Pegasus

Pareri Cube Analog Disc 2011 sau... altceva pana in 2600 ron

Recommended Posts

Nu sunt de acord. As spune ca diferenta intre echiparile din game diferite este mult mai mare pentru componentele entry-level si mid-level. Poate un incepator nu simte o schimbare intre XT si XTR (sunt sigur ca un profesionist simte), insa un incepator sigur va simti o diferenta intre un schimbator Shimano no-series (gasit pe multe biciclete de 1000 lei) si un schimbator Deore (gasit pe biciclete de 2000 lei), spre exemplu.

Eu iti spun din propria experienta ca o bicicleta de "undeva la 10 mil" nu s-a comportat exemplar, trebuiau reglate si franele si schimbatoarele dupa fiecare iesire pe offroad (dupa o tura de 100 km mi se dereglase pe ea tot ce se putea deregla, inclusiv descentrat roata spate). Prin comparatie, la o bicicleta echipata cu niste game mai sus nu am reglat absolut nimic, luata noua si rulata apoi ~600 km sosea+offroad.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni si nici nu vreau sa se traga concluzia ca fara bicicleta de x mii de RON nu poti sa te simti bine, insa diferenta aia de pret, reflectata in calitatea componentelor, chiar se simte in ture. Acum, fiecare aloca pentru distractia asta cat simte ca e de cuvinta si preferabil o suma proportionala cu nivelul de experienta si distantele pe care le va parcurge.

Crezi ca la biciclete mai scumpe nu trebuie sa reglezi schimatoarele si sa ungi lantul ?

Mult mai rar. într-un an am relgat o singură dată un XT 9 speed. Am reglat mult mai des frânele și furca. Lanțul se unge la orice bicicletă (cu excepția la hipsterii pe BMX :P).

Guest
This topic is now closed to further replies.