iulik93

Ture Prahova...

Recommended Posts

Cineva interesat miine (duminica) de o plimbare de 34 km in circuit, Azuga-Susai?
Eu am sa fiu cu copilul pasager in scaunel.

Am mai postat mesajul si pe topicul "Pe langa Bucuresti ... de ce nu .... si cu cei mici", dar poate e mai potrivit aici - in definitiv traseul nu e atat de aproape de Bucuresti si copilul va fi pasager (deci nu trebuie adaptat la posibilitatile lui, ci ale celui care pedaleaza).

In jur de 9:30 intentionez sa fiu in Azuga.

DJ 102 I

Câmpina - Baraj Paltinu: acceptabil, pe alocuri gropi mici

Baraj Paltinu - Valea Doftanei: asfalt bun

Valea Doftanei - Brădet (jud. Braşov): ca în pozele de mai jos:

1175557_509506592469192_892642304_n.jpg

558021_509506425802542_1185140982_n.jpg

1174742_509506092469242_1678497024_n.jpg

1185153_509506385802546_1781329981_n.jpg

1148808_509506442469207_1216368393_n.jpg

DJ 102 I

Câmpina - Baraj Paltinu: acceptabil, pe alocuri gropi mici

Baraj Paltinu - Valea Doftanei: asfalt bun

Valea Doftanei - Brădet (jud. Braşov): ca în pozele de mai jos:

Din punctul meu de vedere Campina - Baraj Paltinu, nu mi se pare prea ok pentru cursiera. Bine, il poti face, am mers de cateva ori, dar asfaltul nu e ok, sunt multe gropi, denivelari etc. Trebuie sa mergi usurel. (parerea mea)

Am inteles de la alti colegi ca ar fi mai ok sa o iei pe 207(spre Voila) spre Sotriile, si de acolo cobori pe Paltinu. N-am incercat totusi pana acum aceasta varianta.

Din punctul meu de vedere Campina - Baraj Paltinu, nu mi se pare prea ok pentru cursiera. Bine, il poti face, am mers de cateva ori, dar asfaltul nu e ok, sunt multe gropi, denivelari etc. Trebuie sa mergi usurel. (parerea mea)

Am inteles de la alti colegi ca ar fi mai ok sa o iei pe 207(spre Voila) spre Sotriile, si de acolo cobori pe Paltinu. N-am incercat totusi pana acum aceasta varianta.

Nu e ok de la iesirea din Voila pana aproape de Plaiu Campinei; insa pt ca mergi in urcare, eviti gropile/denivelarile mai usor.

Planul meu era să ies în DJ 207. Dar prinzându-mă întunericul la Barajul Paltinu, nu am nimerit drumul de legătură, aşa că am ţinut-o drept pe unde mergeau maşinile (una la 5 minute cum treceau, în rest beznă şi subsemnatul pe mijlocul drumului, în încercarea de a nu lua o groapă), oricum era deja destul de sinistru pe acolo 8-X pe întuneric. Nu mai zic că prin Câmpina am mers la nimereală, m-am bucurat de coborârile de acolo care m-au scos fix în DN 1.

Ăsta a fost traseul http://www.bikemap.net/ro/route/2305819-ploiesti-valeni-cheia-bradet-dj-102-i-valea-doftanei-campina-ploiesti/

Planul meu era să ies în DJ 207. Dar prinzându-mă întunericul la Barajul Paltinu, nu am nimerit drumul de legătură, aşa că am ţinut-o drept pe unde mergeau maşinile (una la 5 minute cum treceau, în rest beznă şi subsemnatul pe mijlocul drumului, în încercarea de a nu lua o groapă), oricum era deja destul de sinistru pe acolo 8-X pe întuneric. Nu mai zic că prin Câmpina am mers la nimereală, m-am bucurat de coborârile de acolo care m-au scos fix în DN 1.

Ăsta a fost traseul http://www.bikemap.net/ro/route/2305819-ploiesti-valeni-cheia-bradet-dj-102-i-valea-doftanei-campina-ploiesti/

Tare traseul!

Ti-ar fi fost mult mai greu sa cobori din Sotrile in Campina (DJ 207) pe intuneric; e diferenta mare de nivel, multe viraje, cativa km soseaua trece prin paduri, gropi destule si pe acolo; iar asta dupa ce ai fi urcat Valea Fiarelor - (drumul de legatura).

Greşeala mea a fost că nu m-am aşteptat ca drumul Brădet - Valea Doftanei să fie atât de dificil (adică să trebuiască să merg cu 8 la oră). Am subestimat drumul şi am supraestimat bicla şi picioarele mele :( Mă gândisem la 2 - 3 ore pentru DJ 102 I, tronsonul neasfaltat, nicidecum la aproape 5, gândindu-mă că o să urc cu 10 la oră şi cobor măcar cu 25.

Asta e, e frumos DN1 noaptea pe fulgere şi Ploieşti pe ploaie, trebuia să mi se întâmple şi una din asta.

Ca off-topic, iată şi calul de povară... a fost ultima lui tură lungă:

1238828_509506192469232_2001302701_n.jpg

601473_509506479135870_604433827_n.jpg

A mers cineva intre Valenii de Munte si Matita, via Predeal-Sarari -> Poienile -> Slavu -> Curmatura? Cum se prezinta drumul?

Salutare!

Aveti ceva informatii mai proaspete despre DJ 101S DN 1 (Comarnic) - Secăria si DJ 710 Adunati Breaza?

Multumesc!

@@iulian_florea: Exista o alunecare de teren care rupsese banda de pe exterior pe DJ101S, acum 3 ani. Nu stiu daca a fost reparata. Oricum, drumul ramanea bun de cursiera. La coborare in Comarnic tocmai bagasera canalizare si astupasera prost, astfel incat erau denivelari transversale din 50 in 50 de metri.

Adunati - Breaza e asfalt "normal". Asfaltul se termina la granita jud PH cu jud DB, astfel incat cobori cam 3 km pe drum abrupt de macadam pana in Costisata. Ulterior revine asfaltul.