Sign in to follow this  
michael1

aliaje de aluminiu pentru cadre de bicicleta

Recommended Posts

Va pricepeti la aliaje de aluminiu? Ce inseamna cadru din aluminiu 7005? Am mai vazut si cadre de bicicleta din alt aliaj - aluminiu ... sase mii si nu stiu cat. Care aliaj e mai bun?

multumesc, Ovidiu... foarte bune cele doua articole!

Pot sa-ti cer si o parere personala? Intre doua biciclete MTB, una cu cadru de aluminiu 7005 (Altrix Storm), alta cu cadru de aluminiu 6061 (Giant - varianta foarte ieftina), tu pe care ai recomanda-o ?

Michael, din pacate chiar nu ma pot pronunta in nici un fel asupra vreuneia din ele, doar pe baza aliajului si a marcii. Faptul ca e cadrul din aliaj 7005 sau 6061 nu e suficient pentru a renunta la una si a o alege pe cealalta.

Intr-adevar, numele Giant suna mai bine decit Altrix (pentru oameni, in general, nu pentru mine, ca eu nu am mania marcilor). Dar si marii producatori pot da chix-uri, si o bicicleta poate fi foarte buna si fara a avea numele unui mare fabricant pe ea.

Daca vrei sa faci un upgrade :X , nu te lua de un detaliu de genul asta pentru a alege o noua bicicleta, gindeste-te mai bine ce te nemultumeste la cea pe care o ai acum si ai vrea sa imbunatatesti. Daca o sa scrie Giant pe ea dar o sa aiba o geometrie mai proasta sau o furca mai slaba, e pacat de banii dati.