MBZ

Chestionar concursuri ciclism!

Recommended Posts

Asta cu orientarea ar trebui specificata expres ,o harta la plecare ,si indicatii la start.Un fel de sedinta tehnica.Marea majoritate sunt varza la orientare.

Sedinta tehnica sa fie cumva auzita de toata lumea. Se opreste muzica si se spune ce e de spus (ca la slujba). Imi aduc aminte ca in armata dupa instructajul inainte de tragere, comandantul de pluton ne punea intrebari aleatoriu. Cand mai nimerea un tampit care nu stia nimic o lua de la capat. Daca omu' primeste un regulament si un instructaj pe intelesul tuturor nu prea ai ce sa-i mai faci. Sunt oameni care se ratacesc in piata...

De obicei sedintele tehnice se tin cu o zi inainte de concurs, iar cei care sosesc in ziua concursului clar nu mai apuca asa ceva. Iar o sedinta tehnica inainte de start, cand toata lumea e adunata, nu prea e placuta. Unii concurenti sunt gata incalziti, altii sunt nerabdatori sa plece pe traseu si pot fi enervati usor.

Ii calmezi la fel de usor daca incepi cu o catarare fie lunga, fie abrupta. Si in cazul sedintei tehnice de traseu de cursa cu o zi inainte si in cazul sedintei tehnice de traseu de cu o ora inaintea startului avansati sau, elite, sau ce decide organizatorul, se aduc la cunostinta starea traseului, conditiile de rulaj in zonele critice, obligatiile de cursa ale participantilor, alte indrumari folositoare. Ambele sedinte sunt necesare si trebuiesc tinute, de preferat cu o harta mare cum este la Geiger, si unde sunt indicate consecutiv toate punctele de interes. Sedinta tehnica de traseu din ziua cursei nu trebuie sa dureze mai mult de 10 minute, dar este indicat sa fie auzita cat mai clar de cat mai multi din participanti.

Vor fi gata chestionarul de organizator si cel de participant in urmatoarele zile. Sunt, si nu numai eu, adeptul lucrurilor proiectate bine si fara graba si implementate rapid. Nu proiectate in graba si implementate la nesfarsit. Daca aveti idei si propuneri constructive sunt bine primite. Ambele proiecte vor fi disponibile spre vizualizare pana in ziua de Paste(cel ortodox din zilele urmatoare si nu cel al cailor :) ).

A trecut si Pastele, dar nimic nou pe front.

Ambele proiecte vor fi disponibile spre vizualizare pana in ziua de Paste(cel ortodox din zilele urmatoare si nu cel al cailor :) ).

Am terminat website-ul si din pacae am ramas cam singur la parte de chestionare.

Intrucat in intervalul de paste eram preocupat de mutare server n-am mai avut prioritate chestionarele.

Pana la sfarsitul lunii am de reconfigurat un server pentru platforma noua ciclism.ro si lucrez in paralel si la chestionare.

Pentru cine doreste sa se inscrie in lista de electori sau o mana de ajutor puteti da un PM sau mail la mtbrs@mountainbiking.ro

Am terminat website-ul si din pacae am ramas cam singur la parte de chestionare.

Intrucat in intervalul de paste eram preocupat de mutare server n-am mai avut prioritate chestionarele.

Pana la sfarsitul lunii am de reconfigurat un server pentru platforma noua ciclism.ro si lucrez in paralel si la chestionare.

Pentru cine doreste sa se inscrie in lista de electori sau o mana de ajutor puteti da un PM sau mail la mtbrs@mountainbiking.ro

Hai tati odata, ai din partea mea ai tot sprijinul. Disponibil 24/24 ,7/7, 365/365 pt. acest proiect, mi-l doresc de 1 an, sa iasa ceva.

Nu vezi ce zente isi iau oamenii pe la competitii ? Si doar a inceput sezonul ... Toti fac concursuri.

Marcajele se fac cu iscusinta nu cu tona.

In Germania am mers si 5 km fara un singur marcaj. Ele se pun acolo unde exista schimbare de directie.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Si cine o sa ia masuri ? De ceva ani purtam discutia asta fara nici o rezolvare

Gresesc si participantii,mai ales cei care vin la plimbarica si nu-si dau seama de

probleme,iar la sfarsit spun ca totul a fost ok,banane bune,turta dulce faina,si suc foarte colorat....

NU din punctul asta de vedere trebuie evaluat un concurs,In primul rand trebuie avut In vedere ca e un concurs

si trebuie sa Intruneasca anumite conditii,nu doar de potol

Singurii organizatori [de maratoane] care au prins ideea sunt cei de la Prima Evadare,marcaje care te atentioneaza din timp

asupra schimbarii directiei de mers,arbitri care nu dormeau In boscheti,sau mai rau....si exemplele pozitive pot

continua

E asa greu ca restul organizatorilor sa Invete de la ei ? Nu,e doar nepasare,pt ca romanul In general nu e un

consumator fin,si Inghite orice i se arunca

• Upvote 1

Nu poti compara prima evadare, unde exista un buget foarte mare(sponsori, taxa de inscriere de la 1.500 de oameni) cu un maraton la care vin 200 de oameni.

La multe concursuri problema nu apare pentru ca traseul nu este marcat corect ci pentru ca bastinasii fura marcajele. Am patit acest lucru la Geiger in 2 ani si aproape toti organizatorii au trecut prin asta.

In acelasi timp nu poti compara Prima Evadare cu maratonul de la Garana de exemplu, unde trebuie sa mergi prin munti sa faci marcaj. Pai la prima evadare 20 de oameni marcheaza tot traseul in maxim 2 zile. Dan Sardan a aplicat o regula simpla, cu marcaj de alta culoare inainte de o schimbare de directie. La Geiger folosim sageti in acelasi scop, la Garana se foloseste un alt tip de banda, etc. Nu exista inca o standardizare, desi a fost discutat acest lucru la intalnirea organizatorilor de maratoane.

Ce spune Bogdan este corect. In Germania sau Austria, unde majoritatea curselor se desfasoara pe niste drumuri balastate, marcajul nu trebuie facut ciobaneste, este de ajuns cate o sageata la un kilometru(pur si simplu nu ai pe unde sa gresesti drumul). Problema apare la concursurile serioase din Romania, concursuri care se desfasoara la peste 1.000 de metri pe niste poteci de munte. Acolo nu te mai joci cu marcajul cum vrei tu.

Guest
This topic is now closed to further replies.