corrado

Comenzi bike-discount.de

Recommended Posts

Nu înțeleg de ce trebuie card în euro și de ce plătești dublu conversie. Poți spune nițel mai detaliat? :)

Ps: dubla conversie e doar la pp, din ce știu. După cel puțin 100 de comenzi online din 2006-2007, nu am observat lucrul ăsta. Vorbesc serios, poate mi-a scăpat. Mulțumesc!

Este 7e transportul, nu 16e?

• Upvote 1

Nici măcar la PayPal nu e dublă conversie, îl folosesc de muuulți ani și e atașat unui card în lei. Au o rată de schimb ușor mai dezavantajoasă decât băncile (trebuie să-și scoată și ei banii de undeva) dar, dacă vrei, poți indica cursul băncii tale atunci când autorizezi plata. Merită să faci asta la o plată mai consistentă, la sume mici câștigi câțiva bănuți.

Nu înțeleg de ce trebuie card în euro și de ce plătești dublu conversie. Poți spune nițel mai detaliat? :)

Ps: dubla conversie e doar la pp, din ce știu. 

Da, prin Paypal, am uitat sa mentionez. O prima conversie e la cursul Paypal, a doua la cursul bancii.

Ca exemplu, la o tranzactie prin Paypal, la final avand extrasul bancii in fata, cursul de schimb ajunsese la 5 lei=1 euro fata de 4.5 lei cat era la o casa de schimb. Asta inseamna cam 10% din valoarea tranzactiei. Daca nu cumperi mult e ok, insa atunci se adunase de vreo 2-300 euro comanda. Au fost si alte tranzactii atunci cand tot prin Paypal, la final, dupa cateva zile cand aparuse tranzactia in extrasul bancii, rata de schimb era undeva la 4.7 lei fata de 4.5 lei cat era la casa de schimb. 

Mi-am dat seama de lucrul asta recent cand am inceput sa dau comenzi la comun, deoarece initial faceam socoteala/imparteala cu baietii la suma in lei aratata de paypal la momentul platii dar, dupa 3 zile imi aparea alta suma in lei in extrasul bancii.

@@crocodilul_roz : DPD asigura transport tot la 7,95 euro. 15-16 euro era intradevar in urma cu mai bine de un an.

Scuze, fara A fost preluat automat.:)

DPD asigura transport tot la 7,95 euro. 15-16 euro era intradevar in urma cu mai bine de un an.

Vineri am dat eu o comanda si aveam de ales intre DHL (7.95) si DPD (15). Deci nu au schimbat nimic.

Edit:

Se pare ca au si marit costurile prin DPD  

Please choose the desired shipping option

32964_dpd.png

DPD 17,95 €Free shipping with DPD within Germany for all orders with a value of more than 50 Euro (excluding bikes and bulky goods)
32967_dhl.png

DHL 7,95 €Also delivery on Saturday. 

COD shipments

possible (only within Germany &4  fee + 2 € transmission fee).

Well, o sa dau comanda singur pana la urma urmei. Credeam ca e 16euro...asta ca sa nu ne "chiaburesti"-im la un transport. No offense taken @@vonclaus :) 

ps: doream doua cauciucuri, sub juma de kil. Dar nu asta era ideea :)

@@Cata M asa este, astepti extrasul pe banca si apoi se imparte. Nu cred ca are de ce sa se supere lumea. In general, la comenzi, facem un tabel editabil pe google gen excel si editeaza fiecare link, produs, model, culoare, pret, etc...la sfarsit, cel care ia comanda, o proceseaza dintr-un singur loc, foarte important de altfel, clicka clicka si comanda e gata.

Vreau sa dau in cateva zile o comanda pe bike24 si una pe bike-discount, daca mai doreste cineva ceva o sa fac un sheet unde sa se treaca informatiile - valabil doar pentru bucuresteni (pentru cei din provincie doar daca vor sa plateasca curier 10ron); plata produselor prin transfer bancar sau cash, la cursul folosit de site/VISA in momentul comenzii.

Astept PM ca sa trimit linkul celor interesati.

Eu pregătesc mâine una la Bike 24 și una la Bike components sau bike discount, încă nu m-am hotărât. Lista e făcută.

Vreau eu niste pinioane.

Nu mai e valabil, iau de pe bike24.

Aspt sa se mai stranga oameni la bike-discount - dau comanda in 3-4 zile, cine mai doreste sa imi dea PM sa trimit linkul catre google sheets unde punem fiecare detaliile

:)) suntem la 1e acum

La 1 euro m-ai ca m-as baga și eu :))) jk! ^^

Poate sa-mi comfirme si mie cineva care a dat comanda recent(de cand s-a schimbat siteul) daca poate sa returneze ceva dintr-o comanda. Imi da eroare la "Download your parcel stamp" Multumesc!

"Important!

In case the return label can not be generated correctly and you will get either a blank page or the message “Fehler beim Erstellen des PDF…” please double check the postal code in “My data”:

Wrong: eh52gh ->correct: EH5 2GH (please leave a gap)

Wrong: 4706HJ ->correct: 4706 HJ (please leave a gap)

Best regards,

H&S Bike-Discount GmbH"

Vezi poate merge daca faci ce zic astia.