diorgulescu

rutebicicleta.info

Recommended Posts

Salutare!

Pe forumul regional Bucuresti exista de scurta vreme un topic despre trasee utile prin Capitala. Vazand ca au mai fost si niste oameni care au mai trimis cate o idee de traseu, am zis sa ducem treaba asta mai departe si intr-o maniera mai serioasa si organizata cat de bine putem.

Drept urmare, pe acest domeniu am pus si configurat un Wiki. Mi s-a parut cea mai buna metoda de colaborare.

http://rutebicicleta.info

Site-ul figureaza si pe Twitter (rutebicicleta) si pe Facebook (Rute Bicicleta Romania), astfel incat informatia sa ajunga la cat mai multi oameni. Sunt destui care nu stau pe acest forum, spre exemplu.

Ma intereseaza sa aflu cine ar fi doritor sa colaboreze / ajute? Caci e o treaba ce necesita ceva timp iar, pt celelalte orase, e nevoie de oameni din zona.

Ca repere de baza:

- Nu ne vom limita la Bucuresti;, cream cate o sectiune pentru fiecare oras din tara, unde exista doritori care sa submita trasee

- Traseele vor fi, la fel, trasate pe bikemap si vom adauga detalii despre ele pe cat posibil.

- Ma gandesc la 3 categorii de trasee pt fiecare oras: urbane, imprejurimi si Cicloturism/randonneuring/excursii (sunt convins ca sunt multi oameni care ar avea trasee frumoase de recomandat, cu cateva detalii si poze eventual, in fiecare zona a tarii).Asta imi vine acum in cap ca si clasificare..as avea nevoie de sugestii, evident doresc sa fie cat mai transparent totul. Singura "regula" ar fi...sa nu scrie nimeni injuraturi, nu stiu :D. Nu e vorba de reguli. Urmam standardele de markup de la MediaWiki si cam asta e.

Mai sunt cateva lucruri pe care le putem pune acolo (ex: trenurile ce au atasate - macar in teorie - vagoane pentru biciclete. Deja am pus cele 3 mari trenuri care pleaca din Bucuresti, in sectiunea destinata orasului) si sunt convins ca s-ar gasi si altele. Ideea ar fi sa nu duplicam informatia si sa ne rezumam la trasee si tot ce poate fi util pentru calatorie in sine (exista forumul acesta + site-ul in sine care detin tone de informatii si articole tehnice sau legate de antrenament, etc.)

Am instalat o extensie ce permite adaugarea usoara a unei rute de pe Bikemap.net. Trebuie doar sa ii stiti ID-ul, urmand sa scrieti doar:

ID

si traseul e inclus frumos sub textul ce cuprinde mentiunile/indicatiile voastre cu privire la ruta in cauza. O sa pun cap la cap si o sectiune scurta de Help, care sa descrie rapid pasii pentru formatarea unui text, momentan nu am avut cand sa mai scriu si asta :).

(osm - OpenStreet Map; se mai pot folosi "hybrid", "terrain" si altele, o sa revin asupra detaliilor)

In prezent, pentru Bucuresti, am migrat traseele pe care le tineam pe un blog.

Scopul ar fi sa centralizam toate informatiile astea, pt noi toti. Toata treaba e deschisa, pe public domain, fara ad-uri, fara balarii. Cine ar fi doritor sa isi creeze cont si sa submita cate un traseu sau sa faca ce crede de cuviinta (imbunatatirea organizarii, etc)?

Astept eventuale raspunsuri. Eu voi lipsi vreo 3 zile, dupa care ma intorc. Ar trebui sa va puteti crea singuri conturi (sper ca totul merge ok pe server acum).

• Upvote 1

Nu e nimeni interesat? Nici macar o critica sau vreun comentariu malitios? :D

Am "dat" si eu pe www.rutebici... da' aia zic ca sunt inca la constructia site-ului !

:D

Da, ideea ar fi ca cine e interesat, sa isi creeze si cont acolo si sa modifice/adauge rute/sectiuni in voie.

Am avut treaba la serviciu si inca am ziua plina, sper sa apuc sa termin help-ul legat de wiki mark-up si inca 2-3 lucruri si sa actualizez site-ul.

Cum spuneam, este intr-adevar un proiect de echipa la origini. Chiar daca nu se baga nimeni, eu o sa ii dau inainte. Ceva ceva, tot o sa iasa. Doar ca am perioade cand sunt mai liber si perioade in care nu reusesc nici sa mai ies pe afara ca lumea in timpul saptamanii. Asta este :). De unul singur ar dura ceva vreme ,plus ca nu am de unde sa stiu TOATE traseele de peste tot.

Daca e ceva neclar, puteti sa ma intrebati fara nici o duda, deschis ;). Asta e si scopu', vorba aia.

salut dragos! initiativa este foarte interesanta. ma gandeam sa pun si eu cateva trasee: ala pe care l-am facut impreuna in sv buc dar varianta scurtata (de la bragadiru inapoi spre domnesti) si un traseu din domnesti pana la intrarea in herastrau/pta charles de gaulle. chestia e ca nu prea ma prind eu cum sa fac asta... :)

Te salut Lucian!

O sa incerc sa fiu concis :) (termin help-ul in seara asta, mai in detaliu si il adaug pe site) :

- In primul rand, te duci in dreapta sus, cum intri pe site, unde scrie "log in/create account", dai click

- In formularul urmator, dai "Create account" si iti alegi un username, dai o adresa de mail valida (nu, nu o voi folosi in scop de spam sau altceva, etc ;) ), iti setezi o parola si confirmi.

- Contul e creat automat. Ti se trimite o notificare pe mail si esti autentificat automat.

- Te folosesti de meniul din stanga (voi vorbi pe marginea exemplului tau, cu drumul excursiei): click pe Bucuresti si o sa vezi o lista cu categoriile de trasee; selectezi "Rute prin imprejurimi (http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif" si o sa te duca in pagina cu traseele

- Dai scroll pana ajungi la subtitlul "MTB" si, pe acelasi rand, in dreapta de tot, o sa vezi ca ii corespunde un "[edit]"; dai click pe el (poti sa editezi si toata pagina, dar e mai usor asa pe viitor, cand vor fi mai multe trasee si o sa doresti sa editezi doar o anumita sectiune din pagina)

- Odata intrat in Edit Mode, o sa vezi cum sunt formatate celelalte trasee (le poti folosi drept exemplu): titlul traseului - === Excursie bla bla === , dupa care scrii normal, "plain text" cum s-ar spune, cu paragrafe, cum ai scrie in Word, ce text doresti sa insoteasca traseul.

- Dupa descriere, ca sa inserezi harta din Bikemap, folosesti: ID_RUTA , unde ID_RUTA este numarul din link-ul dat de Bikemap (ex: http://www.bikemap.net/route/868873) si atat.

- Apesi "Show preview" ca sa vezi orientativ daca totul e formatat ok (se poate reedita oricand) si apoi "Save Changes"

Cuprinsul din partea de sus a paginii este generat automat. Poti modifica si celelalte trasee sau textele ce le insotesc, daca e necesar.

Tipul hartii poate fi schimbat (eu am setat ca defaul Open Street Map - osm). In interiorul tag-ului modifici maptype="osm" in ce altceva doresti. Ca optiuni disponibile ai:

-"card" (googlemaps)

-"hybrid" (googlemaps)

-"terrain" (googlemaps)

-"osm" (openstreetmap)

-"ocm" (opencyclemap)

-"sat" (googlemaps)

La sfarsit, te poti duce in sectiunea "Contribuitori" (vezi tot meniul din stanga, undeva mai sus), dai Edit si pe pagina respectiva si iti adaugi numele (sau pseudonimul) sub cele existente. Eventual incercam sa mentinem o ordine alfabetica a numelor, nu stiu :D ;)

Mult spor!

P.S.:Exista o versiune lunga a excursiei, dar cea scurta este binevenita, vezi tu cum o denumesti ca sa fie diferita de cealalta.

Sper ca nu am fost prea alambicat in exprimare, sunt nitel pe fuga. Ma ocup de Help cand ajung acasa, mai pe seara ;).

UPDATE: o noua fata a site-ului, o organizare un pic mai buna a traseelor + prima recenzie pentru o anvelopa :D

Site-ul va fi inchis in scurt timp.

Datorita interesului "masiv" manifestat de comunitate in scopul strangerii unor informatii utile si a unei colectii de trasee din si prin tara, cu tot cu organizarea acestora, domeniul va fi inchis in urmatoarele zile.

Multumesc "hoardelor" de ciclisti internauti, atat de pe forum, cat si de pe Facebook si Twitter (unde chiar sunt cu TONELE, si toti asteapta de-a gata) si va urez multa bafta in ignorarea proiectului "HartaVelo" (al fundatiei domnului Geo) care, desi mai bine pus la punct, nu a reusit sa stranga mai mult de 2-3 trasee in fiecare oras listat...probabil din cauza aceluiasi "interes masiv" care aduce orice server web in genunchi din cauza acceselor consecutive exagerat de multe.

Vom ajunge departe cat timp "tragem in aceeasi barca"!

Stima si respect!

Eventual poate inchide cineva topic-ul asta...macar atat interes sa existe pt subiect :)

Guest
This topic is now closed to further replies.