silviusm

Parcul Natural Rusenski Lom

Recommended Posts

Va vorbeam mai sus, mai mult aluziv, despre multimea chiliilor, pesterilor sau schiturilor din Rusensky Lom.

Desi la fata locului se gasesc ceva pliante sau carticele despre locurile cu pricina, ele sunt f sumare, la rece, de tip arheologic, si mai putin puse intr-un context mai larg, si anume legaturile poltice si spiritual-culturale in general din secolele 10-15 dintre Grecia, Bulgaria si Romania. Cartile sunt multe, nu are rost sa facem studii acum sau PASTE-uri nenumarate, caci ar f destul de off topic. Voi posta doua resurse, de esenta, pentru acest fenomen, prezent si in parcul nostru, iar cei care vor vrea sa afle mai multe, vor gasi cu siguranta alte resurse.

Fenomenul "fugii" in pustiile nelocuite, scobirea in stanci, ptr amenajarea schiturilor se numeste Isihasm. Chestiuni la rece aici.

Despre viata celor care au locuit acolo, originea lor, modul si motivele venirii lor acolo, un studiu magistral, plin de miez, chiar daca nu f extins, "la cald", aici sau aici

Ca sa nu credeti ca riscati pierdere de vreme, mentionez, in studiu veti gasi destule si despre despre istoria acestor locuri (chiar dacă referirea e mai generala: nordul Bulgariei, muntii, pesterile, padurile ei) si legaturile lor - f important! - cu Ţările Române, de asemenea despre Veliko Tarnovo, ca si capitala, in trecut, a Bulgariei, si rolul ei istoric in mentinerea si raspandirea acestui fenomen.

Acum cand pierderea identitatii romanesti intru integrare globalist europeana, ne "deschide" drumuri largi catre "lumea civilizata" din Vest, descoperirea la fata locului pe 2 roti a istoriei romano-bulgare, dar si din istoriile cele vechi, care mai ies la iveala, a vietii celor din trecut, aduce un plus de intelepciune si, de ce nu, un spor de identitate nationala (asa cum o intelege fiecare).

• Upvote 2

O perspectiva personala asupra turei din 23.03.2014 (1)

Prin bunavointa celor 3 prieteni ce au avut a indura hachitele mele de sambata, pana la urma, la 9 fara 10, in fata Bisericii Elefterie din Bucuresti, cei 4 cavaleri ai apocaberii s-au reunit in prezenta Zamfiricii: Sorin, Razvan, Cristi si cu moi. Dupa cateva misto-uri de incalzire privitoare la ora intalnirii, aburcam trotinetele care pe sus, care inauntru, iar noi ne inghesuim pentru ce avea sa fie prima mea iesire in Bulgaria.

Nereusind sa tin foarte aproape de febra intalnirilor, odata ajunsi in parcarea hotarata din Giurgiu, am sesizat cu mult mai multa lume decat ma asteptam. E de bine... imi zic in sinea mea. Drumul m-a mai binedispus chiar daca nu a reusit sa alunge efectele unei nopti mai mult nedormite.

DSCN0006_zps7bf30abb.jpg

Luam apoi drumul vamii pe carari scurtate si stiute doar de cei giurgiuveni si iata-ne mai intai pe pod, de unde admiram cu un ochi Dunarea, iar cu celalalt imbinarile pe lungul rotii ale segmentelor de sosea. Intram val-vartej in vama unde stam doar 5 minute pentru verificarea actelor. Odata trecuta vama, in dreptul unui om al muncii schimbacios de bani ne rezolvam problemele legate de finantari.

Continuarea o parcurgem pe ocolitoarea orasului Ruse si, dupa inca cativa kilometri, la intrarea in parc, facem o pauza de hidratare. Ma simt ok, iar berea imi face bine.

DSCN0016_zpsf8ddc6b3.jpg

Parasim apoi "nationalul" pentru a intra pe drumul canionului. Rapid ajungem in debutul stancos al acestuia, semnele grotelor in care s-au dezvoltat incaperile Manastirii fiind prezente chiar de la inceput:

DSCN0018_zps47bc4ddd.jpg

Chiar daca apar si ceva grafitti in zonele abandonate de constructori:

DSCN0019_zps753dfbf7.jpg

In stanga ni se deschid peretii calcarosi ai canionului:

DSCN0020_zpsccb9a63f.jpg

Iar in fata, drumul bun catre Manastire

DSCN0021_zpsc0d375b8.jpg

Drumul este dintr-un asfalt curat si, poate doar, putin ingust. Politetea soferilor de peste Dunare insa ne permite sa zburdam fara griji. In curand, pe stanga ni se dezvaluie panorama Manastirii, imagine ce ma lasa cu gura cascata la propriu...

Mai intai, constructii incepute si abandonate

DSCN0026_zps341048e4.jpg

Apoi, fata Manastirii

DSCN0023_zpsed88ecac.jpg

In fata careia am inceput sa dondan singur siderat

DSCN0029_zpsae1e786e.jpg

DSCN0030_zps63fb6cb3.jpg

Plin de bucuria celor infatisate ochilor, o abandonez pe Helga in grija colegilor ce mai vazusera minunea, si incep sa aburc treptele din piatra catre biserica si chilii

DSCN0031_zpsa164525f.jpg

Inainte de intrarea propriu-zisa, intalnesc zugraveala Sfantului Dimitrie Basarabeanul, personalitate a misiunilor de crestinare ale populatiilor dunarene

DSCN0036_zpsc7ba5074.jpg

Ma bucur apoi de tihna bisericii si, foarte mult, de simplitatea catapeteasmei

DSCN0037_zpsab14bccb.jpg

DSCN0038_zps8f4af0d9.jpg

Marele crucifix

DSCN0039_zps98c2e81f.jpg

Si icoana interioara a Patronului Manastirii:

DSCN0040_zps4fe47f31.jpg

Parasesc incantat incinta bisericii pentru a ma intoarce si a continua vizita in chiliile fostilor statatori

DSCN0042_zps299a8c64.jpg

Viziuni ale vremelnicilor oaspeti si claditori ai chiliilor

DSCN0046_zpsfaf7e6cc.jpg

Si semne ale ostenelii trudei lor in a-si cladi adapost duhovnicesc

DSCN0047_zps35ecf1a7.jpg

Pentru mine a fost un moment deosebit, cu atat mai mult cu cat aceasta iesire a coincis cu un moment mai dificil pe care l-am traversat.

Va urma

• Upvote 6

Scuze daca e off topic (sau poate sugerati unde ar fi mai bine de postat): cei mai multi care merg spre zona districtului Ruse nu pot sa nu aiba in vedere si un loc foarte aproape de Ruse/Parcul Rusensky Lom, insa de data aceasta aproape de malul românesc al Dunarii: manastirea Sf Ioan Rusu. O manastire noua, asezata intr-o padure, pe drumul catre Alexandria. Detalii drum aici http://www.sfantulioanrusul.ro/contact.html 

De mult vreau  a ajung acolo, si aproape sigur voi ajunge curand. Un prieten care a fost mi-a zis ca locul este f primitor, se poate si dormi, gratuit f probabil, daca se anunta prin telefon cu ceva timp inainte.

Ceva poze de pe site, dintre sute, mai acatarii:

http://www.sfantulioanrusul.ro/p/la-umbra/1146/view.html

http://www.sfantulioanrusul.ro/p/drumul-foto-3/253/view.html

http://www.sfantulioanrusul.ro/p/padurea-manastirii/251/view.html

precum se vede peisajele sunt superbe, si ptr on si pt off road. 

• Upvote 1

Dupa extrem de placuta si linistitoarea oprire la Basarabovo, am luat mai departe drumul canionului

DSCN0058_zps82701547.jpg

Inlantuirea de drumuri, poteci si privelisti ale felului in care apa a sapat in stanca locului, compania deosebita si vremea buna ne-au facut sa ne simtim excelent, glumele si dialogurile fiind mereu spumoase si generatoare de buna dispozitie. In definitiv, simteam cu totii primavara.

Dupa traversarea palcurilor de verdeata, la un moment dat peisajul se deschide intr-un fel de poiana mai larga unde, eu cel putin, sunt surprins de multimea vocilor ce se auzeau din fata noastra. Nu a durat mult pana sa ne lamurim despre ce e vorba: peretii verticali si relativ moi ai canionului sunt utilizati cu maximum de folos de catre alpinistii ce-si incercau dexteritatile fie parcurgand traseele deja pitonate, fie in plina activitate de fixare a cuielor pentru corzi. Recunosc faptul ca am fost luat pe nepregatite de multimea de vorbe in romaneste pe care o auzeam: erau, in mod evident, cu mult mai multi romani decat bulgari in zona. Cum alpinismul imi este foarte aproape de suflet, cu toate ca nu l-am practicat niciodata ca la carte, mi-am desfatat privirile cu imaginea oamenilor agatati in franghii, avansand in sus decimetru cu decimetru:

DSCN0062_zps3caf219f.jpg

DSCN0063_zps6eb25ed6.jpg

DSCN0064_zpsb598ba60.jpg

DSCN0066_zps68aacdbe.jpg

Dupa ce ne-am clatit ochii in apele altor sporturi, ne-am intors la credincioasele noastre fiare pentru a patrunde, asa cum ne-a explicat Cezar, intr-o zona mai ... deosebita, pe care nu o puteam vizita decat intr-o anumita perioada a anului. Explicatia consta in faptul ca, dupa lunile aprilie si eventual mai, vegetatia devine atat de deasa si artagoasa incat practic nu se mai poate parcurge acel segment de drum, urzicile binecrescute fiind doar o parte a dusmanului.

Deocamdata insa, ne bucuram de drumul pe malul apei:

DSCN0067_zps97787a65.jpg

si, dupa cativa kilometri printr-o zona departe de promisiunile lui Cezar, luam o noua pauza in vecinatatea unei cataracte nascute evident dintr-o scufundare cataclismica a talvegului raului:

DSCN0073_zps7d095be8.jpg

Trupa vesela in pauza de masa, langa cataracta:

DSCN0072_zps578277d0.jpg

Daca numarati si fotatorul, eram "si cu sergentul, zece!"

Unii stateau flexati :)

DSCN0074_zpsfa502f04.jpg

Continuam drumul si ne infigem in jungla in care ar fi fost bine ca pe langa pompe, petice, camere de schimb, bidoane cu lichid, glucoza si altele, sa avem si cate o drujba, motocositoare sau macar macheta (lunga!), pentru ca ne-am simtit ca infanteristii americani in jungla vietnameza :D

Odata iesiti la (primul) liman, arta fotografica a inceput sa ne dea coate si sa ne puna la treaba

DSCN0076_zps68d2c811.jpg

DSCN0077_zps0da08114.jpg

DSCN0078_zps56437341.jpg

Si ne pregatim sa intram in a doua jungla unde... Cezar dicit: "cu grija, fratilor, ca n-ati fi primii bucuresteni ce au facut baie fara sa vrea pe-aici"

DSCN0081_zps68fc675e.jpg

Traversarea nu am fotografiat-o din mai multe motive: hatisul era atat de des incat nu-mi venea sa-mi inmultesc zgarieturile de pe brate incercand manevre de contorsionist pentru a pune in pozitie aparatul de fotat. Asta pe de-o parte, iar pe de alta, eram atat de ocupat sa ocolesc trunchiuri prabusite, sa stau omeneste in sa fara sa ma arunc in apele unui rau ce sunt convins ca nu avea tocmai o temperatura decenta si, inca, preocupat fiind sa nu-i fac surprize celui din spatele meu, incat toate astea au ramas fixate doar in propria-mi organica memorie.

Iesirea, cu sange pentru cei cu maneci scurte as putea spune fara sa exagerez, s-a facut in lateralul unui camp cu raspundere arat pe marginea caruia doar cei cu "fuleanu" - vorba unui clasic in viata - s-au simtit in elementul lor. Nu ma pot impiedica sa nu remarc ceea ce cu mult bun simt a comentat unul din colegi: "Ce inseamna modestia... la bulgari se vorbeste putin, dar au fiecare palma de pamant LUCRATA!"

DSCN0085_zps1f78b03f.jpg

Si grota si surparea din planul doi, vazuta mai de-aproape cu ajutorul facilitatilor aparatului de fotat

DSCN0087_zpsae3ee0ca.jpg

Odata depasit ogorul-vedeta, traversam o localitate al carui nume marturisesc ca nu l-am retinut (poate vreun prieten se simte sunat si completeaza), canonindu-ne pe o catarare de scos sufletul, la finalul careia am fost surprinsi de...

...o statuie din piatra in fata curtii unei gospodarii

DSCN0092_zps2362c63d.jpg

...armamentul din dotarea unei alte gospodarii

DSCN0094_zps5bd8ce6e.jpg

Va urma

• Upvote 4

Un intermezzo cald nu strica: dupa indelungi cautari pe net, am aflat ziua in care se tine festivalul (sau cu sa-i zic?) de arta medievala de la fortareata Cerven. Prin 2009 am fost si eu la o editie, de atunci nu am mai auzit nimic. Toate informatiile aici:

https://www.facebook.com/events/650847981635193/?source=1

Cavaleri, doici, printese, spadasini, betivi,  tarabe cu suveniruri de moda veche, (poti cumpara chiar o sabie!) se poate trage cu arcul , se bea vin din mere etc. se recreeaza adica o lume veche, pe cat se poate.

In perioada 2-4 mai, deja incerc sa mi fac timp!

• Upvote 2

Precum ziceam, vineri 11 aprilie, dau o tură în Rusensky Lom, cu înnoptare la Nisovo (dată fiind lipsa maşinii ptr întoarcere în aceeaşi zi) , on sau off road, în funcţie de companioni. Planul se va stabili "dinamic", ma mica înţelegere, cu vremea şi cu puterile şi oamenii. Plecarea: cu noaptea în cap. Sosirea 9 şi ceva la GR, apoi, ce se poate. Cei ce vor să vină, să anunţe.

Exact pe traseul asta de sosea am fost prima data acolo, acum un an jumate. :)

Pe 12.04 o să mai treacă lume pe acolo, dar pe asfalt.

Eveniment:

Bikemap

Presupun ca nu ati mai plecat... Asa e?

In alta ordine de idei, dar in acelasi context: pe 6 Mai e ziua orasului Ruse, ce se lasa cu tam-tam. Ce am aflat, pe langa informatiile de pe contul de FB al orasului (RUSE) e ca circulatia in centrul orasului se inchide pentru a face loc unui mare targ. Iata un paste de pe contul orasului:

Regular events

The March Music Days is an international music festival for classical music.

St George's Day (6 May) is Ruse's holiday. A local fair is organized for a week around this date.

Ruse Carnival is a masquerade held around 24 June, Enyovden.

The Sexaginta Prista Summer Stage is an urban festival. Events are hosted at the Roman castle every Friday from May through October.

At the end of October are BG MediaMarket and the Bulgarian Europe Media Festival.

The Skate-Festival "Collision Cours" is taking place in May since 2007.

Since 2008 the Literary Spring Parlour is organized by the International Elias Canetti Society in April or May.

Planul meu e o plecare pe 5 mai, tura in Rusensky Lom, innoptat Nisovo, apoi a doua zi, la targ, apoi, spre Bucuresti.

Presupun ca nu ati mai plecat... Asa e?

Am plecat, am fost 15 oameni. Dar cum nu mă lasă adminii să dau link la Facebook şi nu am nici timp să postez pozele pe forum... o să mai dureze câteva luni până veţi vedea pozele.

Pii zi-ne ce ID ai, sa-ti cerem prietenia ca sa le vedem. Pe privat, desigur :P

Cu vietatea asta m-am intalnit in parc pe 8 Martie, in zona grotelor locuite in trecut de monahi:

12822770_1060740880636156_876620004_o.jp

• Upvote 4

Uau, urât. Când voi pleca in Bulgaria anul ăsta la cort, sper să uit de postarea ta!

Abia s-a inverzit in Rusensky Lom, si deja ai fost? Vreau sa refac si eu portiunea Nisovo Svaleni off road, iar apoi la 100 de km pe platoul Shumen, unde sunt destui serpi etc dar, merge... Serpi sunt peste tot, totusi!

Muscatura exemplarelor din Balcani nu este amenintatoare de viata din punctul de vedere al cantitatii de venin si al potentei sale toxicologice. 

Este dureroasa, comparabila cu cea a unei viespi. Poate fi periculoasa la cei care sunt deja sensibilizati la venin (deci au mai fost muscati o data) si sunt susceptibili sa dezvolte o reactie alergica serioasa.

https://www.ntnu.no/ub/scorpion-files/european_scorp.php

Se pare ca iarna ce tocmai s-a incheiat a rupt foarte multi copaci in canion, motiv pentru care poteca este barata de multe ori si trebuie sa ocolesti prin tufisuri. Bine-cunoscuta bucata de boschetareala de dupa Bojichen cum vii dinspre Basarbovo, a fost destul de neplacuta de data asta.

@@turnul Daca parcurgi drumul Nisovo - Svalenik prin canion, te rog sa revii cu o parere. Sunt curios cum e. Acum 2 ani cand am fost, era si acolo plin de boscheti.

12822974_1060741023969475_416636382_o.jp

Se pare ca iarna ce tocmai s-a incheiat a rupt foarte multi copaci in canion, motiv pentru care poteca este barata de multe ori si trebuie sa ocolesti prin tufisuri. Bine-cunoscuta bucata de boschetareala de dupa Bojichen cum vii dinspre Basarbovo, a fost destul de neplacuta de data asta.

@@turnul Daca parcurgi drumul Nisovo - Svalenik prin canion, te rog sa revii cu o parere. Sunt curios cum e. Acum 2 ani cand am fost, era si acolo plin de boscheti.

12822974_1060741023969475_416636382_o.jp

Apropo o sa plec spre Nisovo sambata, avem o masina plina de bicle. Oricine poate veni, daca are masina.

Intrebarea mea, pentru cei ce au fost.

Dupa Shtraklevo se face un drum in stanga cu in indicator, care acum nu mai e, pe care scrie Rusensky Lom. E drumul prin canion pe Beli Lom spre Nisovo.

A fost cineva pe el vreodata? E ok?