Sign in to follow this  
ovidiu

Sibiu - Paltinis

Recommended Posts

Este un traseu relativ scurt dar cu dificultate mare.

Noi suntem fericiti pentru ca stam aici la poalele muntelui si avem ocazia sa urcam zilnic(daca ne tin picioarele) pana in statiunea situata la cea mai mare altitudine din tara.

Exista foarte multe optiuni pentru a urca la paltinis:

1.Pe sosea(pozele care le voi pune in acest post sunt facute doar pe aceasta varianta).

2.Pe diverse trasee de off road(prin Gura Raului-Cheile Cibinului, pe la Santa etc.

Nu am profilul catararii dar va pot spune ca este o panta medie de cca 6% cu mai multe portiuni de 11% si chiar cu o zona de 14%.

Drumul este asfaltat dar prima portiune are si piatra cubica asa ca la coborare va fi putin mai dificil pentru cei care merg pe cursiera.

Nu este chiar atat de prost drumul(am auzit oameni care renuntasera sa vina pe Paltinis dupa ce au discutat cu oameni care au spus ca isi strica bicicletele). Eu urc pe o cursiera foarte buna si nu am avut niciodata probleme.

Iata mai jos cateva poze din turele noastre

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Sper ca aceste imagini au reusit sa va trezeasca interesul.

va astept oricand in zona pentru o tura de vis :P

Guest avmasi

Ovidiu, imi place ce vad, e frumos, anul asta klar o sa ajung pe acolo, nu o sa mai renunt din cauza drumului prost :P , cum am facut anul trecut. Eventual inainte sa ajung pe acolo, va anunt, poate il urcam impreuna.

Superb.

Ovidiu,

Ca idee, cam cat timp va ia sa urcati Paltinisul? Timp mediu, timp record? Diferenta de nivel? Evident, kilometrii nu conteaza atat de mult, cat conteaza panta, dar as vrea sa imi fac o idee, cu privire la "catararile" disponibile prin Transilvania. Deja mi se face pofta ... nu sunt eu un catarator prea bun, dar muntele e prima dragoste ...

Sper sa imi fac si eu timp sa postez Brasov-Poiana Brasov, ma consider norocos ca stau prin zona.

Mersi,

Alt Ovidiu

Pai sunt 17 km cu diferenta de nivel de peste 1.000

O sa fac in weekend exact calculul(diferenta de nivel si panta medie).

Sunt initial 5 km grei pe urma vine o zona mai usoara, iar greu...un platou de cativa km si urmeaza din nou o catarare de 2 km asa pe la 7%.

De la Sibiu la poalele muntelui ajungi in 30 de minute.

Ultima portiune,catararea de 17 km, se poate urca daca bagi un ritm sustinut cam in 50 de minute.

Nu scriu recorduri pentru ca sti cum este...pe fiecare cand il intrebi spune ca ajunge in jumatate de ora sus dar cand este sa mergi cu el isi lasa plamanii pe primele curbe.

Este o catarare frumoasa si este mai violenta decat balea dar totusi mai scurta.

Bun traseu asta , este perfect pentru antrenament dar tare mi-ar placea sa mergem si pe munte efectiv , sa vorbim despre chestia asta odata Ovidiu.Pe Muntii Cindrel este superb.Peace

un atac al lui LANCE In primele poze ?? :wink: nu am nici o scuza ca nu am trecut pe acolo :cry: MIRIFIC cum spune cineva,ultima saptamIna din iunie suntem acolo 100%.

e super tare fratilor am fost acolo doar in trecere cu masina si mi-as fi dorit sa am bicicleta la mine dar nu s-a putut dar cu prima ocazie va anunt sa iesim sa facem o tura pana la paltinis si inapoi

Va astept Basso. Bagam si o Balea...scurt asa :)

se stie 8) ,chiar daca o sa ajungem cam obositi dupa traseul-Bucuresti-Pitesti-Rimnicu VIlcea-Voineasa-Vidra-Petrosani-Hateg-Alba Iulia-Sibiu si ne Intoarcem pe Trans dupa ce bagam Paltinisul.Cu toate astea nu dam Inapoi unei provocari,doar nu o sa-ti lasi musafirii In drum si o sa evadezi :((

Peste 3 sapt imi vine bicicleta si o sa ajung si eu acolo

Abia astept

OFF TOPIC

Am voie sa-ntreb, citi ani (si cite clase) ai :? ?

V. Vicos, pina cind faci socoteala :wink: foloseste bucata asta de harta :

Imagine postată

Sibiu-l gasesti sus in partea dreapta, Paltinisul jos in partea stinga; de urcat trebuie sa te urci singur.

Sper ca am putut sa te ajut la adunat trasee pentru turul Transilvaniei.

eu as vrea sa merg si la curtea de arges...

Ma da cit s-a latit Transilvania ... :idea:

am 20 de ani in mai .

vreau sa celebrez cum se cuvine primul an de facultate, altii prin chef la vama veche sau muncind prin WORK&Travel, eu prin tara cu bike-ul.

daca tot sunt prin zona de ce sa ratez o asa bijuterie arhitectonica?vreau sa fac pe langa traseul bine stabilit mici sau mari iesiri dincolo de Carpati cum ar fi Vulcanii Noroiosi.

vicos tata, la ce bijuterie arhitectonica te referi?

Acum am prins si eu ideea, asa din zbor ... Dar cred ca numele topicului e gresit / Sibiu - Paltinis / Turul Transilvaniei / Ce cauta Curtea de Arges in Transilvania. Sa nu-mi iei in nume de rau daca afirm ca tu cu geografia nu te-mpaci; cu litere mari de tipar NU PREA TE STII. Cel tirziu cind implinesti 20 de ani ar fi bine sa-ti acoperi deficitul (lacunele ar spune unii :wink: ); e trist cind amestecam Ardealul cu Muntenia, Oltenia cu Baraganul, poate Moldova cu Cadrilaterul ... si-ntro buna zi vom sustine ca Bucurestiul e capitala Frantei (cu toate ca cindva purta titlul de "Micul Paris")

No bade, sper ca bunghesti ce vrau sa zic ...

nu stiu daca-i o solutie sa ma tin doar de traseul trasat in prima faza(gen sibiu-brasov si nimic pe langa)

nu stiu cand o sa mai am ocazia sa vad Vulcanii Noroiosi, Manastirea Curtea de Arges si multe altele...

Nu stiu daca exista vreo ramificatie din soseaua paltinis sibiu spre

Vulcanii Noroiosi, Manastirea Curtea de Arges si multe altele

Asta vara ce faceai ,prin iulie august? Vii acum si vanturi praful pe aici,pe unde am baut noi berea?Inainte de apleca la drum ,tre sa stii mult mai mult decat un simplu traseu.Cum te alimentezi,cum te odihnesti,ce cari in rucsac si ce cari in el....Aduna contacte.aduna informatii ,antrenezate (minim o ora oe zi ),aduna harti,propune-ti obiective,invata la ce esti restantier si.... fa-te mare.Lasa drumul de la sibiu la paltinis ptr bautorii de bere si apucate de chestii serioase :oops: