Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

21.05.2011 - Kezdimaraton - Tg. Secuiesc

Recommended Posts

Un maraton cu trei trasee, unul lung(74 km), unul scurt (38 km) si unul pentru incepatori (ultimul fara premiere doar pentru exersare - Participantii vor primi la sfarsit un tricou si o diploma de participare).

Maraton organizat de (Asociatia Clubului Sportiv din Tg. Secuiesc -sectia ciclism) Sekler Bikers.

Website: http://www.kezdimaraton.ro/

oooo da, trebuie sa imi iau echipamentul de snorkeling, anul trecut nu l-am avut desi tare mi-ar fi de folos.

Chiar ma gandeam de ce nu se mai organizeaza, anul trecut a fost......palpitant.

Interesant,si un traseu[16km] ptr. bautorii de bere si cei care se tem de un traseu mai lung si greu.

Buna initiativa si ar trebui preluata de toti organizarorii de asa evenimente ciclistice caci ar atrage mult mai multi iubitori de biciclete.

Va doresc succes si cat mai multi concurenti.

ma bucur ca avem cu totii aminitiri deosebite de la editia de anul trecut. Nu pot sa uit balta aia mare in care am intrat peste brau (in picioare fiind) si dupa aceea balta cu zeama de balegar.

La cum e vremea acum s-ar putea ca echipamentul de snorkeling sa fie inutil ci mai degraba niste schiuri.

poate anul acesta scot din traseu partea cu traversatul podului de cale ferata! anul trecut imediat dupa ce l-am trecut (garyfisher poate isi aminteste) a trecut si.... trenul! cam periculos momentul.....

Tibi : numai o bucla se va face de doua ori, nu traseul scurt.

Hachac : trecerea pe pod este scoasa din traseu.

Nu sunt organizator, dar incerc sa va ajut cu informatii :)

@hachac1972 ... :)) cum sa uit asemenea momente?

Trenul nu prea avea cum sa franeze si la cum alunecau traversele alea ..... probabil trebuia sa facem sarituri acrobatice de pe pod.

Acuma ca l-au scos din traseu ... ramanem la snorkeling :D

Bine ca s-a scos partea cu podul de cale ferata! Sper ca totusi a ramas balta in program :)

Oricum, mie mi-a placut anul trecut si mai vreau! :D

De crocodili ce se mai aude ? Sunt tot in program ? :)

probabil istoria se va repeta :D pentru ca prognoza meteo e nefavorabila.

Facand o comparatie cu Prima Evadare 2011 traseul scurt de la Tg Secuiesc o sa fie mai norois sau nu, ce ziceti?

Depinde foarte mult de vremea dinaintea concursului. Daca ploua saptamana viitoare...Fiind zona muntoasa ceva noroi oricum o sa fie

Are cineva detalii despre traseul pentru incepatori?

La completarea declaratiei pe proprie raspundere am descoperit o eroare. La sfarsit trebuie sa bifezi categoria de varsta la care te incadrezi, eu am 18 ani, jos sunt categoriile 14-18 si 18-29, iar pe site scrie 19-29...

Am fost sambata si azi la traseul scurt, si contrar asteptarilor mele, astazi traseul se prezenta 95% ciclabil. Exista portiunea de noroi la ultima urcare prin padure, dar pe camp m-a asteptat un peisaj uscat.

Sambata eram cu Racing Ralph spate, am patinat destul de mult la urcari si pe frunze in padure, dar intr-o singura zi traseul s-a uscat indeajuns, ca treceam lejer cu Nobby Nic( am schimbat gumele ) aproape oriunde.Anul trecut - la concurs - am scos un timp de 2:42 si m-am rupt, acum am facut o plimbare de 2:15.

Luni se anunta ploaie, in rest soare. Abia astept un maraton uscat si la Tg. Secuiesc :)

Luni pe 16 Mai la Brasov a plouat torential si nu pentru putin timp. Ar fi interesant de stiut cum s-a prezentat vremea pe la Tg Secuiesc. Asa ne putem pregati psihologic si cu echipamentul necesar pentru Sambata. Desi a fost spectaculos anul trecut eu totusi sper sa scapam anul asta de "snorkeling" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Luni aveam aceeasi situatie si la Tg. Secuiesc. Marti dimineata drumurile asfaltate erau deja uscate, dar cred ca in padure inca avem niste balti. Daca scapam de ploi in restul saptamanii, cred ca vom avea un traseu uscat, cu mici portiuni de noroi.

Oricum o sa mai fac odata traseul scurt miercuri sau joi, si revin cu detalii.

Ploile de luni n-au fost suficiente ca sa avem balti pana la brau.

Traseul scurt s-a modificat: am scos "balta galbena" ,traseul nu atinge satele si nu trebuie traversata calea ferata.

In schimb traseul este redirectionat spre deal, in drumul pe care s-a urcat la inceput.

http://www.kezdivasarhely.info/kezdimaraton/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=5〈=ro

Timpul de limita am crescut cu 30 de minute pentru ca diferenta de nivel este dublu fata de cel initial.

Ieri traseul scurt, ciclabic in proportie de 95% din cauza noroiului, si 85% din cauza urcarii care a fost inclus in traseu in scopul ocolirii baltilor de pe camp. ( care sunt oricum inexistente ).

Se pare ca in sfarsit vom avea un traseu uscat, cu urcari si coborari tehnice, pe o distanta de aprox 42 km, cu o diferenta de nivel de peste 800 m.

Urcarea nou nouta de pe mijlocul traseului scurt este foarte interesanta, foarte accentuata la inceput, si se mai domoleste de la mijloc. Pe iarba, cu o lungime de aprox. 2-3 km.

Oricine reuseste sa parcurga PE bicicleta, sa ma caute la finish pentru o bere. ( Nu zic ca e imposibil, dar era pentru mine :)

nu merge siteul, pot intra pe pagina principala, dar daca vreau sa vad altceva imi da o eroare. Sper sa il rezolvati

nu merge siteul, pot intra pe pagina principala, dar daca vreau sa vad altceva imi da o eroare. Sper sa il rezolvati

Salut

Ne cerem scuze.

Din motive tehnice siteul www.kezdimaraton.ro nu a fost accesibil cca. o ora.

Siteul este in functiune.

Puteti vizita.

Mersi pentru intelegere.

Cu respect

admin site KEZDIMARATON

Merge cineva de la Tg.Secuiesc la Ploiesti pt.celalalt concurs..?? Adica dupa ce participa la Kezdimaraton sa vrea sa participe si la Cupa Emmedue. As vrea sa merg la amandoua, si mi-ar fi usor daca as face jonctiunea la Tg.Secuiesc...

Guest
This topic is now closed to further replies.