aerob.Conform formulei de calcul unde pulsul max este 220 minus varsta rezulta ca pulsul meu max ar trebui s-a fie pe la 170 bpm.

@kr3bs   E vechi topicul,asa era atunci acum se taie direct stomacul pentru slabit :)

Glumesc desi cam asa e pe la vedetele noastre.

Tie sa slabesti iti trebuie antrenament in zona aeroba,adica pe la 110-125 bpm.La inceput va fi greu pt ca intri usor spre cea anaeroba,dar cu timpul se imbunatatesc performantele.

Zona aeroba e cea in care poti purta o conversatie in timpul efortului,asta ca sa nu mai te complici cu monitoare de puls etc.

O sa incerc sa merg la 110-125 bpm dar o sa fie destul de aiurea....110 bpm am decand cobor 3 etaje cu bicicleta din bloc :))

S-a tin acest puls cred ca trebuie sa merg cu o medie sub 20km/h  :blabla: dar am sa incerc...

Nu ma complic deloc cu monitoare de puls pentru ca deja am si le folosesc  avg la ultimile 3 iesiri au fost: 148,161,156 iar media de viteza a fost de 25km/h

https://www.strava.com/activities/2304972656

19 hours ago, kr3bs said:

Sincer m-a cam bagi in ceta, si eu sunt....'bine facut"  ( 114kg si 52 ani ) si s-a ajung in pragul anaerob e cel mai usor lucru mai ales cand nu ai conditie fizica si pulsul urca in draci la cel mai mic efort. Sincer, mie i-mi este  mult mai greu s-a stau in pragul aerob.Conform formulei de calcul unde pulsul max este 220 minus varsta rezulta ca pulsul meu max ar trebui s-a fie pe la 170 bpm.

Cam pe acolo am fost si eu cu greutatea , chiar si mai mult , am ajuns undeva la minim 80kg iar acum de cateva ani ma mentin in zona 87-90 kg  , la tine este un pic mai dificil din cauza varstei(metabolism bla bla)  dar  nimic nu e imposibil 

Din bicicleta nu slabesti :) dar din dieta + bicicleta da , degeaba pedalezi cu puls x sau y daca dupa bagi mancare cu carul ,

In schimb, sportul imbunatateste cheful , starea de spririt etc

Perfect de acord cu tine,inbunatateste cheful, starea de spirit, tonusul, dar doar cu bicicleta nu merge sa slabesti,spun asta pentru ca biciclesc de vreo 3 ani si...nimic, sau poate doar fluctuatii de 2-3 kg 

Am inceput acum o dieta Keto  s-a vad ce o sa iasa, o sa va tin la curent cu rezultatele,insa  trebuie sa-mi schimb stilul de pedalat pentru a ma mentine intr-o zona mai joasa cu pulsul. Alergatul din pacate cam iese momentan din calcul datorita greutatii,si a unei operatii de menisc suferita anul trecut.

@kr3bs Nu iti fa nici o problema, esti pe calea cea buna.

Combina dieta keto sau orice dieta de tip “mediteranean” (adica dietele care axclud glucidele rafinate: faina in orice combinatie, zahar, lapte, iaurt, cartofi, fructe si in special sucurile de fructe, ... = alimente cu indice glicemic mare) cu 1 ora de sport pe zi la o frecventa cardiaca 180 - varsta (asta e pragul aerob).

Rezultatele le vei vedea de la o saptamana la alta.

Nu exagera.

Daca vrei informatii suplimentare gasesti aici: 

https://philmaffetone.com/2-week-test/

si aici

https://philmaffetone.com/180-formula/

Daca vrei sa dozezi efortul, cel mai bine mergi la spinning la o sala dar cu ochii pe frecventa cardiaca.

"faina in orice combinatie" (paste, pizza) e un aliment comun in dieta mediteraneana.

Ce are mai putin e carne rosie si grasimi multe.

Cel mai comod ar fi sa luam o pastila seara si peste noapte sa slabim 40 de kile.
Cum inca nu exista asa ceva, eu am cautat o metoda cat mai simpla, care sa-mi complice viata cat mai putin, sa am cat mai putine motive sa nu ma tin de dieta/exercitii, sa ma coste cat mai putin in materie de timp (mai ales) si bani. Cu cat alegi diete la care trebuie sa alergi dupa ingrediente sau pierzi timpul cu prepararea, cu cat te complici cu mersul la sala sau cu iesitul cu bicla, cu atat iti scad sansele sa te tii de treaba.

Asa am ajuns la DDP Yoga (cine cauta gaseste si fara bani). Nu e chiar yoga, e o combinatie de exercitii fizice cu mici elemente de yoga, cautati pe YT (sesiunile complete pe vimeo). Exercitiile se fac acasa, fara niciun aparat, fara echipament, nici macar chiloti nu-ti trebuie. O salteluta de EVA de 5mm e tot ce ai nevoie - ca sa nu transpiri pe covor/parchet. Un plus e imbunatatirea flexibilitatii, deloc de neglijat pt cei +40. In teorie ar fi bine sa-ti supraveghezi ritmul cardiac, dar dupa 2-3 saptamani te inveti sa-ti stii pulsul cat de cat si fara aparat.

Cat despre dieta, am combinat dieta DDP (vine cu retete si meniuri complete dar eu mi le fac pe ale mele) cu dieta anti-candida (asta e suparata rau) si am scapat constant de 1 kg/sapt fara mare efort si fara sa fiu prea strict - de ex eu pun ulei la salata, altfel imi sta in gat.

Cu tentatiile am rezolvat simplu. Mi-am permis o data pe saptamana ceva, sa zicem 3 beri, cu conditia sa-mi castig mai intai dreptul printr-o repriza de miscare, de ex o tura de 100km cu bicla.

PS  Sesiunile de exercitii sunt intre 30 si 60 min pe zi. Cu bicla abia ajungi iesi din cartier in 30 min punand si timpul de dez/echipare si pregatire bicla.

@DAMIAN, din pacate acel articol este facut sa cante in struna. "General Weight Lifting" poate sa insemne orice, mai putin intensitate. Face sens doar pentru the average Joe, care ajunge la sala cu adidasii in punga si incepe sa se uite-nprejur de unde sa inceapa. 

Evident se compara mere cu pere, pentru ca sa se vanda mai bine perele.

• Upvote 1

Sincer, si cifrele alea cu privire la numarul de calorii consumate pe bicicleta mi se par un pic trase de par, as zice ca in viata reala sunt cu vreo 10-20% mai mici si ca, oricum, depind de o multime de factori (vant, temperatura, mers singur sau in pluton, cat de gros esti imbracat daca e frig afara, etc.). 

4 hours ago, akebono said:

@DAMIAN, din pacate acel articol este facut sa cante in struna. "General Weight Lifting" poate sa insemne orice, mai putin intensitate. Face sens doar pentru the average Joe, care ajunge la sala cu adidasii in punga si incepe sa se uite-nprejur de unde sa inceapa. 

Evident se compara mere cu pere, pentru ca sa se vanda mai bine perele.

Destul de evident, l-am postat mai mult ca lectura "diversa". Cand am vazut acele estimari ale arderii caloriilor bazate pe viteza in mile/km pe ora pt mine s-a risipit orice latura stiintifica.

• Upvote 1

17 hours ago, DAMIAN said:

Destul de evident, l-am postat mai mult ca lectura "diversa". Cand am vazut acele estimari ale arderii caloriilor bazate pe viteza in mile/km pe ora pt mine s-a risipit orice latura stiintifica.

200.gif