ovidiu

Paris Roubaix - Infernul nordului

Recommended Posts

Guest

...misto si pozele puse de voi dar asta nu ma mira. Stiu de mult ca ciclism.ro are membrii "de calitate superioara" :twisted:

ppfff, ce zicala politica, te invarte frate pe degeteImagine postată Imagine postată :P

Hai mai ca am dreptate :D

Daca vrei iti insir aici cativa oameni.

Daca punem la cale o intalnire cred ca stam o saptamana si nu terminam povestile.

Si daca nu iti convine pe tine te excludem :D :D

:D :D :P

Glumesc, desigur

Eu cand stau si ma uit la pozele de pe Trouai d'Arenberg, mai ca ma apuca sa las un memoriu la UCI, pentru ca sa faca o exceptie pt. mine, si sa ma lase sa intru in cursa din 2007. Ca independent, of course. Nu ctz. ca ajung ultimul, dar o sa avem un roman in Paris-Roubaix.

Intr-o alta ordine de idei, parca a fost mai bine anul asta ca nu a fost noroi (si Bodrogi ar fi putut lejer sa plece de pe loc, nu ca in 2002 :D ).

Abia astept cursa, sa castige cel mai bun. Preferatul meu este Tom Boonen.

Boonen era de departe cel mai in forma dar din pacate "fotbalul se joaca pe goluri". De multe ori sosirea in cursele clasice este o loterie, trebuie sa ai si noroc

Imagine postată

s-a uitat cineva duminica trecuta? a fost mishto, pacat doar ca au aratat f putin pe eurosport.

in ultimii kilometri s-au desprins Ballan, Cancellara si Bonnen. curios (pt mine) cum Ballan mai tot timpul a mers pe piatra cubica cu mainile pe ghibon jos... mai toata lume a folosit clasicele box-section rims.

Imagine postată

in final au ajuns toti trei pe velodrom si, cum era de asteptat, Bonnen ia mancat cu fulgi cu tot la sprint. de fapt cei doi nici nu au replicat. timpul: 5.58.42; viteza medie 43.407 km/h; uauuu...

Imagine postată

e clar ca fiecare isi face setarile pe bicla dupa cum se simte el mai bine, si nu dupa niste reguli stricte.

Ballan foarte aplecat, Cancellara intre, si Bonnen cel mai ridicat.

Imagine postată

Bonnen e sprinter ,astia o sa aibe tot timpul o pozitie ridicata,Cancellara este contratimpist,foloseste tot ce are in egala masura,gambe,pulpa.e tare de junior...in 98 a fost colegul meu la modiale,era junior parca sau 97 a luat contratimpul pe un look superb de time trial;)se vedea de atunci ca va fi mare.

Guest fx0360

... Cancellara ... in 98 a fost colegul meu la modiale,era junior parca ...

Ati fost colegi, adica coechipieri sau adversari? Cancelara e elvetian! Ai fost tu in 98 un membru al echipei nationale elvetiene?

a fost colegul meu(catalin raducan) la mondiale...daca eram in elvetia...cred sincer ca aveam shanse sa fiu coleg pe atunci cu Cancelara...numai k eu am avut shanse de roman,adica ...nici o shansa...kiar minus...de la antrenori,mecanici,presedinti de club si tot asa...mai bine spus...minus shanse sa fac ciclism la potentialul adevarat al unui roman care lua 5,6 medalii nationale pe an cu sange la donat...altii bagau iar eu scoteam...sa le fie rushine la toti din ciclismul romanesc care nu au avut grija de sportivii lor!!!!RUSINE!!!!!

Ce bine ca ai inteles explicatia.

Mircea, cu parere de rau, mie cu cunostintele mele rudimentara ale limbii parca-mi cade greu sa inteleg ce ai scris :confused:

pai,te rog spune-mi care parte o vrei mai explicit? cu sangele?antrenorii...cluburile,...shansele de a fi roman in lumea ciclismului care sant minus zero?...in 16 ani de ciclism am acumulat pe langa micile bucurii de a fi de cateva ori campion sau in top...am acumulkat si multa durere,lacrimi,necaz din cauza incompetentei,nepriceperii,lipsa de interes,chiar impotrivirea unora de a te lansa in ciclismul international.

Mircea, imi permit sa vorbesc eu in numele lui Frank. Nu s-a inteles partea cu "colegul lui Cancellara", cel putin eu pricepusem ca TU ai fi participat cu elvetianul la curse, pe cand era(i) junior. In rest, respect pentru cariera ta, nu cred ca trebui sa privesti inapoi cu frustrare, asta e tara noastra (Rromania).

Guest fx0360

@bitza ... citeste:

a fost colegul meu(catalin raducan) la mondiale...

da...m-am prins de asta...dar Frank este un tip inteligent care cred ca cerea mai mult de atat...se stia ca nu ai cum sa fi coleg...decat de breasla cu Cancellara...singura kestie e ca mergeam pe 2 roti amandoi...el intr-un stil puternic si relaxat,noi haotik...;) si morti de foame

@bitza ... citeste:

thanks;) da asta a fost la mondiale in san sebastian in 97 de la olimpia...in 98 tumurug lucian,,parca tot cancellara a castigat...in belgia...ia ai nostri au luat autografe ca aveau latrape si cablurile pe afara cauciucuri tufo din 92:) aceeasi bike si la cti si la fond...placutele de pantofi imprumutate:))si tot asa...o fi o diferenta?ca daca faceam de la egal la egal...era bun orice roman crescut cu mamaliga zic eu...dar noi nu aveam si nici acum nu exista o ekipa care sa aibe toate conditiile unei ekipe nu pro continentala de afara...ci doar continentala makar...sau regionala.