baudolino

Bucureşti - Curtea de Argeş - Transfăgărăşan

Recommended Posts

Daca vreti sa urcati pe Transfagarasan dinspre Curtea de Arges, pt cei cu mtb (sau cursiere mai sanatoase) e mult mai fain si mai rapid pe partea stanga a lacului Vidraru.

Dupa ce se ajunge la barajul Vidraru, se face stanga prin tunel si se urmareste drumul pana la Cabana Cumpana si apoi mai departe pana la coada lacului,

unde se iese iar la asfalt, se face stanga si se urca mai departe spre Balea lac.

In plus, stii de la inceput ca ai de mers pe macadam, nu poti fi dezamagit de calitatea drumului.

Apropo, care mai e calitatea asfaltului in jurul lacului, ca nu mai sunt la curent?

@Dr2005

Toamna trecuta am plecat cu R2512 Sibiu (7:28) - Ucea (9:00). La coborare m-a ajutat nasul sa dau MTB-ul jos din tren. Nu s-a pus problema de bilet de bicicleta(nu a vrut sa imi vanda la ghiseu, nici de bani la nas - "lasa sa ai tu de bere daca tot urci pana la Lac"

Eram de unul singur asa ca urcarea si coborarea nu s-au facut in ritmul pe care as fi vrut sa il am.

Totul - urcare, mic dejun (home made) la Cascada, masa (bere) la Lac - la ora 18 am intrat in Curtea de Arges.

Mai rar așa naș.
:) 

Ar trebui să-l căutăm și să-l cinstim. Că deși era acoperit de legi și regulamente și comisii și comiții și hârtii și norme și... a ales să fie om.

Daca vreti sa urcati pe Transfagarasan dinspre Curtea de Arges, pt cei cu mtb (sau cursiere mai sanatoase) e mult mai fain si mai rapid pe partea stanga a lacului Vidraru.

Dupa ce se ajunge la barajul Vidraru, se face stanga prin tunel si se urmareste drumul pana la Cabana Cumpana si apoi mai departe pana la coada lacului,

unde se iese iar la asfalt, se face stanga si se urca mai departe spre Balea lac.

Cum adica cursiere mai sanatoase ? Poate vrei sa zici ciclocross

Sau modele mai vechi, care accepta cauciucuri cu balon mai mare.

Cum adica cursiere mai sanatoase ? Poate vrei sa zici ciclocross

Cum zice si @@Traveller trebuie niste cauciucuri cu balon mai mare.
Cu un ciclocross era clar ca te distrezi pe bucata aia de drum, mai ales ca in perioada asta, cand se mai topeste zapada, sunt unele portiuni noroioase.

Salutare! Reiau acest topic mai vechi!

Vreau in a doua jumatate a lui august sa fac tura Curtea de Arges - Balea - Caritisoara... Si apoi o gara de unde sa iau tren care sa ma duca la Bucuresti! Vreau sa strabat traseul intr-o zi, pe lumina neaparat!

Nu am mai circulat cu trenul de cel putin 10 ani, nu am nicio idee care e situatia actuala a CFR, ce tipuri de trenuri exista samd.
A mai facut cineva traseul in ultima vreme? Ce probleme as putea intampina...in afara de lipsa de antrenament sa zicem? Ce gara pentru retur sa folosesc?
Exista vreun coleg de forum doritor de companie intr-o astfel de tura?
Eu am calculat cu bikemap si ar fi cam 132 km de la CdA la Avrig de exemplu...unde ma gandesc ca ar putea fi gara de intoarcere!

Alte sugestii?
Multumesc!

Poti lua trenul de la Carta, care-i foarte aproape de Cartisoara. Iti sugerez sa ai biletele cumparate dinainte pentru ca e doar halta si trebuie sa cumperi bilet din tren, unde poti avea surprize la tariful pentru bicicleta. Eu sunt patit, nu-i tragic dar nici placut.

Ai un tren la 16.08 in Cirta Hc, care ajung la 18.53 in Brasov. De aici te descurci usor. Singura potentiala problema e ca trebuie sa te incadrezi in timp.

Din pacate vad ca CFR nu are trenuri pe ruta Bucuresti -  Curtea de Arges din aprilie 2015! A incercat cineva varianta de autocar?

Oricum vad ca cel mai devreme se ajunge in Curtea de Arges la 11, nu vad cum as putea sa ma incadrez pentru trenul de 16!

@greaper

Desi conteaza mai putin, din cate stiu RegioTrans si nu CFR deservea linia Pitesti - Curtea de Arges pana in aprilie 2015.

Pentru bucata Pitesti - Curtea de Arges, poate te ajuta discutia asta recenta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18102-transfagarasan-predeal-cartisoara-pitesti-267-km/?view=findpost&p=695877

Pentru intoarcere, poate te ajuta discutia asta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/9621-stiri-transportul-bicicletei-cu-trenul/?view=findpost&p=694278

In alta ordine de idei, este vreun motiv anume pentru care vrei sa faci bucata Curtea de Arges - Carta intr-o singura zi?

Te intreb pentru ca mi se pare pacat sa parcurgi Transfagarasan-ul in fuga, sa nu ai timp sa faci poze sau sa admiri peisajul.

In plus, banuiesc ca ai o conditie fizica de invidiat daca ti-ai propus un astfel de traseu.

Inca ceva: mergand in august, daca este posibil evita sa mergi sambata sau duminica pentru ca aglomeratia de masini este maxima.

Bafta.

Mai poti pedala pana-n Fagaras (e la vale :) ) si de acolo ai mai multe trenuri directe catre Bucuresti.

Nu-i nevoie de mers pana in Fagaras.

Din cate stiu, cea mai apropiata statie (de Carta) in care opresc trenurile IR este Ucea (localitatea Ucea de Jos).

Multumesc de raspunsuri! 

Din ce vad singura varianta de tren este cu CFR Buc-Pitesti și de acolo alt tren spre CdA (cel mai devreme cred ca pot fi la 10 in CdA). Inca studiez varianta de intoarcere!

Motivul pentru care vreau sa fac intr-o zi traseul este lipsa de timp...nu am in aug nici un we liber 100% (si stiu ca aug e luna cea mai buna sa fii pe munte). Nu am fost pe TF pana acum cu bicla și sunt dornic de il strabat (doar drumetii am facut în mtii Fagaras). E mai mult vb de sport/antrenament intr-un peisaj diferit! Conditia fizica lasa de dorit sezonu asta...92 kg și am doar 2 urcari peste 1000m dif nivel anul asta si doar 1000km in picioare, cred totusi ca am picioarele sa fac TF! 

Apropos... care e diferenta reală de nivel de la CdA la Balea...mie bikemap imi da niste cifre aiurea?

Da...stiu ca trebe evitata sambata și duminica! E macel și plin de berbeci cu bere si mici la bord!

Lucrez la varianta de intoarcere!

bikemap.net estimeaza 2600m dif nivel...e o estimare corecta???

... nu cred ca am cum sa ma incadrez in 8 ore (10-18) ! Cred ca trebuie sa gasesc o alta varianta pentru a ajunge pe traseu in jur de ora 7-730 si nu ora 10-1030!

Acceleratul in Ucea e la 18:05!

Din ce vad singura varianta de tren este cu CFR Buc-Pitesti și de acolo alt tren spre CdA (cel mai devreme cred ca pot fi la 10 in CdA)

Ce tren exista intre Pitesti si Curtea de Arges?

A 1799

Pitesti  9:05 - Curtea de Arges  9:48

@greaper

Esti sigur ca te uiti pe site-ul care trebuie?

Te intreb pentru ca pe cfr. calatori (http://www.cfrcalatori.ro/) nu exista ruta Pitesti - Curtea de Arges.

In plus, daca nu ma insel, de cativa ani trenul A (accelerat) a devenit tren IR (interregio) iar trenul P (personal) a devenit tren R (regio).

Nu mai circula nici un tren intre Curtea de Arges si Pitesti, din primavara.

Fapt confirmat pe 26 iulie 2015.

Am coborat de la Curtea de Arges catre Pitesti si gara din CdA era inchisa, iar pe linia ferata ce merge paralel cu DN-ul nu am vazut nici cel mai mic semn de vreun tren.

bikemap.net estimeaza 2600m dif nivel...e o estimare corecta???

Mie bucata asta, dar in sens invers, mi-a rezultat cu vreo 570 m diferenta de nivel. Venind dinspre Balea catre Curtea de Arges, drumul este valurit pe anumite segmente.

Adaugi asta la numarul total pe care trebuie sa-l urci pana la Balea si te apropii. Bikemap da oricum estimari fanteziste de vreme buna, dar asteapta-te sa ai mult de urcat.

Totodata, sa ai lumini la tine pentru ultimul tunel. 

Urci cu o cursiera sau cu MTB/trekking? Incerc sa ma gandesc la timpi :)

Alta varianta ar fi sa pleci cu o seara inainte cu autocarul din Bucuresti pana in Curtea de Arges si apoi urci mai sus pe bicicleta, te cazezi la o pensiune si apoi a doua zi dimineata pleci si ai timp berechet sa termini traseul.

Urcarile mai lungi de pe Transfagarasan, venind dinspre sud, incep de la coada lacului Vidraru, iar apoi ultimii 10km pana sus la Balea sunt cei mai grei si o spun din experienta, nu din ce arata bikemap.

De preferat ar fi sa faci traseul cu un mtb/trekking cu anvelope mai pt sosea, sa nu te omoare denivelarile pe cursiera, mai ales pe coborarea spre Cartisoara, unde pe cursiera te zdruncina si trebuie sa franezi mai mult si pierzi din placerea coborarii, parearea mea.

Cand am vazut calitatea drumului (mai ales pe anumite portiuni), chiar ma intrebam cum se descurca cei ce merg pe cursiere :D

De ce va plangeti asa nu stiu (parca sunteti domnisoare). E adevarat ca sunt si zone mai "fisurate" ,ceva gropi insa se pot ocoli, eventual te ridici din sa...pai sunteti barbati sau ce sunteti !?