Sign in to follow this  
ordinaru

Surub tija de sa

Recommended Posts

mi s-a rupt surubul de la tija de sa si am cautat pe la bricostore, hornbach dar nu am gasit surub ca acela (am gasit ca grosime insa nu si ca lungime)

am mai intrebat si pe la diverse service-uri de biciclete insa nu m-au putut ajuta

stie cineva vreun loc prin bucuresti unde as putea gasi asa ceva?

Salut mann.Despre ce surub e vorba,cel de la seat clamp?Daca da,ai prindere la tija sa rapida sau doar inel cu surub?Eu am ceva,inel cu surub de 34.9.Ma poti suna la 0745021199,Mihai,sa vorbim.

Daca gasesti mai lung poti sa-l faci mai scurt, invers e mai greu. Trebuie sa ai un prieten cu bomfaier si pila sau smirghel, nu se poate sa nu :P

Desigur, in cazul asta trebuie sa verifici ca ti-ar ramane suficient filet.

despre acest surub este vorba

Linkul meu

problema e ca tre sa aiba capul rotund si sa fie pe inbus, ca sa intre in tija de sa (are un singur surub tija de sa, si nu 2 cum stiu ca sunt de regula)

in brico am gasit suruburi pe grosime ca filet, insa nu avea capatana care trebuia si nu facea nimic cu el

cred ca va trebui sa cumpar o tija de sa, pentru un surub :D

Daca gasesti mai lung poti sa-l faci mai scurt, invers e mai greu. Trebuie sa ai un prieten cu bomfaier si pila sau smirghel, nu se poate sa nu :P

Desigur, in cazul asta trebuie sa verifici ca ti-ar ramane suficient filet.

@ordinaru: Eu as incerca mai intai la un atelier auto care are si prelucrari mecanice (E unul in Crangasi chiar langa atelierul de bicle al lui Ion. Nu stiu daca strungarii sunt in stare sa faca si capul imbus dar, cred ca merita o incercare, macar ca sa poti compara pretul.

Nu-s in stare sa faca capul inbus strungarii ;)

@ordinaru: daca-mi aduc aminte sa nu uit, verific maine in targ la Obor - stiu ca-s vreo doi neni care vand diverse suruburi si am mai luat d'astea cu cap cilindric/inbus, desi nu pe marimea respectiva. Altfel.. tot in zona gasesti la Rocast ce vrei, da' tre' sa iei o cutie intreaga :)

Saaau in cel mai rau caz.. tocma' am dat jos o tija de sa care mi-a ramas mica, nu face mai mult de juma' din pretu' uneia ieftine de la magazin ca arata uzata http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

am gasit ceva in obor care mi-a rezolvat momentan treaba

problema e ca surubul deja a inceput sa se strambe, si presimt ca va ceda dupa inca cateva sute de km

am gasit la un magazin surub pentru tija de sa dintr-un material mai dur, insa era prea subtire pentru piulita in forma de nuca de la tija de sa

respectiv la mine e de 8 mm, iar surubul gasit era de 6

eventual daca stie cineva unde poate sa ma indrume sa gasesc o asemenea piulita-nuca pentru surub de 6mm?

Piulitele alea sunt de multe forme, depinde de producatorul tijei.

Ceva sanse sa iei un surub mai dur ar mai fi pe la piese auto, dar totusi mi se pare dubios ca ti se indoaie surubul - ar trebui sa fie supus la intindere, nu la forte laterale http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

se stramba deoarece nu sta cum trebuie in gaura lui

respectiv e cam fix, si ma obliga sa strang saua intr-o pozitie inclinata pe fata

iar cand ma las pe spatele seii, presupun ca se face presiune si se stramba

se stramba deoarece nu sta cum trebuie in gaura lui

respectiv e cam fix, si ma obliga sa strang saua intr-o pozitie inclinata pe fata

iar cand ma las pe spatele seii, presupun ca se face presiune si se stramba

Incearca sa iei surub de la grupa (taria in rom. /grade in engleza) 8.8 in sus...e marcata pe capul surubului...in ideea ca piulita corespunzatoare (care nu e standard din poze) tine...

Taria ca taria, da' ceva nu se leaga daca surubul se indoaie.

Poza cu dracovenia ? (cu toata dracovenia adica, capul tijei cu clema respectiva).

eu as cumpara de la orice grupa pana una alta, insa nu prea gasesc din pacate, cel putin nu la noi in romania (separat fata de tija de sa)

Incearca sa iei surub de la grupa (taria in rom. /grade in engleza) 8.8 in sus...e marcata pe capul surubului...in ideea ca piulita corespunzatoare (care nu e standard din poze) tine...

Maestre, stai sa caut prin fiare diseara, ca daca nu ma insel am un surub din asta pastrat asa cum pastrez toate dracoveniile:))

poza surub

ia vezi, asta e surubul? are lungime fix 6.3 cm cu tot cu cap,capul imbus este de 6mm, de diametrul surubului nu ma intreba dar cred ca astea sunt universale.Daca e bun da-mi un mesaj pe danizahuss@yahoo.com sa-ti zic unde sa dai berea.Sper sa fie bun.

mersi, intr-adevar acesta este surubul, am sa te contactez la adresa de mail

Intreb aici ca sa nu mai fac topic nou.

Daca tija de sa este de 31,6, de cat trebuie sa fie cheita de sa (seat clamp)? Vreau sa o schimb si nu stiu ce dimensiune sa iau.

Multumesc!

Nu cred ca e o regula stricta. Posibil 34,9 mm.

salutare, ci o mica problema va rog. am pierdut un surub de la seatclamp mai exact acesta http://www.kcnc.com.tw/products.php?product=MTB-QR-clamps-SC11 unde as putea gasi unul asemanator http://www.kcnc.com.tw/products.php?product=Scandium-bolts marimea lui este M8x16mm sau 22mm . nu stiu la ce se refera acei mm. la lungimea filetului sau lungimea intregului surub . am masurat cu sublerul si are diametru de 8 filetul de 16 si intreg surubul de 22 :)

A doua valoare reprezinta lungimea tijei surubului (masurata pana sub capul surubului; deci valoarea respectiva nu include capul surubului).