Pegasus

Pareri Cube Analog Disc 2011 sau... altceva pana in 2600 ron

Recommended Posts

Cum vi se pare Rock Machine Torrent, design, grad de echipare si raport pret-caliate

FrameAlloy U6 TB Superlight

Rear shock--

ForkMarzocchi 33 LO w/lockout, 100MM

Rear DerailleurShimano XT RD-772

Front DeraileurShimano SLX

ShiftersShimano Deore SL-M530

BrakesHayes Stroker Trail, V6

CranksetTruvativ Firex 3.0, 22/32/44T, 175mm

FreewheelShimano HG61, 11-32T

ChainKMC Z9000

B.B. SetTruvativ Giga X Pipe

Head setRitchey Logic Zero Comp Intgr.

PedalsRitchey MTB V4 SPD

HubsShimano M475

RimsMach1 MX Disc, 32H

Tires/TubesKenda K917 Karma 26x2.00", 60 TPI

SpokesMach1 stainless

GripsVelo lockgrip

SaddleSelle Italia XR

H/BarRitchey

StemRitchey

S/PostRitchey

Sizes16.5", 19.5", 21"

Rock Machine Torrent

Comparat si cu Cube Acid 2011

Cube Acid 2011

Cum sunt apreciate in general bicicletele Rock Machine? N-am prea citit despre ele.

La Cube Acid 2011 (si nu numai) mie nu-mi place ca anul asta au trecut la 10-speed. Compara pretul unui lant 10-speed cu pretul unui lant 9-speed si tine cont de faptul ca lantul e un consumabil ce se inlocuieste relativ frecvent.

Pegasus

Cred ca ai intrat in febra marketingului,

Ieri ca idee la traseul de la prima evadare(ma rog eu m-am trezit tarziu si nu am plecat impreuna cu lumea, dar am ajuns in snagov), erau biciclete scumpe dar cele mai multe slabe, cert este ca toata lumea a mers si sa distrat indiferent daca avea DHS sau Merida carbon, era o fata care nu luase nici un pic de noroi pe bicicleta si din ce am inteles nu a facut niciodata pana si avea undeva la foarte multi km facuti cu ea

sincer daca nu participi la concursuri arunci cu banii degeaba doar ca o sa ai o bicicleta cu nume pompos dotata cu piese pe care nu o sa le folosesti in viata ta la adevarata valoare,in plus nu o sa observi nici o diferenta intre diferite cadre, etc

in plus prea multa vorba, pana acum am facut cel putin 300 de km de cand ai deschis topicul

Krazyeone:

Imi insusesc observatia ta, ai dreptate. Conteaza sa te bucuri de pedalat in natura sau pe sosea, idiferent de marca sau modelul bicicletei. La urma urmei bicicleta nu e un scop in sine ci un mijloc de relaxare, de miscare si de comuniune cu alti pasionati. Faptul ca tot intreb una si alta despre biciclete, este doar pt ca am descoperit recent un hobby; imi place sa stiu cat mai multe si nu doar din review-uri. Oricum mai pedalez si eu pe dealurile din jurul Albei, doar ca am o bicicleta veche care nu ma prea ajuta. Nu mi-am luat inca bicicleta, nu pentru ca nu as sti deja ce vreau, ci pt ca imi mai lipseste inca o parte din suma pt ea. In 3 saptamani voi da comanda pt Canyonul din Germania. Asa ca daca nu se intampla vreo reducere miraculoasa de preturi prin tara, Canyon Yellowstone 4.0 va fi. Zile insorite si spor la pedalat!

@Pegasus: ma bucur ca esti in situatia de a-ti lua o asemenea bicicleta si astept cu nerabdare impresii despre ea. Bafta!

Schimbatoarele SRAM X5 cu ce ar fi echivalent de la Shimano, cu gama Alivio sau Deore?

Pe acolo. Poate mai aproape de gama Deore. Nu se poate face o incadrare la milimetru.

ia canyonul cu incredere... are furca recon, care e la ani lumina de dart. furca e in general cea care te limiteaza.

ba chiar daca ai avea 150 de euro in plus, ar merita 5.0 pentru Reba si pentru angrenajul deore... dar nu cred ca ai nevoie de asa ceva

Salutare, primul meu post pe acest forum!

Si eu sunt in aceiasi situatie privind achizitionarea unei biciclete...si il intelef foarte bine pe Pegasus. De vreo 2 luni sunt in studii:)...si imi place. Prin '98 am ajuns in Bucuresti si mi-am luat un MTB de la Metro, nu cred ca mi-a luat 15 min sa ma hotarasc. Dar acum in era internetului cu atatea informatii, pareri, review-uri parca devii cateodata din ce in ce mai confuz.

Dupa lungi cautari cred ca, cam toate au dotari aproximativ la fel in range-ul de pret(+/-200-300ron). Eu ma uit la design-ul bicicletei in primul rand si apoi la componente. Cube Acid la pretul de oferta actual 3150ron cred ofera doatri bune fata de alte modele...si cred ca in final o sa il achizitionez. Ce parere aveti?

La inceput fara sa stiu cam care sunt preturile mi-am zis ca o sa imi iau ceva la 1000-1200ron :blink:, dar dupa documentare am inceput sa cresc si sa cresc suma.. M-am intins asa demult cu achizitionarea si ptr ca am incerct sa cumpar un bike second. Ori cadrul era prea mare, ori bicicleta era prea uzata, ori pret prea mare cerut...Intr-adevar cel mai bun raport pret/dotari il are Canyon ptr ca nu sunt intermediari care sa creasca pretul.

Asa ca Pegasus cauta pe net si o sa gasesti reduceri la Cube.

Eu o sa folosesc bicicleta spre lucru, cam 8-10Km pe zi dus-intors. Iar ptr iesiri cu colegii sigur o sa fac intre 30-60km la o iesire. Am 2 colegi care au facut 100km intr-o zi...timp sa ai.

Timp si antrenament, nu e asa usor sa faci 100 km intr-o zi

on topic vad baner la bikexcs cu 10 % reducere :)

Timp si antrenament, nu e asa usor sa faci 100 km intr-o zi

on topic vad baner la bikexcs cu 10 % reducere :)

Eu vazusem reduceri la Cube pe alt site :) . Chiar ma mir ca vad reduceri in Romania inainte de sezon...

Sper sa fie doar inceputul reducerilor, sa creasca trendul ca un bulgare de zapada... Si eu zic acum ca merita sa iei din tara: Acid sau LTD Comp. Tot nu vor fi dotarile Canyonului la pret mai mic, dar fata de preturile dinainte e ceva 3,5-4 milioane mai putin...

Sper sa fie doar inceputul reducerilor, sa creasca trendul ca un bulgare de zapada... Si eu zic acum ca merita sa iei din tara: Acid sau LTD Comp. Tot nu vor fi dotarile Canyonului la pret mai mic, dar fata de preturile dinainte e ceva 3,5-4 milioane mai putin...

Tu in final ce o sa iti cumperi?

Cube Acid cel mai probabil dupa sarbatori. Mai cochetez cu gandul unui Cube LTD Comp, pentru furca mai buna si vopseaua aia greu de zgariat

vopseaua aia greu de zgariat

Vezi sa n-ajungi sa-ti cumperi o bicicleta pe care sa o pastrezi in vitrina de teama sa nu se strice. :)

vezi ca am impresia ca doar pe negru este vopsea anodizata

Discutiile despre plati si comisioane le-am mutat aici.

Cube Acid cel mai probabil dupa sarbatori. Mai cochetez cu gandul unui Cube LTD Comp, pentru furca mai buna si vopseaua aia greu de zgariat

După Crăciun, adică? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Vezi sa n-ajungi sa-ti cumperi o bicicleta pe care sa o pastrezi in vitrina de teama sa nu se strice. :)

Am observat o chestie la a mea. Prima zgârietură a durut, a doua parcă nu m-a mai deranjat atât de tare, iar după a 3-a am început să fiu de părere că mtb-ului chiar îi stă bine mai julit, aşa. :))

Salut! Am urmărit această discuţie cu interes. Până la urmă ţi-ai comandat bicicleta?

salutare!am citit cu mare interes cam ce ati zis pe aici,am descoperit chestii interesante ptr.mine.in ce priveste bicla,sa va zic cum am procedat eu,aveam 30 bulioane,plec in cautare de cube,model 2011,un attention.merg pe la vreo 3 magazine,le probez,le gidil...in fine,nu am luat nici una.am sunat o fata,mihaela albu,avea un attention venit din anglia cu dotarile cerute de ea,bicla ca si noua,nu avea 500km.ne-am intilnit,am vazut-o,am luat-o cu 18 bulioane,de la 21 cit vroia ea,la 15 cit i se oferise.am negociat la mijloc...am economisit 12 bulioane.cu ea am fost la garboavele,maine la prima evadare,pe 28 la comana,pe 11 iunie la medias.fac cam 150 km saptaminal pe ea,in bulgaria unde gasesc teren bun de antrenament sau de plimbat.e o bicla medie,nu de fite,sper sa ma tina mult pina sa fac upgradari.pozele biclei pe picasaweb.google.com/oldrocker1950.de ce am zis toate astea?cum au mai zis si altii pe aici,multi au bicle doar de fite,se dau 10 km saptaminal,in parc.la ce sa bagi o poala de bani daca nu o exploatezi la cit poate ea da?(daca dai virtos din pedale,logic)

Salut! N-am mai avut bicicleta de cand eram adolescent si faceam cativa km pe zi cu o semicursiera ruseasca. Acum am 34 de ani si mi s-a pus pata sa-mi iau o bicicleta de mers pe dumuri de munte, (la Sinaia merg des) insa nimic extrem, fara coborari spectaculoase Imagine postată. Sunt si eu indecis si as avea rugamintea sa-mi oferiti niste sfaturi in privinta modelului. Banii ar fi in jur de 25 de milioane (pe care inca nu-i am, dar ii voi avea vara asta), nu mai mult, pentru ca am copil de crescut...Imagine postată Ma tot uitam la Cube Analog Disc 2011 (Cube, o firma pe care, daca nu gresesc, majoritatea dintre voi nu prea o agreati) sau poate o Cannondale (ceva mai personala, mai interesanta, imi place si cum suna numeleImagine postată) sau poate o alta. Va multumesc si astept sfaturile voastre.

Nu te lua dupa ce agreeaza unul sau altul , Cube este o marca ca oricare alta, este mai intalnita la noi si de aceea sunt mai multe pareri,

Eu am ajuns la concluzia urmatoare, daca nu participati la concursuri orice bicicleta este ok(undeva la 10 mil) , se va comporta exemplar, nu veti face diferenta de schimbatoare, am vazut oameni cu DHS uri si cu alte biciclete mai ieftine la Prima evadare si nu se mai plangeau ca nu au XTR sau cine stie ce nebunie de lant de 2 mil

Eu am ajuns la concluzia urmatoare, daca nu participati la concursuri orice bicicleta este ok(undeva la 10 mil) , se va comporta exemplar, nu veti face diferenta de schimbatoare

Nu sunt de acord. As spune ca diferenta intre echiparile din game diferite este mult mai mare pentru componentele entry-level si mid-level. Poate un incepator nu simte o schimbare intre XT si XTR (sunt sigur ca un profesionist simte), insa un incepator sigur va simti o diferenta intre un schimbator Shimano no-series (gasit pe multe biciclete de 1000 lei) si un schimbator Deore (gasit pe biciclete de 2000 lei), spre exemplu.

Eu iti spun din propria experienta ca o bicicleta de "undeva la 10 mil" nu s-a comportat exemplar, trebuiau reglate si franele si schimbatoarele dupa fiecare iesire pe offroad (dupa o tura de 100 km mi se dereglase pe ea tot ce se putea deregla, inclusiv descentrat roata spate). Prin comparatie, la o bicicleta echipata cu niste game mai sus nu am reglat absolut nimic, luata noua si rulata apoi ~600 km sosea+offroad.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni si nici nu vreau sa se traga concluzia ca fara bicicleta de x mii de RON nu poti sa te simti bine, insa diferenta aia de pret, reflectata in calitatea componentelor, chiar se simte in ture. Acum, fiecare aloca pentru distractia asta cat simte ca e de cuvinta si preferabil o suma proportionala cu nivelul de experienta si distantele pe care le va parcurge.

Multumesc pentru raspunsuri!

La concursuri nu cred ca o sa ajung sa particip. Vreau doarsa ma plimb pe la munte sau la tara, unde imi place sa-mi petrec vacantele, sieventual prin Bucuresti. As opta totusi pentru o bicicleta mai bunicica, injurul a 2000-2500 lei in speranta ca va fi mai rezistenta si mai fiabila decatuna de 1000 de lei. In concluzie, nu conteaza foarte mult marca in cazul meu,pot alege oricare din cele cunoscute. Ma mai uit, ma mai gandesc…

Guest
This topic is now closed to further replies.