andrew41

Vreau sa slabesc

Recommended Posts

Aveți mare grijă cu slăbitul. Știți că oricum pe vremuri de criză cei grași vor slăbi iar cei slabi vor pieri! ;))

• Upvote 1

se pune pentru voi astia din mediu urban :)) ca in mediu rural ca e criza ca nu e capra ,porcu si plantele tot cresc.

In primul rand tin sa le multumesc mult celor care ma incurajeaza si chiar si pe cei care cred ca nu am facut "tocmai bine", orice sfat obiectiv e bine venit. In al doilea rand, nu mi-a trecut niciodata prin cap ca pot slabi atat, ma asteptam la un 4 maxim 5 kg. Scopul meu princal a fost sa micsorez stomacul si sa mai stopez avantul de a manca tot timpul si mai ales dulciuri. Nici inainte nu mancam prost, adica nu mancam fast food decat 1-2 ori pe luna, nu mancam gras sau prajit, nu chipsuri sau alte sau alte snacsuri, doar mancare gatita in casa, ciorba si felul doi, dar excelam foarte mult la capitolul dulciuri si mai ales seara. ideea care mi se pare proasta era ca nu mancam micul dejun iar pe la 10-11 mancam dulciuri sau alte prostii si mancam f mult seara inclusiv duciuri

anul asta am incurajat cat mai multi sa slabeasca

Nu sunt unul din aceia, dar mersi mult de suport!

Nu slăbești pt. tine.Slăbești pt a putea să alergi, să te joci, să te prostești împreună cu fetița ta

nici nu ai idee cat de fericit sunt acu ca pot sa fac cu ea o gramada de lucruri

Ti-am zis ca o sa trebuiasca sa iti schimbi numele pe forum

Astept sa faci un "poll" si sa-si dea lumea cu parerea si ma supun majoritatii

când nu mai gâfâi ca te apleci să-ți legi șireturile

dar cine crezi tu ca se mai lega la sireturi

cateva sugestii, cina nu se ia dupa ora 19, ideal pe la 18, apoi nimic. Pe urma 11kg/luna mi se pare cam mult. Daca te infometezi risti ca la sfarsitul curei sa incepi sa observi ca pui mai usor la loc ce te-ai chinuit din greu sa dai jos. Evita si alimentele combinate gen iaurt cu cerale

cina o iau cand pot, la 18 de abia plec de la birou, 11 kg nici acum nu-mi vine sa cred ca am putu atat, m-am cantarit de cel putin 15 ori in mai multe pozitii, ale cantarului. Nu m-am infometat am incercat doar sa inlocuiesc dulciurile cu fructe. NU vad nimic rau in iaurt cu cereale integrale (sau cel putin asa cred ca le zice la cele cu grau, ovaz, orz si niste putine fructe deshidratate, sau musli le zice)

Dar 11 kg din 110 este 10 % din greutatea totala, este normal , cand faci o schimbare brusca de la sedentarism la ceva miscare + o dieta ,sa dai jos in prima faza mai mult, corpul este format din oase, grasime, muschi

da 10% pare mult, dar era si multa grasime care astepta sa fie arsa, asa nu paream foarte gras, probabil si din pricina constituiei mai atletice (ma rog, tzaran cu ceafa lata, care a dat toata viata la sapa). Sedentarism nu as putea spune, mergeam cu bicicleta la munca ~30km, nu in fiecare zi + alergat cu copii in parc, dar dieta intr-adevar a facut minuni si alergatul.

depinde de organism si stiinta posesorului. Pentru un om care n-a facut sport de performanta 11kg i se poate parea prea mult dintr-o data, eu cred ca e tocmai bine daca s-a alimentat corespunzator. 11kg din 110kg pot fi doar din grasime

Intr-adevar, depinde mult de la om la om, nicio "reteta" nu e universala si poate ce am facut eu nu mai merge la nimeni, poate a fost o chestie benefica doar pt mine. Alergatul mi s-a parut intotdeauna ideal, pt ca iti lucreaza toti muschii si ti-i si tonifica. Din cele 11 kg nu s-au dus asa de multe dupa burta, cum parea sa fie normal, s-au ars cam uniform de pe tot corpul, de pe burta m-ai trebuie sa mai ard ceva mai multa grasime

E lucru dovedit si stiut de mult: o cura foarte agresiva ( infometare, practic ) se soldeaza cu o incetinire a proceselor de ardere celulara si in momentul in care subiectul incepe sa manace normal asimileaza cam tot...Nu am vrut decat sa-l pun in tema si sa-l ajut pe colegul Hipopotanu, nicidecum sa-l descurajez.

Ai dreptate in ce zici, daca m-as apuca acum de mancat cu mancam inainte si sa renunt la "miscare" in 2 luni le-as asimila imediat. Nu ai cum sa ma descurajezi ca sunt plin de vointa. Oricum cel mai greu mi se pare sa mentii o greutate decat sa slabest 20 de kg, aici mi se pare ca o sa fie lupta cea mai mare si de asta "mi-e frica" daca pot spune asa.

regimul alimentar mi se pare si mie ca a fost cam drastic.

Intr-adevar, drastic e bine spus, dar am mai avut tentaive, nu asa de majore si am esuat lamentabil, adica, pe langa faptul ca nu am slabit nimic, cand am terminat cura am pus 4-5 kg in plus in urmatoarele 2 luni

10% din corp intr-o luna. Nu cred ca se poate slabi atata de repede intr-un mod foarte sanatos.

Oricum, cel mai important e sa te simti comod cu tine insuti.

Pai, eu zic ce am facut eu, cel putin pare sanatos, adica am mancat destul de bine, am mancat foarte multe legume, cereale, lactate si m-am vitaminizat destul de mult din fructe, deci, dupa parerea mea a fost o chestie mai mult decat echilibrata si sanatoasa.

Acum ma simt destul de bine, dar probabil dupa ce o sa mai dau jos inca vreo 10 o sa ma simt teribil de bine, desi mi-ar placea f mult sa-mi apltizez abdomenul si sa scap de durerile de spate decat sa dau jos inca 10 kg.

Multumiri maxime inca o data celor care mi-au transmis mesaje, sper sa aveti si voi indepliniri care sa va aduca tot atata satisfactie cat am avut si eu cu realizarea asta!

NU vreu sa-mi dau cu parerea, doar asa de a fi scris ceva aici.

Si eu am trecut prin asa ceva (adica un regim si un program strict de antrenement), am plecat de la 85,4kg (in luna Mai) si am ajuns acum undeva la un 70-71kg acum (variaaza), inaltime 171cm.

Ce as vrea sa punctez, sa ai grija @hipopotanu, urmeaza o perioada inselatoare in care poti sa asimilezi foarte repede si sa iei in greutate 2-3kg, pe urma asa cum stiu toti perioada de platou, in care nu mai slabesti, trebuie sa maresti putin ritmul antrenamentelor, pentru ca alimentatia nu ai cum sa o tai :D (exista o regula, ca sa salbesti trebuie sa mananci).

Ce pot sa spun e ca, regimul nu mi se pare unul foarte ok, eu aveam impartit astfel (dim.300kCal+400kCal pranz+500kCal sear ora 18. +300kcal fructe intre mese), din alimentatie nu lipseau lactate, fructe, legume si carne alba (peste si pui, curcan), painea de orice fel si dulciuri nu le-am vazut 2 luni, doar cereale; as vrea sa mai punctez ceva, totul era cantarit la gram, pana si cafeaua cu lapte era socotita (norocul e ca nu beau cu zahar).

In prima luna am dat 7.5kg, in care am alergat cam 80km, si 700km bicicleta (era vara si puteai sa iesi si la 22 la alergat, acum mai greu). Sa stii ca e greu sa te mentii cu alimentatie la ora 21, fara sa faci sport intens.

Oricum, am un respect maxim pentru cei care slabesc si fac sport.

Acuma cat vezi rezultate si dai jos e usor sa ramai motivat. Dar pe termen lung e mai greu sa te abtii daca nu stii exact unde sa tragi linia. Daca iti faci griji cu mentinerea, poate ar ajuta sa iti limitezi alimentatia dupa niste criterii cat de cat logice. Exista tot felu de programe low carb, dintre care in ultima fitza cica ar fi dieta paleo. Am citit putin asa pentru stiinta mea si pare o chestie cat de cat stiintifica. Daca as avea nevoie sa slabesc chiar as incerca.

Ce as vrea sa punctez, sa ai grija, urmeaza o perioada inselatoare in care poti sa asimilezi foarte repede si sa iei in greutate 2-3kg, pe urma asa cum stiu toti perioada de platou, in care nu mai slabesti, trebuie sa maresti putin ritmul antrenamentelor, pentru ca alimentatia nu ai cum sa o tai :D (exista o regula, ca sa salbesti trebuie sa mananci).

Inceputul mi-a fost foarte greu, pe parcurs am sa reglez din mers. Sunt intru totul de acord ca trebuie sa mananci, infometarea nu e o solutie Si trebuie sa ai si o sursa de energie ca sa poti sa faci exercitiile alea, adica alergam intre 5-8 km in fiecare seara, pe o vreme destul de friguroasa, trebuie ceva energie sa poti face asta.

Acuma cat vezi rezultate si dai jos e usor sa ramai motivat. Dar pe termen lung e mai greu sa te abtii daca nu stii exact unde sa tragi linia. Daca iti faci griji cu mentinerea, poate ar ajuta sa iti limitezi alimentatia dupa niste criterii cat de cat logice. Exista tot felu de programe low carb, dintre care in ultima fitza cica ar fi dieta paleo. Am citit putin asa pentru stiinta mea si pare o chestie cat de cat stiintifica. Daca as avea nevoie sa slabesc chiar as incerca.

Da, am destula motivatie, am vrut sa ajung initial la 95 de kg, dar slabind atat de repede, m-as incumeta la un 90 si acolo as vrea sa stagnez.

Nu m-ar deranja daca m-as mai ingrasa intre timp, sa zic 5 kg, daca m-as apuca sa le dau jos imediat, adica sa nu ma apuc sa le adaug unele dupa altele si sa ajung iar la "un quintal".

Nu-mi place sa ma documentez, sa-mi cantaresc mancarea, sa stau sa ma gandesc ce zi e azi si ce "trebuie" sa mananc azi, sa calculez calorii, nu zic ca e un lucru rau, dar eu sunt taran rau de tot si tehnologia asta ma depaseste complet si ma si complac cu ideea.

Prefer sa ies afara si sa alerg. Culmea e ca cu bicicleta nu am reusit sa slabesc niciodata, poate "de vina" erau si multele beri si multitudinea de mici cu cartofi prajiti consumati "dupa ture"

Ca sa slabesti cu bicicleta nu trebuie sa te plimbi ca in parc , cu opriri etc , efectul aerobic trebuie sa fie constant si de lunga durata (ex o ora cu 25 km/h medie)

Paleo nu e pe baza de masurat calorii... dar elimina anumite mancaruri. Se bazeaza pe observatia ca inainte de inventarea agriculturii oamenii erau mult mai sanatosi. Practic ai aces doar la ce aveau si stramosii nostri, carne slaba gen vanat, fructe, legume... fara cereale, fara lactate...

E normal sa nu slabesti cu bicicleta daca faci de mult timp, organismul se adapteaza la stimuli, devine mai eficient. Si cu alergarea o sa ajungi la un platou peste vreo 5-6 luni. O sa trebuiasca sa maresti drastic intensitatea. Eu pana nu m-am apucat de intervale nu am mai reusit sa progresez deloc. Iti recomand asta;

http://www.filestube.com/l/lance+armstrong+run+longer+continuous+mix+various+artists

Se bazeaza pe observatia ca inainte de inventarea agriculturii oamenii erau mult mai sanatosi.

Cine a facut observatia asta, unde a notat-o si care e marja de eroare?
  • Upvote 1

Ca sa slabesti cu bicicleta nu trebuie sa te plimbi ca in parc, efectul aerobic trebuie sa fie constant si de lunga durata (ex o ora cu 25 km/h medie)

am facut si asta, doar ca timpul alocat pt bicicleta e f mic, deci si "antrenamentele" sunt f limitate.

Paleo nu e pe baza de masurat calorii... dar elimina anumite mancaruri. Se bazeaza pe observatia ca inainte de inventarea agriculturii oamenii erau mult mai sanatosi. Practic ai aces doar la ce aveau si stramosii nostri, carne slaba gen vanat, fructe, legume... fara cereale, fara lactate...

Si eu sunt de acord cu asta, ca mancarea neprocesata atat de mult e cea mai buna, adica nu se compara nimic cu rosia de la bunica din curte, rupta de pe vrej, stearsa pe tricou si mancata fara sa o mai tai e cea mai buna dintre toate cele, dar din pacate, acum toate cele sunt "hormonizate" la maxim. NU sunt de acord cu eliminare cerealelor dar mai ales cu eliminarea lactatelor. Eu beau mult laptic

Si cu alergarea o sa ajungi la un platou peste vreo 5-6 luni. O sa trebuiasca sa maresti drastic intensitatea.

Intensitatea am marit-o un pic si acum, in luna asta in care am inceput sa alerg si daca ma tine as vrea s-o maresc cat sa pot alerga in toamna un maraton si nu glumesc, sau daca nu ma simt in stare, sa fac un semimaraton macar, asta mi-e telul pe anul viitor, pe langa altele legate de bicicleta, evident.

erau mai sanatosi, dar mureau de alte boli :-/

Bunicu a facut-o... :D

Nu inteleg de ce nu pui mana pe google daca ai dubii. Esti convins ca nu se poate studia starea de sanatate a unei populatii pre-agriculturale? Inca mai sunt foarte multe din astea care supravietuiesc si in zilele noastre.

erau mai sanatosi, dar mureau de alte boli

mai si mureau, normal... in principal de la paraziti, infectii... n-a zis nimeni ca trebuie sa renunti si la medicina moderna :))

• Upvote 2

Nu orice informatie indexata de Google e si adevarata.

• Upvote 2

Si cu alergarea o sa ajungi la un platou peste vreo 5-6 luni. O sa trebuiasca sa maresti drastic intensitatea. Eu pana nu m-am apucat de intervale nu am mai reusit sa progresez deloc. Iti recomand asta;

http://www.filestube...various+artists

Sa iti zic de ce se ajunge la platou, ca sa slabesti eficient trebuie sa depui efort aerobic intr-un anumit interval al inimii , trebuie sa iti stii minimul cat si maximum

Cand incepi sa alergi inima bate foarte tare nefiind obisnuita cu efort , apoi muschii nu pot asimila oxigenul etc , odata cu obisnuinta ritmul va scadea si BMP ul, adica la acelasi efort vei avea mai putine batai pe minut ...sper ca m-am facut inteles :)

Nu am vazut filmul dar recomandat este ca acele intervale (le fac si eu) sa se faca odata pe saptamana, intervalele presupun alternarea de efort maxim cu peroada de relaxare apoi iarasi efort maxim , etc , acestea va vor ajuta la distante mai mari,

Ce trebuie sa intelegeti ca 80% din proces la slabit se intampla dupa efectuarea exercitiului si nu in timpul lui, antrenamentul este doar catalizatorul

• Upvote 1

Nu am vazut filmul dar recomandat este ca acele intervale (le fac si eu) sa se faca odata pe saptamana, intervalele presupun alternarea de efort maxim cu peroada de relaxare apoi iarasi efort maxim , etc , acestea va vor ajuta la distante mai mari,

exact asta am facut si eu, de exemplu asta seara ieseam si alergam cat puteam ~8km, in care mai faceam si intervale in care trageam un pic mai tare pe unele intervale, ultimul kilometru trageam cat de tare puteam, dupa care 1-2 zile ieseam la recuperare 4.8 km de alergat lejer, dupa care alergam 4.8km pe viteza sa zic asa, adica cei 4.8km care-i faceam in mod normal in 35' acum ii faceam in 27'-28' dupa care 1-2 zile de alergat la recuperare in functie de cum ma simteam sau de vremea de afara. Daca ploua ramaneam in casa si faceam abdomene, etc.

Exact acelasi lucru mi se pare benefic si la bicicleta, dar intr-un singur antrenament, cu intervale in care tragi tare si intervale in care te relaxezi si mergi pe cadenta mare.

Sa nu confunzi

Un exemplu de intervale:

Alternarea de serii de catre 30 sec efort maxim cu 30-60 sec revenire(poti sa faci si 1:1, preferabil la inceput 1:2), serii de cate 8

De exemplu poti sa faci pe o pista de 400 m , 200 m sprint cat te tin calcaiele , apoi 200 m repaos , apoi sprint si tot asa, ideea este ca acest efort te va ajuta enorm

Ce spui tu nu sunt intervale ci pur si simplu incetinirea ritmului, diferenta de heart rate trebuie sa fie foarte mare

uite un exemplu:

http://connect.garmin.com/activity/127182560

Mare atentie pentru a face intervale trebuie incalzire 2-3 km in prealabil , altfel iti explodeaza inima de la prima tura :)

bafta

felicitari!eu sunt si instructor de fitness si iti spun ca primii pasi sunt cei psihologici:sa fii constient ca esti gras,ca sunt o multime de lucruri simple pe care nu le poti face,sa iesi din casa si sa faci ceva,orice numai sa faci.si dupa cum vad acestia i-ai depasit.

principala problema este raportul intrari iesiri(cat mananci vs cat consumi)deci daca balanta inclina spre una dintre ele in general,asta isi va lasa amprenta asupra ta...

daca mananci mai mult,sigur te vei ingrasa.cat de repede,depinde de cat de mare este raportul cu miscarea,dar in mod sigur te vei ingrasa.

la alergat,un raport bun ar fi:50 sec alergare usoara-10 sec sprint,si daca poti duce 15 minute,e super indiferent de distanta parcursa.

un alt sfat:durata antrenamentului sa fie de cel putin 45 min,mai putin de atat nu o sa dea prea multe rezultate.

felicitari,succes in continuare si multa forta psihica sa poti continua ce ai inceput.

• Upvote 2

Cate pareri stiintifice p-aici... deja ma doare capu'... :D

Pentru a slabi, sportul e fix lula iar dietele sunt cea mai mare prostie.

Am dreptul sa afirm asta dupa ce am slabit mai mult de 30 de kile in vreo 3-4 luni ;)

Foarte sanatos ce ai facut matale, de la cat la cat?

si ma rog cum ai slabit? dc nu cu sport sau cu dieta...

Liposuctie?

Treijdekile în 4 luni? Geee... cumva de la off-road, cărat bicla în cârcă...? :D Văzui niște poze pe blog-ul lui VladG :P

Anyway, thats a new record tho :D Asta dacă nu faci caterincă ;)

De la 123 la sub 90 kg... la 1.80 m. Bagam bicicleta destul de des, cei care ma cunosc pot confirma ca de multe ori cei mai noi in grup se mirau ca eu pot pedala 100 de km la o tura, sau ca pot urca la munte pe bicla. Cu tot pedalatul n-am scazut niciodata sub 115 kg. Deci, sportul e bun pentru conditie fizica dar nu pentru slabit.

Ce face hipopotanu' acum este autodistrugere. Isi va face genunchii praf daca mai continua cu alergatul. In fine, unii sunt mai rezistenti si poate fi un caz fericit, dar sunt sceptic.

La capitolul haleala, eu nu sunt un caz prea fericit... sunt un mancau. Si totusi... poti manca pe saturate si sa slabesti. Conteaza ce bagi la maţ si mai ales, ce sa nu bagi. Asta e marele secret. Baga in tine cat vrei, dar slab caloric. Eu am renuntat la alcool, in special bere. O mai ard pe sprit din cand in cand... dar nu prea mai simt nevoia. Si chiar n-am fost un ingeras la viata mea. Am turnat fara numar de mult prea multe ori. E bine sa stii sa spui stop.

Am renuntat si la paine. Nu paine prajita, integrala sau alte minuni, pur si simplu eliminata. Brusc si dintr-o data. E f simplu.

Va intrebati oare ce mananc. As putea spune ca la fel ca inainte, dar totusi nu e la fel. Fara prajeala, asta e de baza. Uleiul e cel mai nociv ingredient din bucataria romaneasca. De ce cartofi prajiti cand pot fi la cuptor, natur sau alte combinatii fara ulei. De ce pui la ceaun cand poate fi la gratar sau rotisor? Legumele fierte merg foarte bine sau gratinate. Deci, mananc mancare gatita, aceleasi chestii ca si inainte doar ca altfel preparate. Apa in loc de ulei...

Putem intra adanc in detalii cu ce e bine sa NU mancam. Acolo-i spilu'. Sa stii de fapt ce bagi in gura. Secretul slabitului e halealea. Esti ceea ce mananci.

Nu cred in diete sofisticate, combinatii de alimente. Toate au un punct bun, dar se aplica cu reguli stricte si asta doboara psihic. Daca vrei rezultate schimba-ti regimul si adapteaza-l tie. Mananca fructe pt ca sunt bune, nu ca surogat la dulciuri. Zaharul e otrava, da dependenta. Ma rog, nu vreau sa plictisesc, poate vorbele mele n-au nicio noima pentru majoritatea, dar m-a amuzat povestea cu cele 11 kile... Nu mi-am propus niciodata sa slabesc, dar s-a intamplat. Noi sa fim sanatosi.

• Upvote 4

La inceput slabesti rapid, apoi procesul incetineste si e din ce in ce mai greu sa pierzi kilograme.

Alergatul nu e bun pentru cei cu greutate mare, afecteaza genunchii, gleznele si spatele. Se poate alerga pe nisip sau pamant moale, dar nu toti au osibilitatea.

Vis-a-Vis are dreptate cu mancarea si nu uitati de sare, incurca destul de mult slabirea.

Dupa 3 luni de regim, gustul se schimba total si te obisnuiesti cu orice mancare, fara sare, fara zahar, fara ulei.

• Upvote 1

Ce face hipopotanu' acum este autodistrugere. Isi va face genunchii praf daca mai continua cu alergatul. In fine, unii sunt mai rezistenti si poate fi un caz fericit, dar sunt sceptic.

e adevarat pentru unul care nu stie sa alerge, hipopotanu spune ca a facut atletism candva, deci se presupune ca inca mai stie cum sa alerge. Alergatul desi e o chestie nativa este execuat defectuos de majoritatea oamenilor datorita incatamintei care-ti da senzatia de protectie.

Cei care au invatat sa alerge desculti de mici n-au problema asta sau isi pot corecta tehnica usor.

Iar sportul, sa zicem ca e o modalitate nu neaparat de a slabi, ci de ati putea permite, practicandu-l, sa mai mananci si prostii fara sa-ti fie frica de ingrasare, pe langa celelalte beneficii.

In rest tot respectul! <):)

• Upvote 1