MBZ

Chestionar concursuri ciclism!

Recommended Posts

Goofy, ai sa vezi pe pielea ta care sunt diferentele la 35+ versus 40+, versus 45+, nu numai dpdv ciclistic. E usor sa judeci lucrurile "din afara", sa ti se para diferente superficiale.

Trevizes am senzatia ca nu ai citit tot postul meu... Am mentionat niste nume si niste varste pe acolo... Oameni care isi vad de pedala lor fara a se plange de una de alta... Ti-a mai dat si Ovidiu un exemplu... Deci se poate... Problema ca e mai usor sa ne lamentam decat sa facem ceva...

Teamplus, fara suparare (nu stiu cine esti si ce rezultate ai si nu intentionez sa te jignesc), dar daca rezultatele pe care spui ca le ai sunt obtinute la o categorie gen 45 de ani, o luna si 2 zile in care ai alergat cu inca 3 concurenti din care unul schiop, unul ciung si unul fara pedale, apai ele nu prea inseamna nimic... Am exagerat, dar cred ca ai prins ideea.

Ce va mai place cloncanitu la tasta...

Dar scartaitu' la pedala nu va mai place?

Cum a descris Ovidiu categoriile sunt suficient de acoperitoare.

Restul?

Concursuri pentru veterani... hodorogi, pensionari, mojnegi (evident verzi la maduva) :)

Sub 50

50-60

peste 60

Cand o sa fim suficienti, adica peste vreo 10 ani, cu siguranta or sa se organizeze si d-astea.

Deocamdata sunt bune alea care au fost precizate.

• Upvote 2

Goofy, eu iti doresc cat se poate de sincer sa ajungi exact precum exemplele amintite de tine, mai ales ca pe nea Marin il cunosc de mai multi ani decat il cunosti tu. Eu nu particip la concursuri de MTB pentru ca nu imi place, asa ca imi este indiferent daca exista sau nu categoriile respective, doar te rog sa fi mai domolit in aprecieri si ironii cand crezi ca e totuna sa ai 30,40,50,60 ...

• Upvote 1

Cine a zis ca e totuna sa ai 30, 40, 50, 60? Am zis ca daca vrei sa concurezi, concurezi si gata, nu te intereseaza categoriile de varsta... Daca ma va tine pedala voi fugi si la 60 de ani, fara sa cer categorie speciala de varsta... Cat despre aprecieri, e parerea mea proprie si personala si mi-o exprim. Nu sustin ca e adevarul absolut, e doar o convingere de-a mea ca daca vrei sa progresezi trebuie sa te antrenezi si sa te bati cu cei mai buni. Altfel, chior in tara orbilor pe mine nu prea ma incalzeste. Poate pe altii da, dar asta e treaba lor.

Cat despre categorii de varsta, astea vor fi la latitudinea organizatorilor. Cum ar fi insa, sa ma duc la un concurs doar daca stiu sigur ca pot iesi pe podium, si asta prin cererea unei categorii speciale pentru varsta mea?

Daca e sa o luam dupa logica ta, pe legitimati ar trebui sa ii punem sa alerge singuri la toate concursurile, nu doar la cele la care exista Elite, pe urma ne apucam si impartim in amatori buni cu multe ore de antrenament, amatori medii cu mai putine si amatori incepatori cu foarte putine ore de antrenament, si pe astia ne apucam sa ii impartim si in categorii de varsta, ca sa fim siguri ca toata lumea are sanse egale... E o competitie, niciodata nu vor fi sansele egale, unul va avea o zestre genetica mai buna, altul va avea antrenament mai mult, altul va avea o bicicleta mai buna, altul va avea caucicuri mai potrivite samd... Scuze se vor gasi mereu... Vrei sa castigi, pune mana si fa-ti un program de alimentatie si antrenament, urmeaza-l cu strictete si apoi prezinta-te la concurs. Tu acolo trebuie sa dai absolut tot ce ai mai bun din tine, sa nu te intereseze de restul. Ia-ti o limita orara si incearca sa o bati. In cat timp a terminat Marian anul trecut? In 2 ore jumate (exemplu, nu mai tin minte exact). Ok, daca vreau sa fiu cel mai bun, sau printre cei mai buni, asta e timpul de batut. Ma apuc si ma antrenez sa ma apropii de timpul asta. Apoi in ziua concursului ajung pe 10 la general, dar ma uit la varsta celor care au venit inaintea mea si vad ca in categoria pe care o doream eu (40+ sa zicem), care nu a fost infiintata, eu am venit primul. Asta e, sunt cel mai bun la categoria mea, setata de mine. Am nevoie de o diploma care sa imi arate asta? Am clasamentul. Sau e nevoie de recunoastere "internationala"? Sa ma aclame multimea ca ma sui pe podium...

• Upvote 1

Eu doar am incercat sa-ti zic ca e absurd sa-i banuiesti pe cei care solicita categorii suplimentare de varsta ca vor acest lucru doar sa concureze singuri (sau cat mai putini posibil) si sa se suie pe podium.

• Upvote 1

Zici? Stai sa vedem in 2-3 ani cand Maus si Basso trec la peste 40 daca nu vor aparea cereri de categorii de 50+ :) Oricum, am discutat prea mult tema asta (din punctul meu de vedere). Decizia finala e a organizatorilor si noua ne raman 2 variante: acceptam si concuram asa sau nu acceptam si stam acasa.

Mie mi se par chiar jenante discutiile astea cu varsta. Spun asta fara sa incerc sa va jignesc si sper sa nu vad raspunsuri idioate de la oameni cu orgoliul ranit.

Pai mai fratilor, hai sa facem categorii de varsta pentru fiecare an, sa fie pentru toata lumea!

Dietrich Erwin AUT 1961 Zweirad Janger Simplon AK III 1. 10:39:58

Mai sus este numele castigatorului de la Salzkammergut Trophy 2010. Avea 49 de ani in 2010. Sa repet? 49 de ani!

Eu am 36 de ani si pana in urma cu doi ani la toate concursurile era categorie 35+. Asta inseamna ca trebuie sa plang ca de anul asta este categorie 30-39 si o sa iau startul alaturi de Tudy?

Inca odata, eu ma mir ca un om matur, ajuns la 40+, se plange pe un forum ca un organizator nu ii face lui o categorie unde sa aiba sanse sa castige ceva:(

Deja s-a discutat mai mult decat trebuia in acest forum despre aceasta tema. Din pacate opiniile sunt exprimate intr-un mod foarte - sa zicem - intens; contraopiniile la fel.

Nici nu vroiam sa ma exprim, dar ultima propozitie cere un pic sa fie lamurit. Trebuie sa subliniez ca am 33 de ani, deci nu ma intereseaza categoriile peste +40; dar :

- consider ca acest sport devine din ce in ce mai popular si pentru categoria de +40, +50 chiar si la +60 de ani. Concluzie : toti mai multi traiesc sanatos, si incerc puterile la concursuri.

- consider ca aceste persoane; peste 40 ani - AICI ESTE PRINCIPALA NECONCORDANTA - nu cer categorie pentru amaratul cauciuc sau bidon ce se castiga la un concurs, poate s-a trezit in ei tineretea, vor si ei sa concureze la egal cu cei de aceeasi varsta, si poate... vor o diploma si 20 secunde de glorie pe podiu... cine stie. Ce este sigur, ca sunt oameni realizati din punct de vedere financiar, si nicidecum nu au nevoie de premii, si sunt 100% convins ca nu cer categorie ca sa se duca acasa cu un baton si un bidonas castigat.

Sustin faptul ca orice organizator are dreptul sa faca categorii, si concurentii decid sa participe sau nu, dar totusi o analiza a acestei aspect ar fi adecvat; ca putin mai avem si ne trezim si noi avand 55-58 ani si concurand cu cei de la 35+.

• Upvote 2

Ce este sigur, ca sunt oameni realizati din punct de vedere financiar, si nicidecum nu au nevoie de premii, si sunt 100% convins ca nu cer categorie ca sa se duca acasa cu un baton si un bidonas castigat.

Ai facut un top, ceva? Ai fost pe la fiecare si i-ai intrebat care e situatia lor financiara si ti-au expus-o? Vrei sa mai citesti odata exemple de oameni peste 40 de ani care se bat de la egal la egal cu altii mai tineri? De unde ai scos-o si pe asta cu peste 40 de ani, principala neconcordanta? Ai niste studii statistice, ceva facute? Ar fi interesant sa le expui, sa le vedem si noi aici, poate chiar se impun categorii si de 60+, cine stie...

Si eu care ma asteptam ca prin acest topic sa descoperim si alte criterii pt. formular :)

Mai oameni buni, despre ce se discuta, ce se dezbate?

Organizatorii propun in asociatie de idei si standard cu alti organizatori sau nu, niste categorii.

Alea sunt. Daca li se propune o armonizare si ei constata pe baza inscrierilor online ca exista justificare pentru reasezarea categoriilor o fac, sau nu.

Ajunge o maciuca la un car de oale.

Moderatorii ciclism.ro poate interveniti si voi cand se dilueaza discutia. In curand o sa ajungem la categorii de septuagenari sau de ce nu de peste 100.

Hai sa oprim aici discutia, ca nu asta este esential intr-un concurs. Altele sunt.

• Upvote 4

Si eu care ma asteptam ca prin acest topic sa descoperim si alte criterii pt. formular :)

Pai poate ar fi bine sa se stearga tot off topicul facut pe tema categoriilor si sa se concentreze atentia pe formular... Pana acum, reiese ca exista doritori de categorii suplimentare, care categorii pot fi incluse in criteriile pentru chestionar, daca se doreste. Aici, un cuvant greu de spus il va avea experienta organizatorilor de competitii, care stiu cel mai bine daca se impun sau nu astfel de categorii. Din incercarea actuala de standardizare a categoriilor, as deduce ca nu.

Ai facut un top, ceva? Ai fost pe la fiecare si i-ai intrebat care e situatia lor financiara si ti-au expus-o? Vrei sa mai citesti odata exemple de oameni peste 40 de ani care se bat de la egal la egal cu altii mai tineri? De unde ai scos-o si pe asta cu peste 40 de ani, principala neconcordanta? Ai niste studii statistice, ceva facute? Ar fi interesant sa le expui, sa le vedem si noi aici, poate chiar se impun categorii si de 60+, cine stie...

Vezi, aici se simte, ca vorbesti pentru a vorbi, motivezi de dragul motivarii, exemple nu prea sunt, notiunea pentru ei sunt exceptii, si , nu in ultimul rand, da, am vorbit cu multe dintre ei, sa zicem cel putin 4-5 care au peste 50 ani, si sunt prezenti la concursuri. Date statistice nu am, si nici nu am nevoie, fata de tine care vine cu exemplul alienului din Salzkamergut, la care eu as putea alinia 10.000 care intra in categoria prezentata de mine.

Totusi, daca poti sa ne prezinti originea acestei stari nevralgice in care te exprimi, poate te-as intege si eu mai bine. Pana atunci, da mai multa forta pe pedale, si mai putina la butoane, si poate te mai linistesti putin. :)

PS. Cu Maus si Basso nu prea are rost sa vii ca exemplu, ca mai sunt vreo 50 cu care te intalnesti la start si la finish. Deci nu prea scapi, daca ei trec la 40 +.

• Upvote 2

Ca sa ma intelegi mai bine, ar trebui sa stapanesti intr-o oarecare masura limba romana, lucru care pare sa iti cam scape, dar na, se mai intampla...

Aham, ai vorbit cu multi dintre ei... 4-5 zici tu... Si esantionul asta e reprezentativ dpdv statistic? 4-5 din cati? Eu unul am venit cu ceva exemple (apropo, alianul cela de care zici tu a fost prezentat de Ovidiu, nu de mine). Tu ai venit cu vorbe... Insa esti chiar valoros, daca poti aduna 10.000 de oameni ca exemplu, nu vrei sa ii aduci sa ii vedem si noi?

Nu te ingrijora de pedalele si tastele mele, vezi de ale tale, ca eu ma descurc cu ambele mai mult sau mai putin bine.

Daca esti amabil sa explici si in cuvinte ce ai vrut sa zici cu originea starii nevralgice, ca nu mi-e foarte clar. Definitie nevralgie

Iarasi, daca esti amabil sa explici ultima fraza, ca mi-a scapat adanca intelepciune cuprinsa in ea... Sau sa imi zici exact cu cine pot veni ca exemplu, ca sa fii multumit.

In rest, astept cu nerabdare sa vina un moderator si sa ne stearga posturile aiurea de pe aici, sa ne reintoarcem la subiect...

Sa intelegem ca principalul criteriu pentru un concurent, atunci cand alege sa participe la o competitie de ciclism consta in categoriile de varsta ?

Pai sa scoatem marcajele, CP-urile, arbitrii, medalii etc etc

Oricum, discutia din ultimele posturi e pe de laturi: mai jos scrie "au fost stabilite", adica un'ii leji nu-i tuocmeal. Facem varza topicul omului pentru ca noi vrem sa concuram cu motoare de 600 cmc la curse de viteza in coasta si nu-ntelegem de ce n-avem categorie separata. Prefer sa citesc confruntarea de idei expusa in titlul topicului.

@Ovidiu:

"Conform discutiilor avute cu organizatorii de maratoane au fost stabilite urmatoarele categorii:

U19

19 - 29

30 - 39

+40"

• Upvote 1

Pai oamenii se plictisesc ca nu a aparut inca chestionarul. Sa vezi cand o sa apara chestionarul discutii furibunde :).

Gata ,am facut categoriile praf.Cum ar trebui sa fie marcajul ca sa ne trezim sau nu pe langa ?

Mentionez ca in multe cazuri cei din fata au tendinta sa bage nasul in ghidon si sa apese acceleratia .Cei din spate stau la o poveste si atentia scade.O mica lipsa de atentie te duce in fundul clasamentului.Au fost cazuri in care am mers km intregi fara sa gasesc o confirmare a traseului.Au fost cazuri cu ceata .Ptr asta mi-am luat gps.Dar traseele se pot schimba cu o zi inainte de concurs,iar trakul gps e = cu 0.

Ce te faci daca la tura lungă ai o singură fată? Ce motivatie va avea să concureze. Nu o poți obliga să meargă la tura scurtă. Poate are noroc și se mai înscriu și altele...

La Tur de Iasi de anul trecut din toamnă nu a fost nici o persoană de sex feminin.

Au fost cazuri in care am mers km intregi fara sa gasesc o confirmare a traseului.Au fost cazuri cu ceata .Ptr asta mi-am luat gps.Dar traseele se pot schimba cu o zi inainte de concurs,iar trakul gps e = cu 0.

Ma gandesc ca ar trebui sa ai macar semnalizare din 300 in 300 de metrii pe portiunile drepte . Iar in zonele cu schimbare de directie mult mai des. Deci teoretic daca pedalezi 300 de m (cam 1 minut) si nu vezi un alt indicator ar trebui sa te intorci pana la ultimul vazut. (or fi exitand niste reguli si pentru marcaje ...) Daca e ceata si nu ai GPS e ghinion :)

Ma gandesc ca ar trebui sa ai macar semnalizare din 300 in 300 de metrii pe portiunile drepte . Iar in zonele cu schimbare de directie mult mai des. Deci teoretic daca pedalezi 300 de m (cam 1 minut) si nu vezi un alt indicator ar trebui sa te intorci pana la ultimul vazut. (or fi exitand niste reguli si pentru marcaje ...) Daca e ceata si nu ai GPS e ghinion :)

Maratoanele de ciclism implică și un simt al orientării. Cred ca pe drum poti marca mai rar, dar inainte de schimbarea directiei atunci se impune sa fie mai dese. Nu poti acuza tot timpul organizarea. Sunt momente de neatenție care pot apărea pe fond de oboseală, lipsă de experiență sau poate ești cu mintea aiurea. Numai în România văd prin pădure marcaje turistice din copac în copac de parcă am fi o țară de oligofreni.

Hai să nu exageram cu tot felul de criterii și ”manuale” de amenajare că vor ajunge ca toate competițiile să semene izbitor.

Marcajele se fac cu iscusinta nu cu tona.

In Germania am mers si 5 km fara un singur marcaj. Ele se pun acolo unde exista schimbare de directie.

Marcajul tine loc de indicator nu de şine de cale ferată.

Si Vali, daca ai fost la un concurs international sau facut sub UCI, ele seamana izbitor ca reguli de organizare, proceduri de salvare, timpi de start si premiere, marcaje, zone de carry bike obligatorii, căţărările lungi si grele exclusiv pe drum pavat sau asfaltat, modul in care se comporta oamenii locului fata de concurenti in particular si ciclisti in general. D-aia acolo se duc oamenii cu miile.

@Rock

Sper sa nu te superi dar o persoana trecuta de 50 de ani trebuie sa fie mai atenta la ortografie. Nu poti avea pretenti si nu poti cere sa fi respectat daca nu arati un minim respect persoanelor cu care discuti. Mie imi este foarte greu sa inteleg ce ai scris in postul de mai sus.

referitor la inscriere cei de la Prima Evadare au precizat pe site-ul lor ca au ceva probleme cu CNP-urile si au sugerat sa faci urmatorul lucru: "* Daca aveti probleme de acceptare a CNP-ului, alegeti o “alta tara” si sa introduceti CNP-ul corect in campul “nr.pasaport”. Pana atunci incercam sa remediem problema tehnica survenita

Probabil se va rezolva foarte curand

nu am de ce sa ma supar daca observatia e pertinenta.acum,zau ca nu pricep ce nu intelegi ce vreau sa zic.poate cind o sa ne cunoastem personal,pe la curse sau la cartisoara,unde am de gind sa vin,o sa discutam un pic si atunci sigur ca o sa ne intelegem.cit priveste lipsa de respect...nu cred ca nu respect pe cineva pe aici.in fine,mici detalii pe care sper sa le lamurim fata in fata ,cind o fi sa fie.in ce priveste problema de la prima evadare,am primit mail ca s-a rezolvat.ps.sunt receptiv la ce ziceti voi cei mai tineri dar mai e o vorba de care trebuie sa ti cont:calul batran greu il mai inveti sa mearga in buiestru.numai bine!

Asta cu orientarea ar trebui specificata expres ,o harta la plecare ,si indicatii la start.Un fel de sedinta tehnica.Marea majoritate sunt varza la orientare.Asa ca nu ar trebui lasat hazardul sa-si bage coada intr-o cursa.E doar parerea mea. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Si intarzierile in program sunt nedorite.Insa au fost cazuri cand in ciuda intarzierilor ,nu nu m-am ofticat ca plecam de acolo a2a zi dimineata.

Deci conditiile ideale ar fi cam 3 :soare ,marcaje ,fara intarzieri.Restul e poveste.

Guest
This topic is now closed to further replies.