Sign in to follow this  
Shaka

Tur de Iasi 27-10-2007

Recommended Posts

Noroiul care se depune pe cadru, spite, schimbator face ca distanta dintre schimbator si spite sa se micsoreze sau chiar sa se anuleze. Si cand se intampla asta schimbatorul se incaleca cu spitele. Cei mai destepti au simtit cand s-a intamplat lucrul acesta si nu au mai fortat. Altii nu au urcat pe ultimele 2 pinioane. Restul stau si asteapta o luna de zile pentru o ureche noua.

Noroiul are legatura cu ruperea urechilor.

Dar nu au fost agatate de spite(nu la mine).Au ajuns in spite dupa ce sa rupt urechea de aluminiu.

Cand am rupt a2a ureche eram cu ochii pe schimbator,si lantul era pe pinionul 4.

Am vazut exact cum se produce .Prima cauza este blocarea rolelor de la schimbator,apoi este tras in sus pe pinioane ,pina cedeaza piesa de aluminiu.

Deci sunt cel putin 2 modalitati de rupere a urechilor din cauza noroaielor. La mine a fost prima, la maus a doua e posibil ca altii sa fi avut alte probleme. Oricum e foarte greu de explicat, trebuie sa vezi ce inseamna nu sa nu poti pedala la vale, ci sa nu poti impinge bicicleta la vale din cauza noroiului.

Nu cred ca vreun fabricant de piese s-a gandit in faza de proiectare la aceste conditii. Si daca s-a gandit, am dubii ca aceste componente ne sunt accesibile. Drept dovada, la Iasi, pana si primii clasati au avut portiuni in care au impins bicicleta. E posibil ca si acest lucru sa fi facut diferenta, si-au dat seama unde e mai bine sa se dea jos si sa impinga si unde pot forta si castiga timp.

Guest cioc

nu merge rohlof pe mtb,e prea greu si invarti greu roata,sa nu mai vorbesc de cum te dezechilibrezi in curbe. deci tot un sistem clasic de schimbatoare si pinioane face treaba mai bine.

si evident absalon nu a castigat numai ca si-a turnat apa pe lant,a spus ca s-a ajutat de chestia asta.

pe viitor cand mergepti pe noroi asigurati-va ca aveti cauciucuri care nu se incarca si normal frane pe disc...

Ordinea sosirii / Nume / Prenume / Numar concurs / Timp realizat

1 ELISEI Miron 31 1h 57'

2 VLAD Cristian 41 2h 17'

3 SIMOTA Alexandru 33 2h 22'

4 MOCANU Ovidiu 39 2h 48'

5 PLOPA Adrian 8 3h 05'

6 CREFELEAN Ionut 9 3h 10'

7 TANASE Iulian 32 3h 27'

8 UNTU Sorin 36 3h 33'

9 CONDURACHE Ana Caterina 29 3h 38'

10 SIMOTA Ovidiu 37 3h 43'

11 CHELARU Bogdan 23 3h 44'

12 CAMPIAN Horatiu 10 4h 07'

13 FILIP Mircea 6 4h 10'

14 MORARU Cristian 3 4h 11'

15 CHMILEVSCHI Dragos 22 4h 12'

16 CALINOVSCHI George 28 4h 28'

17 CRIVOI Petre 20 4h 30'

18 GABUROI Florentin 5 4h 35'

19 NEAMTU Vlad 18 4h 43'

20 PAVEL Sergiu 21 < 4h 43'

21 BURICEA Marius 7 < 4h 48'

22 TODERITA Alexandru 70 < 4h 55'

23 MIRCIOI Cristian 30 < 5h

24 WEINGOLD Andrei 69 < 5h

25 PANAINTE Tiberiu Onut 14 < 5h

26 COZA Dorin 13 < 5h

27 CARABELEA Andrei 2 < 5h

POSTOLACHE Radu 17

ENE Bogdan 12

GABUROI George 4

FRUNZA Vlad Codrin 26

CAZACU Ionut 1

SOSU Mihaita 16

LUNGU Iulian 15

CIUBOTARU Dragos 38

SPANU Veaceslav 24

DOBOS Alexandru 27

CHELARU Bogdan 23

PETRESCU Adrian 11

TATARU Vlad-Adrian 34

GABURICI Iulian 19

IONASCU Marius 35

CLINIC Ecaterina 25

Off topic:

...invarti greu roata,sa nu mai vorbesc de cum te dezechilibrezi in curbe...

Ti s-a intamplat tie?

Poti sa-mi impartasesti din experiantele tale pe MTB echipat cu Rohloff?

Guest cioc

da.. am testat un bike all-mountain echipat cu rohloff pe spate si 3 foi ,proprietarul a pus 3 foi deoarece nu ii ajungeau doar rapoartele del a rohloff.

Si cu cat e mai grea roata,cu atat o angrenezi mai greu,(din acest motiv niplurile la rotile XTR 2003 si nu numai,sunt puse la butuc si nu la janta,pentru a fi mai usoara pe exterior),deci chiar daca un bike are cadru si furca grele,va fi mai usor de mers daca are rotile,lantul,angrenajul .. piesele in miscare usoare.

Si tot greutatea il dezavantajeaza pe coborare,pai avand spatele greu,imediat de dezechilibrezi si iti fuge intr-o parte.

Daca intr-adevar s-ar merita,l-ar folosii riderii de downhill,dar cum centrul de greutate pus intr-un loc nepotrivit e ca un bolovan legat de gat,ei prefera g-boxx,care pe langa faptul ca exclude abandonul din cauza schimbatoarelor,lantului,chiar ajuta!

pe scurt rohloff doar pentru biciclete de plimbare si oras.

Foarte curios cum te dezechilibrezi cu un butuc din acesta...

La fel curios cum nu-ti ajung rapoartele... gama e mai larga decat la un sistem clasic.

Se pare ca privim problema din unghiuri diferite http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

De curiozitate m-am uitat si eu pe niste review-uri: se pare ca singura mare problema e pretul!

Guest cioc

te dezechilibrezi foarte simplu! din cauza centrului de greutate dispus intr-un loc nepotrivit.iar daca o coborare cu un bine prost manevrabil ti se pare grea,imegineaza-ti sa sari cu 1kg pe roata din spate,nu e prea placut cand iti atarna spatele si faci un "kiss of death" involuntar si .. permanent.(deci imposibil de folosit in competitiile de dh)

Cele 9 rapoarte erau foarte variate intre ele,deci daca erai obosit si dadeai un pinion mai jos iti era foarte greu sa tii cadenta (imposibil de folosit in competitiile de xc)

La cursiere nu renteaza,ca e mai greu decat sistemul clasic si oricum nu are probleme sistemul obisnuit (ai ghicit imposibil de folosit la sosea)

Cred ca reviewurile pe care le-ai citit sunt scrie de oameni care fac ciclism de agrement,cicloturism etc..,loc unde intr-adevar isi face treaba mai bine decat un sistem clasic!

sper ca m-am facut inteles http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif numai 9 rapoarte?!am avut pe 2 scott-uri butuci rohloff cu 14 rapoarte si frina pe disc(disc de 160) pe exterior,dar in afara ca era foarte greu sistemul cel mai naspa mi s-a parut faptul ca trebuia sa ma opresc din pedalat atunci cind schimbam rapoartele!cadrele erau scott g-zero performance(full) iar bicicletele nu mi s-au parut dezechilibrate(mai grele pe spate)ci chiar foarte echilibrate,nici vorba de "piatra de moara"pe spate,dar sistemul le facea grele. :wink:

Cele 9 rapoarte erau foarte variate intre ele,deci daca erai obosit si dadeai un pinion mai jos iti era foarte greu sa tii cadenta (imposibil de folosit in competitiile de xc)

In cazul asta cu siguranta ca nu e vorba de Rohloff, probabil e vorba de Shimano Nexus sau altceva (poate un model foarte vechi), Rohloff are 14 viteze care acopera binisor si echidistant o gama putin mai larga de viteze decat sistemul clasic.

nu merge rohlof pe mtb,e prea greu si invarti greu roata,sa nu mai vorbesc de cum te dezechilibrezi in curbe. deci tot un sistem clasic de schimbatoare si pinioane face treaba mai bine.

Citind aceste rinduri am stiut ca la formularea unui raspuns voi simtit cit de greu se invirte tastatura, am stiut ca ma voi simti dezechilibrat si cu vorba crucisa-n cioc. Acum stiu de ce unii n-au bidonas(e) pe cadru; pentru a nu se dezechilibra in curbe :wink:.

da.. am testat un bike all-mountain echipat cu rohloff pe spate si 3 foi ,proprietarul a pus 3 foi deoarece nu ii ajungeau doar rapoartele del a rohloff.

Cele 9 rapoarte erau foarte variate intre ele,deci daca erai obosit si dadeai un pinion mai jos iti era foarte greu sa tii cadenta

Inseamna ca proprietarul habar nu are ce e Rohloff, n-a auzit nimic despre linia ideala a lantului. Cert este ca i-a iesit o constructie cu 42 de rapoarte. Daca nici asta nu-i ajunge … :cry: nu-l mai poate ajuta nimeni.

Fiindca te aud vorbind de 9 rapoarte; s-ar putea ca tu sa confunzi Rohloff cu ceva Dualdrive ? S-ar putea ca tu incerci sa-ti dai cu parerea despre lucruri care-ti sint complet straine ?

pe scurt[/b">

rohloff doar pentru biciclete de plimbare si oras.

Daca tu spui asta asa pe pe scurt incerc si eu pe scurt : te-nseli. Cind dai de o bicicleta "de plimbare si oras" echipata cu Rohloff incearca "sa-i faci un chip digital" ca sa vedem si noi cum arata asa ceva.

Cele 9 rapoarte erau foarte variate intre ele,deci daca erai obosit si dadeai un pinion mai jos iti era foarte greu sa tii cadenta

Poti sa traduci asta pentru mine ?

... cel mai naspa mi s-a parut faptul ca trebuia sa ma opresc din pedalat atunci cind schimbam rapoartele!

Cred ca esti primul care a patit asa ceva.

P.S. Cu pareri din astea “soade” exprimate cu si din plina convingere eram obisnuit pe mybike... (ne-nmultim si noi pe zi ce trece :idea: )

Guest

Incec din rasputeri sa ma abtin in ultimul timp, si o fac cu placere, ca de nu as putea sa fac zgarci la creier.... De data asta nu ma pot abtine:

all-mountain echipat cu rohloff pe spate si 3 foi ,proprietarul a pus 3 foi deoarece nu ii ajungeau doar rapoartele del a rohloff.

;) :roll:

1. una la mana: la Rohloff nu trebuie sa te opresti din pedalat chiar daca schimbi, un clichet nu se simte ci raportul se schimba instantaneu

2. Sistemul Rohloff l-am vazut prima oara Live in 1998 in competitie, intr-o cursa regionala de cross country cu diferentza de nivel de 250m pe runda. Am primit de la colegul acela 3 minut, pompate in 30km. Nu pot decat sa repet, acest sistem va fi viitorul, el se aproprie mult de greautatea unui sistem normal, si sa invarti un butuc de spate LX cu o caseta insurubata pe el tot LX este acelasi lucru, pe deasupra mai ai un schimbator de fatza, trei linii pe fatza, o aglomerare de shiftere pe ghidon si mai ai si stresul sa nu cumva sa-ti f*** una cu schimbatorul de spate intr-un bolovan....Mai ramane finalizarea sistemului de demontare rapida....dar pentru asta mai exista si anul 2008-2009..

3. A treia la mana: Rohloff a fost folosit si in DH, insa firma nu s-a aruncat in sponsorizari uriashe la rideri scumpi, de aceea este greu vizibil, si riderii se dau cu ce primesc.

Nu deaia, dar se uita pe acest forum o tara intreaga, moment in care io nu sunt de acord sa scriem aberatii. Dar nici cum nu-i bine, daca va contrazic sunt io cel rau, daca nu va contrazic, papa tot copilasu nestiutor povestile nemuritoare.

Asa, asta e topicul despre cursa de Iasi, deci discutii de acest gen se fac pe topicul destinat.

Da ,insa sfaturi ,ptr a putea invinge noroiul de Iesi se pot da.

Nu pot decat sa felicit biclele care au ajuns la final vii si nevatamate.

Mda, abia acum am reusit sa scot lutul ala nenorocit din bike, inca se mai simte mirosul de pamant :). E a doua oara cand particip pe traseul ala cu doua bike-uri diferite...si va pot spune ca ambele au avut mult de suferit desi am reusti sa termin ambele curse.

Da ,insa sfaturi ,ptr a putea invinge noroiul de Iesi se pot da.

E simplu, in asemenea conditii in care te afunzi in lut pana-n gat... nu se organizeaza un maraton MTB :). Pe viitor o sa particip numai daca este vreme buna si traseul uscat la start. Acest sol de "Iesi" pe vreme umeda devine total impropriu ciclismului...in fine, la celelalte marotoane avand in vedere locatia, solul este total diferit, are granulatia mare si noroiul nu creeaza probleme. Ar mai fi cateva solutii, un slick pe fata (control zero dar merge) sau iti iei un bidon de ulei, lubrifiezi bine rotile :D...si nu se mai prinde lutul de "Iesi" ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this