MBZ

Chestionar concursuri ciclism!

Recommended Posts

Sunt competitii si de xc si maratoane in tara, gen Liman Bike Race si Cupa Concordia, unde nu exista taxa de inscriere. Acestea sunt competitii la care, in ultimii ani, a crescut foarte mult numarul participantilor(la LBR 2010 au fost apr. 250) si valoarea acestora, si nu au existat probleme de organizare majore. Au fost si puncte de alimentare, a fost si muzica in zona de start, au fost si multe premii consistente iar la categ Hero au fost premii in bani. Nu s-a folosit cronometraj. Persoanele care se ocupa de aceste competitii merita si ei mai mult, deoarece nu cer nimic de la nimeni(participanti). Nu trebuie neaparat sa ai conditii extraordinare pentru a primii 5 stele sau 3 plusuri. Eu cred ca este importanta si atmosfera din ziua concursului, ca si ciclist e important sa te simti respectat indiferent de taxa de inscriere.

Se pot organiza concursuri si fara sa ceri taxa de inscriere. E adevarat insa ca, probabil, e greu sa te ridici la nivelul celor de la Sibiu sau Medias in acest fel. Dar asta nu inseamna ca cei care ofera mai putin, din punct de vedere material, trebuie ocoliti.

Acuma ca, vorba unora, vrei snitel vienez cu garnitura de cartofi copti la final, inseamna ca ai venit pentru mancare si nu pentru concurs de mtb. Daca cineva se supara pentru ca l-a batut soarele in cap prea tare, sau pentru ca a fost prea mult noroi, sau pentru ca portocalele nu erau dulci, sau pentru ca apa nu era destul de rece, inseamna ca nu are ce cauta la astfel de actiuni. Daca cineva se supara ca a facut pana....... sa fie sanatos. E concurs de mtb, e offroad, e teren accidentat, nu e nici un miracol daca faci pana. Eu anul trecut la Cluj am facut 3 pene!!! Sa fie oare de vina Elisei??? Hai sa fim seriosi......

• Upvote 1

Nu m-am lamurit de ce crezi sau insinuezi ca un astfel de chestionar de scoring ar dezavantaja in vreun fel competitii ca Liman sau Concordia.

Nu dezavantajeaza pe nimeni. Este un scoring si un ghid daca vrei, la ce trebuie facut in proportie de 100%, si formulat intr-un chestionar.

Ca sa fie un concurs reusit nu trebuie sa aiba punctaj maxim ci sa intruneasca acele conditii esentiale, necesare si suficiente. Restul conditiilor sunt pentru premianti, pentru concursuri de vis daca vrei. Si nimic nu se refera la cotlete, pui pane, creier de maimuta vie sau alte delicatese.

Nici la taxa si cuantumul ei absolut ci doar la concordanta intre cost si exactitatea organizarii. Si concursurile organizate fara taxa sunt punctate dar sunt incurajate cele cu taxa corespunzatoare organizarii. Asta nu inseamna ca cele fara taxa sunt penalizate. Insa este firesc ca la orice eveniment participi, si in viata noastra asa se intampla de la botez la inmormantare sa oferi spre bunul mers al evenimentului un simbol de participare, care poate fi in natura sau in bani. In acest caz fiecare participa cu bani si unii cu mai mult daca pot si le este acceptata oferta.

Conditiile de mediu si atmosferice nu pot fi imputate nimanui, insa conditiile execrabile de traseu da, atata vreme cat organizatorul nu evita zonele realmente impracticabile, si are optiuni in acest sens. Unde nu este nici Dumnezeu nu cere. Poate exceptie face IBO unde din capul locului este cunoscut ca in orice conditii iti asumi sa iei startul si care este la granita dintre ciclsim si adventure. Nu esti pregatit sa induri orice, n-ai ce cauta acolo. Evident nici accidentele rutiere sau cu animale nu-i pot fi imputate organizatorului, din moment ce in regulament, in prezentarea traseului, in sedinta tehnica se fac cunoscute aceste riscuri si participantul le accepta si ia startul. Insa atat la XC si maraton, cat si la ciclocross sau sosea, acest sport presupune doar activitati de mers pe bicicleta, push bike si carry bike(zone obligatorii) la latitudinea celui care face traseul, dar nu agricultura, inot, imbunatatiri funciare, mud wrestling sau alpinism. In mod special si pentru ca organizatorii nu limiteaza participarea concurentilor doar cu biciclete mtb, desi traseele si dificultatea lor nu sunt pretabile la biciclete neadaptate. Unde exista traseu practicabil cu mtb fara suspensii si ciclocross nici o problema. La DH sunt criterii de participare legate de echipament.

Cu siguranta penele nu fac obiectul unei discutii si orice concurent trebuie sa fie suficient pregatit pentru a repara una sau mai multe pene. Dar cand stai si faci olarit in jurul rotii decopertand lut gros de o palma ca sa poti ajunge la camera in 15-20 min ala nu mai e ciclism, e mecanizarea agriculturii.

Poate nu s-a inteles ideea de unde a plecat acest chestionar.

Acest chestionar a plecat de la faptul ca organizatorii nu informeaza corect si complet concurentii despre ce-i asteapta la concurs.

Cu acest chestionat se doreste doar o informare mai corecta a concurentilor, nimic mai mult. Si fiecare decide in consecinta.

Cate elicoptere ambulanta sunt la Salzkammergut Trophy ai intrebat?

Am tot citit despre acest subiect.....si,nu cred ca este cazul acelui formular/sau "caracterizare",sau cum so dori.Peste tot vor exista probleme,este inevitabil sa ai grija de toate.

Referitor la "scot bani din....":

Mai bine sa spuna organizatorii cate drumuri fac ei pentru autorizatii,si diverse necesaruri pentru concursuri.Sa spuna ei (care doresc),cati bani au scos ei din buzunarele lor,pentru diverse probleme/uitari/scapari din logistica.

Referitor la Salzkammergut Trophy:

Nu putem discuta despre acel maraton,unde intraga comunitate (!!) ...,da ...intreaga comunitate locala este implicata in acel eveniment.Televiziune/radio national (!!),aducerea la cunostinta a localnicilor cu 48 de ore inante,ca in ziua de ..... localitatea lor (conf. traditiei) este gazda acestui eveniment,si sa nu isi parcheze masinile pe "ulite",ci sa duca masinile pe diverse strazi laturalnice in afara localitati.Eh,cand vom vedea asa ceva si la noi.....si sa vedem cum populatia oveaza,si incurajeaza "hoarda" de biciclisti care le trece prin fata caselor!

Sa scoateti in evidenta......"cum om face sa..." (propuneri) sa sensibilizam autoritatile/comunitatea pentru implicarea in aceste tipuri de evenimente sportive in fond si la urma urmei.Despre asta sa deschideti un topic....nu sa vad ca unii sunt cei mai buni comentatori si campioni la "aruncat cu noroi" in echipa de organizare.

Sincer....nu imi place ca tot apar discutii contradictorii.

[quote name='danLupsa' timestamp='1303072354' post='425184'

Sincer....nu imi place ca tot apar discutii contradictorii.

Pai ce s-ar intampla daca toti am fi de acord ? pai ar mai exista forumuri? :)

Trebuie luat ce e bun din fiecare opinie.

Si cum am spus @MBZ : "Ca sa fie un concurs reusit nu trebuie sa aiba punctaj maxim ci sa intruneasca acele conditii esentiale, necesare si suficiente "

Si tocmai asta se incearca sa se faca cu acest chestionar . Sa se evite sa se arunce cu noroi in echipa de oraganziare, doar pentru ca cuiva nu i-au cazut bine micii , sau ca a avut pana si el nu avea nici macar o camera sau un petec la el.

Hai sa vedem chestionarul si apoi mai vedem ...

De exemplu poate micii trebuie inlocuiti cu gulas :)

Gulaş găseşti la maratonul de la Baia Mare :P

aducerea la cunostinta a localnicilor cu 48 de ore inante,ca in ziua de ..... localitatea lor (conf. traditiei) este gazda acestui eveniment,si sa nu isi parcheze masinile pe "ulite",ci sa duca masinile pe diverse strazi laturalnice in afara localitati.Eh,cand vom vedea asa ceva si la noi.....si sa vedem cum populatia oveaza,si incurajeaza "hoarda" de biciclisti care le trece prin fata caselor!

Se practica si pe la noi aducerea la cunostinta, insa unii aleg sa parcheze totusi acolo...

Pe de alta parte, indraznesc sa iti spun ca am vazut oameni iesiti la porti si care ne incurajau cand treceam pe langa ei...

Apropo, ce inseamna "oveaza"?

Apropo, ce inseamna "oveaza"?

Adaptare regionala la ovationeaza.

Este din latina, dar nu derivat. Ovatio(ovat)= Intampinat cu urale.

Cum nu? Imbarbatare? Pai nu strigi la respectivii sa ii incurajezi si sa se simta mai barbati, respectiv mai cu oua? :D

Nu m-am lamurit de ce crezi sau insinuezi ca un astfel de chestionar de scoring ar dezavantaja in vreun fel competitii ca Liman sau Concordia.

Eu am vazut in majoritatea comentariilor din acest topic ca se pomeneste de taxa de participare. Cat este de mare si ce se ofera in schimbul ei. Este normal sa ai anumite pretentii in momentul in care taxa de participare este considerata mare.

Eu am vrut doar sa atrag atentia ca sunt si concursuri unde nu exista taxa de inscriere. Trebuie sa pomenim si de ele, deorece la astfel de concursuri exista implicare atat fizica cat si materiala din partea organizatorilor(si inca una foarte mare).

Intr-un chestionar de scoring, concursurile fara taxa de inscriere care au iesit bine, merita un punctaj in plus fata de celelalte.

Stiu ca la intalnirea reprezentantilor concursurilor s-a hotarat standardizarea categoriilor. Eu sunt pentru acest lucru. Dar vad ca la primele 2 curse din sezon, nu se aplica aceasta regula :)

Cel putin la feminin, situatia e nasoala de tot.

Ma uit la prima evadare, unde cred ca or sa se stranga vreo 200 fete. sunt fete de 20-25 de ani care nu pot concura cu cele de peste 30 de ani.

Ok, sunt de acord in cazul in care nu sunt minim 5 concurenti pe categorie, sa se desfiinteze aceste categorii. Cineva din grupul nostru, s-a trezit la o cursa ca era singura pe categorie. Si a zis ca nu e motivata absolut deloc. Ceea ce mi se pare corect. Un concurs, mai intai de toate, este locul in care iti depasesti limitele, intrat in competitie cu altii ca tine.

Deci de la mine vor avea plusuri multe cei care vor avea categoriile binedefinite, stabilite clar criteriile de comasare. De asemenea, as vota si pentru existenta unui traseu de back-up, in caz de vremuri nasoale. In ultima vreme, au fost momente in care mi-as fi dorit sa evit unele portiuni de traseu. Bineinteles, aceste variante sunt bune in cazul in care exista traseu alternativ.

Conform discutiilor avute cu organizatorii de maratoane au fost stabilite urmatoarele categorii:

U19

19 - 29

30 - 39

+40

Aceste categorii vor fi utilizate si la feminin cu conditia unui numar minim de participanti. In cazul in care sunt mai putin de 5 fete la o categorie atunci acea categorie se cumuleaza cu cea imediat inferioara ( ex: daca la categoria +40 este o singura fata ea va intra in clasamentul 30-39).

Nu a fost impus nimic pentru ca nu exista inca un protocol semnat sau o asociatie a organizatorilor.

Sunt organizatori care vor respecta regula si sunt organizatori care au alta gandire. Participantii pot alege sa participe daca le convin conditiile sau sa stea acasa daca nu le convin.

legat de categ.de virsta...am vazut pe site la prima evadare aceste categorii.nu sunt rele dar tot vor fi discutii.personal as fi adaugat si categoria veterani,adica cei peste 50.in tineretea ciclistica imi aduc aminte ca exista si aceasta categorie.e o diferenta de potential fizic intre unul de 60 si unul trecut un pic de 40,aceeasi categorie si nu mi se pare tocmai corect.in fine,daca asa s-a hotarit,nu-i cu suparare,placerea de a concura este mai mare decit acest mic incovenient.in alta ordine de idei,cer scuze ca e cam offtopic,am completat formularul de inscriere la prima evadare.nu am putut finaliza intrucit imi da mesaj"cod numeric personal completat incorect"ma poate lamuri cineva despre ce este vorba?

@Rock

Sper sa nu te superi dar o persoana trecuta de 50 de ani trebuie sa fie mai atenta la ortografie. Nu poti avea pretenti si nu poti cere sa fi respectat daca nu arati un minim respect persoanelor cu care discuti. Mie imi este foarte greu sa inteleg ce ai scris in postul de mai sus.

referitor la inscriere cei de la Prima Evadare au precizat pe site-ul lor ca au ceva probleme cu CNP-urile si au sugerat sa faci urmatorul lucru: "* Daca aveti probleme de acceptare a CNP-ului, alegeti o “alta tara” si sa introduceti CNP-ul corect in campul “nr.pasaport”. Pana atunci incercam sa remediem problema tehnica survenita

Probabil se va rezolva foarte curand

Conform discutiilor avute cu organizatorii de maratoane au fost stabilite urmatoarele categorii:

U19

19 - 29

30 - 39

+40

Aceste categorii vor fi utilizate si la feminin cu conditia unui numar minim de participanti. In cazul in care sunt mai putin de 5 fete la o categorie atunci acea categorie se cumuleaza cu cea imediat inferioara ( ex: daca la categoria +40 este o singura fata ea va intra in clasamentul 30-39).

Nu a fost impus nimic pentru ca nu exista inca un protocol semnat sau o asociatie a organizatorilor.

Sunt organizatori care vor respecta regula si sunt organizatori care au alta gandire. Participantii pot alege sa participe daca le convin conditiile sau sa stea acasa daca nu le convin.

Aleluia...

Eu nu inteleg ce te incalzeste ca iesi pe primul loc la categoria ta, daca esti singur, sau cu inca 4 rataciti mai slabi decat tine? Vrei sa fii bun si sa progresezi? Bate-te cu cei mai buni... Altfel, vei iesi pe primul loc, dar va fi un loc mincinos, vei fi un chior in tara orbilor, cum se zice pe la noi... Va duceti pe la maratoane sa castigati ceva sau va duceti sa pedalati, sa va "simteti" bine si sa faceti miscare? Daca va duceti sa castigati ceva, apai puneti mana fratilor si antrenati-va si luati-va la tranta cu greii, nu cersiti categorii peste categorii, doar doar s-o nimeri una la care sa iesiti si voi pe primul loc...

• Upvote 1

@goofy

S-ar putea ca tu sa fii mare si tare si sa nu-ti pese de categorii ... sau te duci doar sa pedalezi (apropo ... poti sa pedalezi si fara sa mergi la concursuri sau poti pedala si pt ventilatorul matusii)

Eu unul daca ma duc la maratoane ma duc si sa-mi masor fortele si daca pot sa trag pt un podium voi trage dar, nu pot si nici nu prea am sanse daca de exemplu se face numai categorie +35, iar eu am 45. Deja nu mai pot sa ma bat cu cineva la fel de antrenat ca mine dar cu 10 ani mai tanar. Poate ca tu esti tanar, dar varsta nu iarta pe nimeni. Sa te vad vorbind la fel cand vei avea 45. Pana atunci iti doresc mult pedalat doar de dragul invartirii angrenajului!

• Upvote 3

Ca sa te linistesc, ii am in grupa mea de varsta, in general, pe Maus, Basso si Alex Ciocan (primele 3 nume care mi-au venit acu in minte). Daca de Maus si Basso scap in 2-3 ani :D:D (pentru cativa ani, nu va vreau raul, stati linistiti), de Alex nu voi scapa, ca sunt doar 7 luni intre noi... Daca pleci de la premisa ca nu poti sa te bati cu cineva mai antrenat decat tine, dar cu 10 ani mai tanar, apai e mai bine sa stai acasa... Eu unul prefer sa mor tragand cu cei mai buni si sa iau un loc 10 (ipotetic, ca nu cred ca voi ajunge vreodata acolo) decat sa fiu primul in categoria mea de orbi... Nu ma incalzeste cu nimic sa fiu cea mai buna rapciuga... Poate pe altii ii incalzeste, nu stiu. Dupa cum am mai zis, intotdeauna am cautat sa imi masor fortele cu cei mai buni ca mine pentru a putea progresa.

Si, din pacate pentru mine, nu sunt deloc mare si tare... Momentan sunt undeva de jumatea plutonului. Incerc sa progresez. Si sa stii ca si eu plec de acasa cu gandul de a ajunge cat mai sus la sosire. Cat despre chestia cu batranetea la 45, incearca sa i-o spui si lui nea Marin, sa vedem el ce mai zice, la 72 parca (multi inainte).

Inca 2 chestii si te las: anul trecut, la PE, Marco Kind, care este aproximativ de-o seama cu tine, a ajuns in primii 20-30 (nu mai stiu exact, ne putem uita pe clasamente). Asta in conditiile in care presupun ca stii si tu cu cine s-a "batut". Sotia lui, Jeanien Kind-Eertink, undeva in jurul aceeasi varste (nu e frumos sa precizam varsta doamnelor), a prins podiumul, tot la general... Lor ce sa le mai spunem de varsta? Imi pare rau ca nu gasesc pe ce loc s-a clasat Yorgos Ioannidis (63 de ani), dar cred ca mult in fata unora cu 40 de ani mai tineri...

Eu recunosc ca invart pedalele de dragul invartirii angrenajului, de dragul aerului curat, de dragul miscarii, de dragul competitiei, de dragul socializarii. Daca voi putea sa prind un podium, nu ma voi da inapoi. Dar daca voiam sa fac din asta un scop in viata, faceam sport de performanta, nu apucam alt drum in viata.

Toate bune si bafta la prins un loc pe podium in competitii.

Goofy, ai sa vezi pe pielea ta care sunt diferentele la 35+ versus 40+, versus 45+, nu numai dpdv ciclistic. E usor sa judeci lucrurile "din afara", sa ti se para diferente superficiale.

multumesc Trevizes - scurt si la obiect

@Goofy

eu nu ma laud cu performantele mele(desi poate as avea) ci pur si simplu vreau sa fie "o masurare a fortelor, abilitatilor si tehnicilor" cat mai echitabila. Nu vrea nimeni sa faca categorie din 2 in 2 ani ci pur si simplu sa se aiba in vedere toate categoriile utilizate de obicei si mentionate in acest topic. Nu e nimeni absurd sa ceara categorie pt 2-3 persoane, dar daca totusi la incheierea inscrierilor online (in timp util pt a se pregati) organizatorul observa ca sunt mai mult de x persoane si merita efortul atunci sa fie. Nu cred ca cineva ar vrea sa concureze singur la categoria lui (eventual sa mai vina si ultimul din intreg concursul)si sa ajunga pe podium.

• Upvote 1

:D Asta cu trecerea anilor nu o putem controla.E ca ploaia si vantul.Nu-ti plac dar se intampla.

Am mai zis pe cate undeva .Multi se fundesc de a creea categorii ptr cei mai in varsta ca tre sa le dea premii.Cred ei ca un nene de 50 de ani vine sa alerge ptr 2 cauciucuri si un tricou xxl? Ei bine nu .Daca au categorie ei se multumesc cu o medalie simbolica , dar care simbolizeaza ca ei exista printre noi si ca se pot bate cu cei egali lor.

Si nu uitati ca multi tineri se raporteaza uneori la unul de peste 50 de ani.

• Upvote 2

Mie mi se par chiar jenante discutiile astea cu varsta. Spun asta fara sa incerc sa va jignesc si sper sa nu vad raspunsuri idioate de la oameni cu orgoliul ranit.

Pai mai fratilor, hai sa facem categorii de varsta pentru fiecare an, sa fie pentru toata lumea!

Dietrich Erwin AUT 1961 Zweirad Janger Simplon AK III 1. 10:39:58

Mai sus este numele castigatorului de la Salzkammergut Trophy 2010. Avea 49 de ani in 2010. Sa repet? 49 de ani!

Eu am 36 de ani si pana in urma cu doi ani la toate concursurile era categorie 35+. Asta inseamna ca trebuie sa plang ca de anul asta este categorie 30-39 si o sa iau startul alaturi de Tudy?

Inca odata, eu ma mir ca un om matur, ajuns la 40+, se plange pe un forum ca un organizator nu ii face lui o categorie unde sa aiba sanse sa castige ceva:(

• Upvote 2

Da, discutiile poate au luat-o razna putin si din cauza tonuluui folosit. De unde s-a plecat ... si unde s-a ajuns.

Eu unul doar as fi bucuros sa existe categoriile asa cum au fost ele discutate cu organizatorii:

U19

19 - 29

30 - 39

+40

In rest ... spor la pedalat.

Guest
This topic is now closed to further replies.