andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

In principiu am taiat mezeluri , tot ce inseamna prajit si bauturi carbonatate, apoi alergat de 3 ori pe saptamana (am inceput de la 200 m si am ajuns la 10 km)

La alergat primeaza timpul (minim 30 min) cat si intervalul unde alergi

Nu a fost nimic drastic, am fost doar constant (am alergat si toata iarna, chiar si la -10 grade)

• Upvote 2

Slabirea nu este uniforma cum nici cresterea musculara nu este. Eu pana acuma nu am vazut sau auzit ca cineva care a fost gras sa aiba abdomenul definit din mers pe bicicleta fara sa fi facut si abdomene(muschii sunt existenti si la incordare se vede fibra daca nu ai grasime, oricat de slab ai fi).

Mai ai multe de citit, dar mai ales de experimentat :)

Succes!

Slabirea nu este uniforma cum nici cresterea musculara nu este. Eu pana acuma nu am vazut sau auzit ca cineva care a fost gras sa aiba abdomenul definit din mers pe bicicleta fara sa fi facut si abdomene(muschii sunt existenti si la incordare se vede fibra daca nu ai grasime, oricat de slab ai fi).

chiar ??? hai sa ma vezi pe mine, dupa 1 an de zile doar din ciclism si ceva fotbal

si inca ceva, alimentatia este foarte importanta cam 50/70%

adica nu poti sa faci ciclism si sa mananci orice mancare nesanatoasa care incepe sa apara peste tot pe la noi!

Da

Da' stiu ca ai slabit ceva... :) Cred ca si poza de buletin iti trebuie schimbata ca incepi sa nu mai semeni... :)

Ce inaltime ai? In cat timp ai slabit? Ai facut si ceva detoxifiere?

Nu te-au dat afara ca nu mai consumi bauturi carbonatate? :) Nu prea esti o reclama buna pentru Coca-Cola... :)

Din arhiva proprie: minunea lui Montignac:

Imagine postată

Fara prea multa miscare, doar din mancare. atentie la combinatii si eliminat 2-3 lucruri cu adevarat rele :D

aaa...si ceva vointa. Restul e cancan... :D

• Upvote 2

Da' stiu ca ai slabit ceva... :) Cred ca si poza de buletin iti trebuie schimbata ca incepi sa nu mai semeni... :)

Ce inaltime ai? In cat timp ai slabit? Ai facut si ceva detoxifiere?

Nu te-au dat afara ca nu mai consumi bauturi carbonatate? :) Nu prea esti o reclama buna pentru Coca-Cola... :)

1.82, 33 ani

M-am apucat in martie-aprilie 2010 si prin decembrie 2010 aveam 88 kg apoi din decembrie pana acum am mai dat cate putin

No coment despre cola, mie imi place, mai beau din cand in cand de pofta dar nu ca disperatul

Imagine postată

Fara prea multa miscare, doar din mancare. atentie la combinatii si eliminat 2-3 lucruri cu adevarat rele :D

ce dreak nu ai lasat ochii :)

Ai aceeasi chiloti? :)

1.82, 33 ani

M-am apucat in martie-aprilie 2010 si prin decembrie 2010 aveam 88 kg apoi din decembrie pana acum am mai dat cate putin

No coment despre cola, mie imi place, mai beau din cand in cand de pofta dar nu ca disperatul

Dat fiind scaderea de greutate destul de mare intr-un timp relativ scur, ai tinut cumva si un regim sau tratament de detoxifiere? Spun asta pentru ca, in scaderile drastice de greutate, ficatul este cel suprasolicitat si am vazut ca recomandarile nutritionistilor fac si referire la detoxifere ca metoda de protectie hepatica.

Dat fiind scaderea de greutate destul de mare intr-un timp relativ scur, ai tinut cumva si un regim sau tratament de detoxifiere? Spun asta pentru ca, in scaderile drastice de greutate, ficatul este cel suprasolicitat si am vazut ca recomandarile nutritionistilor fac si referire la detoxifere ca metoda de protectie hepatica.

Detoxifierea se face prin sport , elimini toxinele daca faci cardio

Am luat odata si colonhelp dar acum cateva luni de curiozitate,

Ca si idee cand eram fat boy aveam TGO si TGP (grasimea in ficat) undeva la 80-90 limita fiind 45 , acum am undeva la 22

Nu, detoxifierea se face exclusiv pentru a remedia două situații: dependența de substanțe și otrăvirea. În rest, „detoxifierea” e un termen inventat de niște băieți deștepți din industria cosmetică și cea a produselor de nutriție și care nu are absolut nici un suport real. Chestia asta a fost semnalată sporadic de la începutul anilor 2000 (The Guardian în 2005, de exemplu), însă a fost definitiv desființată de jurnalele medicale și cercurile științifice la începutul lui 2009. Pentru referință: BBC, Web MD, Medical News Today, și-s convins că se găsesc și altele. Uite și un produs interzis de FTC pe motiv de inducere în eroare a consumatorilor și nesubstanțiere a afirmațiilor privind efectele medicale pretinse.

Om trăi noi într-o țară mai bananieră și mai plină de fraieri, da' măcar ăștia care avem acces la net și ne dăm 'telectuali chiar n-avem scuză să mai punem botu' la asemenea povești. Detoxifierea a fost o modă în marketing, a îmbogățit mulți oameni și apoi a fost îngropată oficial. E la fel de credibilă într-o conversație a acestui an ca și geocentrismul sau sacrificiile umane ca să vină ploaia.

Repet îndemnul de a citi treburi serioase ca pregătire în activitatea sportivă ;)

Hai să vă mai dau un exemplu. Știți aparatul ăla de masaj corporal cu care cică slăbiți? Dați pe un canal de teleșoping și-l vedeți; e moda anului. Înaintea lui a fost mașina de masaj cu cele două benzi cu „1000 de degete”, care unii dintre noi le mai țin și acum nefolosite într-un colț. Cum funcționează slăbirea asta prin masaj? Într-un mod pe care nu-l spune nimeni: se bazează pe reacția organismului de a se opune vibrațiilor prin încordarea mușchilor. Dacă stai relaxat ca o legumă, nu realizezi nimic prin masajul ăsta. Iar dacă faci exerciții fizice isometrice (încordarea mușchilor fără mișcarea articulațiilor, spre deosebire de contracțiile isotonice însoțite de mișcare), poți să le faci și conștient, fără să cumperi nimic. Stai pe scaun la birou și-ți contractezi abdomenul, stai în picioare la coadă și-ți încordezi mușchii picioarelor și cei fesieri, etc. Dar și ăsta e mare biznis, important e că mulți cred și puțini citesc.

• Upvote 6

Detoxifierea se face prin sport , elimini toxinele daca faci cardio

Am luat odata si colonhelp dar acum cateva luni de curiozitate,

Ca si idee cand eram fat boy aveam TGO si TGP (grasimea in ficat) undeva la 80-90 limita fiind 45 , acum am undeva la 22

Referitor la detoxifiere, iti spun ce mi-a spus si mie nutritionistul.

A spus ca indiferent de metoda de modalitatea de slabire aleasa, sport, dieta alimentara, mixta ,etc. ficatul ajunge sa proceseze mai multe toxine decat normal deoarece toate reziduurile/toxinele eliminate de organism tot prin sange ajung sa treaca si astfel sunt filtrate de ficat. Sigur ca se mai elimina si prin transpiratie, dar grosul lor ajunge in ficat.

De aici si intrebarea mea anterioara...

@shine, @krazyeone

Bravo, aveti toata admiratia mea!

E nevoie de multa vointa sa reusesti ceea ce ati reusit voi!

Imagine postată

Bravo .Acum cand nu mai esti mare ,chiar esti mare.

Chiar e nevoie de exemple (vii )ca unii sa se trezeasca si sa-si regandeasca startegia de viata si sanatate . http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

• Upvote 1

Nu, nu am aceeasi chiloti. unii sunt cu dungulite, ceilalti cu patratele :D (oricum, nu esti primul caruia ii sar chilotii in ochi :D)

Nu am lasat ochii pentru ca poza putea apoi fi folosita de oricine si parca nu as vrea sa apara o poza cu mine pe magazinul Unirea si alaturi textul: Slabeste acum, intreaba-ma cum! :)

Eu am ajutat vreo cativa oameni sa slabeasca, am si lasat de fumat vreo cativa. Oricum, pofta de o viata mai usoara se declanseaza in momentul un care te trezesti si nu mai poti sa faci ceea ce faceai mai demult, sau faci dar nu mai faci la fel de bine. (Sper sa mecanismul de declansare al poftei de viata sa apara atunci cand te folosesti de o oglinda ca sa ti-o vezi...

• Upvote 1

Nu, nu am aceeasi chiloti. unii sunt cu dungulite, ceilalti cu patratele :D (oricum, nu esti primul caruia ii sar chilotii in ochi :D)

Nu am lasat ochii pentru ca poza putea apoi fi folosita de oricine si parca nu as vrea sa apara o poza cu mine pe magazinul Unirea si alaturi textul: Slabeste acum, intreaba-ma cum! :)

Eu am ajutat vreo cativa oameni sa slabeasca, am si lasat de fumat vreo cativa. Oricum, pofta de o viata mai usoara se declanseaza in momentul un care te trezesti si nu mai poti sa faci ceea ce faceai mai demult, sau faci dar nu mai faci la fel de bine. (Sper sa mecanismul de declansare al poftei de viata sa apara atunci cand te folosesti de o oglinda ca sa ti-o vezi...

Te tachinam la faza cu chilotii sunt convins ca nu mai vin aia din 2009 :)

Eu am pus pozele publice din acelasi motiv, am ajutat pe cativa sa inceapa macar sa isi doreasca sa slabeasca si faptul ca m-au vazut pe mine (un lenes) ca am dat jos atata ia motivat si pe ei

Domnule Buchter, alergarea am "descoperit-o" si eu de curand, dar duc maxim 4 ture de stadion deocamdata (fara oprire). Trebuie sa recunosc, nu prea mi-a placut niciodata sa alerg :P .

Mai reusesc sa alerg 3-4 km dupa fi-miu (el fiind calare pe bicicleta), dar cu pauze. Ma alearga de ma rupe dupa-masa cand ajung de la servici :blink: , dar ii dam bataie, ca amandoi avem de castigat.

Puterfixer ma uimeste cu postarile lui, clare, detaliate si la subiect. Vad ca se pricepe la multe. Chiar daca in trecut a avut si perioade in care debita numai prostii, acum a devenit un forumist de nadejde pe care te poti baza.

Bravo domle, tine-o tot asa.

• Upvote 1

:"> Am fost și eu noob cândva, și-n ale biciclitului, și-n ale nutriției... Din păcate, un an petrecut în SUA m-a bulversat fizic, și iaca-s 12 ani de când mă documentez și încerc diverse ca să-mi revin. Așa am ajuns să urmăresc noutățile medicale și să abordez cu neîncredere toate rețetele magice de slăbit (de la dieta cu apă la meniu disociat, pastile anti-grăsimi și sucul de aloe vera) și să mă feresc de „specialiștii” al căror țel e să mai facă o vânzare din produsul ț.

Medicina e o știință cu multe aspecte experimentale; poți găsi oricând experți care să aibă opinii complet opuse despre un subiect. În fiecare an trec prin aceleași dispute în familie vizavi de vaccinarea antigripală; sunt mulți medici și, surpriză surpriză, au păreri diferite :D

Cel mai mare risc e să crezi că ai descoperit Adevărul și să-ți cobori garda. Realitatea e că o grămadă din lucrurile ce le „știm” se bazează pe ipoteze și teorii ce, deocamdată, nu au fost infirmate. De-asta o atitudine ușor pesimistă e foarte sănătoasă. Nu crede pe nimeni pe cuvânt; cercetează singur și fă-ți o opinie în baza căreia să acționezi.

Asta e cu atât mai important cu cât e un domeniu din care se fac foarte mulți bani, și atunci sunt și foarte mulți șarlatani ce propovăduiesc tâmpenii. A trecut doar o jumătate de secol de când se comercializau creme pentru față având în compoziție materiale radioactive, pe sloganul „puțină radiație nu strică nimănui”. În zilele noastre, o companie de produse lactate a dat o denumire pompoasă unei anumite variante a unei bacterii, a înregistrat-o ca marcă comercială, și acum își laudă iaurtul cum că are chestia aia de parcă cele de alături n-ar conține fix aceeași familie de bacterii. Așa a fost și detoxifierea - biznis mare la spa-urile fițoase, apoi băgată în toate tâmpeniile ce pot fi cumpărate. Uneori mă gândesc că nu mai avem mult și ajungem ca în Idiocracy, să udăm câmpul cu Gatorade, că doar are electroliți...

• Upvote 3

:D :D Totusi Shine a atins esenta ''Fara prea multa miscare, doar din mancare. atentie la combinatii si eliminat 2-3 lucruri cu adevarat rele :D

aaa...si ceva vointa. Restul e cancan... :D ''

Dar ,daca suma viciilor ramane constanta, renuntarea la ''2-3 lucruri cu adevarat rele'' ma duce cu gandul ca te vei apuca de alte 2-3 lucruri ,nu neapart rele ,dar poate costisitoare,sau imorale ori ilegale ;) :D :D .

Spor in demersurile voastre de a da kg jos. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

• Upvote 1

:D :D Totusi Shine a atins esenta ''Fara prea multa miscare, doar din mancare. atentie la combinatii si eliminat 2-3 lucruri cu adevarat rele :D

aaa...si ceva vointa. Restul e cancan... :D ''

Dar ,daca suma viciilor ramane constanta, renuntarea la ''2-3 lucruri cu adevarat rele'' ma duce cu gandul ca te vei apuca de alte 2-3 lucruri ,nu neapart rele ,dar poate costisitoare,sau imorale ori ilegale ;) :D :D .

Spor in demersurile voastre de a da kg jos. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

good point :)

Cumpar mai des ulei de lant decat floriol :)

Imagine postată

• Upvote 1

aaa...si ceva vointa. Restul e cancan... ''

Dar ,daca suma viciilor ramane constanta, renuntarea la ''2-3 lucruri cu adevarat rele'' ma duce cu gandul ca te vei apuca de alte 2-3 lucruri ,nu neapart rele ,dar poate costisitoare,sau imorale ori ilegale .

Pai de cand am slabit, am inceput sa bag banii in biciclete :) si de-aici discutia se duce in partea cealalta, in topicul cu cheltuielile.

Lucrurile pe care le-am considerat eu ca sunt rele: zahar, faina alba, cartofi si prajelile. Si toate derivatele din ele. Cand merg cu bicla, uit de zahar si bag ca iese imediat.

Eu acum sunt in faza de mentinere, am mai pus vreo cateva kg, dar asta ptr ca m-am porcait in ultima perioada cu diverse preparate... :D si lichide. Aaaaa, da, si berea e unul din lucrurile alea... :(.

L.E. nu intelegeam de ce nu pot posta... si apoi am vazut avertizarea: You have posted a message with more emoticons that this board allows. Please reduce the number of emoticons you've added to the message

tare asta...