Sign in to follow this  
Shaka

Tur de Iasi 27-10-2007

Recommended Posts

nu-mi vine sa cred ca apar probleme de suprapunere concursuri in Romania :shock: dar asta intr-un fel e bine... As veni si eu la Iasi, chiar nu am fost niciodata... dar trebuie sa mentionez ca pe data de 7 octombrie e CAMPIONATUL NATIONAL DE MTB MARATON - Campul Cetatii (3 turex33km) .. asa ca hai sa facem cumva sa nu suprapunem 3 concursuri intr-un weekend... :!:

Concursul va fi pe 26-27 in acel weekend sambata .

Informatiile vor apare saptamana asta pe site si implicit pe forumul ciclism.ro iasibike.org si altele.

Va asteptam in numar mare

Imagine postată

Imagine postată

1. 0,0 km - Startul la iesirea inspre padure din satul Birnova. Pentru a ajunge la start se trece prin fata manastirii Birnova, se coboara in vale si se merge tot inainte.

2. 3,8 km - Dupa o urcare sutinuta se iese in drumul spre Dobrovat si se face la stanga spre sosea. Drumul urca in continuare, dar mai lin.

3. 5,6 km - Se iese din drum la dreapata, nu cu mult inainte de a ajunge la asfalt si incepe coborarea.

4. 7,6 km - Se face din nou la dreapta din drumul pe care s-a coborat si se trece peste un pod de lemn rupt. Urmeaza o portiune relativ plata si dupa aceea incepe urcarea spre cabana lui Ceausescu si se terce prin dreapta ei.

5. 9,6 km - Se iese din nou in drumul spre Dobrovat in dreptul vamii Perjului si se face la stanga. Traseul pana aici a fost facut la concursul Pe Roti Verzi in primavara, doar ca de aici ne-am intors la dreapta. In schimb acum se merge la stanga aproape 200 de metri pe piatra cubica si se intra in padure la stanga pe un drum cu bariera. De aici se merge tot inainte pe drumul asta, mai mult in coboarare si aproximativ paralel cu drumul principal care ramane undeva in dreapta.

6. 19,0 km - Se ajunge in drumul Dobrovatului nu cu mult inainte de sat si se intoarce la dreapta. Dupa vreo 400 de metri de asfalt se trece peste un pod urmat de o bifurcatie. De aici se continua pe drumul din stanga.

7. 28,8 km - Aici este o interesectie de unde un drum o ia la stanga spre radarul meteo si sanatoriul TBC, unul coboara inainte spre gara Barnova, iar noi o luam pe cel din dreapta care ne duce spre satul Slobozia.

8. 30,4 km - Se ajunge din nou la o intersectie unde este o fantana. Un drum merge la stanga spre Picioru Lupului, unul la dreapta spre Slobozia, dar noi mergem tot inainte, intrand in padure prin stanga fantanii. De aici traseul merge prin padure mai mult pe poteci decat pe drum.

9. 34,4 km - Se iese intr-un drum forestier pe care se merge la dreapta.

10. 37,4 km - Dupa o coborare lunga ajungem din nou pe drumul pe care am urcat de la start si coboram la stanga pe el.

11. 39,0 km - Sosirea la intrarea in satul Birnova, de unde am plecat.

Ne-am vazut cu Andrei la Sibiu.Am zis ca de la Galati venim si pe jos.....

Nu-mi spuneti ca faceti si voi chestia aia de organizatori imbecili si cretini care se numeste "Maraton in Ture" ca ma dezamagiti de tot. Daca e pe ture eu personal nu vin, prefer sa ma duc la o tura pe munte.

Atuncea sa ma asteptati si pe mine :D :D :D

deci va asteptam pe toti in numar cat mai mare.. cei care vin sigur .. poate ar fi bine sa va afirmati !!

later edit :

Se poate posta si un numar ( cati veniti ?)

Multumesc

Eu vin! Ma leaga aminitiri frumoase de Iasi, asa ca nu pot lipsi! :)

Si cei din Moinesti vor fi acolo. Abia astept :)

Multumim dragilor :)

Iata si ceva date despre cazare adunate de un coleg al nostru (Tva )

Astea sunt datele adunate de mine:

Pensiunea Garofita 3*

8 camere cu baie proprie, TV, frigider, mini bar si aer conditionat.

0232/236391

Pensiunea La Cabana 2*

0232/244036

Pensiunea La Palia 3*

16 locuri cazare, 7 camere duble si un apartament

Baie, incalzire, telefon, internet, tv

180 RON/pers cu mic dejun

0232/277235

0721/363669

0740/837066

Pensiunea Casa Boiereasca 3*

camere single si duble cu baie si tv

0232/232653

Camping Tabara Bucium

1CASUTA 2 PERS 30RONZI

1CAMERA PAT DUBLUCU DUS IN CAMERA PRET NEG

REZ LA 724680364

Shamrock Inn

10 camere double + 1 apartament.

tv, incalzire, telefon, baie

camera single 120 ron

duble-140 roni

apartament 200ron

0748 - 299 311

0232 - 244 446

Pensiunea No Limits 2*

12 locuri cazare cu camere duble

0232-294548

0742778003

Pensiunea Susana 2*

10 persoane, 5 camere

0721366190

Pensiunea Il Divino

specific italienesc

0747835922

0232211124

Sus la releu la casute

casute 2p 30 ron

casuta calorifer 40 ron

camping 5 ron

Tur de Iasi

Buna!

Sunt un ciclist din Mures,si as avea o intrebare in legatura cu posibilitatea de cazare in casutele de la Releu...

M-ar interesa,daca-s deschise tot timpul anului,si in al doilea rand,daca n-au cumva un nr. de tel. acolo...

Am planuit un tur pana-n Iasi (niciodata n-am fost acolo) pe 20 oct.Din pacate,pe 25 trebuie sa fiu acasa deja... :cry:

V-as fi tare recunoscator,daca m-ati putea ajuta cu detaliile de mai sus...

Cu multumiri anticipate!

Zoli

Pai te asteptam.

Deschise or sa fie in octombrie, Shaka scrie de "casute calorifer 40 RON"; iar de numar ma interesez si te anunt pe luni-marti.

pentru cei interesati ..la concurs va fi si un stand cu piese si bicle de la BikeRight deci daca vreti ceva spuneti si aduceti monedele http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif ..a

Mausica ... se face mama draga concursul :P cum sa nu se faca,....doar daca se scufunda Iasi si iese Atlantis ... poate atunci nu se mai face :)

E perfect ca exista si un stand cu piese si accesorii de bike. Sper sa fie si ceva saboti klumea ca ai mei is cam pe terminate. Si mai sper sa fie si un stand cu BR http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/21.gif .... Mausica vine sigur daca se gasesc pe acolo mici, carnati si berici. Deci ne vedem pe 27.

Datorita unor probleme de aprobari la Ocolul silvic din zona traseul s-a modificat . Nu a scazut din greutate frumusete si imagine .. deci cei ce s-au hotarat sa apara .. sunt in continuare bine veniti..

Ultimele date ( vor apare si pe prima pagina la ciclism.ro) se pot gasi si la

Date concurs

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this