E-1

Planificator touring / randonneuring

Recommended Posts

Eu am plecat dornic de pedalat, dar nu prea încrezător ca voi si termina tura. Cu vreo doua zile înainte am făcut o naveta din Tei in Pajura si retur si nu mi-a plăcut cum m-am simțit. Am avut mici dureri sub rotule pe care nu le-am mai avut pana acum. In plus, pe drumul spre punctul de întâlnire m-am cam târâit.
Cert este ca mi-am pregătit soluții de retragere de pe traseu in cazul in care simt ca nu o reușesc. 
Din fericire, pofta vine mâncând, astfel că m-am trezit acasă cu tura completă.
Un fapt despre care @Traveller nu a amintit, la trecerea peste calea ferată din Grădiștea, ne-am oprit să pozăm chiar pe rambleul caii ferate. Imediat a venit o masina a Politiei, iar agentul ne-a întrebat dacă am pățit ceva sau dacă am fost accidentați. Le-am răspuns că ne-am oprit la poze si la o gura de apă si s-au intors de unde au venit, la vreo două sute de metri inapoi, după o curbă, urmărind șoferii care nu opreau la trecerea peste calea ferată. Le-am multumit din mers pentru grijă iar pentru mine cam de aici a început partea cea mai grea: Dascălu-Stefănești. Dreaptă, plată, destul de circulata de soferi vitezisti si anostă. Scurta urcare de pe Șos. Popasului am făcut-o pe vapori, iar până acasă am mers cu energia pe datorie, dar cu un excedent de bucurie in suflet.

P.S. Ce leapșa i-am dat ploii la Gruiu! I-am luat fața cu o jumătate de roată. Sper să nu fie ciudoasă si sa se razbune la turele ce vor veni.

• Upvote 5

Bravos, foarte faină tura! 

Bucata Dascălu-Ștefănești era de vis prin 2010-2011. Drum liber (cel puțin prin week-end), iar pe drum am dat de câteva ori de niște câmpuri fabuloase cu maci. Ultima oară am trecut pe acolo prin 2013 și a fost unul din momentele ce au dus la decizia de a renunța la turele ce folosesc arterele de acces către București (includ aici și DJ-urile). 

• Upvote 2

De vazut si ce organizeaza vecinii nostri, bulgari, sarbi si maghiari.

Pe 1 aprilie a facut tura de randonneur in jurul lacului Balaton, 202 km:

Tura a fost neoficiala, pentru ca in Ungaria acum sunt doua organizatii care fac aceleasi ture dar la date diferite. Intrucat tura "oficiala" a Balatonului pica de 1 Mai, cand sunt cu caiacul prin Bosnia/Serbia, am decis sa o fac pe cea neoficiala, de 1 aprilie. Voi primi o diploma si o medalie, ambele neoficiale, de panoplie :)

Nu cred ca e cazul sa invart cutitul in rana si sa spun ca aproape tot traseul a fost pe pista pentru biciclete, iar acolo unde nu a fost, respectul in trafic este ceva la care noi nu prea putem visa. Anul trecut cam tot pe vremea asta am facut in Ungaria alta tura de 200 km, integral pe sosea (oficiala). In decursul unei zile intregi nu am fost claxonat niciodata, nu am fost "inghesuit", nu am fost depasit "razant" decat o singura data (in rest, stateau cuminti in spatele meu si asteptau pana cand puteau sa ma depaseasca foaaaarte larg; chiar daca eu le faceam loc si semn sa ma depaseasca, ei tot nu se bagau).

• Upvote 4

@BogdanTimisoara

Foarte frumos! 

Legat de comportamentul în trafic: nu voi uita niciodată ce am pățit în 2013 (cred că am mai povestit undeva pe forum..). Veneam de la Viena spre țară. După Ungaria, a urmat traversarea Serbiei, urmând Dunărea (și nu numai). Serbia a fost o surpriză chiar plăcută. Într-adevăr, lumea foarte foarte ok în trafic, inclusiv pe DN-uri. Singurele semne erau cele de salut și încurajare. 

Trec vama la Naidăș, după vreo 5 zile de stat și pedalat prin Serbia. Intru în România, fac stânga pe primul drum (DN-ul european) spre Oravița. La propriu, trecuseră 2-3 minute de când intrasem în țară. În fața mea pedala soția, la vreo 20m distanță de mine. 

Se apropie o mașină ruptă, cu manele la maxim. Trece pe lângă noi. La mine au urlat „Huo, io-te bă și la ăsta!!!”, iar trecând pe lângă ea: „Eeee...ce faci fataaaaa????? Dai la pedaleeee?? ”..fluierând. Restul e istorie (depășiri razante, localnici care se uită la tine ca la urs, etc.).

...trist...dar am divagat și am stricat bunătate de relatare a oamenilor, ce ne araătau cum poți să mai găsești și locuri ok prin debandada de aci.

• Upvote 3

Din punctul de vedere al manifestarilor demne de regnul animal, am avut o tura linistita. Cred ca au fost vreo 2-3 localnici mai bronzati care au strigat chestii dupa noi si cam tot atatia soferi degraba varsatori de claxoane. In rest, planificarea traseului pe drumuri cat mai departate de balamuc si-a atins scopul. :)

PS: Iar o alta chestie care si-a mai atins scopul a fost pipa de 130 mm fara unghi de inclinatie. Cautam de ceva vreme o pipa mai lunga, iar cu asta confortul la drum lung a fost ceea ce ma asteptam (trebuia sa compensez cadrul cam scurt sau mainile mele mai lungi). 

• Upvote 1

Cea la care am participat eu s-a desfasurat dupa regulile brevetelor randonneur, fiind organizata de cel care pana anul acesta a fost - pentru multi ani - starostele Randonneur Hongrie. 

Cele doua saituri din Ungaria sunt:

http://brmhungary.hu/english (cel oficial, cu rezultate omologate de ACP)

http://rhworld.hu/index.php/en/ (cel neoficial, cu medalie si diploma doar pentru panoplie, insa cu ture organizate dupa aceleasi reguli).

Cred ca in jurul Balatonului se organizeaza zeci de ture in cursul anului, pentru ca si vamesul maghiar cand mi-a vazut bicicleta si m-a intrebat unde merg, a inceput sa imi povesteasca ca si el a fost la o asemenea tura, dar in august si in sensul acelor de ceasornic, nu in sens trigonometric. Si nu intr-o zi ci in doua :)