E-1

Planificator touring / randonneuring

Recommended Posts

Da. Dar miercuri 14 si joi 15 in nordul Buc., un TDS de asemena e de preferat,dar nu maine marti 13.

In jur de ora 10.30 -11.00 Tei sau Arcul de triumf intalnirea...

Am ajuns la Ruse. 3 ore ne-a luat, a trebuit sa asteptam pe parcurs si pe cei mai lenti :-(.

Postez live de la terasa Happy Bar&Grill. O sa puna si Polter o poza cu noi in cateva minute.

/off topic

da' ce-ai bre' cu ăștia mai lenți? Ce, ei nu tre' să ajungă la terasă?

Ce-i cu emoticoanele-astea "unhappy"? Ha?

/end off-topic

Am vrut sa zic ca eu ma drogasem cu niste isostar si glucoza si am luat-o de nebun inainte.

Iar suparat eram putin ca aveam stomacul gol aproape de Ruse, nu din cauza ca am asteptat.

Oamenii au fost de nota 10 >:D<.

Ca info, sa nu-mi spuneti ca nu bate vantul deloc cand va duceti spre Giurgiu/Ruse !? anul acesta am efectuat de 4 ori Buc-Giurgiu si o data pina-n Ruse, m-a spart vantul de fiecare data, imi venea sa plang ultima oara http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif M-am lins pe bot cu traseul asta pe acest an, simt vantul ala si-n somn ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cand ma duc eu nu bate, mai bine spus bate din directia care trebuie :D

Ca info, am facut vreo 8-9 ture de Ruse in ultimii 2 ani si numai o data am luat vantul in nas dar eram destui ca sa ducem o trena onorabila fara sa ne strofocam prea tare.

De ce nu te uiti la prognoza inainte de a pleca pe o directie?

Sambata prognoza a fost cu vant de NE (stanga spate la dus).

La intoarcere baietii au plecat devreme din Ruse (14:30?) si au avut parte de ceva vant potrivnic la intoarcere.

Eu am asteptat sa cada vantul. Am plecat pe la 16:30 din Gostinu (vant de spate), la 17:15 intram pe DN5 dinspre Oinacu cu vant sub 10 km/h si aproape numai de dreapta.

I-am ajuns pe baieti din urma la cca 19:30 in Bucuresti la Bellu :)

În sfârşit prind şi eu un weekend liber, aşa că mă bag şi eu dacă se mai face vreo plimbăreală de o zi. Singura condiţie, bugetul mi-e cam subţirel şi mai mult de 50-70 de lei nu prea aş vrea să "investesc".

Bun asa ... se anunta promitator weekendul care vine :)

Hai ca mergem la Predeal sambata, ne dam si ne intoarcem seara inapoi. Aruncati o privire la cititori. Sa stim din timp cati clienti sunt pentru a vedea daca mergem cu microbuzul de inchiriat sau cu trenul.

Sambata 23 sept, tura pe jumatatea de nord a Buc de 115 km cu (sau fara, dupa dorinte) popas de-un mic sau o ciorba la Popasul Sinesti ----->

Bike route 1268856 - powered by Bikemap 

- intre Maineasa si Sinesti e o portiune de 1.5 km de drum de tara (merge si pe cursiera cu 10 km/h), in rest e asfalt f bun si drumuri putin circulate.

Plecarea e la ora 9:30 de la Universitate - locul de intalnire este la intrarea in pasaj (metrou), coltul dinpre TNB.

Pt cei ce locuiesc in partea de vest a orasului mai putem stabili un loc/ora de intalnire la Lujerului sau la Apusului.

Ii rog pe doritori sa se anunte (aici sau PM), altfel voi trece ca rapidul prin halta pe la Universitate :)

Sunt interesat de traseu. Comunica, te rog, coordonatele exacte pentru locul de intalnire de la Lujerului sau Apusului!

Lujerului, 9:50 ---> mergand pe I Maniu, treci de intersectia cu Virtutii (peste pasaj), urmeaza intrarea la metrou pe trotuar dupa care incepe o bretea pe dreapta pt o parcare ---> intri pe bretea si te opresti la capatul ei.

Apusului, 10:00 ---> intersectia Apusului cu Uverturii; mergand pe Uverturii, treci de semaforul de la intersect cu Apusului si opresti pe dreapta; sau pe Apusului mergi pana se infunda in Uverturii, faci stanga si opresti imediat pe dreapta.

Am figurat ambele puncte de intalnire pe harta (link mai sus).

Are cineva chef de o tura ca cea descrisa cu o pagina in urma de ViorelCapruciu? Traseu aproximativ dar cu plecare din Bucuresti aici.

este sosea ? noi posbil sa mergem la comana -tura de padure - pe la 9 sa incepem pedalatul acolo

Maine, samabata 8 oct, cu plecare la ora 10 de la Bucur Obor (alte locuri la cerere) pe traseul Stefanesti, Gagu, Petrachioaia, Afumati, Branesti (popas), Bucuresti - 70 de km, asfalt 100% - http://www.bikemap.net/route/1292596

Functie de dorinte si putinte, se mai pot adauga 20 de km la dus (M. Vlasiei, Gradistea) si 10 km la intors (venire tot prin Stefanesti) pentru un total de cca 100 km.

Maine va fi vant de V/VSV de pana la 30-35 de km/h asa ca vor fi cateva portiuni nu prea lungi cu vant de fata (de aceea am propus varianta mai scurta a traseului).

Trebuie sa ne intoarcem pana pe la ora 15 cand incepe ploaia (prognoza cea mai pesimista).

saptamana viitoare,sambata,as face un Buc-Ruse-Buc.Daca mai sunt amatori,anuntati,va rog,si stabilim detaliile

Pt sambata, 12.05.2012, sunt doritori pt tura asta? :) Daca DA, anuntati-va pe forum; daca nu, "uichend" placut! :P

Pentru duminica, 22 iulie, am in plan o tura de 90 km: Bucuresti-Berceni-Hotarele-Colibasi-Jilava-Bucuresti

Cu o prognoza meteo cam asa: 29 grade (feels like 27), vant din lateral si fara ploaie.

Mai vrea cineva sa mearga? Daca va place ideea dar nu aveti cum duminica, putem sa stabilim iesirea pentru sambata, dar am rugamintea sa imi ziceti pana diseara pe la 6-7 ca sa am timp sa imi organizez lucrurile pe acasa.

Plecarea pe la 7:30.

Plecarea la ora 7:00 de la intersectia Bd. Al. Obregia - Str. Turnu Magurele (zona Lidl - Grand Arena Berceni)

Avand azi doar o fereastra de cateva ore libere, am zis sa trag o tura prin satele din sud-vestul Bucurestiului, dupa cum urmeaza :

http://www.bikemap.net/route/1824478

Astfel, dupa iesirea din DN5 de la Adunatii Copaceni si pana la reintrare in Bucuresti (centura Ghencea) m-am bucurat de drumuri bune cu trafic redus si de atmosfera sateasca linistita (cu exceptia a vreo 2 nunti :drinking: ).

Am traversat de 2 ori Argesul :

Coada lacului Mihailesti, la intrare in satul Draganescu :

Imagine postată

Argesul vazut de pe podul din Gradinari :

Imagine postată

De asemenea, am traversat si de 2 ori calea ferata (magistrala 900 dinspre Craiova). Aici in halta Zorile am prins bariera si am asteptat trenul - care s-a dovedit a fi doar o locomotiva :

Imagine postată

Portiuni grele nu prea sunt pe traseu. Inainte si dupa podul din Gradinari sunt 2 bucati pavate cu dale de beton, dar in stare destul de buna.