corrado

Comenzi bike-discount.de

Recommended Posts

Recent bike discountul mi-au trimis - de data asta -   prin Posta romana, care posta inca nu da semne. Aveti experienta cu posta romana? taraganeaza cumva?

Din păcate Posta suge grav. Eu am avut comenzi de la RCZ care veneau cu poşta şi o singură dată mi-a venit coletul acasă. În rest, am umblat eu după ele la poştă. Dacă-ţi ajung şi la timp, minune mare e atunci :). 

La mine, din 3 colete plecate in aceeaşi zi, unul a ajuns la alt oficiu, unul mi-a fost adus acasă şi unul a întârziat două săptămâni... Unii au avut experienţe ok cu poşta, dar pe mine m-au făcut să-i evit cât pot.

Pe mine m-a mancat sa-mi livreze comanda prin DPD (am zis ca dau mai multi bani dar poate ajunge mai repede: niste repere fox).Atat mi-a fost!  

Primul soc: coletul aparea ca ''Damaged'', le dau mail si-i intreb de sanatate si primesc raspus rapid ca e doar putin sifonata cutia si sa nu-mi fac griji. Asta e, nu erau piese fragile, trec peste asta.

Acum ma uit pe tracking si vad cum coletul meu se plimba prin Franta (2 orase deja). Astep cu interes sa vad ce o se mai intample.

Pana la urma totul s-a rezolvat frumos. Deoarece incompetentii de la DPD nu m-au gasit acasa in Franta au trimis coletul inapoi la bike-discount cu mentiunea " Customer return"

Astept acum sa fiu contactat de iei sa vedem cum rezolvam pana la urma, dar intre timp le-am trimis un mail celor de la DPD unde mi-am descarcat toti nervii acumulati din copilarie si pana acum.

O adevarata firma de curierat profesionista,nu o recomand in nici un fel!!!

Banuiesc ca esti ironic :) I-am sunat eu oricum azi si o sa-mi trimita coletul din nou. Sper ca de data asta DPD sa nimereasca tara.

• Upvote 1

Eu as vrea sa dau o comanda,dar dc nu livreaza prin DHL,nu prea imi place.

Care e metoda de livrare?

Aham...cu dpd-ul coletul are o plimare gratis in jurul europei. Bun,,,

Da, a metitat din plin diferenta de bani pentru DPD :)) Coletul meu e tot la bike-discount dupa 2 saptamani. :)

Alege DHL (8 euro) cu incredere, in 4-5 zile ai coletul.

cu DHL si Cargus dupa intrarea in tara 4 zile a durat. Atat ca nu mi-au scris nr. de telefon pe pachet si am urmarit eu pachetul si am sunat la Cargus. 

Ma alatur si eu celor care recomanda DHL (CARGUS). Pachetul ajunge in max. 5 zile.

Atat vroiam sa stiu, ca am DHL la dispozitie. Cum se zice...they almost never fuck it up.

Se pare ca voi primi si eu in sfarsit coletul zilele astea. Sper !

La inceputul saptamanii viitoare intentionez sa dau o comanda. Daca doreste cineva sa se alature (numai din SIBIU), rog lasati mesaj. 

Bai eu nu inteleg ceva la astia.

M-am documentat de niste bucati de transmisie pe mai multe magazine, i-am ales p-astia pentru ca aveau cel mai mic pret la ce voiam eu, dar acum dupa ce mi-am facut cont si am adaugat lucrurile in basket, preturile au crescut cu ~15%. WTF? Si separat e taxa de transport.

O alta intrebare: DPD sau DHL? Pana acum am mai folosit servicii DHL si UPS, DPD nu si nu stiu ce-i cu ei (daca sunt door-to-door sau in tara predau Postei Romane).

Ia dhl-ul, la 8 euro e pomană. Dacă ziceai mai devreme ne cuplam la comandă, doar ce am dat-o...

Prețurile la mine sunt cele afișate...da un link sa verific și eu.

Eu pe bike24 am patit treaba asta. Ma uitam la 3 produse si dupa ce m-am logat si le-am pus in cos pretul era mai mare cu aproximtiv 2 euro la fiecare si era vorba pe piese pana in 30 e bucata.

Acelasi lucru se petrece si la magazinele online din U.K.(cel putin pe CRC). Daca selectezi la optiuni tara de expediere alta decat cea a lor, la aceleasi produse din cosul de cumparaturi creste un pic pretul. Asta-i politica lor de vanzare : mai ieftin pentru ai lor. 

Acelasi lucru se petrece si la magazinele online din U.K.(cel putin pe CRC). Daca selectezi la optiuni tara de expediere alta decat cea a lor, la aceleasi produse din cosul de cumparaturi creste un pic pretul. Asta-i politica lor de vanzare : mai ieftin pentru ai lor. 

Nu cred neaparat ca este "mai ieftin pentru ai lor". Este diferenta de TVA la ei 19%, la noi 24%. Cresterea de pret este de 4.2%. Daca nu este asa, puteti sa le scrieti un mail sa intrebati de motivul diferentei de pret.

Nu le-am mai dat mail ca pana m-am miscat eu cu banii de colo-colo, cu intrebari pe forum, cu astea, nu mai aveau produsele in stoc. Sa fie sanatosi, am dat comanda pe actionsports.de, cu Dumnezeu inainte.

Culmea, cu tot cu transport, am iesit doar putin mai ieftin fata de preturile din Bucuresti. Deci pentru maruntisuri, atata timp cat se gasesc la noi, mai bine te duci la LBS si o lasi asa.

Referitor la diferentele de TVA  - au fost discutate si pe alte threaduri. Uite aici raspunsul - http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2285-comenzi-bike24/page-55#entry562801

Postat 02 November 2012 - 09:05:47

http://www.henryklip...wellenbetraege/

In principiu, un vanzator online din germania poate incasa cu tva-ul din germania cat timp vanzarile sale intr-un anumit stat din UE sunt sub un anumit prag prag(precizat de tara destinatie). Daca vanzarile depasesc acest prag, vanzatorul online tb sa isi ia un CUI in tara respectiva :))) Va dati seama ce a iesit cand bike24.de s-a prezentat la registrul comertului din RO ...

Pt Romania acest prag e de 118.000 RON. Pt Gb e 70.000 GBP. Toate pragurile sunt aici: http://www.henryklip...ec_annexi-1.pdf

Mai multe info: http://ec.europa.eu/...es/index_de.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_value_added_tax#Distance_sales

Numai bine.

Bulangii m-au întârziat o săptămână cu livrarea, motivul fiind cică numărul prea mare de comenzi de Paşte...Sper să le primesc măcar săptămâna asta...