Tullio

Pe cont propriu "Cu bicicleta la mare" 14-15 mai?

Recommended Posts

Haideti sa incercam sa nu poluam topicul asta cu critici aduse turei "oficiale", exista deja un topic intreg pentru asta ;). Sa incercam sa stabilim aici toate detaliile unei eventuale ture pe cont propriu, concomitenta cu a lor. De ce concomitenta? Pai simplu, in felul asta reusim sa pastram spiritul anilor trecuti, impreuna cu "contribuabilii" lor vom fi si mai multi, si vom avea amintiri placute cu totii.

Deci, sa incepem:

Nu avem nevoie de diplome, tricouri imprimate, sosete, masini care sa ne care apa sau batoane pline de E-uri. Apa o putem cumpara de pe drum, e plin de buticuri de tara unde o apa plata de 0,5 litri nu costa ami mult de 2 lei. Hrana, la fel, buticuri, hanuri, terase cu mici si bere etc, locuri unde vor "trage" si platitorii de taxa, si tot pe banii lor.

"Asistenta tehnica" va consta in 2 camere de rezerva, un set de petice, o pompa si eventual un set compact de scule (tip briceag). Acum daca plec de la premisa ca o sa tai cauciucul sau o sa mi se rupa furca, mai bine nu mai vin, zic eu..., nu? Si intre noi fie vorba, mi-e greu sa cred ca baietii de la Shimano (care anul trecut s-au dovedit de nota 10) nu or sa dea o mana de ajutor in caz de ceva mai grav. Omenia e omenie, iar pana la urma si noi cumparam Shimano, nu numai "contribuabilii", deci ei isi ating scopul si ajutandu-ne pe noi.

Ne vom caza tot la Hotel Parc in Amara. Am sunat acolo, locuri sunt destule, minim 100 libere la nevoie. Tarifele - identice cu anul trecut, 110lei camera single si 130lei double, inclusiv mic dejun.

Ajungem si la problemele reale, anume transportul inapoi spre Bucuresti si caratul bagajului excedentar. Trebuie verificat mersul trenurilor pentru duminica seara, fiindca mi se pare cea mai corecta varianta pt. cei care nu vor nicio avarie (a se intelege si zgarieturi) la bicicleta. Cu bagajul nu vad alta solutie decat sa-l micsoram cat putem si sa-l suportam ca atare.

Atat in vine mie in minte acum, pe fuga. Astept pareri,sugestii, propuneri s.a.m.d.

Hai sa ne adunam!:)

• Upvote 5

am putea sa inchiriem la intoarcere un microbuz de 19 locuri care sa vina in Constanta sau unde stabilim cei care ne strangem si sa ne ia de acolo... preturile sunt ok si daca ne strangem cam 10 oameni ar fi chiar viabila solutia; iesim cam la 100 lei de caciula pentru drumul inapoi. de exemplu asta: http://www.e-autocare.ro/inchirieri-microbuze-mercedes-sprinter/#more-126

Sper ca nu am incalcat vreo regula postand linkul.. nu e reclama ci am vrut sa vada cine are chef care ar fi tariful.

Si eu m-am gandit exact la acelasi lucru ca Tulio, sa insotesc tura fara sa fiu "parte" din ea dar nu am certitudinea ca sunt liber pe 14. Mai mult, eu raman cel putin o zi la mare, nu transportul inapoi e problema.

Ma gandema ca am putea gasi un microbuz normal, cu 19 locuri, din care sa ocupam vreo 10. Ar ramane spatiu suficient pentru biciclete printre restul scaunelor, cred.

• Upvote 1

@ Tullio

Incearca sa privesti problema si din alta perspectiva.

Geo si Mandruta se adreseaza unor oameni care prefera ca, in schimbul achitarii unei sume, sa nu isi mai bata capul cu probleme organizatorice (rezervare de cazare, drumul de intoarcere, transport bicicleta, etc).

Tu, pe de alta parte, te adresezi unor oameni care, din diverse motive, nu vor sa achite o suma de bani, insa prefera sa se descurce singuri.

Este oarecum diferenta dintre turistul care opteaza pentru o excursie organizata de o agentie de turism si turistul care merge pe cont propriu.

Care dintre ei este mai turist?

Bafta la organizare, insa, dupa mintea mea, corect ar fi ca tura ta se nu se suprapuna cu cea a lui Geo si Mandruta.

O poti organiza in orice alt week-end, in afara de 14-15 mai 2011.

In final, incearca sa intelegi ca nu tin partea nimanui, ca sunt impartial

N-am participat niciodata la tura catre mare din mai si nici n-am de gand sa particip vreodata.

Nu ma pasioneaza mersul pe bicicleta prin zona de camp, dar asta conteaza mai putin.

• Upvote 3

Nu inteleg argumentul de mai sus. Si-a rezervat geo data din calendar si soseaua? Ii e frica de concurenta? Cu ce v-a suparat Tulio de fapt? Sunt unii dependenti de Mandruta ca sa fie dati la TV? Tullio e cel care propune normalitatea, eu nu stiu ce promoveaza Mandruta, cicloturismul de masa cu ambulante, masini de asistenta-service, apa platita dinainte, batoane, toate carate in masini, parca s-ar pleca inspre Dakar ...

• Upvote 4

Anul trecut a fost frumos fiindca am fost multi, anul acesta din cauza taxelor vor fi cu siguranta mult mai putini. Chiar domnul Mandruta m-a intrebat, daca indragesc tura, atunci de ce incerc sa o denigrez. Asta fiindca eu propuneam initial un boicot clar al turei, prin ABSENTA. Motiv pentru care am hotarat sa nu mai fiu eu "spargator de gasca" si am propus astfel sa mergem si noi, cu toata lumea, sa fie bine. Bani in buzunar insa, nu am de gand sa bag nimanui.

• Upvote 1

si adica sa nu va mai care nimeni bagajele? :D

anu asta pas ca in uichendu ala e concert cu satane

Sunt unii dependenti de Mandruta ca sa fie dati la TV?

Da, eu sunt dependent de Mandruta.

Vreau sa apar la TV, sa ma vada toata tara, sa ma simt vedeta pentru 3 secunde.

Ca am spus ca n-am fost si nici nu o sa merg vreodata in tura din mai catre mare, nu conteaza.

Din punct de vedere teoretic:

Ar fi fost o dovada de fairplay ca atunci cand organizezi o tura paralela (la care ideea, traseul si destinatia coincid) sa nu o organizezi exact in perioada turei initiale.

Din punct de vedere practic:

Elimini orice fel de suspiciune legata de organizare.

Daca turele vor fi in week-end-uri diferite, cu siguranta nu vor aparea discutii de genul: s-a baut din apa lui Geo/Mandruta, s-a bagat o bicicleta in tirul lui Geo/Mandruta, s-a carat un bagaj cu duba lui Geo/Mandruta.

Mai mult, daca cineva se accidenteza in tura paralela (ceea ce nu este imposibil), ambulanta lui Geo, oricum ii va acorda primul ajutor.

Ce-am scris mai sus sunt niste simple opinii.

Atat si nimic mai mult.

Ca sa fie si mai clar: n-am fost si nici nu o sa merg vreodata in tura din mai catre mare.

Inca odata: bafta la organizare.

• Upvote 3

Vin si eu cu voi. Propun sa nu mergem cu grupul lui Geo si Mandruta, as vrea sa plecam mai devreme decat ei si sa gasim un hotel in Slobozia.

Anul trecut a fost frumos fiindca am fost multi, anul acesta din cauza taxelor vor fi cu siguranta mult mai putini. Chiar domnul Mandruta m-a intrebat, daca indragesc tura, atunci de ce incerc sa o denigrez. Asta fiindca eu propuneam initial un boicot clar al turei, prin ABSENTA. Motiv pentru care am hotarat sa nu mai fiu eu "spargator de gasca" si am propus astfel sa mergem si noi, cu toata lumea, sa fie bine. Bani in buzunar insa, nu am de gand sa bag nimanui.

De ce a fost frumos anul trecut, ca era aproape gratis ?

Anul asta e cu taxa, pentru ca anul trecut au fost mai multi participanti decat se preconizase si s-a iesit pe pierdere.

Sa amintesc amanuntul ca la micul dejun fiind "bufet suedez", au devastat taranii tot, bagand mancare si in rucsaci, ca fomistii ? Asa ca mai usor cu pianu' pe scari.

Organizeaza tu(iti doresc sincer succes), pe cont propriu si o sa vezi cum o sa iasa, dar nu o tura de 4-5 prieteni, macar 50-60 acolo. Pe urma mai vorbim.

• Upvote 4

Daca n-ai fost, cineva te-a informat prost, daca ai fost, poate ai stat la "masa smecherilor" si voi ati avut bufet suedez. Eu am "beneficiat" doar de un mic dejun adus parca cu masina timpului de pe vremea lui Ceausescu, cand mergeam cu mama la Saturn, servit la masa: - un ceai foarte dulce, cu gust si culoare nedefinte, probabil ceylon dintr-ala de cea mai proasta calitate, cei mai batrani probabil il stiu (eu nu-s batran, dar mi-l amintesc :P )

- un pachetel de unt;

- o cutiuta de gem;

- 2 felii de sunca presata ieftina (putea sa fie si scumpa, in general nu ma ating de mezeluri, nu critic, doar constat);

- 2 feliute mici-mici-mici de "ceva" cu gelatina, nu stiu ce era;

- niste franzela de 1 leu feliata manual.

Din toate astea am mancat untul, gemul si 2 felii de paine, imi cer scuze, Thor, daca consideri ca am bagat in mine peste masura... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 2

Nu ma refeream la tine, daca era cazul te nominalizam, ca nu am greturi sa spun ce gandesc.

Vin si eu cu voi. Propun sa nu mergem cu grupul lui Geo si Mandruta, as vrea sa plecam mai devreme decat ei si sa gasim un hotel in Slobozia.

Uita-te la ce am scris in primul post, hotelul are suficiente locuri, cei de la receptie au fost foarte amabili, putem rezerva telefonic, fara plata vreunui avans. Hotelul e modest, dar curat, renovat recent. Nimic de reprosat hotelului. Micul dejun in schimb, e mai mult simbolic. E bine ca este si ala ;).

• Upvote 1

Organizeaza tu(iti doresc sincer succes), pe cont propriu si o sa vezi cum o sa iasa, dar nu o tura de 4-5 prieteni, macar 50-60 acolo. Pe urma mai vorbim.

Da-mi o persoana publica (cel putin de talia lui Mandruta) sa-mi fie imaginea turei si iti adun si eu sute de oameni. Ai impresia ca pana anul trecut la tura auzisem de Geo "BateSaua"? Toata lumea stie ca aia e tura "cu Mandruta", putea sa deseneze Geo 1000km de piste inutile cu creta pe asfalt, ca putin imi pasa mie... si multora...

• Upvote 4

Nu iti dau EU persoana publica. Daca aveam una organizam eu.

Gaseste si singur.

Ori poate vrei sa iti dau persoana publica, sponsorii, organizarea si treci tot pe numele tau. Asa ar fi bine, nu ?

Hai ca deja am pierdut prea mult timp cu "flamele" asta. Daca tu nu iti dai seama ca te faci de ras cu demersul asta, e treaba ta.

Muahahaha, "ma fac de ras"... super... daca tu te zbati ca sa iti creezi "imagine" pe un forum de oameni care dau la pedale, scuza-ma: "Get a life!" Ti-am mai spus-o eu si mai de mult, este adevarat, pe private (apropo, multumesc frumos ca ai transmis mai departe, stii tu despre ce vorbesc ;) ): NU CAUT APRECIERE, PRIETENI EN-GROS ETC. AM DEJA DESTUI!!! NU IMI PASA CE CREDE UNUL SAU ALTUL DESPRE MINE (O FI DEFECT PROFESIONAL, DEH...). DACA DA DUMNEZEU SA IMI FAC VREUN PRIETEN (IN SENSUL ADEVARAT) PRINTE CICLISTI, DOAMNE-AJUTA, INSA DIN SPATELE MONITORULUI E CAM GREU DE LEGAT AMICITII. NU VIN LA CIORBE, NICI LA TERASE. CEI CU CARE MA INTALNESC, MA VAD LA TURE, PE SOSEA. CONSIDER CA BARFA LA TERASE SI BEREA TREBUIE SA FIE UN ACCESORIU AL TUREI CICLISTE, PENTRU UNII OBSERV CA A DEVENIT EXACT OPUSUL. Cu asta inchei, dar cu o rugaminte: CUI NU II CONVINE CEVA, SA SCRIE PE CELALALT TOPIC (UNDE PROMIT CA NU MAI DAU NICI O REPLICA) SI AVETI BUNUL SIMT SA NE LASATI PE ASTIA CATIVA "BLATISTI", "FOMISTI" ETC. SA INCERCAM SA NE INCROPIM O TURA. SE POATE? EU SPER CA DA.

• Upvote 4

Incerca (daca ma lasa "greii" forumului) sa fac o lista cu eventualii participanti sa stim pe ce ne bazam:

1.Tullio;

2.bogdanczm;

3.Robert T.(un prieten);

4..........(va treceti voi mai departe).

• Upvote 1

1.Tullio;

2.bogdanczm;

3.Robert T.(un prieten);

4.Goitta(cu conditia sa nu fie in aceiasi zi cu tura lu' Mandruta).

In principiu va fi in acelasi timp cu acea tura. Am spus de ce, ca sa nu stricam cutuma, sa fim grup mare. Eu cel putin, merg oricum, dar asta nu inseamna ca nu o putem repeta. oricand.

• Upvote 1

Ma gandema ca am putea gasi un microbuz normal, cu 19 locuri, din care sa ocupam vreo 10. Ar ramane spatiu suficient pentru biciclete printre restul scaunelor, cred.

Cele mai multe microbuze/autocare pot atasa o remorca, buna pt voi la carat bicicletele. Intrebati.

SUCCES!

1.Tullio;

2.bogdanczm;

3.Robert T.(un prieten);

4.Goitta(cu conditia sa nu fie in aceiasi zi cu tura lu' Mandruta).

5.Moromete dar nu sunt sigur daca am liber/daca fii-mea accepta sa fie pe post de sofer ... asistenta tehnica/ cazare n-am nevoie la C-ta. ca platesc si acolo impozite.