ovidiu

Paris Roubaix - Infernul nordului

Recommended Posts

Duminica e spectacol :X

Eu sunt deja in transa si astept cu nerabdare cursa.

Sper sa nu ajunga nimeni in spital dar sper sa nu fie soare, daca se poate sa ploua putin, ca sa vad suferinta :twisted:

Boonen cred ca o sa faca legea(sunt previzibil dar dupa ce am vazut in turul flandrei nu pot sa numesc un alt mare favorit).

Cine are alte preferinte?

Hai ca deschid o casa de pariuri :X

Nu iti mai fa reclama :D camatar ce esti :X Mda...si io cam merg pe Boom - Boom - Boonen desi va fi foarte interesant de urmarit aceasta cursa (nu uitati sa va luati pop-corn la cursa :X )

daca tu mergi pe Boonen eu renunt :X

Nu pot sa merg pe acelasi"cal"

Eu pariez pe Hincapie...numai asa de al dracului :twisted:

...ca sa te enervam Ovidiu pana la capat vin si io si-ti spun ca mi-ar placea sa-l vad pe Hincapie cu coronita pe cap... da' nu cred ca o sa se mai intoarca ziua aia mare a lui din TdF

....curat ghinion pt Hincapie... are cineva captura momentului in care Big George a sarit parleazu?!

Inregistrez eu toata cursa:D

Strangeti bani si va vand partea in care a crapat minunea de Trek.

O putem face reclama la compania americana de biciclete :D :P

Guest

Nu pot decat sa repet: Carbonul ii ok, dar nu are ce sa caute (inca) la gaturi de furci sau la pipe. De aceea, oameni buni, investiti in furci de carbon, insa cu gat de alu sau otel, este varianta cea mai sigura. Pentru cateva grame acolo nu merita sanatatea. Si Hincapie are 72kg, deci inca usor, si tot s-a rupt :? Oricum Boonen astazi a luat in freza calumea, si daca nu se rupea furca lui George era masacrul si mai frumos. :evil:

Imagine postată

Pacat, era favortitul meu :P

Guest

...da de faza cu bariera ce parere aveti?! Io am ras cu lacrimi...

Nu e prima oara cand se intampla asa ceva, insa astazi cele 10-15secunde ai fost fara importantza, ca oricum cursa era deja hotarata, insa au existat bariere cand s-au hotarat clasamente, cum ar fi renumita bariera din Giro....ce sa faci, glume de prost gust :P

Imagine postată

Ce stie gabee :D ....de bariera din Giro. Am vazut si eu faza... :D

Eu cred ca sunt greseli omenesti si asa cum spunea Gabee...la bariera deja cursa era decisa.

Cursa a fost extraordinara. Eu am stat cu sufletul la gura si era sa fac cu "hertzul" cand a cazut Hincapie.

A ..si am fost impresionat de faptul ca cei doi comentatori au facut treaba buna azi. Nu imi venea sa cred cand au facut o precizare tehnica si au prezentat situatia corect(este vorba de momentul in care unui rutier i-a scapat piciorul din pedala deoarece in curba pozitia nu era corecta si in momentul in care a derapat s-a produs inevitabilul :P ).

una peste alta....dimineata duatlon la Brasov, de la ora 14.30 Paris Roubaix...viata adevarata fratilor.

se vede ca Hincapie nu e american din tata in fiu... Asa imi explic ca nu a castigat de 3 ori Paris Roubaix, noroc cu Naum care ieri a facut o treaba buna cu comentariu si am aflat detaliu asta.

O cursa mare si un comentariu ca in zilele bune frumos :P uite ca se poate

Singuru regret e ca n-o plouat, da cine stie poate la anu....

A avut noroc chior Boonen cu bariera aceea. Felicitari lui Cancellara, nu pentru victorie, cat pentru faptul ca a stiut cand sa se desprinda de pluton. Victoria a fost consecinta alegerii sale.

Zicand treaba asa mai pe romaneste, Cancellara a avut coaie :P s`a vazut clar k nu a fost victorie la plesneala. Iar despre Transeea Arenberg, cum se vedea cu toata caldura si prafu si plutonul zdruncinat pe ea, e genul de imagine care te face sa te apuci de ciclism

Guest

...Transeea Arenberg e genul de imagine care te face sa te apuci de ciclism

Imagine postată

Sport national, ce mai atat !!! :?

Propun pentru "Poza lunii Aprilie" portretul ce urmeaza. :P

si il intitulez: "Meditare pe marginea drumului" :D

Imagine postată

Doamne, mor incet la poza aia cu Arenberg. M-ai facut fericit vreo 5 zile Gabee :P

Guest

Doamne, mor incet la poza aia cu Arenberg. M-ai facut fericit vreo 5 zile Gabee :P

Imagine postată

Astea pietre cubice, multumim lui Graham Watson pt. poze, pe motocicleta este tot asa de periculos ca si pe bicicleta, cred ca s-a prins cu curele de pilot, sa nu cada, sau are 4 maini :D

Foarte tare prima poza cu transea Arenberg pusa de "gabee". Din pacate eu nu am urmarit cursa de la inceput si nici cu destula atentie. Oricum cat am vazut mi-a placut. Din cate am inteles eu cei trei urmaritori ai lui Cancellara care au tecut printre bariere au fost descalificati. Asa-i, nu?Astfel Boonen s-a clasat al doilea desi a fost al cincilea care a trecut linia de sosire pe velodrom. Cred ca-i prind bine aceste cateva puncte in plus in clasamentul Pro Tour. Mie nu mi se pare ca au exagerat. Cand l-au oprit pe Boonen ati observat la ce scurt timp si cu ce viteza a trecut trenul?

mi-a parut rau de trenu' ala... ca puteam sa vedem un Boonen care tragea tare pe ultimii km pt locul 2...

Ai dreptate Flip. Cei trei au fost descalificati.

Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto

Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team

Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team

Top 10 in Paris Roubaix 2006 arata astfel:

1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 6.07.54 (42.239 km/h)

2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.49

3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital

4 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank

5 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 3.25

6 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 5.35

7 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 6.31

8 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6.44

9 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux

10 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 6.45

Guest

mi-a parut rau de trenu' ala... ca puteam sa vedem un Boonen care tragea tare pe ultimii km pt locul 2...

:P

Mafie belgiana :evil: , ca Boonen a fost varza, da in fine...asta e....Cursa are o varsta depasita de 100 ani, si ei nu-s instare sa opreasca trenu, mai ales "marfar cu trei vagonete". Ma intreb ce s-ar fi intamplat, daca l-ar fi prins cu puicioru pe Boonen la osie, ar fi rupt osia :D :?:

ala nu era marfar ca la noi gabee. A trecut cu 100 la ora.

Clar a fost greseala organizatorilor dar cum am mai spsu este o greseala umana. Daca vrei poti intra la UCI sa vezi regulamentul. Cu siguranta exista reguli si pentru asemenea cazuri.

Chiar o sa studiez si eu problema .....

Cu riscu de a fi sadic as fi vrut sa vad kinu lu' Boonen pe ultimii km in incercarea de a depasi fantomele lui Hincapie de la DChanel... Cred ca marfaru' ala l-a salvat de penibil... Cancellara spre sfarsit mi se paruse ca intrase in transa... El oricum nu mai conta fiindca nu mai conta nimeni pt el...

Pai regulamentu UCI spune ca timpul pierdut la bariera se scade din timpul de la sosire al respectivilor ciclisti. Oricum, mi`a placut mult de tot cum s-a batut si Ballan. Tot respectu pt el.

Ce ii vede traienel.

Ai dreptate man...Ballan a fost super.

Oricum a fost misto sa aud din nou urlete din masina celor de la CSC :P

Oare ce striga la saracu Cancellara!?

A pedalat pe ultima portiune ca un om posedat...si avea neica o cadenta de strangeam involuntar din buci cand ma gandeam ca are in picioare peste 200 de km si trage in halul ala.

Doar cei care pedaleaza serios pot sa analizeze corect starea in care se afla un ciclist in asemenea situatii.

Totusi...cred ca atunci cand a vazut ca Boonen nu reactioneaza rutierul de la CSC a tras ca un nebun...a spus"azi e ziua mea, acum...totul sau nimic"

Si a fost totul.....

A fost super cursa...misto si pozele puse de voi dar asta nu ma mira. Stiu de mult ca ciclism.ro are membrii "de calitate superioara" :twisted: