bedstefan

Transport bicicleta SH din UK>>Romania

Recommended Posts

Presupunand ca iau o bicicleta second hand de pe ebay, cum ar fi cel mai indicat sa o aduc un Romania? Am gasit si firme mari, si firme mici, si persoane private care transporta, dar nu stiu daca sa am incredere in ultimele doua categorii. Pe de alta parte, un cost de 200 de lire pentru transport este mai scump decat bicicleta in sine.

o bicicleta SH din Uk nu e intotdeauna o idee buna... au o clima scarboasa care favorizeaza uzura prematura.

• Upvote 1

o bicicleta SH din Uk nu e intotdeauna o idee buna... au o clima scarboasa care favorizeaza uzura prematura.

Cadru din aluminiu de cadenza nu se aduce in Romania. Sub nici o forma, am incercat.

Presupunand ca iau o bicicleta second hand de pe ebay, cum ar fi cel mai indicat sa o aduc un Romania? Am gasit si firme mari, si firme mici, si persoane private care transporta, dar nu stiu daca sa am incredere in ultimele doua categorii. Pe de alta parte, un cost de 200 de lire pentru transport este mai scump decat bicicleta in sine.

Te-as putea ajuta eu, in sensul ca ai putea cumpara/trimite bicla pe adresa mea iar eu ti-o trimit pe urma la Buc, cunosc un sofer care face drumuri cam o data la 2 luni si ti-as putea trimite-o prin el, ii vei da lui ceva acolo pentru deraj cat sa-si ia si el cateva beri.

Vorbim mai mult pe PM daca vrei.

Te-as putea ajuta eu, in sensul ca ai putea cumpara/trimite bicla pe adresa mea iar eu ti-o trimit pe urma la Buc, cunosc un sofer care face drumuri cam o data la 2 luni si ti-as putea trimite-o prin el, ii vei da lui ceva acolo pentru deraj cat sa-si ia si el cateva beri.

Vorbim mai mult pe PM daca vrei.

Ok, multumesc

Si uite asa, tot mai invata omul cite ceva.

P.S. Nu luati biciclete SH din California; au vopseaua cojita de la caldura; nu luati pese japonese, radiaza ; nu luati biciclete SH din Romania ... au niste drumuri scirboase care favorizeaza uzura prematura; nu luati biciclete SH din Bavaria prin primavara, au niste cadre imbibate cu Starkbier ceea ce favorizeaza indoirea rapida a cadrelor; nu luaiti ... :P .

• Upvote 3

Vedeti ca astia cu avioanele au tarife lejere pentru transportul bicicletelor, 25-35eur, si acum sunt jdemii de zboruri Blueair sau Wizzair prin Europa. E nevoie de putin efort pentru a gasi pe cineva care vine de-acolo (sau care se duce, candidati sunt aia care se duc la un concert) dar macar vine bicla repede, imediat. Si vine colea la Baneasa.

De pe continent merg carate lejer cu astia cu autocarele, au servicii de curierat, Eurolines si Atlasib, vedeti pe siturile lor unde au birouri in orasele alea. Parca tot 25eur, ceva pe-acolo.

Salut, se poate aduce. Sunt firme care transportă orice în şi dinspre U.K.

Preţul este de 1,5 GBP pe kg şi "greutatea minimă taxată" (adică preţul de plecare) este de 10 kg, aşa că dacă-ţi iei biclă de 10kg (cu tot cu ambalaj) plăteşti 15 lire. Caut şi-ţi dau numărul de telefon la care poţi să-i chemi. Dar, îţi trebuie cineva acolo care să o trimită.

Mai existau pe vremuri şi vreo două firme care acceptau să primească direct coletele la ei la sediu şi apoi să ţi le trimită... dar au cam dispărut în ceaţă.

Cât despre condiţiile de acolo... e oarecum aceeaşi legendă pe care o auzi de la samsarii de maşini atunci când îţi vorbesc de maşinile din Olanda. Am văzut/folosit în U.K. atât bicle noi cât şi bicle de prin anii 70. Nu am sesizat vreo cât de mică diferenţă între biclele de acolo şi cele din partea asta de continent (poate doar că acolo oamenii chiar merg pe bicle şi Londra este de departe oraşul în care am văzut cele mai multe cursiere pe stradă).

Nu în ultimul rând poţi încerca la Atlassib. Ei au serviciu de coletărie şi curse regulate în U.K.

Nu în ultimul rând poţi încerca la Atlassib.

Numai cu acte in regula ;) :-B